BURADASINIZ:
 • Olimpiyat Sınavı
 • PAYLAŞ:

İstanbul, tarihinin en önemli sınavı için ilk barajı aştı. 2020 Olimpiyatları için adaylık başvurusu kabul edildi. Mayıs’ın son günlerinde Kanada’nın Quebec kentinde toplanan Olimpiyat Komitesi, adaylık başvurularını inceledi. Doha ve Bakü’nün başvurularına “hayır” yanıtı verdi. Ve üç kentin aday olduğunu resmen açıkladı: İstanbul, Tokyo ve Madrid.

Komite’nin incelemeleri, kriterlerin teker teker sorgulanmasıyla kesin karar gelecek yıl, 7 Eylül 2013 günü açıklanacak. Bu, yaklaşık bir yıl boyunca İstanbul’un mercek altında olacağı anlamına geliyor.Otelleriyle, ulaşımıyla ve asıl önemlisi İstanbullu’nun turiste, yani konuğuna yaklaşımıyla kentimiz mercek altına alınacak. Sonuç da, İstanbul’un bir “dünya şehri” olup olmadığını ortaya koyacak.

Bu önemli sınavda, şansımız büyük. İspanya’nın, Avrupa’daki ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelmesi, başkenti Madrid’in şansını azaltıyor. Tokyo, her büyük organizasyon için gözde bir kent. Ancak Japonya’nın Avrupa ve Amerika kıtasına uzaklığı önemli bir dezavantaj.

Kıtaları birbirine bağlayan İstanbul, bayrağında beş kıtayı buluşturan Olimpiyatlar için en anlamlı durak olacak. Şüphesiz biz ödevlerimizi yerine getirir, kentli olma bilincini hayata geçirebilirsek.

 

Başaran Ulusoy

TÜRSAB Başkanı

 

 

 

 

 • Ocak 2013
  Ocak 2010
 • Mart 2011
  Mart 2014
 • Mayıs 2007
  Ağustos 2013