BASIN ODASI LİSTELEME

SUUDİ ARABİSTAN’IN YURT DIŞINDAN HACI KABUL ETMEYECEĞİNİ AÇIKLAMASININ ARDINDAN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? PANDEMİ SONRASI TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNİN ZİRVESİNDE YER ALABİLECEK Mİ? TATİL BELDELERİNDE SON DURUM NASIL? AVRUPA’DAN TÜRKİYE’YE İLK TURİST HAREKETİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

TÜRSAB TV’de yayınlanan ve Bilgi Teknolojileri, Medya ve İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Turizme Global Bakış programında bu hafta Suudi Arabistan’ın yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini açıklaması, Bursa’da başlayan COVID Güvenli Şehir Projesi, Alanya’daki turizm hareketliliği beklentisi, İspanya’nın turizmi canlandırmak için attığı adımlar ve Almanya’dan turist akışı sağlamak için yürütülen çalışmalar gündeme getirildi. Programa AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği CEO’su (COOP TRR) Cumhur Sefer, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin ve AA İspanya Temsilcisi Şenhan Bolelli canlı bağlantı ile katıldı.

“HAC VE UMRE ACENTALARINA DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR”

Suudi Arabistan, dün yaptığı resmi açıklama ile haccı bu sene için sadece yurt içinde kısıtlı sayıda kişiyle yapacağını açıkladı. Türkiye’de hac ve umre organizasyonu yapan bin civarındaki seyahat acentasını ilgilendiren bu açıklamayla ilgili TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, programda bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Şahin, “Her yıl hac için 2,5 milyon kişi Suudi Arabistan’a gidiyor. Orada yaşayanlarla birlikte yaklaşık 4 milyon kişi hac yapıyor. Ülkemizden 83 bin kişi bu yıl hacca gidecekti. Endonezya, Hindistan, Malezya gibi ülkeler daha önce hac organizasyonuna katılmayacaklarını ilan ettiler. Bizim de bu yönde hazırlığımız vardı. Salgın tüm dünyada sıfırlanmadığı için risk devam ediyor. Dün beklediğimiz açıklama geldi. Bu haberi bekliyor olsak da meslektaşlarım ile buruk bir ruh hali içindeyiz, dokunsanız ağlayacak haldeyiz. Duamız önümüzdeki sene daha sağlıklı daha fazla hacıyla Kabe’de bulunmak, Beytullah’a yeniden kavuşmak” dedi. “Hac ücretlerinin iadesi ile ilgili karar verme yetkisi Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu’nda. TÜRSAB da bu kurulun üyesi“ diyen Diyaeddin Şahin, hacca gitmek için gerekli her şeyi yapmış kimsenin ve seyahat acentalarının mağdur edilmeyeceğinin altını çizdi.

Seyahat acentalarının 27 Şubat itibarıyla salgın nedeniyle sonlandırılan umre ile ilgili hava yollarına yaptıkları ödemeleri halen alamadığına dikkat çeken Diyaeddin Şahin, hac umre organizasyonu yapan seyahat acentaları için devletten destek beklediklerini ifade etti.  “Normal şartlarda haccın ardından eylül ayında umre başlardı ancak benim görüşüm uzunca bir süre umre olmayacağı yönünde. Bu nedenle hac ve umre turu yapan seyahat acentalarının ayakta kalmaları çok zor. 15 bin çalışanı olan ve en az 70-80 bin kişinin ekmek yediği sektörümüzün devletin direkt dokunuşuna ihtiyacı var.  Hac ve umre acentaları, KGF kredilerinden faydalanamıyor, onlara farklı bir uygulama getirmeleri gerekiyor. Teminat mektuplarımız var, çok ciddi rakamlar. Bunların alınmaması yönünde bankalarla görüşmeler yapıyoruz. 2021 için Suudi Arabistan’nın kriterleri henüz belli değil” sözleriyle yaşanan sıkıntıları özetledi.

“BURSA’DA COVID GÜVENLİ ŞEHİR PROJESİ İÇİN HAREKETE GEÇTİK”

Programa Bursa’dan canlı bağlanan AK Parti Millletvekili Dr. Mustafa Esgin, sağlık turizminin önemine değindi. Milletvekili Esgin, “Normalleşme sürecinde ilk adım sağlık turizminde atıldı. Medikal, termal, yaşlı, engelli bakımı, dental turizm yeni başlıklar olarak ön plana çıkıyor. Salgınla mücadeleyi başarıyla tamamlayan ülkeler için yeni bir alan oluşturuyor. Türkiye bu konuda avantajlı bir ülke. COVID güvenli ülke, COVID güvenli turizm. Bu anlamda Bursa için çalışıyoruz. Bursa salgında vaka sayısında diğer şehirlerin altında kaldı. Sağlık turizmi temsilcileri, TÜRSAB ve diğer STK’lar ile çalışmalar yapıyoruz. Bursa, farklı alternatif turizm çeşitleri açısından zengin bir şehir. Kış, tarih, inanç, doğa, kültür ve sağlık turizmini, hem medikal hem de termal olarak gerçekleştirebileceğiniz başka bir şehir yok. Turizm alışkanlıklarının değişeceği bu dönemde önce Bursa’yı tarih, inanç, doğa, kültür ve sağlık turizminde yeniden tanımlanmış bir şehir yapma konusunda kararlıyız” sözleriyle pandemi sonrasında Bursa turizmini kalkındırmak için atılan adımları anlattı.

“ALMANYA’NIN TÜRKİYE’YE YÖNELİK SEYAHAT YASAĞINI

KALDIRMAK İÇİN DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYORUZ”

Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği CEO’su (COOP TRR) Cumhur Sefer, programda Almanya’nın ve Avrupa’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarılarını kaldırmak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sefer, “Tüm seyahatlerin Avrupa içinde olması isteniyor. Vaka ve ölü sayıları daha fazla olmasına rağmen İtalya ve İspanya, Fransa ve İngiltere’ye gitmek serbest. Biz bunu Türkiye’ye yönelik büyük bir haksızlık olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle imza kampanyası başlattık. 5 bin civarında imza topladık. Seyahat acentaları olarak Düsseldorf ve Köln şehirlerinde protestolar yaptık. Bazı Alman politikacılarla görüştük, onları da kendi tarafımıza kazandık. Şu an avukat bürosuyla görüşüyoruz, uyarının kaldırılması için dava açmaya hazırlanıyoruz.  Almanya’da 11 bin seyahat acentası var bunların çoğu paket turizmde Türkiye satıyorlar. İçlerinde binin üzerinde Türk kökenli seyahat acentası bulunuyor. Burada paket turizmde Türkiye çok daha önde. Bu uyarı kalkmazsa buradaki seyahat acentaları için Türkiye biraz zor görünüyor. Almanya’da 3,5 milyon Türk kökenli insan yaşıyor. Bunlar illaki Türkiye’ye gidip dönecek. Gitmişken bir hafta tatilini yapmak isteyenler var. Seyahat uyarısı hızlı bir şekilde kaldırılırsa sezonu kurtarabiliriz. Seyahat uyarısını kaldıramazsak, Türkiye’ye gitmek isteyenleri kaçıracağız ve sezonu kaybetmiş olacağız” dedi.

“İSPANYA  2021 TURİZM SEZONU İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLADI”

Anadolu Ajansı İspanya Temsilcisi Şenhan Bolelli, pandemiden ciddi yaralar alan ülkede turizmi canlandırmak için atılan adımları anlattı. 2 gün önce salgına dair olağanüstü hal uygulamasının kaldırıldığını söyleyen Bolelli, ülkede bazı şehirlerde ikinci dalga riski yaşandığına dikkat çekti.  Bolelli, Dünyanın en çok turist çeken ikinci ülkesi olan İspanya’ya bu yıl gelecek turist sayısında yüzde 85’e yakın ile turizm gelirinde ise 124 milyar euro civarında azalma öngörüldüğünü belirtti. İspanya’da salgın nedeniyle yaşanan ekonomik kriz nedeniyle turizm sektöründe kısa çalışma ödeneğinin sona ermesiyle 1,2 milyon kişinin işsiz kalmasının beklendiğini belirten Bolelli, devletin kayıpları önlemek için 4,2 milyar euroluk bir kurtarma paketi açıkladığını anlattı. Bolelli İspanya’nın turizm imajını kaybetmemesi adına 2021 turizm sezonu için çalışmalara başlandığına da dikkat çekti. “Dünyada önemli bir turizm destinasyonu olma meselesi İspanya’da en üst düzey olarak gündemde. Turizmin ekonomiyi kalkındırmak için en etkili silah olduğu biliniyor. Bu nedenle kayıplar telafi etmeye çalışılırken bir yandan da turizmde gelecek seneye yönelik çalışmalara hız verildi” dedi.

“700’E YAKIN OTELİN BULUNDUĞU ALANYA’DA OTELLERİN

YÜZDE 10’U SEZONA HAZIRLANIYOR”

Özellikle yurt dışından gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiği Alanya’nın Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de programın konukları arasındaydı. “Bir turist demek bin turist demek” diyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Şehrimizde 124 ülkeden 31 bin 500 yerleşik yabancı yaşıyor. Alanya çeşitli dinlerin, dillerin medeniyetlerin ve kültürlerin yaşadığı bir şehir. Bölgemizde yok denecek kadar az vaka ile bu süreci çok iyi götürdük. 2020 turizminden bölge ve ülke olarak çok büyük beklentiler içindeydik. Esnafımız salgın sürecinden çok fazla etkilendi. 700’e yakın otelimiz var. 23 otel güvenli turizm sertifikasını aldı, 43 otel daha sertifika için başvuru yaptı.  Kısa çalışma ödeneği uzatılmazsa turizm sektöründe çalışanlar başka sektörlere kayacak. Yetişmiş insanları kaybedeceğiz ve yeniden yetiştirmeye zorlanacağız. Bugüne kadar verilen emeklerin boşa gitmemesi için turizmci, esnaf KGF’ler ile desteklenmeli. Türkiye turizmi en iyi yapan ülkelerden birisi. Alanya’da ikinci konutların sayısı da çok fazla. Tarifeli seferlerden Alanya’ya ufak tefek gelişler başladı” sözleriyle bölgede yaşanan son gelişmeleri aktardı.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

YENİ NORMALE DAİR AYRINTILI GÖRÜŞLER, SEYAHAT ACENTALARININ DESTEK BEKLENTİLERİ VE UÇUŞLAR HAKKINDAKİ SON DURUM TURİZME GLOBAL BAKIŞ PROGRAMINDA MASAYA YATIRILDI

TÜRSAB TV’nin pandemi sürecinde en sık takip edilen formatlarından biri olan “Turizme Global Bakış” programı, bu hafta da yoğun gündemi ve canlı bağlantılarıyla turizm sektöründe yaşanan önemli gelişmelerin nabzını tuttu.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Dt. Ünal Üstel, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanı-TÜRSAB Başkanlık Danışma Kurulu Üyesi Numan Olcar ve Habertürk Yunanistan Muhabiri Taki Berberakis’in konuk olduğu program süresince yeni normalde uygulanacak adımlar, seyahat acentalarının beklediği destekler ve alınması gereken tedbirler ile ilgili ayrıntılı konu başlıkları, uzman görüşlerin yorumlarıyla ele alındı.

KKTC TURİZM VE ÇEVRE BAKANI DT. ÜNAL ÜSTEL:

“HÜKÜMET OLARAK ALDIĞIMIZ RADİKAL TEDBİRLERLE MUTLU SONA ULAŞTIK”

Yavru Vatan’daki son durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Üstel; “Mart ayında ilk vaka ortaya çıkınca hükümet olarak hemen uygulamalara başladık ve bu süreci en iyi şekilde yönettik. 36 gündür pozitif vakamız yok. 1 Haziran tarihinden itibaren de otelleri aktif hale getiriyoruz. Bu sene kaybedilmiş bir yıl olacak. İnsan sağlığını daha ön planda tutuyoruz” diyerek, KITSAB ve KITOB’un da katkılarıyla iç turizm için hazırlanan bir kitapçık rehberliğinde turistik faaliyetlere dönüşün sinyallerini verdi. Tüm tedbirlere harfiyen uyulacağının altını çizen KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Dt. Ünal Üstel, “1 Haziran’dan sonra ikametgahı KKTC’de olan vatandaşlarımızı charter seferlerle ülkemize alacağız fakat otelde veya devletin belirleyeceği yurtlarda 14 günlük karantina sürecini geçirecekler. Hava yollarının da devreye girmesiyle 15 Haziran’dan sonra Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu gibi mercilerden gelen ek tavsiyelere de uyarak tüm hazırlıklarımızı buna göre yapacağız” sözleriyle izlenecek adımları belirtti. Üstel, ekonomik önlemler kapsamında esnafı da canlı tutabilmek amacıyla planlanan düşük faizli kredi olanaklarını ve özel ödemelerin ertelenmesi için hükümet tarafından yapılan çalışmaları anlatarak, pandemi sürecini fırsata çevirebilmek adına sosyal medya kanallarından tatil için en güvenilir ada olduklarına dair yürütülen tanıtım faaliyetleri hakkında da bilgi verdi.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. OSMAN GÜRÜN:

“HEYECAN VE SORU İŞARETLERİYLE BAYRAMDAN SONRASINI BEKLİYORUZ”

İç turizmde en önemli tercih merkezlerinden biri konumunda olan Muğla ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Bakanlıklarımız tarafından belirlenen kriterlere kesin olarak uymaya gayret gösteren bir Muğla halkı var. Bundan dolayı da büyük bir yayılmaya sebep olmadık. Heyecan ve soru işaretleriyle bayram sonrasını bekliyoruz” ifadeleriyle oluşan duruma göre hassasiyetlerine devam edeceklerinin altını çizdi. İl Pandemi Kurulu’nun tamamen Bakanlık tarafından belirlenen esaslara göre hareket ettiğini vurgulayan Gürün, “Taşıyıcı hastalar en tehlikeli olanlar. Klinik belirtileri olmayan ama buraya gelmek için tatil planı yapan vatandaşlarımızı anlayışla karşılıyoruz. Fakat bununla birlikte turizmde ve tatil anlayışımızda ciddi değişiklikler olacağını görmemiz gerek. Villalar, müstakil binalar, çadır kentler gibi yeni alternatifler ortaya çıktı. Buraya İstanbul veya başka bir şehirden gelecek olan 3-4 kişilik ailelerin de kendi yaşamlarındaki tedbirleri buraya taşıması şart. Turizm şeklimizi yeniden yapılandırmak zorunda kalabiliriz” dedi. Sektörün yaşadığı darboğazla da ilgili konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Tedbirler turizm maliyetlerini daha da artırıyor. Yarı kapasite ile çalışacak olan işletmelerin sıkıntı yaşayacakları ortada. Virüs bize, her şey dahil konseptinden vazgeçmemiz komutunu veriyor. Müşterinin de alım gücü düştü, bizler de yerliye döndük. Dış ülkeler ile ilgili belirsizlikler ise sürüyor” ifadeleriyle turizmde yarı yarıya bir düşüş beklediklerini, alınacak olan kararların çok fazla masrafa girilmeden alınması gerektiğini vurguladı.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR. NECİP ÜNAL:

“DÜNYAYI BU KADAR TEHDİT EDEN BİR OLAYIN TURİZMİ VURMAMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Sektörel yorumların yanı sıra tıbbi açıdan da verdiği önemli bilgilerle programa katılan Prof. Dr. Necmettin Ünal, “Salgın daha kontrol altına alınmadı. Dünyayı bu kadar tehdit eden bir olayın turizmi vurmaması söz konusu olamaz. Toplumsal bağışıklık için daha zamanımız var. Bir resesyon söz konusu. Yerli turist 2-3 aydır işini gücünü bırakmış, geliri düşmüş, ekonomik problemler yaşıyor” diyerek kruvaziyer dahil olmak üzere turistik faaliyetlerin bir kısmının yok olduğuna dikkat çekti. Büyük şirketlerin iflas ettiğini, gelecek korkusunun insanları tedbirli davranmaya ittiğini belirten Ünal, sezonun açılma tarihiyle ilgili de konuşarak; “Bu işi net olarak bilen kimse yok. Varsayımlar üzerinden hareket ediyoruz. 2021’i belirleyecek olan faktör 2020 yılı olacak. Cari açığı kapatmanın dışında sürdürülebilir olmanın zorunluluk haline gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Rölantide bile olsa sektörler çalışmalı. STK’ların bilim kurullarının koyduğu maddeleri daha da geliştirdikleri çalışmalar büyük önem arz ediyor. İl Pandemi Kurullarının sadece merkezden gelen önerilere bağlı kalmayarak, kendi bölgelerindeki hassasiyetleri artırmaları şart. Turistlere PCR Testi dahil her türlü uygulamayı yapabilirsiniz fakat kişinin test sonrası bulunduğu ortam da sonucu değiştirebilir. Bunun örneğini İngiltere’de gördük” dedi.

“MANTIKLI VE EKONOMİK OLARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR ÖNLEMLER ALINMALI”

Uçuşlarla ilgili orta koltuğun boş bırakılması konusuna da değinen Prof. Dr. Necmettin Ünal, “IATA dahil çok büyük kuruluşlar konu ile ilgili bazı önlemler ortaya koydu fakat sosyal mesafenin 2 metre olması gerektiğini düşünürseniz bu etkin bir uygulama değil. Dünyaca ünlü diğer bazı hava yolu firmaları uçak personellerine tulum giydiriyor. THY da uzun uçuşlar haricinde ikramları kaldırdı. Burada en önemli konulardan biri de uçağın havalandırma sisteminin sürekli değiştirilmesi, kontrol edilmesi ve değiştirilme sıklığının artırılması yönünde olmalıdır. Bu kriterler de virüs bulaşmasını etkileyen durumlar” ifadelerini kullandı. 2 ve 4 Haziran tarihleri için de öngörüde bulunan Ünal, “Bu konuda iki bakış açısı var. Ben, bir sağlıkçı olarak evinizde oturun derim. Ama diğer pencerelerden bakıldığında ekonomi hariç bunun psikolojik bir yönü de var. Bu tarz durumlar kardiyak rahatsızlıklar başta olmak üzere hastalıklarda tetikleyici bir hal oluşturuyor. Devletin elindeki rakamlara dayanarak yapılan bilgilendirmelere uyulmalı” şeklinde konuşarak, yurt dışındaki geliş gidişlerde immünite pasaportunun ilerleyen günlerde kullanılabileceğini, aksi takdirde kontrolsüz seyahatlerin büyük sorunlara yol açabileceğinin altını çizdi.

TÜRSAB HAVAYOLU BİLET SATIŞ VE IATA İHTİSAS BAŞKANI NUMAN OLCAR:

“ÖNGÖRÜLERİMİZDE BU SÜRECİN OLDUKÇA UZUN VE SIKINTILI OLACAĞINI BİLİYORDUK”

TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, yaşanan krizin global boyutuna vurgu yaparak; “IATA’daki çalışmalarımız ve öngörülerimizde bu sürecin oldukça uzun ve sıkıntılı olacağını biliyorduk. Şubat sonu ve mart başındaki temaslarımız sonucu en önemli iki konunun üye bilet satışları ve sistemin aktivasyonu olduğunu dile getirdik. Turizmde bütün kartların yeniden dağıtılacağı, yeni normalin uygulanacağı bir döneme giriyoruz. Bundan sonraki gelişmelerin sisteme nasıl opere edileceğini göreceğiz. Orta koltukların boş bırakılmasının çok basit bir hesaplamayla yüzde 40 oranında maliyete sebep olacağı çok açık. Ekonomik anlamda barajlar oluşacak” ifadelerine yer verdi. 1 Haziran’dan itibaren yavaş yavaş iş hayatına dönülse bile 60-70 günlük hasar raporu kayıtlarının çok uzun bir vadeyi etkileyeceğini söyleyen Olcar, “Tasarruf tedbirleri dair pandeminin öğrettiği çok şey oldu. Dijital uygulamalarda yapılan toplantılarda bile IATA’nın 2019 verilerine ancak 2023 yılında ulaşabileceğinden bahsettik. Yüzde 50-55’lik kayıplar açıklandığında bunun maddi değeri 313 milyar dolar gibi bir seviyeye ulaşmıştı. Şu an kötü değil, orta senaryo üzerinde konuşuyoruz. Kötü senaryoda bundan çok daha ileri durumlar mevcut” dedi. Özellikle hava yolu bilet satışı faaliyetinde bulunan seyahat acentalarının pandemi sonrasındaki süreçte hava yolu şirketleri için çok daha önemli bir hale geldiğini vurgulayan Olcar, tüketicinin seyahat planlamasına bağlı olarak direkt bir muhatap araması sebebiyle online mecralara olan ilginin acentacılığı etkilemeyeceğini belirtti.

HABERTÜRK YUNANİSTAN MUHABİRİ TAKİ BERBERAKİS:

“YUNANİSTAN KARANTİNA ÖNLEMLERİNİ TAM ZAMANINDA ALDI”

Programa Yunanistan’ın başkenti Atina’dan bağlanan Habertürk Yunanistan Muhabiri Taki Berberakis, Yunan hükümetinin tedbirleri doğru zamanda uyguladığına dikkat çekerek “Yunanistan’da son 24 saatte 3 yeni vaka var. Toplam vefat sayısı 168, vaka sayısı 2853. Yoğun bakımda da sadece 21 kişi var. 15 Haziran tarihinde turizm başlayacak. Dışarıdan gelecek misafirler için ise ülkelerine bağlı olarak ‘yeşil, sarı, portakal ve turuncu’ olmak üzere dört adet kategori belirlendi” dedi ve Avrupa Birliği’nin de bu yüzden Yunanistan’ı en güvenilir tatil merkezi olarak gösterdiğini belirtti. Destek amaçlı yapılan çalışmalara da değinen Berberakis, hükümet tarafından uygulanan KDV oranının yüzde 26’dan, yüzde 13’e düşürüldüğünün de bilgisini verdi. Almanya, Balkan Ülkeleri, Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, Çin, Japonya, Avusturya, Avustralya, Norveç, Hırvatistan, Slovenya, Polonya, Macaristan, Danimarka, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Çekya’dan 15 Haziran’dan sonra uçuş kabul edileceğini belirten Taki Berberakis, Yunanistan’daki plajların hizmete açıldığını ve 4 metrelik aralıklarla, iki şezlong yer alacak şekilde düzenleme yapıldığını vurguladı. Aynı zamanda Yunan adalarında vakaya rastlanmadığının da bilgisini veren Berberakis, Yunan adalarının özellikle Ege Bölgesi’nden gelen Türk turistlerden çok önemli bir gelir elde ettiğine dikkat çekti.

Programın son bölümünde Bilgi Teknolojileri, Medya ve İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat, TÜRSAB tarafından hazırlanan ve kamuoyu ile paylaşılan “Koronavirüsü (COVID-19) Sonrası Nasıl Bir Dünya Bizi Bekliyor?” başlıklı raporun web sitesinde ulaşılabilir olduğunu hatırlatarak, turizm sektörü için önemli bir rehber niteliğinde olduğunu belirtti.

Video için tıklayın.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB TV’DE YAYINLANAN TURİZME GLOBAL BAKIŞ PROGRAMINDA BELEDİYE BAŞKANLARI, TUR OPERATÖRLERİ VE YURT DIŞINDAKİ GAZETECİLER KORONAVİRÜS SONRASI TURİZMİ DEĞERLENDİRDİ

TÜRSAB TV’de Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Turizme Global Bakış Programı’nın bu haftaki konukları Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Travelzone Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRSAB Başkan Danışmanı Barış Öztürk, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Televizyon Programcısı Burak Akkul, TÜRSAB Batı Antalya BTK Başkanı Rıza Perçin, Anadolu Ajansı Almanya Muhabiri Bahattin Gönültaş ve VOA Amerika Muhabiri Mehtap Çolak Yılmaz oldu.

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI AHMET ARAS: “TURİZM AÇISINDAN BU YAZ KAYIP SAYILACAK”

İç turizmin en önemli merkezlerinden olan Bodrum’un Belediye Başkanı Ahmet Aras, koronavirüs salgını öncesinde 2020 sezonunun iyi başladığını dile getirdi. Pandeminin en çok turizm sektörünü etkilediğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sorunları çözmek adına TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan ile seyahat acentalarının sorun ve beklentileri üzerine çalışmalar yaptıklarını belirtti. Aras, turizmcilerin sorunlarının yer aldığı bir rapor hazırladıklarını ve kriz sürecinde belediye olarak üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Bodrum’da 80 bin ikinci ev bulunduğunu vurgulayan ve mayıs sonunda turizm hareketliliğinin yavaş yavaş başlamasını beklediklerini söyleyen Aras, otellerin ve işletmelerin yerli turist için hazırlanmaya başladıklarını belirtti. Aras, “Bodrum’da yaza endeksli bir turizm çeşidi var. Açıkçası bu seneden ümitli değilim ve yazın kayıp olacağını düşünüyorum. Ancak Bodrum, mavi yolculuk ve tekne turizmi açısından önemli bir konumda. Tekne turizminin salgın nedeniyle ön plana çıkacağını düşünüyorum” dedi.

“TURİZMCİNİN 3 AY DEĞİL, EN AZ 9 AY REEL DESTEĞE İHTİYACI VAR”

Programa katılan Travelzone Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRSAB Başkan Danışmanı Barış Öztürk, seyahat acentalarının yaşadığı sıkıntıların altını çizdi. “Umuda değil reel desteğe ihtiyacımız var” diyen Barış Öztürk, “İtalya yıl sonuna kadar turistik seyahatleri yasakladı. Rusya’dan da aynı şekilde sinyaller geliyor. Turizmciler 3 ay değil, en az 9 ay süreyle desteklenmeli. Bu sene bizim için kayıp senesi. Destekler açıklanırken bütün yumurtalar aynı sepete atılmadı. THY için atılan adım doğru, ancak aynı uygulamanın tur operatörü ve seyahat acentaları için de hayata geçirilmesi gerekiyor. Hava yolu şirketi koronavirüs bittikten 2 ay sonra ücret iadesi yapacak. Biz, hava yolundan ve otelden paralarımızı alamıyoruz ama alamadığımız paraları ödemekle yükümlüyüz. Havacılık sektörüyle turizmcilere ayrı uygulamalar yapılıyor. Bu doğru değil. Biz TÜRSAB olarak; seyahatleri iptal etmeyin erteleyin, çağrısı yaptık. Ancak vatandaşın bunu en üst merciden duyması gerekiyor” dedi.

KEMER’DEKİ OTELLER SALGIN SONRASI TATİLCİLERİ AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR

Kemer’de Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “İç turizm olmadan dış turizmle bir yere varılmaz” sözleriyle koronavirüs salgını sonrasında yerli turistleri ağırlamak için hazırlıklara başladıklarını belirtti. Kemer’de koranavirüs vakasının görülmemesinin bölgeyi daha da değerli hale getirdiğini vurgulayan Topaloğlu, bölgede iç hat uçuşlarının başlaması ve haziranın ilk haftası yerli turist ile sezonu açma beklentisi olduğunu söyledi. Topaloğlu, “İki haftada bir tur operatörü ve seyahat acentası temsilcileriyle bir araya gelip toplantı yapıyoruz. Biz, belediye olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bütün yük tur operatörü ve seyahat acentalarının üzerine yüklenirse turizm biter. Bölgemizdeki otelciler sertifika almak için hazırlıklara başladı. Kurallara uyarak, hijyene dikkat ederek müşteriyi memnun edeceğiz. Bölgede her şey dahil yaygın şekilde uygulanıyor” diyerek bu konuda soru işaretlerinin mevcut olduğunun altını çizdi. Topaloğlu, bu yıl fiyatların yükselmesini beklemediklerini de belirtti.

KORONAVİRÜSÜ YENEN ÜNLÜ SUNUCU BURAK AKKUL

YAŞADIKLARINI TÜRSAB TV’DE ANLATTI

Koronavirüse Türkiye’de ilk yakalanan ve zorlu bir mücadelenin ardından yeniden sağlığına kavuşan isimlerden olan ünlü sunucu Burak Akkul, tedavi sürecinde yaşadıklarını TÜRSAB TV seyircisiyle paylaştı. Virüse Londra seyahatinde yakalandığını tahmin ettiğini söyleyen Burak Akkul, yeniden seyahat ederek programını çekmek istediği günü beklediğini belirtti. Akkul, “Ben bir senarist olsam koronavirüsü senaryo olarak düşünmek aklıma gelmezdi. Dünyanın bu hale geleceğini tahmin bile edemezdim. Dünyanın bir şekilde eski haline geri döneceğini düşünüyorum. Turizm sezonu açılsın ki, ben de yeniden program çekmeye başlayayım” dedi.

RIZA PERÇİN: “300 SAĞLIK ÇALIŞANINA TATİL HEDİYE ETTİK”

TÜRSAB Batı Antalya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin, programda Türkiye adına sağlık çalışanlarına özverili çalışmaları için teşekkür etmek adına başlattığı “Sağlık Çalışanlarına Tatil Projesi” hakkında bilgi verdi. 3 hafta önce 20 sağlık çalışanına sosyal medya canlı yayınlarında tatil hediye etmeye başladıklarını belirten Perçin, turizmcilerden gelen destekle şu ana kadar 300’den fazla kişiye aileleriyle birlikte salgın sonrası için tatil hediye ettiklerini belirtti. “Sağlık çalışanlarının bizim için yaptıklarının karşılığı ödenemez” diyen Perçin, “Biz bir meşale yaktık. İstiyoruz ki, bu organizasyon daha profesyonel bir şekilde büyüsün. 200 odamız daha var. 1500 kişi listede bekliyor. Biz onlar için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“ALMANYA’DA 10 BİN SEYAHAT ACENTASINA 15 BİN EURO HİBE EDİLDİ,

ÇALIŞANLARININ MAAŞINI DEVLET ÖDÜYOR”

Anadolu Ajansı Almanya Muhabiri Bahattin Gönültaş, Türkiye’nin ana turizm pazarlarından olan Almanya’da koronavirüs sonrasında turizm sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi. Almanya’da salgın sonrası önce iç turizmin hareketleneceği beklentisi olduğunu belirten Gönültaş; “Hükümet seyahat edebilirsiniz derse Almanlar bir gün durmaz, yurt dışına tatile giderler” diyerek Almanların Türkiye’yi çok sevdiğini, gurbetçilerin ise kapılar açılır açılmaz Türkiye’ye gitmeye hazır olduğunu belirtti. 10 bin seyahat acentasına Almanya’da devlet tarafından 15 bin euro hibe edilip çalışanların maaşının ödendiğini belirten Gönültaş, ihtiyacı olan seyahat acentalarına istedikleri kadar kredi imkanı tanındığını anlattı.

“AMERİKA’DA SEYAHAT ACENTALARINA ÇALIŞAN SAYISINA GÖRE

2 MİLYON DOLARA KADAR YARDIM YAPILDI”

Tüm dünyada turizm açısından atılan adımların ele alındığı programda son canlı bağlantı Washington’da Voice of America Muhabiri Mehtap Çolak Yılmaz ile yapıldı. Amerika’nın 2017 yılında 1,2 trilyon dolar turizm geliri olduğuna dikkat çeken Mehtap Çolak Yılmaz, ülkede turizm sektöründe çalışan 8,7 milyon kişinin işsiz kaldığını belirtti. Devlet tarafından açıklanan yardım paketlerinde turizm şirketlerini kurtarmaya yönelik pay ayrıldığını belirten VOA muhabiri, turizm şirketlerinin çalışan sayısına göre 2 milyon dolara kadar yardım paketinden faydalandığını belirtti. Kruvaziyer turizmi yapan firmaların yöneticilerinin ABD Başkanı Donald Trump ile görüşerek destek istediğini belirten Mehtap Çolak Yılmaz, bu yaz Amerika’da tatil yapılmayacağının açıklanmasının da turizm sektörünü olumsuz etkilemesinin beklendiğinin altını çizdi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

BELEDİYE BAŞKANLARI, SEYAHAT ACENTALARI VE GAZETECİLER TÜRSAB TV’DE SALGINDA TURİZM SEKTÖRÜNÜN İÇERİSİNDE BULUNDUĞU DURUMU DEĞERLENDİRDİ

TÜRSAB TV seyahat acentalarının içinde bulunduğu durumu ve dünyada izlenen turizm stratejilerini farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. Bugün ilk kez yayınlanan ve Bilgi Teknolojileri Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Turizme Global Bakış Programı’na Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, T.C. Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hüseyin Altınalan ve VOA Türkçe Londra Muhabiri Barış Çimen, canlı bağlantı ile konuk oldu.

FATMA ŞAHİN “GASTROFEST VE TEKNOFEST’E HAZIRLANIYORUZ”

Programın ilk konuğu gastronominin başkenti olarak bilinen Gaziantep’in Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin oldu. Salgın sonrasında turizmi hareketlendirmek için önlemleri aldıklarını ifade eden Fatma Şahin, sonbaharda Gastroantep ve Teknofest’i yapmak için çalıştıklarını ifade etti. Şahin “2020’yi planlarken beklemediğimiz küresel bir sorunla karşı karşıya kaldık. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Soner Bacaksız ve diğer STK üyeleriyle sanal ortamda konferanslarımıza devam ediyoruz. Yaptıklarımızı anlatıp görüş ve önerilerini alıyoruz. Bu durağan süreci salgın sonrasına yönelik hazırlık için fırsat bildik. Gaziantep’in coğrafi işaretli ürünleri üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca sonbaharda Gastroantep’e ve Teknofest’i gerçekleştirmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bir taraftan da Rum Kale’yi ve Fırat’ı tepeden seyredebileceğimiz cam teras yapmak için ihale sürecine geldik. Bizim umudumuz Ramazan Bayramı ile birlikte kurallara uyarak hızlı bir normalleşme sürecine girmek” dedi.

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI “TEMMUZDAN SONRA 200 GEMİ İLE 270 BİN YOLCU GELMESİ PLANLANIYORDU’’

Programa canlı bağlanan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise kruvaziyer turizminin Türkiye’deki en önemli durak noktası olan ilçede yaşananları özetledi. Seyahat durunca turizm bitti diyen Günel, Kuşadası’nda otellerin kapandığını ya da personel kısıtlamasına gidildiğinin altını çizdi.  Günel “2020 bölgemiz için oteller ve kruvaziyer turizmi açısından iyi başlamıştı. Uzun zamandır beklediğimiz tabloyu yakalamıştık ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını hayallerimizi suya düşürdü. Kuşadası, Akdeniz’in en önemli kruvaziyer limanı. 1 milyon yolcu kapasitesine sahibiz. Mayıs – haziran aylarında salgın kontrol altına alınıp, normalleşme süreci başlarsa temmuz ayı itibarıyla gemi trafiğinin yeniden başlamasını bekliyoruz. Eğer gemi trafiği başlarsa temmuz ayından sonra 200 gemi ve 270 bin yolcu gelmesi planlanıyordu, umudumuzu kaybetmeden turizmin tekrar başlamasını bekliyoruz” dedi. Turizmin salgın sonrası değişim göstereceğini öngördüklerini de ifade eden Günel, sağlık ve tarım turizmini geliştirmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.

KAŞ BELEDİYE BAŞKANI “HAZİRAN BAŞINDA SEZONUN BAŞLAMASINI UMUYORUZ”

Dünyada koronavirüs vakasının görülmediği ender tatil merkezleri arasında yer alan Kaş’ın Belediye Başkanı da Mesut Kanat’ın konukları arasındaydı. İlçeyi salgından nasıl koruduklarını anlatan Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş “salgının turizmin az olduğu dönemde ortaya çıkması bizim için şans oldu. Biz valilik ile bir araya gelerek otellerin müşteri almaması yönünde bir karar aldık. Esnafımız ve otelcilerimiz kararımızı destekledi ve uyguladı. İlçemize vaka sirayet etmemesi için denetimlerle elimizden geleni yapıyoruz. Kaş’ta insanların toplu bulunduğu ortamları kapattık. Ülkemizin normalleşmeye başlamasıyla birlikte mayıs sonu haziran başı gibi Kaş’ta misafir ağırlamaya başlamayı umuyoruz. Haziran sonu turizm hareketi başlar ise sezonu kurtarabiliriz diye düşünüyoruz” dedi.

METE VARDAR “OTEL AVANSLARINI ALMAKTA ZORLANIYORUZ”

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ise programda seyahat acentalarının süreçte yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Jolly Tur’da hiçbir çalışanın işten çıkartmadığını ifade eden Mete Vardar; ‘’Şirket olarak çalışanlarımızla bir aile gibiyiz. Hiç kimseyi işten çıkartmadık çıkartmayı da düşünmüyoruz. Acentalarımız, rehberlerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte 2000’i aşkın aile buradan ekmek kazanıyor’’ dedi.

Seyahat acentalarına yönelik alınan tedbirlerin önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Mete Vardar “Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Dört ana başlıkta önlem ve tedbir alındı. SGK ödemeleri 6 ay ötelendi ancak ilerde ödemelerde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir, Biz otellere 160 milyon avans ödeme yaptık ancak Oteller avans ödemeleri için kredi başvurusuna ilgi göstermedi ve bu nedenle kredi başvuru süresi 14 gün uzatıldı. Demek ki ana sorunumuza çözüm olmadı. Havayolu KDV’si yüzde 1’e düşürüldü ancak bilet satılamıyor. 35 yıllık firma olarak müşterilerimizin yüzde 50’si bize duyduğu güvenle para sizde kalsın diyerek TÜRSAB’ın “iptal etme ertele” kampanyasını destekledi. Her gün yeni projeler ürettiklerini ve salgın sonrası için büyük bir özveriyle çalıştıklarını da belirterek TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ile sürekli istişare içerisinde olduklarını ve bu süreci ancak birlik beraberlikle atlatabileceğimizin altını çizdi.

“SALGINDAN SONRA TATİL TERCİHİ TÜRKİYE OLACAK”

Programda dünyadaki turizm sratejilerini öğrenmek için yurt dışı bağlantılar da gerçekleşti. T.C. Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hüseyin Altınalan, Azerbaycan, Türki Cumhuriyetler ve Rusya’da yaşananlar hakkında bilgi verdi. Türkiye ve Azerbaycan arasında nevruz döneminde büyük hareketlilik beklendiğini ancak salgın nedeniyle bu turizm hareketinin gerçekleşmediğini, bütün rezervasyonların iptal edildiğini ifade etti. Altınalan, “Eski Sovyet coğrafyası ve Rusya’da ancak temmuzda halkın tatile gitmeye cesaret edeceği tahmin ediliyor. Türkiye Ruslar için gözde bir nokta. Türkiye’de hastalığın kalkmadan Rus devletinin seyahate izin vereceğini sanmıyorum. Rus halkı petrol fiyatındaki düşüşten de çok etkilendi. İş yeri kapanan birçok kişi maaş alamıyor.  Türki Cumhuriyetlerden Kırgızistan vatandaşları salgın sonrasında tatil için Türkiye’ye gelmeyi planladıklarını belirtiyorlar. Kırgızlar tatil için 300 milyon dolar harcama yapıyorlar. Salgın sona erince Kırgızlar Antalya’ya gitmek için sabırsızlanıyor. Özbekistan’ın mayıs sonu haziran başı gibi uçuşlara için izin verileceği belirtiliyor. Özbeklerin de tercihi Türkiye’den yöne olacaktır” sözleriyle Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde yaşananları özetledi. 

“İNGİLTERE SEYAHAT ACENTALARINA 4 MİLYAR POUND VERMEYE HAZIRLANIYOR”

Türkiye’nin turizm açısından ana pazarlarından olan İngiltere’den VOA Türkçe Londra Muhabiri Barış Çimen programa canlı bağlantı yaptı. İngiltere’de seyahat acentalarını kurtarmak için Turizm ve Ticaret Bakanlıklarının 4 milyar poundluk destek paketi hazırlığında olduğunu belirten Barış Çimen, ABTA’nın “Gelecekteki Tatilini Kurtar” kampanyası başlattığını ve gazetelere ilan vererek tatil satın alanlardan acentalara geri ödeme konusunda yüklenmemelerini isteyen ilanlar verdiğini söyledi. Thomas Cook krizinde ATOL’un devreye girerek mağduriyet yaşayanlara 600 milyon sterlin devlet kasasından ödeme yaptığını söyleyen VOA Muhabiri Çimen, yapılan anketlere göre İngilizlerin yüzde 60’ının tatilini iptal ettiğini ya da etmeyi düşündüğünün belirlendiğini anlatarak bu yıl İngilizlerin yurtdışında tatile sıcak bakmadıklarını belirtti.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN RUS BÜYÜKELÇİ ALEKSEY YERHOV’A MEKTUP

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), koronavirüs salgını sonrasında ülke turizmini hızla canlandırmak için çalışmaya devam ediyor.

2019 yılında 7 milyonun üzerinde rekor sayıdaki Rus ülkemizi tatil için tercih etmişti. TÜRSAB, turizm ana pazarlarından olan Rusya’yı bu süreçte unutmadı. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’a koronavirüs salgını sürecinde ve sonrasında birlik ve beraberlik mesajı içeren, iki ülke arasında turizmin bir an evvel toparlanması umudunu dile getiren bir mektup gönderdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya imzalı olarak gönderilen mektup; Rusya’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tedavisi devam edenlere acil şifa dilekleri ile başlıyor. Bağlıkaya’nın Rus Büyükelçiye gönderdiği mektupta; “Rus hükümetinin pandemiye karşı aldığı mücadelede attığı adımları desteklediğimizi ve Rus dostlarımızla yürekten dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek isterim. Yaşamlarımızda karmaşık bir tehdit yaratmasının yanı sıra salgın, ülke ekonomilerinde de büyük tahribatlar yaratan bir dalgalanma etkisine neden olmaktadır. Sektörümüz için böylesine çalkantılı ve şiddetli bir kriz döneminde, tam dayanışma ve birlik içinde hareket etmek hayati önem arz etmektedir. Bu bağlamda turizm sektörü, her zaman küresel barışın savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Doğası gereği turizm; kültürleri birleştiren, dayanışma sağlayan, kardeşliği besleyen, çatışmalara ve krizlere karşı kararlı bir şekilde duran ve en önemlisi insan ruhunda doğuştan var olan azmi teşvik eden, birleştirici bir güçtür.

Küresel birlik, dayanışma, iş birliği ve azmin, mevcut kargaşanın üstesinden gelmemizde kilit rol oynayacağına ve uluslarımızın bu zamanlardan kuvvetlenerek çıkacağına dair umut ve inancımız sonsuzdur. Bu çerçevede, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) olarak, sektörümüzün karşılaştığı zorlukları hafifletmek adına, tüm dünyadan meslektaşlarımız ve paydaşlarımızla iş birliği yapmaya her zaman hazır olduğumuzu ve tüm potansiyel alanlarda fikir ve bilgi alışverişine açık olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz.

Turizm, yedisinden yetmişine, toplumun bütün kesimlerine umut, barış ve güven duygusu aşılayarak pek çok krizin üstesinden gelebilmeyi mümkün kılmaktadır. Sektörümüzün geçmiş dönemlerde de karşılaştığı her zorlukta gösterdiğimiz birlik, dayanışma ve azim; sıkıntılı dönemlerde mücadele etme ve dayanma gücümüzü pekiştirmektedir. Bu salgının pençesinden kurtularak, dünyamız ve sektörümüzün bu tehdidi de atlatacağı günlerin yakın olduğuna yürekten inanıyoruz” ifadeleri yer aldı.

RUS BASINI TÜRSAB’IN MEKTUBUNA GENİŞ YER VERDİ

Sputnik’e konuşan Büyükelçi Yerhov, TÜRSAB’ın mektubundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Pandeminin dünya turizmine büyük darbe vurduğuna dikkat çeken Yerhov, "Bu günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nden (TÜRSAB), en kısa zamanda pandeminin üstesinden gelineceği ve her şeyin normale döneceği umudunun dile getirildiği bir mektup aldım. Bu yöndeki umutları paylaşıyorum. Rusya da buna aynı şekilde ilgi duyuyor. Burada söylendiği üzere ‘koronavirüs bizden daha güçlü değildir’. Sonuç olarak; her iki ülke de turizm sektöründe bu kadar çok ihtiyaç duyduğu iş birliğini ilerletmeye kararlı" diye konuştu.

TÜRSAB’DAN ÜLKE TURİZMİ İÇİN TÜM DÜNYAYA BİRLİK MESAJI

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, sadece Rusya’ya değil ülkemizde görev yapan 101 ülkenin büyükelçi ve başkonsolosları ile Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Dünya Ticaret ve Turizm Konseyi (WTTC), Avrupa Tur Operatörleri ve Seyahat Acentaları Birliği (ECTAA) ve diğer yabancı seyahat acentaları birliklerine pandemi süreci ve sonrasına birlik, beraberlik ve temennileri içeren mektup gönderdi.

 

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

SEKTÖRÜMÜZÜ AYAKTA TUTMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

SEKTÖRÜMÜZÜ AYAKTA TUTMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

İnsanlığın, tarihe geçecek büyük bir sıkıntıyla baş etmeye çalıştığı bu dönemde;  bizler de önce sağlığımızı sonra da işimizi korumak, bu hengâmeden sağ salim çıkmak için çalışıp çabalıyoruz.

Hedefimiz, sağlıklı günlere ulaşıldığında, işimize kaldığımız yerden devam edebilmektir. Bu kadar masum ve makul bir hedefe bile kolay ulaşılamayacağının bilincindeyiz.

Sağlıklı ve güçlü ekonomi için turizmin ve turizmin lokomotifi olan seyahat acentalarının, yani mesleğimizin,  ülkemizin geleceğinde önemli bir yer tutacağını görüyoruz.

İstihdamı hızlıca harekete geçirebilmek, bankacılık sisteminde hareketi sağlamak, turizm tesislerini bir an önce açabilmek, turizmin doğrudan etkilediği elliden fazla sektöre hayat vermek; öncelikle seyahat acentalarının etkin ve verimli çalışabilmesine bağlıdır.

Seyahat acentaları olmadan ne tesisler dolar ne de havaalanları… Bu gerçeğin görülmesini ve gereken desteğin verilmesini sağlamak, en önemli, hatta tek hedefimiz…

TÜRSAB olarak, Birliğimize, Vakfımıza ve yönetim görevi üstlenen bizlere yönelik güçsüzleştirme çabaları karşısında tepkimizi daha şiddetli ortaya koymak yerine  bu can pazarı dönemde ülkemizi ve mesleğimizi geleceğe taşıyacak konularla ilgilenmeyi daha doğru buluyoruz.

Bu nedenle hepimizin büyük sıkıntılarla boğuştuğu bu günlerde herkesin; tüm kurumların ve kişilerin, emek ve gayretlerini kişisel çıkar, duygu ve hedeflerden ziyade seyahat acentalarının ve mesleğimizin ayakta kalması yolunda harcaması gerektiğini düşünüyoruz.

Biliyoruz, mal ve hizmet piyasalarına sağlanan; kısa dönem çalışma ödeneği, SGK ve vergi benzeri yükümlülüklerde öteleme, KGF kapsamında kredi, kısa dönem çalışma gibi genel destekler, çok değerli olmakla birlikte, ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler olan seyahat acentaları için yeterli olamamaktadır. Ancak, devletimizin mali olarak daha fazla bir destek verememesi halinde bile yapılabilecek işler olduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle taleplerimizi devletimize mali yük getirmeyen hususlarla ilgili de, seslendirmeyi doğru buluyoruz.

Bu kapsamda hazırladığımız ve ilgili makamlara ulaştırdığımız çalışmalarımızı, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Seyahat acentalarının 2020 yıllık aidatlarının ödenmemesi;

Seyahat acentası işletme belgelerinin devrinin mümkün olması ve işletme rehni ile kredi imkanı.

Tüketici iptallerindeki gayrı adil uygulama ve düzenlemelerin değiştirilmesi.

Havayolu, otel gibi işletmelerle olan sözleşmelerin kriz dönemine uygun hükümlere tabi olmasının sağlanması.

Krizin süresini uzatmamak, her şeyin daha kısa sürede normale dönmesini sağlamak için pazarlama teşvik ve desteklerinin verilmesi

Bu taleplerin bir kısmı kısa sürede halledilebilecek niteliktedir.

TÜRSAB olarak bu taleplerimizi ilettiğimiz kurumlara bu konulardaki tüm çalışmalarımızı aktardık. Sizlere taleplerimiz ile ilgili detayları vermeye devam edeceğim.  Gün uyumadan, yorulmadan çalışma günüdür. Hepinize sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Video için tıklayın.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB YÖNETİM KURULU ÜYESİ DİYAEDDİN ŞAHİN KORONAVİRÜS SALGINININ HAC VE UMRE TURİZMİNE ETKİLERİNİ TÜRSAB TV’DE ANLATTI

TÜRSAB YÖNETİM KURULU ÜYESİ DİYAEDDİN ŞAHİN KORONAVİRÜS SALGINININ

HAC VE UMRE TURİZMİNE ETKİLERİNİ TÜRSAB TV’DE ANLATTI

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının hac ve umre turizmine etkilerini TÜRSAB TV’de değerlendirdi. TÜRSAB Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat’ın sorularını yanıtlayan Şahin, hac ve umre acentalarının sıkıntılarını dile getirdi acentalardan gelen soruları yanıtladı.

“KRİZLE YÜZLEŞEN İLK SEKTÖR HAC UMRE ACENTALARI OLDU”

Türkiye’de Koronavirüs salgınıyla ilk yüzleşen sektörün hac ve umre acentaları olduğunu belirten Şahin; “26 Şubat gecesi Suudi Arabistan umre ziyaretine kapılarını kapattığını duyurdu.  Bu haberle birlikte o gün uçağa binecek olan 10 bine yakın yolcu ya uçaktan indirildi ya da havaalanından döndürüldü. Dolayısıyla bu krizi ilk yaşayan umre acentalarımız oldu. Ardından hızla Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordinasyon halinde bir kriz masası oluşturduk ve süreçle ilgili acentalarımızı bilgilendirdik.” dedi.

“MART AYINDA 75 BİNE YAKIN UMRE ZİYARETİ İPTAL OLDU”

Hac ve umre organizasyonlarının durdurulduğu tarihte Suudi Arabistan ve Türkiye’de hiç vaka olmadığına dikkat çeken Şahin en hızlı önlem alan sektörlerin başında hac ve umre acentalarının olduğunu söyledi. Şahin; “Acentalarımızın mart ayı için planladığı 50 bine yakın umre programı vardı. Diyanet işleri Başkanlığınına da 25 bine yakın talep olduğunu düşünüyoruz. Dolayısyla mart ayında 75 bine yakın olan umre seyahatinin tümü anında iptal edildi.  Bütün acentalarımıza umrecilerinizi erken döndürün diye yazı yazarak onları uyardık.  Acentalarımız da umrecileri döndürmek için hızlı bir plan yaptılar ve  3 gün içinde umrecilerimizi hızlı bir şekilde geri döndürdük. Daha sonra iptallerin iade süreci başladı. Bu konu sektörümüzün kanayan yarası. Seyahat acentaları olarak tıpkı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı gibi iptal edilen rezervasyonların iadelerinin süreç normale döndükten sonra yapılmasını talep ediyoruz. İlgili Bakanlıklara seyahat yasakları kalktıktan sonra ödemeleri 1 ya da 2 ay içinde yapmayı içeren taleplerimizi ilettik. Suudi Arabistan’daki ödemelerle ilgili belirli bir noktaya gelindi. Suudi Arabistan vize bedellerinin bir kısmını geri ödemeye başladı.” dedi.

“KAMUYUNDA UMRECİLERİLERLE İLGİLİ YANLIŞ ALGI OLUŞTURULDU”

TÜRSAB da Diyanet İşleri Başkanlığı da vakinde ve hızlı bir karar alarak yapılabilecek her şeyi yaptı. Kamuoyunda umreden dönen kişilerle ilgili yanlış bir algı oluşturulduğunu söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, Avrupa ve ABD’den Türkiye’ye gelen kişi sayısının kat be kat fazla olduğuna dikkat çekti. Şahin; “1- 17 Mart tarihleri arasında Türkiye’ye gelenlerin 372 bini Avrupa ve ABD ülkelerinden geldi. Umreden gelenler ise sadece 21 bindi. Ancak kamuoyunda bazı çevreler tarafından bilinçli olarak umrecilerin virüsü yaydığı algısı oluşturuldu. Maalesef bazı insanlarımız da bu yanlış kampanyanın etkisinde kaldı. Umreciler karantina altına alındı. Hiç kimse İtalya, İspanya, Fransa ve ABD’den gelenler neden karantina altına alınmadı diye sormadı. Sadece umrecilerle ilgili sesler yükseldi. Bu doğru bir yaklaşım değil” dedi.

UMRECİLERE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR VERİLDİĞİ İDDİASI

Seyahat acentalarının ve Diyanet işleri Başkanlığı’nın umrecilere ateş düşürücü ilaçlar vererek karantinaya alınmalarını önledikleri ile ilgili ortaya atılan iddiları değerlendiren Diyaeddin Şahin; “Bu kadar mesnetsiz bir iddiayı doğru kabul edip peşine düşmek bile yanlış. Böyle bir şey mümkün olamaz. Bu iddianın hiçbir kaynağı yok ve çok incitici” diye konuştu.

HAC ORGANİZASYONU YAPILACAK MI?

2020 yılı içerisinde hac ve umre organizasyonlarının yeniden başlamasını umut ettiklerini söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin; “Şimdiye kadar Suudi Arabistan tarafından hac yapmayacağız diye verilmiş bir kararı yok. Yapılan tek açıklama hac ile ilgili herhangi bir yükümlülük altına girmeyin kendinizi borçlandırıcı bir sözleşme imzalamayın. Hac ağustos ayında yapılacak, önümüzde 3 ay var. Bir karar açıklanmadı ama bu sene hac olmazsa eğer bu sene kuradan çıkan hacı adaylarının hakları olduğu gibi gelecek seneye aktarılacaktır. Şu anda konuşulacak her şey spekülasyon olacaktır. Çünkü önümüzü göremiyoruz. O gün geldiği zaman Suudi Arabistan devletinin alacağı kararla hac organizasyonunun yapılacağı duyurulursa, ülkemizin Sağlık Bakanlığı’nın vereceği karara göre hareket edeceğiz. Hac iptal olursa bizim mağduriyetlerimizi minimize edecek birkaç senaryomuz var. Umudumuz haccın gerçekleşmesi yönünde. İnşallah o vakte bütün insanlık bu beladan kurtulur.” dedi.

BANKA TEMİNATLARI İÇİN VERİLEN KOMİSYONLAR GERİ ALINABİLİR Mİ?

Banka teminatlarının için verilen komisyonların sektörde ciddi bir kayba neden olduğunu ifade eden Şahin “Bizim diğer alanlardan farklı olarak çok ciddi bir teminat mektubu riskimiz var. Hac için bankalardan teminat mektubu alıp Diyanet İşleri Başkanlığı’na veriyoruz. Bankalar son yıllarda ciddi oranda teminat mektubu komisyonu alıyorlar. Bu zararı geri alabilme ihtimalimiz yok ancak bu zararı minimize etmeye yönelik çalışmalarımız var” dedi.

Binlerce seyahat acentası ve bir milyona yakın turizm çalışanının zor durumda olduğuna diyen TÜRSAB Hac ve Umreden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin, acil can suyuna ihtiyacımız var, devletimizin seyahat acentalarının sesini duymasını beklediklerine dikkat çekti.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN DESTEK PAKETİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Öncelikle Korona Virüsü nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, hastalıkla Türkiye ve tüm dünyada mücadele eden insanlara da acil şifalar diliyoruz. Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü (COVID-19) salgınıyla olan ulusal mücadelemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm Bakanlıkların aldığı tedbirler ve özverili çalışmalarla etkin bir şekilde yürütülmekte olup, Sayın Cumhurbaşkanımızın 18 Mart 2020 tarihinde açıkladığı destek paketi, bu sıkıntılı süreçte turizm sektörünün nefes almasını sağlayarak sektörün tüm bileşenlerine güç ve moral veren çok önemli bir adım olmuştur. Bu çerçevede turizm sektörümüze her zaman büyük önem gösteren ve gelişimini destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyor, Destek Paketi’nin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm Bakanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz.

Seyahat Acentaları olarak önceliğimiz, Korona Virüsü salgını ile etkin bir şekilde mücadele edilerek insan sağlığının korunmasıdır. Zira sektörümüzün en temel misyonu insanların sağlıklı ve huzurlu bir ortamda seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için en iyi hizmeti sağlamaktır. Bu çerçevede yerli ve yabancı misafirlerimizin sağlığı ve güvenliği için Korona Virüsü salgını ile olan mücadelede Devletimizce alınan tüm önlemlerin arkasında olduğumuzu belirtir, sağlık alanında alınan tüm önlemleri takdir ve teşekkürle karşıladığımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.

Korona Virüsü salgını, insan hayatı ve sağlığı üzerindeki elim etkilerinin sonucu olarak, küresel ticaret ve dünya ekonomisini de ciddi şekilde etkilemektedir. Özellikle turizm endüstrisi, Korona virüsü salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir.

Türk turizmi, ülke ekonomisine sağladığı 34,5 milyar dolarlık döviz girdisi ile ülkemizin en stratejik sektörüdür. Dolaylı ve dolaysız olarak 54 sektöre katkı sağlayan turizm, ülkemizdeki toplam istihdamın da yaklaşık yüzde 9’unu oluşturmaktadır. Turizm sektörünün bu süreçten en az zararla çıkması, sektörün sürdürülebilirliğinin sağlanması için ilgili Bakanlıklarla gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde taleplerimiz iletilmiş, bu taleplerimizin önemli bir kısmına açıklanan destek paketinde değinildiği memnuniyetle görülmüştür.

Yaşanan olağanüstü durumun devam ediyor olması, Seyahat Acentalarının faaliyetlerinin sürdürülebilirliği üzerinde önemli baskı oluşturmakta, finansal açıdan da durma noktasına getirmektedir. Seyahat Acentaları olarak beklentimiz açıklanan destek paketine ilişkin yapılacak düzenlemelerde; Seyahat Acentası kavramına atfın vurgulanması, destek unsurlarının seyahat acentalarının yapısı göz önüne alınarak uygulanması için gerekli önlemlerin alınması, alınan önlemlere ek olarak bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesi, turizm karayolu taşımacılığında da KDV oranının %18’den %1’e çekilmesi, seyahat acentalarına uzun vadeli, kolay erişilebilir kredi olanaklarının sağlanması ve çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücünü kaybetmemek amacıyla sene sonuna kadar istihdam desteği sağlanması, TTGA’dan kaynaklı turizm payı ödemelerinin 2020 sonuna kadar alınmaması, havayolları, Seyahat Acentaları ve tüketiciler arasındaki sorunların adil çözümü için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün görevlendirilmesi hususlarının dikkate alınması sektörümüzün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

Sektör temsilcileri olarak Korona virüsü salgınının etkilerinin yönetilme sürecinde vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için her türlü koruyucu tedbiri almaya devam edeceğiz.

Devletimiz ve milletimizin desteğiyle bu dönemi el birliği ile atlattıktan sonra turizm sektörümüzü ve ekonomimizi canlandırmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

İnanıyoruz ki, Türkiye’miz ve sektörümüz sağlık ve başarı dolu günlerine en kısa zamanda tekrar kavuşacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

                        (TÜRSAB)

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA KORONAVİRÜS SALGINI SONRASINDA TURİZM SEKTÖRÜNDE YAŞANAN GELİŞMELERİ TÜRSAB TV’DE DEĞERLENDİRDİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz B.  Bağlıkaya, TÜRSAB TV canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Global bir krize dönüşen koronavirüs salgınının Türkiye turizm sektörüne etkileri ve sektörün beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu. Bloomberg HT Haber Koordinatörü Ali Çağatay’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda Turizm Güncel Köşe Yazarı Savaş Daş ve Sabah Gazetesi Turizm Editörü Betül Alakent, Bağlıkaya’ya sektörün içinde bulunduğu ekonomik darboğaza dair merak edilenleri sordu.

Koranavirüs salgınından en çok etkilenenlerin seyahat ve turizm sektörleri olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, rezervasyonların bıçak gibi kesildiğini ve ardından iptallerin başladığını belirtti. Bağlıkaya; “Sektör şu anda kasım, aralık, ocak, şubat aylarında yapılan tüm ön rezervasyonlarını kaybediyor. İptaller ardı ardına gelirken, yeni rezervasyon hiç gelmiyor. Türkiye’ye seyahate gelmek isteyen insanlara rezervasyonlarınızı iptal etmeyin, erteleyin ileri bir tarihe öteleyin yönünde telkinlerde bulunuyoruz. Ancak yurt dışından gelen yeni rezervasyon hiç yok. Yurt içinde de seyahat acentaları çok zor durumda. Şu anda rezervasyon yapmış, tatil satın almış insanların paralarını geri talep ettiği yerler seyahat acentaları. Acenta, parayı alıp cebine koymuyor. Otel, uçak ve diğer servis hizmetleri ödeniyor.  Para adreslere dağıtılmış durumda. Seyahat acentası parayı ödemiyor gibi görünüyor ama para nasıl ödenecek? Tüketici hakları düzenlenirken aslında acentanın ve diğer paydaşların ilişkilerinin de düzenlenmiş olması lazım” dedi.

FİRUZ BAĞLIKAYA: “TATİLİNİ İPTAL ETME ERTELE”

Yaşanan süreçte “Kimsenin gemisini tek başına kurtaramayacağı çok açık” diyen TÜRSAB Başkanı, krizin el birliği ile atlatılabileceğinin altını çizdi. Yurt dışı rezervasyonlarında kayıpların yüzde 35-40 oranına ulaştığına dikkat çeken Bağlıkaya; “Önümüzdeki dönemde sektörde kartlar yeniden dağılacak, oyuncular değişecek gibi görünüyor. Türk turizmciler olarak yerimizde sapasağlam olmamız lazım ki bu arayı mümkün olduğunca telafi edebilelim. Krizin ne zaman biteceği öngörülememesinden dolayı şubat, mart, nisan ayları gitti. Şu anda sektör sıfıra doğru gidiyor. Yaşadığımız şey çoklu organ yetmezliği gibi. Uçak seferleri iptal olduğundan yabancı turistin gelmesi mümkün değil. İç turizmde vatandaşa tatilini iptal etme, ertele çağrısı yapıyoruz” sözleriyle sektörde yaşananları dile getirdi.

“TURİZM SEKTÖRÜ TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ TARİHİNİN EN ZOR SINAVINI VERİYOR”

Sektör paydaşlarının birlikte hareket ettiğini belirten Bağlıkaya, Turizm İstişare Kurulu (TİK) olarak istihdam, likidite akışı ve kamuya olan yükümlülüklerin ertelenmesi gibi başlıkların ilgili Bakanlıklara iletildiğini söyledi. Konaklama vergisinin ertelenmesi ve sektörde toplu işten çıkarmaların önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Bağlıkaya; “Bu dönemde kilit gördüğümüz kalifiye kadroların mağdur edilmemesi için devlet desteğinin olmasını talep ediyoruz. Küçük işletmelerimiz için belli bir rakama kadar teminatsız kredi talebimiz oldu. Bizim beklediğimiz şey; turizm segmentiyle ilgili ekonomik önlemlerin alınması. Bütün bu taleplerimizle ilgili Cumhurbaşkanlığımızın yapacağı açıklamayı bekliyoruz. Likidite akışının sağlanması, kamu borçları şahıs borçlarının ötelenmesi, işlem yapılmaması lazım. İnanıyorum ki herkesi tatmin edecek bir paket açıklanacak. Bakanlığımızdan 2020 aidatlarının alınmaması konusunda yetki istedik. İkinci olarak evden çalışmayla ilgili müsaade istedik. Çünkü acentaların açık bulundurulma zorunluluğu var, bu konuda cevap bekliyoruz. Ayrıca bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıda belediye nezdinde acentalara yük olacak vergilerin ötelenmesiyle ilgili talepte bulunduk. Salgının insani boyutuyla ilgili bütün dünya çaresiz. Sistemin suyu tüketici ve sistem kilitlendi. Yeni duruma adapte olarak yeni önlemlerin alınması lazım.  Bu şekilde ekonomik olarak ülkemizi ve sektörümüzü ayakta tutabiliriz” sözleriyle seyahat acentalarının beklentilerini dile getirdi.

“İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPAN GLOBAL ONLİNE FİRMALAR VATANDAŞI MAĞDUR ETTİ”

Bağlıkaya; “Bu süreçte yaşanan seyahat kısıtlamasından dolayı global online internet sitelerinden, hiç tanımadığımız şirketlerden tatil satın alanların eli yandı.  Vatandaş hiçbir servis alamadığı gibi paralarını da alamıyor. Kriz var, neredeler? Online şirketlerin hiçbiri şimdi ortada yok. Bir şey değişecek mi evet değişecek. Biz insani bir iş yapıyoruz. Temas ağırlıklı bir iş yapıyoruz. Bu krizden sonra bu online şirketlere olan ilgi azalacak, insanlar muhatap bulabileceği bir acentaya başvuracak. Ticaret, tekrar bizim yapmakta olduğumuz şekle dönecek. Global anlamda bir konsolidasyon yaşanacak. Türkiye aldığı önlemler ve vaka sayısının az olması nedeniyle rakipleri arasında avantajlı bir durumda.  Sağlık Bakanlığımız bugüne kadar çok başarılı bir operasyon yürüttü. Alınan önlemleri dünyaya anlatabilirsek fiyatta ve talepte düşüş yaşamayız” dedi.

 “TİK İLE YERLİ TURİST İÇİN UYGUN FİYATLI TATİL PAKETLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Turizm İstişare Kurulu (TİK) ile birlikte koronavirüs salgını sonrasında sektörü canlandıracak adımlar atmak için çalıştıklarını ifade eden Bağlıkaya; “Yaz aylarında yerli turistin tatil yapabilmesi için mümkün olduğunca standart ve uygun tatil paket hazırlıklarımız var.  Hava yollarının belli destinasyonlara ve otellerinse belli bir kapasiteye kadar sabit fiyat uygulaması yapabileceğini, acentaların da bunu paket haline getirerek minimum giderleri kadar bir masraf üstüne ekleyerek satma konusunda bir çalışmamız var. Bununla ilgili görüşmeler yapıyoruz, önümüzdeki haftaya kadar tamamlayıp açıklamayı planlıyoruz.  Sezon öncesi yeni tedbirler de almak gerektiriyor. Açık büfe sisteminin nasıl devam edeceği de belirsiz. Salgın devam ederse her şey dahil model değiştirebilir, aksi halde insanlar o ortamda olmak istemeyecektir” dedi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN BAHAR KALKANI HAREKATI’NA TAM DESTEK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ankara’da düzenlenen ortak basın açıklamasına katıldı. Toplantıda Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu bir araya geldi. “Biriz, Bütünüz, Birlikteyiz” mesajının verildiği basın açıklamasında; İdlib’de Türk askerine yapılan saldırılar kınandı ve Bahar Kalkanı Harekatı’na destek çağrısında bulunuldu. TÜRSAB’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın katıldığı toplantıda; Batman, Denizli, Edirne, Gaziantep, Hatay, Trabzon ve Van illeri ile de canlı bağlantılar yapıldı.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİNİ KABUL ETTİ

Ortak basın açıklamasının ardından Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yapılan kabul görüşmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, STK, meslek örgütü ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi. “Türkiye’nin en büyük gücü birliği ve dayanışmasıdır” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Her zaman ifade ettiğim gibi, Türkiye’nin en büyük gücü; birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışmasıdır. Bizler böyle yumruk gibi bir arada olduğumuz, bir duvarın tuğlaları gibi birbirimize kenetlendiğimiz sürece, Allah’ın izniyle, bu ülkenin sırtını yere getirebilecek hiçbir güç yoktur” sözleriyle de yapılan dayanışmanın önemine vurguladı.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NDAN İSTİŞARE TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabul görüşmesinin ardından TÜRSAB’ın da yer aldığı temsilciler; T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında düzenlenen istişare toplantısında bir araya gelerek gündeme dair görüş alışverişinde bulundu. Daha sonrasında ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile buluşan sektör temsilcileri, harekat hakkında bilgi alarak desteklerini dile getirdi.

BAĞLIKAYA: “EL ELE VERMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Yapılan toplantı ve görüşmelerin Türkiye’nin geçtiği hassas dönem açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya; “STK’lar, meslek örgütleri ve sendikalar ile birlikte ortak bir destek içerisindeyiz. Devletimize ve aziz milletimize olan inancımız tam. Üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Böyle zamanlarda birbirimize çok daha güçlü bağlarla bağlanıyoruz” şeklinde konuşarak, İdlib’deki Türk askerine muvaffakiyetler diledi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), sektörde yaşanan sorunlara çözüm bulmak amacıyla görüşmeler yapmaya devam ediyor. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri Nalan Yeşilyurt, Hamit Kuk, Ceren Anadol ve Diyaeddin Şahin‘den oluşan TÜRSAB Heyeti, Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileriyle bir araya geldi.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Arabacı’nın koordinasyonunda düzenlenen toplantıda TÜRSAB Heyeti, seyahat acentalarının talep ve beklentileri ile ilgili istişarelerde bulundu. Üçüncüsü yapılan toplantının gündeminde konaklama vergisi ve kaçak seyahat acentacılığı da vardı.

TÜRSAB: KONAKLAMA VERGİSİ KASIM 2020’DA BAŞLASIN

Toplantıya katılan heyet; Gelir İdaresi Başkanlığı ile konaklama vergisi ve kaçak seyahat acentacılığı konusunda ortak çalışma yürütme kararı aldı. Bu anlamda ilki İstanbul’da diğerleri ise Ankara’da olmak üzere 3 toplantı gerçekleştirildi. Son yapılan toplantı çerçevesinde 1 Nisan 2020 itibarıyla yüzde 1, Ocak 2021 itibarıyla da yüzde 2 olması öngörülen konaklama vergisinin sektörü zora sokacağını belirten TÜRSAB Heyeti; sürecin 1 Nisan 2020 yerine 1 Kasım 2020 tarihinde başlaması yönünde talepte bulundu. Söz konusu talep dahilinde otelciler başta olmak üzere diğer turizm paydaşları da TÜRSAB ile aynı doğrultuda görüş bildirdi. Henüz yazılı bir protokolün imzalanmadığı ancak görüşmelerin devam ettiği Gelirler İdaresi tarafından hazırlanan taslak genelge ile ilgili tüm seyahat acentaları, sınırlı süre için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası üzerinden yorum ve görüşte bulunabilecekler. 

TÜRSAB KAÇAK ACENTALARI VERGİ DAİRESİNE BİLDİRECEK

Toplantıda görüşülen başlıklardan biri de kaçak seyahat acentacılığı oldu. TÜRSAB, kaçak seyahat acentacılığıyla mücadele konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yanı sıra vergi daireleriyle de ortak çalışma yürütecek. Konuyla ilgili olarak TÜRSAB, Türkiye’nin her ilinde yapılan denetimlerle kaçak seyahat acentacılığı yaptığı tutanaklarla tespit edilen kurumları ya da kişileri doğrudan vergi dairesine bildirecek. Vergi daireleri de denetime takılmış ilgili firmaları ya da kişileri incelemeye alarak teftişe gidecek. Yapılacak teftişler sonucu belgesiz faaliyet yürütenlere cezalar kesilecek. Toplantıda alınan bu kararın, kaçak seyahat acentacılığı üzerinde caydırıcı bir etki yaratması bekleniyor.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB İZMİR'DE HORECA FAIR EGE ULUSLARARASI OTEL EKİPMANLARI AĞIRLAMA TEKNOLOJİLERİ VE EV DIŞI TÜKETİM FUARI’NA KATILDI

Turizm sektörü paydaşları, İzmir’de HORECA Fair Ege Uluslararası Otel Ekipmanları Ağırlama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda buluştu. Bu yıl 5’inci kez Fuarİzmir’de kapılarını açan HORECA Fuarı’nda TÜRSAB da yer aldı. Fuara; TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, Ege BTK Başkanı Kıvanç Meriç, TÜRSAB Fuarcılık Genel Koordinatörü Selçuk Nazilli, Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever, Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat katıldı.

Fuarın açılış töreninde İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Gunter Ihlau, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler konuşma gerçekleştirdi. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya yaptığı konuşmada fuarların kent ve turizm ekonomisine katkısına değindi. Bağlıkaya; “Fuarlar kent ekonomisine sağladıkları katkının yanı sıra kültürel ve sosyal etkileriyle de çok önemli etkinlikler. Fuarcılık turizme doğrudan etki eden, turizm ekonomisinin bir parçasıdır.  Ülkemizin fuar kavramıyla tanıştığı kenttir İzmir. Her yeni fuar sadece İzmir’e değil, ülkemize de büyük fayda sağlayacaktır. Bu nedenle HORECA Fuarı’nı önemli buluyoruz.  Bu fuarda bulunmamız, İzmir’e, İzmirli dostlara, İzmir turizmine verdiğimiz önem ve değeri gösteriyor. İzmir için, turizm için, dostlarımızın yanında olmak için buradayız ve her zaman ve her fırsatta burada olacağız.” dedi.

Fuarı gezen TÜRSAB heyeti, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜROFED stantlarına ziyaret gerçekleştirdi. Fuar 22 Şubat tarihinde sona erecek.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB DÜNYA TURİZMİNİN İSTANBUL’DAKİ BULUŞMA NOKTASI OLAN 24. EMITT FUARI’NA KATILDI

TÜRSAB, bu yıl 24. kez düzenlenen EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda, üyelerinin ücretsiz olarak kullanımına açtığı 220 metrekarelik stantla yerini aldı. Dünyanın en büyük dört turizm fuarı arasında yer alan EMITT’in açılış törenine TÜRSAB’ı temsilen Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Eker, Hamit Kuk, Ceren Anadol, Diyaeddin Şahin, Soner Bacaksız, Bölge Temsil Kurulu ve İhtisas Başkanları ile birlikte Genel Sekreter Melike Ertekin katıldı.

“2023 HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Fuarın açılışında konuşma yapan TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, EMITT’in sektör için büyük önem taşıdığını vurguladı. Bilir; “Bizler sektörün tüm paydaşları olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, ülkemizde daha fazla ziyaretçiyi misafir edip daha çok gelir sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. 12 bine yakın üyemizle Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamak için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. EMITT, bu çalışmalarımızı değerlendirip daha geniş kesimlere sunabileceğimiz önemli bir organizasyon” dedi.

“TANITIM VE PAZARLAMA ÇALIŞMALARINA YOĞUNLAŞMALIYIZ”

Dünyada turizm algısının değiştiğine dikkat çeken Bilir; “Teknolojik gelişmeler, hızla değişen demografik yapı ve küresel iklim değişiklikleri geleceğin turizmini yeniden şekillendiriyor. Dünyadaki bu gelişmelere kendimizi adapte etmeliyiz. Türkiye, gastronomiden kültüre, kongreden sağlık turizmine, kitle turizminden kış turizmine, spordan inanç turizmine kadar birçok farklı segmentte önemli bir gelişim potansiyeli barındırıyor. Bu alanlarda atacağımız adımlarla ülkemizi dünya turizminde daha üst basamaklara taşıyabiliriz.  Bunu sağlamak için tanıtım ve pazarlama çalışmalarını yoğunlaştırmamız da büyük önem arz ediyor. Seyahat acentalarının tanıtım ve pazarlama noktasındaki önemi çerçevesinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak, ülkemizin dünya turizminde daha çok tanıtılması ve üst basamaklara tırmanması için üzerimize düşen sorumlulukların bilincinde olarak var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARINDAN TÜRSAB STANDINA ZİYARET

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, TÜRSAB standını ziyaret ederek Yönetim Kurulu Üyeleri ve Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ercan Güner ile birlikte bölge turizmini hareketlendirmek için yapılabilecek çalışmalar hakkında görüşme gerçekleştirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve beraberindeki heyet de TÜRSAB standını ziyaret etti. TÜRSAB’ın turizm için önemine değinen Fatma Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleriyle dünyaya ün salmış lezzetleriyle UNESCO listesinde yer alan gastronominin başkenti Gaziantep’e daha çok turist getirebilmek için seyahat acentalarıyla yapılabilecek iş birlikleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

EMITT KAPSAMINDA TÜRSAB HEYETİ FİLİSTİN TURİZM VE ESKİ ESERLER BAKANI RULA ALBANDAK İLE BİRARAYA GELDİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin ve Genel Sekreter Melike Ertekin, Filistin standında Turizm ve Eski Eserler Bakanı Rula Albandak ile bir araya geldi. İki dost ülke olan Filistin ve Türkiye’nin kültür, turizm alanındaki ilişkilerinin güçlendirilmesi yönünde iş birliği olanakları oluşturulması, sorunların çözülmesi yönünde görüşme gerçekleştirdi.

SEKTÖR LİDERLERİ 2020 TURİZM ÖNGÖRÜLERİNİ ANLATTI

EMITT Fuarı, sektör temsilcilerinin Türkiye’nin 2020 turizm öngörülerini paylaştığı Başkanlar Forumu’nu da ev sahipliği yaptı. Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel’in yönettiği panelde, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bilir, TTYD Başkanı Oya Narin ve TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır Türkiye’nin marka algısını, nitelikli turisti çekme stratejileri ve öne çıkan pazarlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turizm sektörünün 2020 yılı beklentilerinin konuşulduğu panelde TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir turizm sektörünün ülke ekonomisine katkısına değindi. Bilir; “Turizm sektörü ülkemizin dış ticaret açığını tek başına kapatabilen son derece önemli bir sektör. Ülkemize bu kadar katkı sunan bir sektörün yasal boşluklarının bir an önce kapatılması gerekiyor. Turizm trendlerinin değiştiği bir dünyada 48 yıllık bir yasayla yol almamız her geçen gün zorlaşıyor. Bu durumu bütün sektör paydaşlarının ortak sorunu olarak görüyoruz. Yasal boşluklar kapatıldıktan sonra daha hızlı yol alacağız. Biz sektör paydaşları olarak turizmde kişi başı geliri artırmak için alternatif turizme yönelerek, turizmi 12 aya yayma amacıyla hareket etmeliyiz” dedi.

TÜRSAB ROTA PROJESİ EMITT’TE SEYAHAT ACENTALARINA TANITILDI

Acetaları bir çatı altında toplayarak onlara yeni bir pazar alanı sağlayan TÜRSAB ROTA projesi de EMITT’de tanıtıldı. TÜRSAB standını ziyaret eden seyahat acentalarına, 4 gün sonra sisteminin aktif hale geleceği TÜRSAB ROTA hakkında bilgi verildi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

DÜNYA MICE SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün profesyonellerini buluşturan ACE of M.I.C.E. Fuarı, 7. kez İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) ana stratejik partnerliğinde düzenlenen fuarın, 41 ülkeden 1500 MICE profesyoneliyle birlikte 15 binden fazla sektör temsilcisini ağırlaması bekleniyor.

Fuarın açılış törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, ICC Genel Müdürü Pervin Zeydanlı Yalazan, TİM Başkanvekili İbrahim Pektaş, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, THY Yurtiçi Satış Başkanı Emre Menevşe katıldı.

“MICE SEKTÖRÜNDE KİŞİ BAŞI HARCAMA NORMAL TURİSTİN 3 KATI”

Törende konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, MICE sektörünün turizme en çok katkı sağlayan segmentlerin başında geldiğine dikkat çekti. Bağlıkaya; “Türkiye, dünyada en çok turist çeken ülkeler arasında altıncı sıraya yükselmiş olsa da bu başarıyı turizm gelirlerindeki artışla taçlandırmak konusunda henüz başarılı olmuş değil. Bu hedef doğrultusunda beklentimizin yüksek olduğu sektörlerin başında ise kişi başı harcaması klasik amaçla seyahat eden turistin neredeyse üç katı olan MICE sektörü geliyor. Dolayısıyla turizm gelirini yükseltmek için kongre turizmi gibi yüksek gelir getiren turizm segmentlerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Uluslararası kongre sayılarında 2010 yılında Türkiye 20 sıraya yerleşirken, İstanbul 7’nci sıraya yer alarak en yüksek seviyesini görmüştü. MICE alanında tekrar aynı seviyeye ulaşacak hatta geçecek potansiyele sahibiz” dedi.

 “TÜRKİYE 2019’UN 9 AYLIK DÖNEMİNDE 1.4 MİLYON MICE TURİSTİNİ AĞIRLADI”

TÜRSAB’ın ana stratejik partner olarak desteklediği fuarın sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayan Bağlıkaya; “İş turizmi için gelen turist sayısı 2019’un ilk 9 aylık döneminde 1.4 milyon kişiyi aştı. 2020 itibarıyla kongre turizminin yeniden ivme kazanacağına inancımız tam. İstanbul başta olmak üzere önemli kongre destinasyonlarımız büyük kongreleri takvimlerine eklemeye başladılar. MICE sektörü her yıl yeni trend ve uygulamalarla kendini yeniliyor. Bu nedenle bu sektörün çok yakından takip edilmesi önem taşıyor” diye konuştu.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB HESTOUREX FUARI İLE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI YAPTI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), turizm sektörünün profesyonellerini buluşturan HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Fuar ve Kongresi’ne ana partner olarak güç birliği yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde 2-4 Nisan tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek HESTOUREX Fuarı’nın basın toplantısı, TÜRSAB’ın İstanbul’daki Genel Merkezi’nde düzenlendi.

Fuarın basın toplantısına TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Yönetim Kurulu Üyesi Soner Bacaksız, Genel Sekreter Melike Ertekin, TÜRSAB Spor Turizmi İhtisas Başkanı Recep Şamil Yaşacan, Doğa, Gençlik ve Alternatif Turizmi İhtisas Başkanı Ayfer Kuralay, TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever, HESTOUREX Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak ve Aktüel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okan Kaya katıldı.

 “HEDEFİMİZ TURİZMİ 12 AYA VE ÜLKE GENELİNE YAYMAK”

TÜRSAB’ın turizmi 12 aya ve ülke geneline yaymak hedefiyle HESTOUREX ile güç birliği yaptıklarını belirten Bağlıkaya; “Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan spor, sağlık ve alternatif turizmi kapsayan HESTOUREX Fuarı ile iş birliğine gitmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Hestourex Fuarı'nın, marka bir destinasyon konumuna yükselen Antalya'da gerçekleşiyor olması da ayrıca önem taşıyor. Türkiye sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında çok önemli bir potansiyel barındırıyor. HESTOUREX Fuarı da katılımcı ve ziyaretçi bileşenleriyle bu potansiyeli bir çatı altında buluşturuyor“ diye konuştu.

“SAĞLIK TURİZMİNDE 2023 HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’nin sağlık turizminden aldığı payı her geçen yıl artırdığına dikkat çeken Bağlıkaya; “Ürün çeşitlemesi ve turizm gelirlerinin artırılması noktasında önde gelen alanlardan biri sağlık turizmi. Ülkemiz son yıllarda sağlık turizminde önemli adımlar atarak, bu alandan aldığı payı yıllık ortalama yüzde 25 artırmakta. Sadece sağlık ve tıbbi nedenlerle gelenlerden elde edilen sağlık turizmi geliri, 2019’un 9 aylık döneminde 1 milyar dolar seviyesini aştı. Saç ekimi, diş tedavisi, termal tesislerden faydalanmak gibi amaçlarla Türkiye’ye gelen ziyaretçileri de düşündüğümüzde bu rakamın çok daha yüksek seviyelere çıktığını ifade edebiliriz. Türkiye’nin sağlık turizminde 2023 hedefi; 1,5 milyon sağlık turisti, 10 milyar dolar gelir elde etmek. TÜRSAB olarak bu rakamlara ulaşılması için biz de elimizden gelen çabayı göstereceğiz’’ dedi.

“ANTALYA’YA 3 BİN’E YAKIN SPOR TAKIMI GELECEK”

Türkiye’nin spor turizminde ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Bağlıkaya; “HESTOUREX Fuarı’nda temsil edilen bir diğer alan olan spor turizmi de son yıllarda hızlı bir gelişim gösteriyor. Spor turizmi; turizmin 12 aya yayılması ve ülkemizin bu alanda elde ettiği gelirleri artırmak noktasında büyük önem taşıyor. Antalya’da bu yıl kış sezonunda 3 bine yakın takımın kamp yapmasını bekliyoruz. Spor turizminde öne çıkan bir diğer önemli alan ise golf turizmi. Türkiye’de 20 golf tesisi bulunuyor. 2019 yılında sadece Belek bölgesinde yabancı ziyaretçiler 560 binin üzerinde oyun oynadı. Bu, Belek bölgesi açısından da rekor anlamına geliyor. HESTOUREX’in, golf turizmindeki büyüme trendine katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

HESTOUREX’İN BU YIL TEMASI AKTİF TURİZM

HESTOUREX Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak, turizm zenginliğini ortaya koyan fuarın her geçen yıl güçlendiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığının himayelerinde gerçekleşen fuara Sağlık ve Spor Bakanlıklarının yanı sıra; turizmin ana kuruluşlarıyla STK'ların büyük destek verdiğini söyledi.  TÜRSAB ile yaptıkları iş birliğinin sektör için büyük önem taşıdığını ifade eden Çakmak; “Turizm sektörünün lokomotif oyuncusu ve lideri olan TÜRSAB ile olan birlikteliğimizi bu sene daha da pekiştirdik. Ana paydaşımız konumuna gelen TÜRSAB ile birlikte kol kola verip, ülkemizde turizmin 81 ile ve 12 aya yayılması için ortak bir çalışma yürüteceğiz. HESTOUREX  2019’da 165 ülkeden 5 binin üzerinde katılımcıyla 27 milyar liralık iş hacmi oluşturdu. Bu anlamda sektör için büyük önem taşıyor. Fuarın bu yılki teması alternatif turizm. O nedenle unutulmaya yüz tutmuş birçok aktif turizm segmentini fuarda ön plana çıkaracağız. Ayrıca bölgelerimizdeki turizm çeşitliliğine dikkat çekerek bölgelerimize turist kazandırmayı hedefliyoruz. Aktif turizmi, sağlık ve spor turizmi gibi tanıtabilirsek çok rahatlıkla 40-50 milyar dolar geliri elde edebiliriz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından TÜRSAB ve HESTOUREX arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Video için tıklayın.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRK TURİZMİNİN DUAYEN İSMİ İNCİ PİRİNÇCİOĞLU VEFATININ 18. YILINDA TÜRSAB GENEL MERKEZİ’NDE ANILDI

Türkiye’nin ilk rehberi, Türk ve dünya turizminin önemli ismi İnci Pirinçcioğlu, aramızdan ayrılışının 18. yılında, TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Pirinçcioğlu’nun çocukları TURSAV Genel Sekreteri Ceylan Pirinçcioğlu ile Yasemin Pirinçcioğlu’nun yanı sıra TÜRSAB Onursal Başkanı Talha Çamaş, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Rehberler Odası Başkan Vekili Esmeray Akar, TURSAV Başkan Yardımcısı Yusuf Yazıcı ve TURSAV Üyeleri ile sektör temsilcileri katıldı.

İnci Pirinçcioğlu’nu anlatan bir filmle başlayan anma töreninin sunumu oğlu Ceylan Pirinçcioğlu yaptı. Pirinçcioğlu ailesi gösterdikleri vefa nedeniyle törene ev sahipliği yapan TÜRSAB’a ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya’ya teşekkür etti.

Mesleğe İnci Pirinçcioğlu ile adım attığını söyleyen TÜRSAB Onursal Başkanı Talha Çamaş; “İnci Hanım Türk turizminin ilk taşlarını koyan, bana mesleğimi ve hayatı öğreten çok değerli bir isimdi. Kendisine ve eşi Fethi Bey’e çok şey borçluyum. Hayatımın 10 yılını onlarla geçirdim. Eğer bu meslekte bir yerlere gelebildiysem bu onların sayesinde oldu. İkisi de ülkelerine hizmet aşkıyla dolu olan çok değerli isimlerdi. Bugünlere kolay gelinmedi. Türkiye’de kongre turizmi konuşuluyorsa bu İnci Hanım ve Fethi Bey’in çabaları oldu” diye konuştu.

“SEKTÖRÜMÜZDE İZ BIRAKAN İSİMLERİ RAHMETLE ANMAYA 

HAYATTAYKEN DE ONLARA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Törende konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; “Bugün burada Türkiye’nin ilk turizm rehberi, ülkemizi dünyaya tanıtmak için kültür ve tanıtım köprüleri kurmuş, kongre turizminin standartlarının belirlenmesinde önemli rol oynamış ve birçok ilke imza atmış turizm duayeni İnci Hanım’ı anmak için bir aradayız. İnci Pirinçcioğlu’nun sektörümüzün gelişimi adına yaptıklarının hala hatırlanması aslında ne kadar kıymetli bir iş yaptığımızı ortaya koyuyor. Bizler turizm sektörünün duayen isimlerinin bıraktığı mirası yaşatmak ve ülkemizi turizmde dünya markası haline getirmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Birliğimiz bundan böyle geçmişine sahip çıkmaya devam edecek. Sektörümüzde iz bırakan isimleri hep rahmetle anacağız, hayattayken de onlara hak ettiği değeri göstererek sahip çıkacağız. Çünkü geçmişimize sahip çıkmazsak geleceğimizi güzel inşa etmemiz mümkün olmaz” dedi.

Törende katılımcılara İnci Pirinçcioğlu’nun hayata veda etmeden önce kaleme aldığı “İnci” adlı kitap hediye edildi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’IN 24. DÖNEM YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DÜZENLENEN TÖRENLE MAZBATALARINI ALDI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenen 24. Olağan Genel Kurulu’ndan büyük başarıyla çıkarak yeniden Başkan seçilen Firuz B. Bağlıkaya ile yeni Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, TÜRSAB Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle mazbatalarını aldı. Mazbata törenine, Kültür ve Turizm Eski Başkanı Bahattin Yücel, 24. Olağan Genel Kurul’da oy birliğiyle TÜRSAB Onursal Başkanı seçilen Talha Çamaş, Eski TÜRSAB Başkanlarından Muktedir Ballı, 23. Ve 24. Dönem Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri ile Bölge Temsil Kurulu ve İhtisas Başkanları katıldı. Mazbata töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“AYNI KARARLILIK VE AZİMLE TÜRSAB İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Törende konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB’a yakışır, demokratik bir Genel Kurul süreci yaşadıklarını ifade ederek, çalışma arkadaşlarına ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Bağlıkaya; “Değişim hareketinin öncüleri olarak, 23. Yönetim Döneminde 21 ay gibi kısa bir sürede Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımızla özverili bir çalışma göstererek, çok başarılı işlere imza attık. Üyelerimizden aldığımız güç ile yeni bir döneme büyük şevk ve özgüvenle giriyoruz. Önümüzde TÜRSAB’da değişimi devam ettirmek ve daha ileriye taşımak için yepyeni bir sayfa açıldı. Geçtiğimiz dönemde çok çalıştık, büyük emek harcadık. Önemli projeleri hayata geçirdik. Aynı kararlılık ve azimle yeni dönemde çalışmaya devam edecek, sektörümüz ve ülkemiz için daha çok proje üreteceğiz” diye konuştu.

“YENİ DÖNEMDE ACENTALARIMIZIN VE SEKTÖRÜMÜZÜN SESİNİ DAHA ÇOK DUYURACAĞIZ”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2023 turizm hedeflerine ulaşmak için özveriyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Yeni yasanın çıkmasıyla sektörün rahat bir nefes alacağını belirten Bağlıkaya; “Yakında çıkmasını beklediğimiz Birlik yasamızın, yeni dönemde sektörümüzün önünü açmasını ve yeni hamleler yapabilmemize olanak sağlamasını bekliyoruz. Yeni yasamızdan alacağımız güçle, hızımızı artıracağız. TÜRSAB’ı; teknolojik ve dijital gelişmelerin belirleyici olduğu dünyanın yeni dönemi ve gidişatına uygun bir birlik haline getirmek için önemli adımlar atacağız” dedi.

“TÜRSAB’DA DEĞİŞİM TÜM GÜCÜYLE DEVAM EDECEK”

Yeni dönemde atılacak adımlarla ilgili bilgi veren Bağlıkaya; "TÜRSAB’da “Değişim” tüm gücüyle devam edecek.  Yeni dönemde TÜRSAB Rota’nın yaygın kullanımı ve altyapı düzenlemeleri, İstanbul’da hala devam eden Yol Güzergah Belgesi sorununun çözülmesi, acentalarımızın Turquality desteklerinden yararlanabilmeleri, UKOME’lerde TÜRSAB’ın temsil edilmesi, tüketici mahkemelerinde acentaların temsili, rehber sıkıntıları gibi birçok sorunu yeni dönemde çözmek için tüm gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.
 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; Kültür ve Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel ile 24. Olağan Genel Kurul’da oy birliğiyle Onursal Başkan seçilen Talha Çamaş, TÜRSAB Eski Başkanı Muktedir Ballı ve Divan Başkanı Deniz Tüfekçi’ye teşekkür ederek plaket takdim etti.  23. Dönem Yönetim Kurulu Üyelerine de Başkan Firuz Bağlıkaya tarafından plaket verildi.

Ardından 24. Olağan Genel Kurulu’nda üyelerin oylarıyla seçilen Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyelerine mazbataları verildi. Yeni üyeler mazbatalarını Divan Başkanı Deniz Tüfekçi’nin elinden aldı.

Mazbata töreni, aile fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

Video için tıklayın

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

3. İSTANBUL EKONOMİ ZİRVESİ 5 ARALIK’TA GERÇEKLEŞTİ

“YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIR MIYIZ?” temasıyla düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İklim Değişikliğinin Turizm Destinasyonları Üzerine Etkisi’ konulu panele ev sahipliği yaptı.

Dünya ekonomisinde kırılganlığın arttığı ve değişim hızının öngörü oluşturmayı zorlaştırdığı bir ortamda; ülkeler, sektörler ve kurumlar arasında etkin koordinasyonu sağlayan, değişimleri öngörüp gelişmenin sürekliliği için aksiyonları tasarlayan, güçlü lobicilik faaliyetleri ile yönlendirici olan dünya ekonomisinin en saygın sivil tartışma platformlarından biri olmak vizyonu ile yola çıkan İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin 3.sü İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlendi.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları ile aynı günde gerçekleşen zirvede, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Nalan Yeşilyurt; sürdürülebilir turizmin öneminden ve bu yaklaşım doğrultusunda önem arz eden eğitim çalışmalarından bahsetti.

12 bine yakın üyesiyle Türkiye Turizm Hedefleri, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından belirlenen Turizm için Küresel Etik Kodları çerçevesinde davranmayı benimseyen TÜRSAB, gerçekleşen zirvede, ‘İklim Değişikliğinin Turizm Destinasyonları Üzerine Etkileri’ temalı Turizm Bölümü paneline ev sahipliği yaptı.

TÜRSAB Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel’in açılış konuşmasıyla başlayan ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Sevil Acar moderatörlüğünde gerçekleşen panel; Cape Town International Convention Centre CEO’su Julia May Ellingson, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov, Ankara Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Somuncu ve WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin paylaşımlarıyla yoğun ilgi gördü.

Gala yemeği eşliğinde gerçekleşen İstanbul Altın Değerler Ödül Töreni çerçevesinde, faaliyet alanlarını en iyi şekilde yorumlayıp uygulayan ve ülkemize katma değer yaratan yenilikçi 20 kişi ve kurum ödüllendirildi. Gecede Jehan Barbur da sevilen şarkılarıyla davetlilere keyifli dakikalar yaşattı.

Bilgi ve İletişim:

Ayşe Korkmaz

TÜRSAB Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü

ayse.korkmaz@tursab.org.tr 

0212 259 84 04 – 317 

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

FİRUZ BAĞLIKAYA 3 YIL SÜREYLE YENİDEN TÜRSAB BAŞKANI SEÇİLDİ

TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulları seçimleri tamamlandı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen seçimde Türkiye’nin dört bir yanından gelen 4 bin 45 seyahat acentası temsilcisi oy kullandı. Rekor katılımın sağlandığı seçimin kazananı yüzde, 63’lük rekor oranla mevcut Başkan Firuz B. Bağlıkaya’nın listesi oldu.

SEYAHAT ACENTALARI FİRUZ BAĞLIKAYA İLE DEĞİŞİME DEVAM DEDİ

Sandık başına giden 4 bin 45 TÜRSAB üyesi seyahat acentasından 2 bin 510 oy alan Bağlıkaya, ikinci kez TÜRSAB Başkan’ı seçildi. “Değişim Devam Ediyor” sloganıyla yeniden TÜRSAB Başkanlığı’na aday olan Firuz B. Bağlıkaya, güven tazeleyerek 3 yıl süreyle ikinci kez başkan oldu.   

BAĞLIKAYA AÇIK FARKLA KAZANDI SEKTÖR BAĞLIKAYA DEDİ

TÜRSAB Başkanlığı için adaylıklarını açıklayan ve seçim kampanyalarını ayrı ayrı yürüten Davut Günaydın, Tansu Demir, Hasan Erdem seçim öncesinde birleşme kararı aldı. 3 aday ortak hazırladıkları beyaz listeyle seçime girdi. Davut Günaydın’ın başkan adaylığındaki ortak liste, bin 464 oy aldı.

İstanbul Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının seçimi için oy verme işlemi saat 9.00’da başlayıp, 17.00’de sona erdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren seyahat acentası temsilcileri, oy vermek için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’na akın etti. 

İkinci kez TÜRSAB Başkanlığı’na aday olan ve mavi liste ile seçime giren Firuz B. Bağlıkaya, oyunu kullanmak için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’na geldiğinde yoğun ilgi ve alkışlarla karşılandı.

BAĞLIKAYA TÜRSAB SEÇİMLERİNDE 2 BİN 510 OY ALARAK YENİDEN BAŞKAN OLDU

Sandıklar saat 17.00’de kapandı. Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının seçimi için sandık başına 4 bin 45 TÜRSAB üyesi seyahat acentası gitti. Oy sayım işlemi Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. 4 bin 45 oyun 2 bin 510’nu alan Firuz B. Bağlıkaya, yeniden TÜRSAB Başkanı seçildi.

REKOR KIRAN SEKTÖRE REKOR KIRARAK BAŞLADI

Bugüne kadar en fazla üyenin oy kullandığı TÜRSAB seçimleri, rekor katılıma sahne oldu. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya da TÜRSAB tarihinde en fazla oy alarak seçilen Başkan olarak tarihe geçti.

Bağlıkaya zafer konuşmasını yapmadan önce rakibi Davut Günaydın’ı sahneye davet etti. Dostane bir ortamda geçen seçim kongresi için Günaydın’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

BAĞLIKAYA İKİNCİ DÖNEME REKORLA GİRDİ

İkinci kez TÜRSAB Başkanı seçilen Firuz B. Bağlıkaya, yaptığı teşekkür konuşmasında oy kullanmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen seyahat acentası temsilcilerine verdikleri destek için teşekkür etti. Bağlıkaya; “Benim kıymetli dostlarım yol arkadaşlarım, helal olsun. Gecem, gündüzüm, emeğim, alın terim; size helal olsun. Ama bundan çok daha önemlisi; size helal olsun. Başarı sizin başarınız. Bugüne gelmek için verdiğiniz emeğe, yaptığınız fedakarlıklara, cesaretinize, işinizden, ailenizden ayırıp verdiğiniz zamana helal olsun. Birlikte çıktığımız bu güzel yolda yürümeye devam edeceğiz. Üyelerimizin sandığa büyük bir teveccühü oldu. 21 ayda her şeyi yapmak mümkün olmadı. Bu nedenle bir döneme daha ihtiyacımız vardı. Değişimin devam ediyor olması, başarısıyla da doğru orantılıydı. Kesintiye uğramak istemiyorduk. 21 aylık bir sürede bir şeyleri yapıp yetiştirmek, bir yandan da eskilerle mücadele etmek gerçekten zor bir süreçti. Elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Kongremiz son derece kardeşçe geçti. Bizim rakip olduğumuz arkadaşlarımızla bir sorunumuz yok. Onlarla kardeş kardeş bu kürsüde konuşabiliyoruz. Umarız bunlar sonraki kongremiz de daha kardeşçe, daha aile ortamında geçerek mesleğimizin sorunlarını tartıştığımız bir ortam olur. Bundan sonraki dönemde çok çalışmaya devam edeceğiz. Hep birlikte elimizden geldiğince mesleğimize bir şeyler katmaya devam edeceğiz. Bu yolda yanımda olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Video için tıklayınız.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA GENEL KURUL ÖNCESİ TÜRSAB TV’DE CANLI YAYINDA SEYAHAT ACENTALARIN SORULARINI YANITLADI

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu’na günler kala TÜRSAB TV’ye konuk oldu. Cemal Kızıltan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Biz Bize: Adaylar Anlatıyor” programında seyahat acentalarından gelen soruları yanıtlayarak, göreve geldikleri günden bu yana TÜRSAB’da atılan adımları ve hayata geçirilen projeleri anlattı.

Tarihin en yüksek oyunu alıp, en kısa süre görevde kalan yönetimi olduklarına dikkat çeken Bağlıkaya; TÜRSAB’ı kurumsal, çağın gereklerine uygun, şeffaf, üyelerine hesap verebilen güvenilir bir kurum haline getirmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

“ARALIK AYINDA YENİ YASANIN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

Yeni yasa çalışmalarına da değinen TÜRSAB Başkanı, süreçle ilgili detaylı bilgi verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 6 ay boyunca koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirten Bağlıkaya, yeni yasanın sektör için hayati önem taşıdığını vurguladı. Aralık ayında çıkması beklenen yasayla ilgili yetkili kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı; “Biz kanun yapıcı değiliz. Kanunu hazırlayan Bakanlığımız. Bizim rolümüz sadece acentalarımızın taleplerini ilgili kurumlara ileterek, sorunlarına çözüm aramak. Üyelerimizin talebi de umudu da yeni yasanın bir an önce çıkması yönünde. Umarız sayın Bakanımız söz verdiği gibi yeni yasayı aralık ayında çıkarır” dedi.

 “CİDDİ BİR REHBER EKSİĞİ VAR”

Seyahat acentaları için büyük önem taşıyan Türkçe rehberlik konusunda yaşanan sıkıntıya değinen TÜRSAB Başkanı; “Son yıllarda kültür turlarının patlaması ve yabancı turist sayısının artmasıyla Türkçe rehber eksiğimiz daha fazla hissedilir oldu. Bu konuda Rehberler Birliği ve Bakanlığımızla görüşmeler gerçekleştirdik. İhtiyacın karşılanabilmesi için Rehberlik Bölümü’nden mezun olan arkadaşlarımızın, iki yıl sonra alabildiği rehberlik sertifikası olmadan da hizmet vermeye başlamasını talep ettik. Talebimiz makul karşılandı. Gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, canlı yayında 21 aylık görev süresinde kurumsallaşmak adına atılan adımları da anlattı. TÜRSAB’ın ISO 9001 Belgesi aldığını söyleyen Bağlıkaya, TÜRSAB Rota, acentalara SGK Teşvik Desteği, Düzce’de hayata geçirilmesi için adım atılan Yaşam Evi Projeleri hakkında da bilgi verdi. Bağlıkaya, Genel Kurulda yeniden Başkan seçilmesi halinde ise Tüketici Hakem Heyetleri ve UKOME'lerde seyahat acentaları temsilcilerinin de olması ve Ticaret Bakanlığı destekli markalaşma programı Turquality programlarından tur operatörlerinin de faydalanması için çalışmalar yapılacağını belirtti. TÜRSAB Başkanı, “yeni dönem seyahat acentalarımızın pazar payını artırarak, önünün açılacağı ve büyük projelerin gerçekleşeceği parlak bir dönem olacak. Bütün üyelerimizi hangi adaya oy verirlerse versinler genel kurula davet ediyor, bayram havasında bir genel kurul geçmesi dileğiyle tüm adaylara hayırlı olsun diliyorum” dedi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA İSTANBUL ŞİŞLİ’DE SEYAHAT ACENTASI TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya Genel Kurul’a sayılı günler kala İstanbul Şişli’de faaliyet gösteren Seyahat Acentaları ile bir araya geldi. TÜRSAB Şişli BTK Başkanı Aylin Güneşli ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, TÜRSAB Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez, TÜRSAB Kuşadası BTK Başkanı Eda Yurtcan ve TURSAV Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

“TÜRSAB CİDDİ BİR DEĞİŞİM GEÇİRDİ İSO 9001 BELGESİ İLE KURUMSALLAŞMA SÜRECİMİZİ TAÇLANDIRDIK”

250’nin üzerinde acenta temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, 21 aylık görev süresince yapılanları anlattı. “18 yıllık yönetim ve anlayışın arkasından yepyeni bir şeyler yapmaya çalıştık. Birliğimiz, yönetmelik olmadan idare ediliyordu. Göreve gelir gelmez 11 yılda çıkarılmayan yönetmeliği hazırladık ve yürürlüğe soktuk.   İSO 9001 Belgesi alarak TÜRSAB’ın kurumsallaşma sürecini taçlandırdık” dedi.

BAĞLIKAYA: “GÖREVDE KALDIĞIMIZ SÜREDE 35 MİLYON TL BORÇ ÖDEDİK”

Bu dönemde geçmiş döneme dair 35 milyon TL borç ödedik diyen Bağlıkaya, kimseden haksız hukuksuz para almadıklarını ifade etti.

“YENİ KURULAN SGK TEŞVİK BİRİMİ ARACILIĞIYLA 539 ACENTA 6 MİLYON TL ALMAYA HAK KAZANDI”

TÜRSAB’da personel sayısının artmasıyla ilgili eleştirilere kürsüden yanıt veren Firuz B. Bağlıkaya’nın “16 denetçi ile Türkiye’de denetim yapılıyordu. Şu an denetim personeli sayımız 80’in üzerinde.  Denetim kadromuzu genişletmeye de devam edeceğiz. Eskiden yılda 5 bin denetim yapılırken, 75 bin denetim yaptık. Kaçak faaliyetler tam anlamıyla engellenirse hepimizin işi yüzde 50 artacak. Sigorta teşvikleriyle ilgili 9 kişiden oluşan bir birim oluşturduk. Acentaların kimi bundan habersiz kimi de maliyeti nedeniyle teşviğe başvurmuyordu.  Bu birimdeki görevli arkadaşlarımız, çok kısa sürede 539 seyahat acentasının 6 milyon TL alacağını tahakkuk etti. Teşviklerden ücretsiz olarak, 10 yıl geriye dönük tüm üyelerimiz faydalanabilecek” sözleriyle kurulan yeni birimlerin TÜRSAB üyelerinin menfaatleri için çalıştığını belirtti.

“İBB BAŞKANI SÖZ VERDİ YOL GÜZERGAH BELGESİ İSTANBUL’DA DA YAKINDA KALKACAK”

Seyahat Acentalarından tur ve transfer için istenen yol güzergah belgesini Ankara ve İzmir’deki Belediyelerle gerçekleştirilen toplantılar neticesinde kaldırıldığını ifade eden Bağlıkaya, “İstanbul’da da Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na konuyu ilettik” dedi. Bağlıkaya’nın, “UKOME diyor ki siz buna dahilsiniz. Biz taşımacı değiliz, bu maddeyi kaldırtmak için İstanbul’da da söz aldık. Sayın Başkan, İstanbul Turizm Platformu tanıtım toplantısında bu belgeyi kaldıracaklarını ifade etti” sözleri salondan büyük alkış aldı. 

“REHBER SIKINTISINI AŞMAK İÇİN 600 YENİ REHBER GELİYOR” 

Yaşanan rehber sorununa da değinen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, rehber sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla TUREB ile sektöre 600 yeni rehber kazandırmak için protokol imzaladıklarını anlattı.  

BAĞLIKAYA’DAN SEYAHAT ACENTALARINA “GENEL KURUL’A KATILIN” ÇAĞRISI

Bu toplantıların amacı görev süremizle ilgili sizlere hesap vermek diyen Firuz B. Bağlıkaya, “Biz size hesap vermeye geliyoruz. Siz de lütfen kongreye katılın, oyunuzu kullanın. 30 Kasım-1 Aralık’ta Genel Kurul’a katılın. Gelmeyen arkadaşlarınızı ikna edin. Kongremiz kardeşlik ve barış içinde, el ele, kol kola geçsin istiyoruz. Yeni yönetimimizi seçeceğiz, yepyeni bir döneme yeni umutlarla devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasına son verdi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ B. BAĞLIKAYA İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NDAN 9+1 TURİZM YOL GÜZERGAH BELGESİ SORUNUNU ÇÖZME SÖZÜ ALDI

TÜRSAB’ın da içinde yer aldığı İstanbul Turizm Platformu’nun tanıtım toplantısı bugün yapıldı. Toplantı öncesi TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Bağlıkaya İmamoğlu’ndan 9+1 turizm yol güzergah belgelerinin kaldırılmasını ve seyahat acentalarının ulaşım işlerini rahat yapabilmeleri için gerekli iznin verilmesini talep etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, turizm ulaşımı sorununu birkaç hafta içinde çözeceklerinin sözünü verdi.

TÜRSAB’IN DA YER ALDIĞI İSTANBUL TURİZM PLATFORMU’NUN

TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TÜROB, TTYD, İRO, TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlarının katıldığı tanıtım toplantısında TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında İstanbul’un sahip olduğu değerlerle dünyanın dört bir yanından turist çektiğine vurgu yapan Bağlıkaya, şehri ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısının 2019 yılı sonunda 15 milyonu bulmasını beklediklerini dile getirdi. Bağlıkaya; “Ziyaretçi sayısındaki artış elbette memnuniyet verici ama asıl hedefimiz turizmden elde ettiğimiz geliri artırmak, gelen misafirlerimize İstanbul’u tam anlamıyla yaşatmak. Bu bağlamda İstanbul’un var olan marka değerini daha da üst noktalara taşıyacak, destinasyon imajımızı güçlendirecek adımların atılması büyük önem taşıyor. İstanbul köklü bir geçmişe, tarihi, kültürel ve doğal zenginliğe sahip bir kent.  Genç ve dinamik nüfusu, gelenekselle moderni buluşturan yaşam tarzı ve Türk misafirperverliği İstanbul’u özgün kılan diğer özellikler.  Bu güzel değerimizi tüm dünyaya açarak daha görünür kılacak bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu bakımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İstanbul Turizm Platformu’nun, sektör temsilcilerini bir araya getiren yapısıyla önemli bir işlevi yerine getireceğine inanıyoruz” dedi.

BAĞLIKAYA: “TURİZMCİLERİN ÖNÜNÜ AÇACAK GEREKLİ HUKUKİ

DÜZENLEMELER BİR AN ÖNCE YAPILMALI”

İstanbul, taşıdığı zengin kültürel ve turistik potansiyel ile bugünün ve geleceğin en büyük marka şehri olacağı bilinciyle hareket edilmenin önemine değinen TÜRSAB Başkanı, turistlerin marka şehirde özgürce gezmesi için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak turizm sektörünün önünün açılması gerektiğini belirtti.

TÜRSAB BAŞKANI İSTANBUL TURİZM PLATFORMU’NDAN

YOLCU TUR VE TRANSFER SORUNUNU ÇÖZMELERİNİ İSTEDİ

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, binlerce seyahat acentasının İstanbul’da yaşadığı taşıma sıkıntısını kürsüden dile getirdi. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME kararları ile seyahat acentalarının tur ve transfer hizmetlerinde karayolu taşıma araçlarına “Yol Güzergâh Belgesi” alma zorunluluğu maalesef halen devam etmektedir. Bu durum, seyahat acentalarımızın faaliyetlerini kesintiye uğratmakta, turistler sorgulanmakta, özellikle havaalanlarında turist nezdinde tedirginlik, güvensizlik ve imaj kaybı oluşmaktadır. Türk misafirperverliğini İstanbul’da en üst seviyede göstermemizin önündeki bu sorunun ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Birliğimizin, sorunu doğru anlatan yaklaşımı ile Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri, UKOME kararları ile turizm faaliyeti kapsamındaki taşımacılık işlerinde (tur ve transfer) yol güzergâh belgesi düzenlenmesine gerek olmadığına karar vermiş ve anılan karar ile birlikte Büyükşehirlerde bu konu, sorun olmaktan çıkmıştır. Bugün, turist taşımacılığı yapan binlerce seyahat acentamız heyecanla bekliyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak; Ankara ve İzmir’den sonra, İstanbul’da da bu soruna çözüm bulunacağının müjdesini sizden bekliyoruz. İnanın bu yöndeki kararınız, İstanbul turizminin gelişmesine, hizmet kalitesinin yükselmesine ve turist memnuniyetinin artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Tüm amacımız hizmet kalitemizi maksimuma çıkarmaktır. Turistin İstanbul’dan tekrar gelme planları yaparak ayrılmasını sağlamaktır” dedi.

İMAMOĞLU İSTANBUL’DA TURİZM ULAŞIM SORUNUNU

BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE ÇÖZMEK İÇİN SÖZ VERDİ

TÜRSAB Başkanı’nın ardından kürsüye çıkan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, turizmin en büyük lokomotifi olacak diye nitelendirdiği İstanbul Turizm Platformu’nu çok önemsediğini belirtti. İstanbul’u dünya turizm kentleri arasında ilk 5’e girmesini istediklerini söyleyen İmamoğlu, “Turizm master planı hazırlamak amacıyla aralık ayında turizm çalıştayı düzenleyeceğiz. Hepinizin bu çalıştaya hazırlıklı olmasını istiyoruz” dedi. İmamoğlu kürsüden, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın konuşmasında değindiği turizm ulaşımıyla ilgili sorunları çözmek için söz verdi. “TÜRSAB Başkanı bize buradan mesaj verdi ve söylediklerinde haklı. Bu konu uzun süredir sorun teşkil ediyor. Konuyla ilgili Sayın Başkan’a girişte de söyledim. Bana cumartesi günü sunum yaptılar.  Ama bir iki teknik konuda meslek sahibi uzman kişilerle görüşülmesi gerektiğini tavsiye ettim. Genel Sekreterimizden bu hafta içinde de sektör temsilcileriyle bir araya gelmelerini istedim. Çok yakın bir zaman diliminde, günleri kapsayan, en çok birkaç haftayı kapsayan bir zaman diliminde bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Yazısız Müziksiz Video için tıklayın.

Yazılı Müzikli Video için tıklayın.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA İSTANBUL’DA SEYAHAT ACENTALARIYLA BULUŞTU

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye genelinde seyahat acentalarıyla yaptığı bilgilendirme toplantılarına İstanbul’da devam ediyor. Bağlıkaya, bu kez İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu’na bağlı seyahat acentası temsilcileriyle bir araya geldi.

TÜRSAB İstanbul Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Kurt, Mücella Kantaroğlu ve İstanbul Şişli BTK Başkanı Aylin Güneşli de katıldı. Toplantıya Beşiktaş, Beyoğlu ve Sarıyer’de faaliyet gösteren acenta temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

“TÜRSAB’I KURUMSAL HALE GETİRDİK”

Firuz B. Bağlıkaya, konuşmasında TÜRSAB’ı saygın ve şeffaf bir kurum haline getirmek için çalıştıklarını vurguladı. Göreve gelir gelmez yönetmelik çıkardıklarına dikkat çeken Bağlıkaya; “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği 11 yıl keyfi davranılarak yönetmelik olmadan yönetildi. Yönetmelik çıkarmadılar çünkü kurumsal olmak zorunda kalacaklardı. Biz bu keyfiliğe son verdik. Çıkardığımız yeni yönetmelikle, şube ve merkez girişlerini aynı fiyata getirerek haksız rekabeti ortadan kaldırdık. Birliğin bilançolarını şeffaflaştırarak, borçlanma ve kefil olmaların önüne geçtik” diye konuştu.

“YENİ YASAYLA MESLEĞİMİZ DAHA İTİBARLI HALE GELECEK”

TÜRSAB Başkanı, yeni yasa beklentisi içinde olan acenta temsilcilerine süreçle ilgili detaylı bilgi verdi. 6 ay boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirterek, yeni yasa taslağında yer alan maddelerin seyahat acentacılığı mesleğinin korunması adına büyük önem taşıdığını vurguladı. Bağlıkaya; “İhtiyaçlarımızı karşılayacak, mesleğimizi daha itibarlı hale getirecek, 48 maddelik yeni bir yasa hazırlandı. Birliğimizi hak ettiği güce ve etkinliğe getirecek yeni yasada en önemli maddelerden biri denetim konusu. TÜRSAB denetim ekiplerinin denetimleriyle kaçak tur sorunumuz da sona erecek. Beklentimiz Kültür ve Turizm Bakanımız’ın söz verdiği gibi yasamızın yıl sonuna kadar çıkması yönünde” dedi.

“TÜRSAB ROTA İLE ACENTALARIMIZ KAZANACAK”

Bağlıkaya, TÜRSAB’ın acentalara ekonomik katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği yeni projeler hakkında da bilgi verdi. Türkiye’deki seyahat acentalarını dijital bir çatı altında toplayan “TÜRSAB Rota” projesini anlattı. Bağlıkaya; “TÜRSAB Rota ile acentalarımız için bir pazar alanı oluşturduk. Türkiye genelindeki tüm seyahat acentaları birbirlerinin ürünlerini görebilecek. Bu projeyle hem tüketici hem de seyahat acentaları kazanacak. TÜRSAB Rota, ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayacak” diye konuştu.

Acentaların SGK destek paketinden yararlanması için TÜRSAB içinde bir birim oluşturulduğunu söyleyen Bağlıkaya, SGK bildirim takiplerinin TÜRSAB tarafından yapılacağını ve geriye dönük teşviklerin de alınabileceğini duyurdu.

“TÜRSAB KARİYER PORTALI ACENTALARIN ELEMAN İHTİYACINA ÇÖZÜM BULACAK”

Sektörde iş ve işçi arayan acentaların faydalanması için bir kariyer merkezi oluşturacaklarını söyleyen Bağlıkaya; “TÜRSAB olarak kendi kariyer portalımızı kuruyoruz. Eleman arayanlarla iş arayanlar aynı çatı altında olacak. Yasal izinleri de aldıktan sonra hayata geçireceğiz. Söz verdiğimiz gibi TÜRSAB Avantaj kartını da acenta sahipleri başta olmak üzere tüm üyelerimize dağıtacağız” diye konuştu.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB YÖNETİM KURULU BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA İSTANBUL FATİH’TE SEYAHAT ACENTALARIYLA BULUŞTU

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın Türkiye genelinde seyahat acentalarıyla yaptığı bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Bağlıkaya, bu kez İstanbul’un Fatih bölgesinde faaliyet gösteren seyahat acentası temsilcileriyle buluştu. Toplantının gündeminde sektörde yaşanan gelişmeler, atılan adımlar ve yeni yasa çalışması vardı.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, göreve geldikleri günden bu yana TÜRSAB’ın kurumsallaşma konusunda büyük bir değişim geçirdiğini söyledi. Çağın gereklerine uygun, güvenli, acentaların sorunlarına çözüm üretebilen ve her yönüyle şeffaf bir TÜRSAB için atılan adımları anlattı.

“TÜRSAB ARTIK ÜYELERİNE HESAP VEREBİLEN ŞEFFAF BİR KURUM”

Göreve geldikleri ilk aylarda icra ve hacizlerle uğraştıklarını belirten TÜRSAB Başkanı, az zamanda çok iş başarıldığına dikkat çekti. Bağlıkaya; “Tarihin en yüksek oyunu alarak göreve geldik ama en kısa süre biz görevde kaldık. Bizden önce süregelen keyfi yönetim şekline son vermek için ilk işimiz yönetmelik çıkartmak oldu. TÜRSAB nihayet ISO 9001 belgesini almış kurumsal ve etkin bir birlik. Söz verdiğimiz konulardan biri de şeffaflıktı, biz sözümüzü tuttuk. Artık bilançolarımızı bütün üyelerimiz görebiliyor, kimseden gizlimiz saklımız yok” diye konuştu.

“HAC-UMRE TURİZMİNDE HAKSIZ REKABETİ BİTİRDİK”

Hac-umre acentalarının sorunlarını tespit ettiklerini ve acentaları yüklerinden kurtarmak için adımlar attıklarını belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; “Hac-Umre acentalarımıza neyi nasıl yapacağı dayatılıyordu. Sektörde haksız rekabet oluşturan anlamsız paralar talep ediliyordu. Yaptığımız çalışmayla bunun önüne geçtik. Hac ve umre turizmi yapan acentalarımızdan hiçbir şekilde tahsilat yapmadık. Haksız rekabeti engelleyerek hizmet vermeye devam ettik” dedi.

“YENİ YASANIN YIL SONUNA KADAR ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

Kaçakla mücadelede ciddi adımlar atıldığını, denetim sayısının 5 binden 70 bine çıkarıldığını söyleyen Bağlıkaya, yeni yasa çalışmasının sektörde yaşanan sorunları bitireceğini söyledi. Bağlıkaya; “Yeni yasa taslağı birçok sorunumuzu çözecek şekilde hazırlandı. Bütün çalışmaları Bakanlığımızla birlikte yürüttük. Yasayı Bakanlık hazırlar, TÜRSAB bir sivil toplum örgütü. Biz elimizden geldiği kadar sektörün derdini anlatan bir çalışma yaptık. 40 gün boyunca üyelerimizden yasayla ilgili görüş istedik. Elimize ulaşan bütün verileri topladıktan sonra, kendi birimlerimizle de görüşerek daha önce Birliğimize başkanlık yapmış ya da ülkemizde bakanlık yapmış büyüklerimizle görüştük. Sadece ben 25 kez Ankara’ya gittim. Bakanlığımızın yetkilileriyle görüşerek mükemmel bir taslak oluşturduk. Sayın Bakanımız yıl sonuna kadar yeni yasanın çıkacağı hususunda söz verdi. Biz de dört gözle yasanın çıkmasını bekliyoruz”

TÜRSAB DİJİTALLEŞME YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI

TÜRSAB’ın çağın gereklerine uygun bir yapı olabilmesi için çaba harcadıklarını söyleyen TÜRSAB Başkanı, dijital dönüşüme büyük önem verdiklerini belirtti. TÜRSAB Rota, Kariyer Merkezi, SGK Teşvikleri ve Avantaj Kart gibi acentaların kazancına büyük katkı sunacak projelerle ilgili bilgi verdi. Bağlıkaya; “TÜRSAB Rota ile Türkiye’nin her yerindeki seyahat acentaları bütün paket turlarını aynı sisteme yükleyebilecek. Acentalarımızı dijital bir çatı altında toplayarak, onlara bir pazar alanı kurduk. Üyelerimizin daha fazla kazanç elde edebilmesi için SGK teşviklerinin takibini de biz yapacağız. Bu amaçla TÜRSAB içinde bir birim kurduk, bütün üyelerimizi SGK teşviklerinden faydalandıracağız. Böylece danışman tutup para vermek zorunda kalmayacaklar” dedi.

Toplantının sonunda meslektaşlarının sorularını yanıtlayan Bağlıkaya, yaklaşan TÜRSAB 24. Genel Kurulu’nu hatırlatarak tüm üyeleri oy kullanmaya davet etti.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

DİYANET VE HAC-UMRE ACENTALARI TÜRSAB GENEL MERKEZİ’NDE BULUŞTU

2019 hac değerlendirmesi ve 2020 hac organizasyonu toplantısı, 4 yıl aradan sonra TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi H. İbrahim Canatan, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Diyanet İşleri Başkanlığı Kurullar ve Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Zeyd Özel, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Bilgi İşlem Sorumlusu Osman Balcı, Hac-Umre Genel Müdürlüğü Acentalar Büro Şefi Yavuz Gündüz Sözbir ve Hac-Umre turizmi yapan çok sayıda seyahat acentası temsilcisi katıldı.

BAĞLIKAYA: “HAC-UMRE ACENTALARININ SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Seyahat acentalarının büyük ilgi gösterdiği toplantıda konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Hac ve umre çok özel bir ihtisas alanı. Verdikleri hizmet itibarıyla hac-umre acentalarımız sektörümüz için çok önemli. Hac–umre acentalarının sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Biz sözümüzü tuttuk, hac ve umre acentalarımızdan haksız bir şekilde para toplanmasını engelleyeceğiz demiştik. Engelledik. Tur onay yazısını kaldırdık. Bu toplantı sektörde yaşanan sorunların çözümü noktasında büyük önem arz ediyor. Çünkü konunun uzmanları burada. Umarım yeni dönem hepimize hayırlı uğurlu olur” diye konuştu. Bağlıkaya ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’a hediye takdim etti.

Yaptığı konuşmada 2019 hac-umre sezonunu değerlendiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi H. İbrahim Canatan; “Biz ortak bir çalışma içerisinde hac–umre acentalarının sorunlarına çözüm aramak için buradayız. TÜRSAB olarak geçen sene Mekke ve Medine Havalimanları’nda seyahat acentalarına en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Bu sene yüzümüzün güldüğü bir sezon geçirdik. Umuyoruz ki; 2020 sezonunu daha da iyi geçecek” dedi.

HAC-UMRE TURİZMİNDE E-DEVLET DÖNEMİ

Toplantıda 2020 hac organizasyonunda devreye giren yeni uygulamalar hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya katılan acentalara 2020 hac–umre kayıtlarının e-devlet üzerinden yapılacağı duyuruldu. Oturumu yöneten Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan; “Hepimiz aynı hedefe koşuyoruz. Kendini bize teslim eden, onlarca yıl bekleyen, ciddi paralar ödeyen ve en önemlisi ibadetini yapmak isteyen hacılarımıza en iyi hizmeti vermek için çabalıyoruz. Geçen sezon tüm Müslüman ülkelere Türkiye Cumhuriyeti olarak parmakla gösterileceğimiz bir şekilde hizmet verdik. Bakanlığımızla birlikte yaptığımız değerlendirmeler sonucu 2020 için birtakım değişiklikler yaptık. Hac-umre ön kayıtlarının e-devlet üzerinden yapılması en büyük yeniliklerin başında geliyor. An itibarıyla kayıtlarımız e-devlet üzerinden yapılıyor” diye konuştu.

2019 hac-umre sezonunu değerlendiren Hac-Umre Diyanet İşleri Başkanlığı Kurullar ve Koordinasyon Daire Başkanı Muhammed Zeyd Özel; hac ücretlerinin tahsili, yeni vize sistemi, kafile başkanları, hacı adaylarının yaşadığı ulaşım ve konaklama, yemek hizmeti, ön denetim ve kimlik kartları ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Bilgi İşlem Sorumlusu Osman Balcı ise acenta temsilcilerine e-devlet uygulaması üzerinden ön kayıtların nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattı. Toplantı acenta temsilcileriyle yapılan soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Hacı adayları için ön kayıtlar 11 Kasım - 13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak. 2020 yılı hac kurası ise 9 Ocak’ta çekilecek.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB TUNCELİ’DE TURİZM ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), turizmi 12 aya yaymak, yeni turizm güzergahları yaratmak ve turizmi çeşitlendirmek için çalışmalarına devam ediyor. Üyelerinin yeni ürünler oluşturması için İnfo gezileri düzenleyen TÜRSAB bu kez 8-9 Kasım tarihleri arasında Tunceli’de turizm çalıştayı düzenledi. Kentin turizm potansiyelinin değerlendirildiği çalıştaya  Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ev sahipliği yaptı.

Çalıştaya; Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Faruk Pekin, TÜRSAB Harput BTK Başkanı Fazıl Mustafa Öktem, ilçe belediye başkanları, yerel acentalar, STK’lar, akademisyenler, tarihçiler ve çok sayıda grup katıldı.

Tunceli’de turizm çeşitliliğini artırmak ve yol haritası çıkarmak için düzenlenen çalıştayda; çok sayıda panel, söyleşi ve sunum gerçekleştirildi. Kültür turizminden, inanç turizmine, su sporlarından termal turizme farklı başlıklar masaya yatırıldı. Çalıştayda kadınlar için de ayrı bir bölüm açıldı. Kadın emeğinin turizm dünyasıyla olan ilişkisi, özellikle folklor, gastronomi ve turistik eşya gibi konularda kadınların neler üretebileceği tartışıldı.

TUNCELİ SON İKİ YILDA TURİST PATLAMASI YAŞADI

Tunceli’nin huzur ve güven ortamıyla cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen Tunceli Valisi Tuncay Sonel, bölgenin en çok ziyaretçi alan yerlerinden Munzur Çayı ile ilgili hayata geçirilecek projeleri anlattı. “Organik ürünleri, balı, dutu ve misafirperver insanlarıyla gizemli bir yerdir Tunceli. Kentte huzuru sağladıktan sonra konaklayan turist sayımız 8 binlerden 160 binlere çıktı. Komşu illerden ve yurt dışından turistler geliyor. Ovacık gözeleri var. Şu an orası içler acısı. Munzur’un ruhuna ve suyuna yakışmıyor. Bizim için Munzur çok önemli. Sadece yöremiz için değil, ülkemiz ve dünyamız için çok önemli. Orası yapılacak çalışmalarla çok harika bir hale gelecek. Munzur’da birkaç yıl öncesine kadar rafting yapanların sayısı 250 civarındayken bu yıl 10 bin rafting yapan vatandaşımız var. Bu resmi kayıttır” diye konuştu.

TÜRSAB Harput BTK Başkanı Fazıl Mustafa Öktem ise geçtiğimiz sezon 2 milyondan fazla kişinin Tunceli’yi ziyaret ettiğini söyledi. Bölgenin alt yapı sorunlarına dikkat çeken Öktem; “ Bölgede ulaşım ve konaklama konusunda sorunlar yaşıyoruz. Havayollarında uçuş sayıları yetersiz. Çevre düzenlemelerinde eksikliklerimiz var. En önemli gündem maddelerimizden  biri kitle halinde gelen turistler. Tunceli doğa harikası bir bölge. Kontrolsuz yapılan gezilerle doğanın zarar görme ihtimali çok yüksek. Bu nedenle bölgede turizmin dikkatle yapılması gerekiyor. TÜRSAB’ın bu gölgede çalıştay yapması Tunceli için bulunmaz bir fırsat. İnşallah amacına ulaşır. Kısa zamanda alt yapı sorunları da çözülürse Tunceli bir turizm cennetine dönüşür” diye konuştu.

Tunceli’nin özellikle son iki yılda ciddi sayıda turist aldığını belirten TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Faruk Pekin, bu kapsamda bir çalıştayın TÜRSAB için ilk olduğunu söyledi. Pekin; “Bu çalıştayla Tunceli’de sürdürülebilir turizmin nasıl gerçekleşeceği ve atılması gereken adımları değerlendirdik. Tunceli Türkiye’nin en ilginç bölgelerinden biri. Karadeniz dışında yeşilliğini koruyabilmiş, insan yoğunluğunun olmadığı sakin bir şehir. 4 mevsim 12 ay turizme uygun bir yapılanmaya sahip. Su sporları, kış turizmi, termal ve inanç turizmi var. TÜRSAB bu çalıştayla bölgeye verdiği önemi de gösterdi. Bu TÜRSAB’ın il düzeyinde iki gün süreyle düzenlediği ilk çalıştay” diye konuştu.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB, 40. WTM LONDRA ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NA KATILDI

Dünyanın en büyük ikinci turizm fuarı olan WTM Londra Uluslararası Turizm Fuarı bu yıl 40. kez kapılarını açtı. İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen fuar, dünya çapında seyahat pazarının ana aktörlerini ve turizm profesyonellerini ağırlıyor.

Dünya turizminin buluşma noktası olan WTM Londra Fuarı’na bu yıl 182 ülke katılıyor. 3 gün boyunca 50 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak olan fuar, 3 milyar pound değerinde iş hacmi oluşturuyor.

Fuara Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) adına; Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcısı Bedirhan Bayka, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özden, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal, TÜRSAB Batı Antalya BTK Başkanı Rıza Perçin, TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın ve TÜRSAB Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel katıldı.

TÜRSAB; ITB Berlin, MITT Moskova, ATM Dubai gibi önemli uluslararası fuarların ardından WTM Londra Fuarı’na bu yıl ilk kez kendi standıyla katılıyor. 5 bin turizmci ve turizm markasının stant açtığı WTM Londra 120 metrekarelik stantla temsil ediliyor. Üyelerin kullanımına da açılan TÜRSAB standında, ziyaretçilere dağıtılan katalog, broşür ve haritalarla Türkiye’nin tanıtımı yapılıyor.

BAĞLIKAYA; DÜNYACA ÜNLÜ CNN INTERNATIONAL EDİTÖRÜNÜ TÜRKİYE’YE DAVET ETTİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye için büyük önem taşıyan İngiltere pazarında önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Sektör temsilcileriyle de bir araya gelen Bağlıkaya, ilk olarak CNN International televizyonun dünyaca ünlü ekonomi ve iş dünyası editörü Richard Austin Quest ile görüştü. Quest’i Türkiye’ye davet eden Bağlıkaya, ünlü gazetecinin daveti kabul ettiğini ve yakın zamanda ülkemize geleceğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar TÜRSAB standını ziyaret etti.

Bağlıkaya; dünyanın en büyük tur operatörlerinin Londra’da buluştuğuna dikkat çekerek, seyahat tercihlerinin belirlendiği, profesyonellerin ve global oyuncuların katıldığı fuarların ülkemiz turizmine de büyük fayda sağladığını belirtti. Bağlıkaya; “WTM Londra Dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri. Türkiye açısından bakıldığında İngiltere, çok önemli bir pazar. 2014 yılında 2,6 milyon İngiliz vatandaşını ülkemizde ağırladık. 2019’da şu ana kadar 2,2 milyon İngiliz ülkemizde tatil yaptı.  WTM Londra sadece İngiltere’yi tanımlamıyor, tüm dünyadaki turizm sektörünün kalbi burada atıyor. Fuarda Türkiye için çok olumlu bir hava var. Tabi ki Thomas Cook gibi büyük bir firmanın iflası Türkiye’de ufak bir pazar boşluğu yarattı. Türk tur operatörleri son derece aktif ve işlerine sahip çıkan bir şekilde çalışarak bu boşluğu bir iki yıl içinde dolduracaktır. Önümüzdeki senelerde Thomas Cook’un negatif etkilerini kapatacağımızı düşünüyorum. Biz, rekabet üstünlüğüne ve kaliteli bir ürüne sahibiz. Üstelik Avrupa ile mesafemiz de yakın. Yakın coğrafyadaki ülkelerde turizmciler olarak yapacağımız çok şey, almamız gereken çok yol var. Rekabet ettiğimiz ülkelerle başa baş gidiyoruz.  2020 ve ondan sonraki dönemde turist sayısının rekorlar kırarak devam edeceğine inancımız tam. Burada yalnızca İngiltere değil, Avrupa’dan turist aldığımız ülkelerin de stantları var. Diğer ülkelerle de görüşmeler yapılıyor. Edindiğimiz izlenim görüşmelerin son derece olumlu geçtiği yönünde” dedi. 

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, yarın Avrupa Seyahat Acentaları ve Tur Operatörleri Birliği (ECTAA) Başkanı Pawel Niewiadomski ile de bir görüşme gerçekleştirecek. İkili görüşmede Avrupa seyahat pazarında yaşanan gelişmeler değerlendirilecek.  

WTM Londra Fuarı turizm profesyonellerinin yanı sıra; hava yolları, oteller, tur operatörleri, finansman servisleri, restoran ve medya mensuplarını da ağırlıyor. Sektörle ilgili çeşitli seminer ve konferansların da yapılacağı fuar, 6 Kasım’da sona erecek.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN BÜYÜK DİJİTAL HAMLE

TÜRSAB, bir ilke daha imza atarak, iç turizm pazarını hareketlendirmek için ezberleri bozacak dev bir dijital projeyi hayata geçiriyor. Tek tuşla Türkiye genelinde binlerce acentaya ulaşmayı sağlayacak “TÜRSAB Rota Projesi” başlıyor. TÜRSAB üyesi bölge acentalarına büyük katkı sağlayacak proje, seyahat severlere TÜRSAB güvencesiyle güvenilir, uygun ve çok farklı tur paketleri sunulmasına aracılık edecek ve yepyeni imkanlar sunacak.

Turizm sektörünün en köklü kurumu olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), turizm sektöründe büyük ses getirecek dev bir dijital projeye imza atarak, ‘TÜRSAB Rota’ projesini hayata geçirdi.

TÜRSAB Rota projesi; dijital dönüşüm çağında, gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmayı daha da kolaylaştırmak için eşsiz güzelliklere sahip olan ülkemizin her köşesindeki farklı ve özgün tur ve seyahat seçeneklerini üyeleri aracılığıyla tüketicilere sunacak. Proje kapsamında, binlerce acenta, Türkiye’nin her bölgesinden birbirinden farklı binlerce tur paketini platform üzerinden paylaşmış olacak. Kayıt dışını bitireceğine inandığımız bu projeyle çok kısa vadede ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı sunulması hedefleniyor.

Tek tıkla binlerce acentanın ürününe ulaşma imkanı

Son iki yılda birçok önemli projeyi hayata geçiren TÜRSAB, paket turlardan oluşan adeta bir pazar yeri kuracak ve “TÜRSAB Rota” projesi ile üyelerine büyük imkanlar sağlayacak. TÜRSAB üyesi acentalar, tek tıkla Türkiye’nin her tarafından binlerce acentanın sağladığı tur paketi seçeneklerine ulaşabilecek. Tüm acentalarımıza açık olan bu sisteme giren acentalar, inanılmaz çeşitlilikteki tur paketi seçeneklerini bu platform üzerinden yerli müşterilerine sunabilecek.

Özellikle iç pazarda hareketlilik yaratmak ve üyelerine yeni iş alanları açmak için birçok çalışma yürüten TÜRSAB’ın geliştirdiği TÜRSAB Rota projesi, 23 Ekim 2019 itibariyle start aldı. Sektöre yeni bir soluk getirecek olan ve “Turizmin Yeni Rotası” sloganıyla hayata geçirilen projenin basın lansmanı ise aynı gün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

TÜRSAB güvencesi ve tamamen yerli ve milli ilkesiyle uygulamaya geçirilen TÜRSAB Rota projesi, seyahat acentalarının kendi yörelerine özgün tur paketlerini yükleyebileceği ve B2B hizmet değişimi ve paylaşımı sağlayabileceği bir online platform olacak. Aynı zamanda seyahat severlere, uygun ve binlerce tur paketi seçenekleri sunulmasına aracılık edecek olan TÜRSAB Rota uygulamasıyla tüketiciye; şeffaf,adil, güvenli ve birçok yeni rotanın keşfedilebilmesi için olanak sağlanması hedefleniyor. Acentaların karşılıklı üye ilişkilerini güçlendirecek olan uygulama, aynı zamanda ürün çeşitliliğinin de artmasına vesile olacak. TÜRSAB Rota sistemine kolay giriş sağlamak amacıyla Türkiye geneline yayılan 36 TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu aracılığıyla TÜRSAB Akademi tarafından acentalara eğitim verilecek.

Turizmde kayıt dışı ekonomiyi bitirmesi hedeflenen bu dijital hamle; asli görevi kaçak acenta faaliyetlerine karşı mücadele ederek haksız rekabeti önlemek ve turizm sektörü ile seyahat acentalığı mesleğine kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak olan TÜRSAB tarafından tasarlandı. Sürdürülebilir turizm ekseninde, bölge esnafını güçlendirerek yerel kalkınmanın ve ekonominin canlanmasına katkı sağlamak da TÜRSAB Rota projesinin en temel amaçlarından biri olarak belirlendi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: İç turizm açısından çok önemli bir proje

TÜRSAB Rota tanıtım toplantısında bir konuşma gerçekleştiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, hayata geçirdikleri projenin iç turizm dinamiklerini canlandıracak çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Bağlıkaya konuşmasında şunları ifade etti: “Projemiz, TÜRSAB aile üyelerinin birbirleriyle olan bağlarını güçlendirirken, seyahat severlere kültür turizminden yat turizmine, sağlık turizminden doğa turizmine, gastronomi turizminden kış turizmine kadar ülkemizdeki tüm turizm türlerinde en iyi hizmeti sunmalarına da fırsat yaratıyor. Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden biri olan turizm sektörünün temsilcileri olarak, ülkemize karşı büyük sorumluluklarımız var. Sektörümüzü güçlendirmek, yerel kalkınmayı ve ekonominin canlanmasını sağlamak da bu yolda boynumuzun borcudur.”

Firuz Bağlıkaya konuşma metini için tıklayın.


Bilgi ve İletişim:

Ayşe Korkmaz

TÜRSAB Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü

ayse.korkmaz@tursab.org.tr 

0212 259 84 04 – 317

Video için tıklayın.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB YÖNETİM KURULU BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA İZMİR’DEKİ SEYAHAT ACENTALARIYLA BULUŞTU

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın Türkiye genelinde seyahat acentalarıyla yaptığı bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Bağlıkaya bu kez İzmir ve Manisa’da faaliyet gösteren seyahat acentası temsilcileriyle buluştu.

TÜRSAB Ege BTK Başkanı Tolga Gencer’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karabulut, Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Demir ve Kuşadası BTK Başkanı Eda Yurtcan da katıldı. Acenta temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıya katılım geniş oldu. Toplantının gündeminde sektörde yaşanan gelişmeler ve yeni yasa çalışması vardı.

“YENİ YASA SEKTÖR İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptığı konuşmada, acentaların sorunlarına çözüm üretebilen, kurumsal, güvenilir, çağın gereksinimlerini karşılayabilen ve en önemlisi üyelerine hesap verebilen şeffaf bir TÜRSAB için çalıştıklarını belirtti. Bağlıkaya, yeni yasa çalışmasıyla ilgili bilgiler de verdi. TÜRSAB’a bağlı tüm üyelerden ve sektörde etkin rol oynayan isimlerden görüş aldıklarını söyleyen Bağlıkaya; “ Yeni yasa çalışması için 6 ay boyunca uğraştık. Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratlarıyla sürekli görüşmeler yaptık. Sonunda tüm paydaşların hem fikir olduğu bir taslak hazırladık. Ancak sonradan eklenen maddelerle süreç sekteye uğradı. Umuyoruz ki söylendiği gibi yıl sonuna kadar yasamız çıkmış olacak ve sektöre darbe vuran pek çok sorun çözüme kavuşacak” dedi.

TÜRSAB DİJİTAL ALANDA DAHA ETKİN OLACAK

Bağlıkaya, TÜRSAB’ın dijital çağa ayak uydurmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Bu anlamda seyahat acentalarının birbirilerinin ürünlerini görebilecekleri dijital platform olan TÜRSAB Rota’yı kısa sürede hayata geçireceklerini ifade etti. Sektörde kariyerle ilgili bir portalı hizmete alarak, iş arayanlarla iş verenleri ortak bir alanda buluşturacaklarını söyledi.

Toplantının sonunda meslektaşlarının sorularını yanıtlayan Bağlıkaya, kasım ayında gerçekleştirmeyi planladıkları genel kurula dikkat çekti. Geniş bir katılım hedeflediklerini söyleyerek, tüm üyeleri  genel kurul toplantısına davet etti.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB “AKDENİZ BÖLGE TEMSİL KURULU YENİ HİZMET BİNASI” AÇILDI

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Antalya’da TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Yeni Hizmet Binası törenle açıldı.

Törene TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcısı Bedirhan Bayka, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Özden, Ali Bilir, İbrahim Canatan, M. Nezih Hacıalioğlu, Hüseyin Kurt, TÜRSAB Genel Sekteri Melike Ertekin, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve bölgede faaliyet gösteren seyahat acentası temsilcileri katıldı.  TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut’un ev sahipliğini yaptığı tören, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen “Barış Pınarı Harekatı” nedeniyle müziksiz düzenlendi. Binanın açılışını yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, konuşmasına operasyonda görev yapan askerlere başarılar dileyerek başladı. Barış Pınarı Harekatı’nın başarılı olmasını gönülden dilediklerini belirten Bağlıkaya, ''Askerlerimizin evlerine sağ salim dönmelerini canı gönülden diliyoruz. Şehitlerimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına sabırlar diliyoruz. Biz, yeni hizmet binası için çok daha görkemli bir açılış planlıyorduk ama gelen üzücü haberler üzerine tempoyu düşürdük. Ülkemizin bekası her şeyin önünde gelir” dedi.  

 “YEREL HİZMETTE GÜÇLÜ OLACAĞIMIZA SÖZ VERDİK”

TÜRSAB'ın yeni Yönetim Kurulu’nun göreve gelir gelmez 35 bölgedeki hizmet binalarını yenilemeye başladığını söyleyen Bağlıkaya, turizmin başkenti Antalya'ya ayrıcalık tanıdıklarını vurguladı. Binaları yenileyerek seyahat acentalarına daha iyi hizmet vermeyi amaçladıklarını söyleyen TÜRSAB Başkanı; “Biz hizmetin yerelde daha güçlü olması sözü ile göreve geldik. Dolayısıyla aynı şekilde uyguluyoruz. İstanbul'dan Türkiye'nin her yerindeki turizm hareketini yönetmek kolay değil. 81 vilayet, 20'ye yakın beldede organize olmuş vaziyetteyiz. Dolayısıyla 100'e yakın noktada hizmet veriyoruz” dedi.

Antalya’nın turizm başkenti olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya; “Burada farklı bir binamız oldu. Antalya'daki binamızı bütün seyahat acentalarına hizmet edecek bir merkez haline dönüştürdük. İçinde seminer ve toplantı salonlarımız var. Buranın verimli kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“TURİZMDE YENİ REKORLAR KIRACAĞIZ”

Turizmde yeni rekorlar beklediklerini söyleyen TÜRSAB Başkanı, “Bu yıl oldukça güzel geçti. Turizmde rekorlarla devam eden yeni yıllar gelecek. Turizm ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yönetimi devraldıkları günden bu yana TÜRSAB’ın turizmde lider bir konum alabilmesi için yaptıkları çalışmaları da anlatan Bağlıkaya, konuşmasının ardından açılış kurdelesini kesti.

“YENİ BİNAMIZ FİKİR ÜRETME, ÇÖZÜM BULMA MERKEZİ OLACAK”

Yeni hizmet binasının üyelere en iyi şekilde hizmet vereceğini ifade eden TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut ise “Değişim diye yola çıktığımız günden beri tohumlar yeşerdi. Açılışını yaptığımız ofisimize sadece ofis değil, toplanma merkezi, fikir üretme merkezi, çözüm bulma merkezi vizyonu ile bakıyoruz. ‘Değişim’ dediğimiz günden beri üyelerimizin sorunlarını çözüyoruz. Yönetim Kurulu toplantılarını herkese açıp, meslektaşlarımızın meclisi haline getirdik. Her fikre ve eleştiriye masamızı açtık. Her birini değerlendirdik. Sonuna kadar takip ettik. Daha iyilerini yapmak ve meslektaşlarımızın aidiyet duygularını geliştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Törene katılanlar açılışın ardından yeni hizmet binasını gezerek bilgi aldı.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA ANKARA’DAKİ SEYAHAT ACENTALARIYLA BİR ARAYA GELDİ

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın yurt içi bilgilendirme gezileri Başkent Ankara’da seyahat acentası temsilcileriyle yaptığı buluşmayla devam etti. Geniş katılımın yaşandığı bilgilendirme toplantısına Ankaralı seyahat acentaları büyük ilgi gösterdi. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, konuşmasına Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen “Barış Pınarı Harekatı”ında sınırlarımızın güvenliği için mücadele veren askerlere olumlu temenniler ve şehitlerimiz için taziye dileklerinde bulunarak başladı. Ardından mesleğe ilk adımlarını attığı, okuduğu ve büyüdüğü şehir olan Ankara’da meslektaşlarıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Bağlıkaya TÜRSAB’ın seyahat acentalarına ekonomik olarak katkı sağlaması amacıyla hayata geçireceği yeni projeler hakkında bilgi verdi.

“TÜRSAB’I TAMAMEN ŞEFFAF HALE GETİRDİK”

Mesleğe Ankara’da başlayan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, görev yaptıkları süre boyunca TÜRSAB’ı daha şeffaf bir kurum haline getirmek için çalıştıklarını söyledi. TÜRSAB’ın borçlanma ve kefil olmasını engelleyen düzenlemeler yaptıklarına dikkat çeken Bağlıkaya; “Göreve geldiğimiz ilk aylarda borçlar ve icralarla uğraştık. 160‘ın üstünde haciz geldi. TÜRSAB’ı borçlarından arınmış tamamen şeffaf bir yapıya dönüştürmek için önemli adımlar attık” dedi.

TÜRSAB’ın kurumsallaşması için yaptıkları çalışmalara dikkat çeken Bağlıkaya, yeni yasa çalışmasıyla ilgili detaylar verdi. Tüm paydaşlardan görüş aldıktan sonra  yasa taslağının hazırlanış sürecinde 6 ay boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

TÜRKİYE’DEKİ SEYAHAT ACENTALARI TÜRSAB ROTA’DA BULUŞACAK

TÜRSAB’ın sektörde daha etkin olabilmesi için hazırlanan projelerle ilgili bilgiler veren Bağlıkaya, Türkiye’deki seyahat acentalarını dijital bir çatı altında toplayacak “TÜRSAB ROTA” projesini anlattı. Bağlıkaya: “Ekim ayı sonuna doğru yeni bir portalı; “TÜRSAB ROTA”yı hayata geçiriyoruz. Seyahat acentaları birbirilerinin ürünlerini görebilecekler. TÜRSAB ROTA vasıtasıyla Türkiye’deki bütün seyahat acentaları diğer seyahat acentalarının tur programlarını görebilecek. Yani sadece paket turlar için bir alışveriş platformu oluşturuyoruz.   6 -7 aydır üzerinde çalıştığımız bu projeyi yakında yapacağımız lansmanla tanıtacağız” dedi.

“ACENTALARIN SGK DESTEK PAKETİNDEN FAYDALANMASI SAĞLAYACAĞIZ”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, acentaların SGK destek paketinden yararlanması için TÜRSAB içinde bir birim oluşturacaklarını böylece acentaların SGK bildirim takiplerinin TÜRSAB tarafından yapılacağını da duyurdu. Bağlıkaya: “3 kişi ve üstü acentalar için SGK yardımı var. Bununla ilgili de arkadaşlarımız bir birim oluşturuyorlar. Konuyla ilgili SGK ile görüşüldü. Bu imkandan tüm acentaları yararlandıracağız” dedi.

“TÜRSAB SEKTÖREL BİR KARİYER PORTALI KURUYOR”

Sektörde iş ve işçi arayan acentaların faydalanması için bir kariyer merkezi kuracaklarını da söyleyen Bağlıkaya; “TÜRSAB olarak kendi kariyer portalımızı kuruyoruz. Eleman arayanlar da iş arayanlar da oraya yazacak. Yasal izinleri de aldıktan sonra hayata geçireceğiz. Söz verdiğimiz gibi TÜRSAB Avantaj Kartları da acenta sahipleri başta olmak üzere tüm üyelerimize dağıtacağız” diye konuştu.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

Booking.com DAVASINDA MAHKEME TÜRSAB’I HAKLI BULDU

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Hollanda merkezli ünlü online rezervasyon portalı booking.com’a açtığı davadan haksız rekabet kararı çıktı.  Türkiye’deki faaliyetleri mahkeme kararıyla durdurulan booking.com ile ilgili İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen haksız rekabet davasında TÜRSAB Avukatları, mahkeme heyetinden tüm itirazların sürdüğünü ifade ederek davanın kabulü yönünde karar verilmesini talep ettiler. Davayı karara bağlayan mahkeme, TÜRSAB’ın açtığı davayı kabul etti ve haksız rekabet tespiti yapılamasına hükmetti. Kararda; davalı booking.com’un haksız rekabete neden olduğu, dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla sitenin faaliyetlerinin ''seyahat acenteliği'' olduğu, Türkiye Cumhuriyeti’ne vergi ödemediği, iş hukuku şartlarına uygun hareket etmeyerek, iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı, idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı belirtildi. Mahkeme, davalının reklamlarında en iyi fiyat garantisi sunmasının haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle söz konusu reklamların siteden ve tüm online portallardan kaldırılmasına da hükmetti. Mahkeme tarafından belirlenen haksız rekabete neden olan unsurların giderilmesi ve 500 bin TL teminatın yatırılması karşılığında booking.com’a erişimin engellenmesi yönündeki tedbirin kaldırılmasına karar verdi.

Haksız rekabet kararını değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Biz söz konusu portalın belgesiz, vergi vermeden ülkemizde seyahat acentacılığı faaliyeti yapmasına itiraz etmiştik.  Mahkeme, bakış açımızda haklı olduğumuz yönünde net bir karar verdi. Haklılığımız tescillenmiş oldu. Karar bu yönden diğer yabancı menşeli firmalar için de emsal niteliği taşıyor. TÜRSAB olarak bundan sonraki süreçte ülkemizde belgelendirme işlemlerini gerçekleştirmeden, vergi vermeden faaliyet gösteren tüm yabancı ülke menşeli firmalara aynı yasal süreci başlatacağız. Seyahat acentacılığı faaliyeti yaptığına karar verilen booking.com’un 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu gereğince idari yaptırımların uygulanması için kararın bir örneğinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderilmesi kararlaştırıldı. Mahkeme kararına göre booking.com’un ülkemizde faaliyetlerine devam etmesi için seyahat acentası belgesi alması gerekiyor. Bu noktada artık söz Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda” dedi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA

Özel kanunla 1972 yılında kurulmuş, Anayasamızda tanımlanan kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak Sayın Bakanımızın bir televizyon programında dile getirdiği ve turizm sektörünün gündeminde yer bulan bazı hususlara açıklık getirmek zorunluluğu hasıl olmuştur.

Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, 8 Ekim 2019 günü katıldığı Fox Tv’de yayınlanan “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programında seyahat acentalarının merakla yasalaşmasını beklediği yeni Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanun Taslağı hakkında; “taslağın seyahat acentalarının bilgisi olmadan hazırlandığı, hatta yönetim kurulu üyelerinin dahi bilgisinin olmadığı, seyahat acentalarının üye olduğu derneklerle paylaşılmadığı” ile “seyahat acentaları açısından tekelci hükümler içerdiği, taslak yasalaşırsa bankaların mil programlarının bir gecede sona erdirilmek zorunda kalacağını” ifade etmiştir.

Sayın Bakanımızın açıklamalarında yer alan hususlarda, sehven olduğuna inandığımız, yoğun ve gergin tempoda unuttuğunu düşündüğümüz yanılgılar mevcuttur. Açıklamada yer alan ifadelerin düzeltilmemesi halinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulunun yaptığı çalışmalarla ilgili ciddi ithamlar içermesi söz konusudur. Bu itibarla televizyon ekranlarından yapılan açıklamalar ile ilgili kamuoyuna bazı bilgileri vermek gereği doğmuştur. Böylece hem kamuoyunu aydınlatmak hem de kendisinin sehven olduğuna inandığımız ifadelerinin düzeltilmesine imkân sağlamak amacıyla aşağıdaki bilgileri değerli kamuoyu ile paylaşıyoruz.

KANUN TASLAĞI TÜRSAB VE BAKANLIK İŞ BİRLİĞİ İLE HAZIRLANMIŞTIR

Bakanlığımızda yasalaşması beklenen yeni Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanun Taslağı, Birliğimiz Hukuk Müşaviri, bazı yönetim kurulu üyeleri ve Bakanlığımızın Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı, Şef ve Danışman niteliğinde kadroları ile birlikte, ilki Eylül 2018’de olmak üzere; Şubat 2019’a kadar süren, her biri 8-10 saatlik 20’den fazla toplantı sonucu oluşmuştur. Bu hususun görmezden gelinmesi, hepsi kayıt altındaki bu çalışmalara katılan, hafta sonlarını bu çalışma için feda eden, gece yarılarına kadar Bakanlıkta taslağa katkı sunmak için gayret eden Bakanlığımızın Değerli Kadrolarına haksızlık etmek olacaktır. 

Bakanlığımızın Değerli Yönetici Bürokratları ile birlikte yapılan çalışmalarda çeşitli Bakanlıklar ziyaret edilmiş, görüşleri alınmış, yapılan tüm çalışmalar büyük bir iş birliği içinde ve kayıt altında paylaşılmıştır. Ortaya konulan taslak, çalışmaya katılanların tamamınca benimsenen görüşler çerçevesinde oluşmuştur. Burada bir kez daha vurgulamak gerekirse, Bakanlığımızın en az beş, zaman zaman altı, yedi kişiyle katıldığı çalışmalarda ortaya çıkan taslak, televizyon ekranlarından belirtildiği gibi, TÜRSAB tarafından hazırlanmış bir taslak değil, ağırlıklı olarak Bakanlık Bürokratlarının yer aldığı çalışma grubunun hazırladığı taslaktır.

Bir hususu daha belirtmemek Sayın Bakanımıza haksızlık olacaktır: Kanun Taslağı ile ilgili çalışma grubu kendisinin talimatı ile oluşturulmuş ve çalışmalar kendisinin bilgisi dahilinde gerçekleşmiştir. Hatta zaman zaman taslakta yer alan hususlarla ilgili kendisi de eleştiri ve önerileri ile katkıda bulunmuştur.

KANUN TASLAĞI BİZZAT SAYIN BAKAN TARAFINDAN DERNEKLER DAHİL SEKTÖRE BEŞ AYRI TOPLANTIDA SUNULMUŞ VE TARTIŞILMIŞTIR

Kanun taslağı ile ilgili olarak Sayın Bakanımızın düzenlediği, toplantıya katılacakları belirlediği ve bizzat yönettiği biri Antalya’da, diğerleri İstanbul’da olmak üzere 5 toplantı gerçekleştirilmiş, bu toplantılarda Bakanlığımız yetkilileri kanun taslağını katılımcılara sunmuştur. Bu toplantılara, üye sayılarına ve çalışma alanlarına dahi bakılmaksızın sektördeki tüm dernek yöneticileri davet edilmiş, davet edilen dernekler birden çok kişi ile katılım göstermiştir.

Yapılan sunum ve ardından gerçekleşen tartışmalarda çok küçük bir iki husus dışında taslağın bir an önce yasalaşması temennisi herkes tarafından dile getirilmiştir. Bu toplantıların tamamında sunulan taslak katılımcılarca beğenilmiş, çalışmalar takdir edilmiş ve Bakanımız bu taslağın Haziran 2019’dan önce yasalaşacağı sözünü katılımcılara bizzat vermiştir.

KANUN TASLAĞI TÜRSAB TV DAHİL BİR ÇOK MECRADA SEYAHAT ACENTALARINA SUNULMUŞTUR

Kanun taslağının içerdiği esaslar, taslakta yer alan düzenlemeler çeşitli mecralarda; toplantılarda, BTK üyeleri ve İhtisas Bakanlıkları ile TÜRSAB TV programlarında ise tüm kamuoyu ile paylaşılmış olup bu kayıtlar halen erişilebilir olarak Birliğimizin kamuoyuna açık arşivlerinde yer almaktadır.

Kanun taslağının metin olarak paylaşılmaması ise bizzat kendisinin önerisi ve tercihi olarak uygulanmıştır. Metin üzerinde doğacak tartışmaların taslağın yasalaşmasının önünde engel olacağını kendisi de yukarıda belirtilen toplantılarda katılımcılara bizzat ifade etmiştir. Kaldı ki Bakanlığımızın Turizm Ajansı ile ilgili çalışmasında kanun metninin sektör tarafından TBMM’ne sevk sonrasında öğrenildiği düşünüldüğünde Bakanlık nezdindeki taslakların paylaşılmamasının bizzat kendi  iradesinin sonucu olduğu açıktır.

Görüldüğü üzere; Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanun Taslağı Sayın Bakanın ifade ettiği gibi TÜRSAB tarafından hazırlanarak Bakanlığa teslim edilen, kimsenin haberdar olmadığı bir çalışma değil, tam tersine Birliğimiz ile Bakanlık tarafından yoğun ve uzun bir çalışma ve iş birliği içinde hazırlanan, hatta bizzat kendisinin de katkılarını esirgemediği bir taslaktır. Öte yandan taslağın seyahat acentalarının bilgisi dışında hazırlandığı ve halen bilinmediği yönündeki ifadenin de hatalı olduğu açıktır. Bu itibarla sehven olduğuna inandığımız, gerçeği yansıtmayan ifadelerin düzeltilmesini umuyoruz.

KANUN TASLAĞINDA HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI HÜKÜMLER YER ALMAMAKTADIR

Televizyondan ifade edilen, taslakla ilgili “tekelci hükümler içeriyor” ifadesi de maalesef yine şanssız bir ifade olmuştur. Kendisi de iç turizm alanında seyahat acentalığı meslek erbabı olan Sayın Bakanımızın yoğun çalışma temposu içinde seyahat acentacılığından uzak kalması, diğer seyahat acentalarının yaşadığı sıkıntıları yaşamıyor olması nedeniyle olsa gerek, mesleğimize bakış açısında da sorun oluşmuştur.  Seyahat acentacılığı faaliyeti, Sayın Bakanımız döneminde yürürlüğe giren Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliğinde tanımlandığı üzere; mesleki ticari işletme faaliyetidir. TÜRSAB, kanunla tanımlanmış bir mesleği ifa etme hakkına sahip olan seyahat acentalarını temsil eden ve Anayasada ifade edilen meslek örgütüdür.  Bilindiği gibi, her meslek, kamu güvenliği için meslek erbaplarınca ifa edilir. Yani mesleki faaliyetlerde meslek erbapları açısından münhasırlık söz konusudur. Mesleki faaliyetleri seyahat acentası olmayan kişi ve kuruluşların yapmasının engellenmesinin “tekelcilik” olarak bizzat Bakan tarafından nitelemesi, kendisinin yoğunluk ve yorgunluktan kaynaklanan hatalı ifadesi olduğuna inanıyoruz. Bankaların seyahat acentacılığı yapmaları ya da ayrıcalıklı durumlarını kullanarak seyahat acentaları arasında haksız rekabete neden olan uygulamalarını korumak en son Kültür ve Turizm Bakanı’nın görevi olmalıdır.

Kanun taslağı, Bakanlığımız tarafından tüm ilgili Bakanlık ve kurumlara gönderilmiş, Bakanlıklardan taslağa ilişkin görüşler toplanmıştır. Bu görüşlerin içinde “tekelcilik” anlamında bir görüş ya da eleştiri mevcut değildir. Ayrıca kanunun seyahat acentaları ve tüm turizm sektöründe tekelleşmeye karşı hükümler taşıması Birliğimizin görüşlerine uygun olup, mevcut ticari tekelleşmeyle mücadele edilmesi gerekmektedir düşüncesindeyiz. 

Yaşanan Thomas Cook olayında da görüldüğü üzere; olası başka iflaslarda yaşanabilecek sıkıntıları aşmak için, Türk tüketicilerin benzeri durumlarda sorun yaşamamaları için kanun taslağında yer alan düzenlemelere ihtiyaç, aciliyet kazanmıştır. Bu kadar önemli bir durum varken ve Thomas Cook olayında ülkemiz turizmcilerinin gördüğü zararlar konusunda da hatalı değerlendirmeler ve kararlar ortada iken Bakanlığın turizmcileri bırakıp bankaların çıkarlarının zedelenme ihtimali için kanunu bekletmesinin takdiri kamuoyunundur.

Sayın Bakanımızın ifade ettiği ve Birliğimizi itham edecek nitelikteki hatalı açıklamaların düzeltileceğine inanıyor, durumu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz..

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

(TÜRSAB)

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN TRAKYA SEYAHAT ACENTALARINA GAP TANITIM TURU

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), iç turizm pazarını hareketlendirmek, yeni destinasyonlar açılmasını sağlamak ve kültür turizmine katkıda bulunmak amacıyla keşif gezileri düzenlemeye devam ediyor.

Daha önce Bursa, İzmir, Antalya, Kapadokya ve Karadeniz’e yapılan tanıtım gezilerinin son durağı Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

TÜRSAB GAP ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulları, bölgeler arasındaki tanıtımı sağlamak, iş geliştirme ve yeni iş imkanlarının oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla, Trakya Bölge Temsil Kurulu’nu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne davet etti. Tanıtım gezisine 20 seyahat acentası temsilcileri katıldı.

TÜRSAB GAP BTK Başkanı Soner Bacaksız’ın ev sahipliğinde 1 Ekim’de başlayan ziyaretin ilk durağı Gaziantep oldu. Zeugma Mozaik Müzesi ile başlayan tanıtım gezisinde; Gaziantep Kalesi, Hamam Müzesi, Bakırcılar Çarşısı ve Gümrük Han gibi şehrin tarihi ve turistik noktalarına geziler düzenledi. Seyahat acentası temsilcilerine kentin turizm potansiyeli hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Geziye Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey’in yanı sıra İl Kültür Müdürlüğü temsilcileri de eşlik etti.

Tanıtım gezisinin ikinci durağı ise Şanlıurfa’ydı. Seyahat acentası temsilcileri Halfeti’de tekne turu yaptı. Sular altında kalan Savaşan Köyü’nü gezen katılımcılar gezi boyunca şehrin yöresel lezzetlerini de tattı.  Gezi kapsamında, Türkiye’nin en büyük müzesi Şanlıurfa Urfa Arkeoloji Müzesi, Balıklı Göl ve dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe ziyaret edildi.

Bölgeler arası tanıtım gezilerinin önemine dikkat çeken TÜRSAB GAP BTK Başkanı Soner Bacaksız; “Trakya bölgesinde faaliyet gösteren seyahat acentalarımızı davet ederek, bölgemizi tanıttık ve burada kültür turizmi yapan acentalarımızla tanıştırdık. Trakya BTK’ya bağlı acentalarımızın bölgemize daha çok kültür turu yapmalarıyla alakalı gerekli girişimlerimizi yaptık. Bölgemizi daha iyi tanıtarak ilerleyen dönemde daha fazla kültür turu yapmaları konusunda bütün alternatifleri sunduk. Şanlıurfa ve Gaziantep gezilerimizde özellikle Zeugma Mozaik Müzesi ve tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe büyük ilgi gördü” dedi.

Gezinin ikinci bölümü Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu organizasyonuyla Mardin’de devam etti.

Seyahat acentası temsilcileri süryanilerin en önemli kutsal mekanlarından Deyrulzefaran Manastırı’nın yanısıra, eski Mardin evleri, Ulu Camii, Eski Postane Binası’nı ve Şehiye Camii’ni gezerek kentin tarihi ve tursitik noktalarına dair bilgiler aldı.

Bölgeler arasındaki tanıtımı güçlendirmeyi amaçlayan gezinin son adresi Diyarbakır oldu. Diyarbakır Ulu Camii, Hasanpaşa Hanı, 4 Ayaklı Minare, Diyarbakır Surları, Hevsel Bahçeleri ve Hz. Süleyman Camii gibi simgesel yapılara yapılan ziyaretle sona erdi.

TÜRSAB Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl gezinin bölge turizmine katkı sunduğunu belirtti. Akyıl, “TÜRSAB tarafından düzenlenen bu tür organizasyonlar bölge turizmine büyük katkı sağlıyor. Bölge temsil kurulları ve tur operatörlerinin farklı bölgelerde bir araya gelip illerimizin turizm bölgelerini görmeleri çok önemli. Başta Firuz Bağlıkaya olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ALİ BİLİR “GLOBE 2019”DA TURİZMİN MAKRO SORUNLARINI DEĞERLENDİRDİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir; tarım, gastronomi, turizm ve eğitim alanlarında ekonomik gelişmelerin tartışıldığı Küresel İşletme ve Ekonomi Konferansı “Globe 2019”a katıldı. Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen konferans, 34 ülkeden akademisyen ve araştırmacıları ağırladı. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, konferansta yaptığı konuşmada turizmin makro sorunları başlığı altında sektörde yaşanan sorunları değerlendirdi.

Türk turizmindeki yapısal sorunları detaylı olarak katılımcılarla paylaşan Bilir; “Kitle turizminde yaşanan gelişimin alternatif turizm çeşitleriyle desteklenmemesi, Türkiye’nin turizmdeki rekabet gücünü ciddi oranda düşürüyor. Bu bakımdan ülke turizminin; kültür, gastronomi, kongre, sağlık, spor, gençlik, doğa, macera, inanç, alışveriş turizmi gibi alternatif turizm çeşitlerinin güçlendirilmesi alınacak önlemlerin başında geliyor. Sorunlar fazla görünse de genç nüfusumuz ve sektör olarak sahip olduğumuz dinamik yapıyla üstesinden gelebiliriz” diye konuştu.

Bilir, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için TÜRSAB olarak Türkiye Bilişim Vakfı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ve bir “Dijital Yol Haritası Raporu” hazırladıklarını söyledi.

Turizmde yeni trendlerin takip edilmesinin önemli olduğunu, turizm yatırımlarında koordinasyon eksikliği yaşandığını belirten Ali Bilir, sektörün gelişmesi için tanıtımın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Bu anlamda geçtiğimiz aylarda kurulan Türkiye Turizm Ajansı’nın önemine vurgu yaptı.  “Türkiye Turizm Ajansı’nın başarılı olmasını temenni ediyoruz. Ancak mevcut yapının yönetiminde turizm kurum ve kuruluşlarına yer verilmemesinin tanıtım konusunda yapısal sorunlar oluşturacağından endişe ediyoruz. Umuyoruz ki; Türkiye turizmini tüm yönleriyle başarılı bir şekilde tanıtan bir yaklaşım hayata geçsin” diye konuştu.

Bilir, Turizmin gelişmesine engel olan sorunların çözümü için belirli bir yol haritası çıkarılarak, bir takvime bağlanması ve çözüme yönelik adımların zamanında atılmasının önemli olduğunu söyledi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN TURİZM TAŞIMACILIĞINDA YAŞANAN SIKINTILARLA İLGİLİ ÖNEMLİ ADIM

TÜRSAB Karayolu Ulaştırma ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile turizm taşımacılığı yapan seyahat acentalarının yaşadığı sorunlarla ilgili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede; turizm taşımacılığında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan ek 2 madde ve korsan araçlarla mücadeleyle ilgili sorunlar hakkındaki çözüm yolları konuşuldu.

TÜRSAB Karayolu Ulaştırma ve Araç kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık, ikili görüşmede 2918 Sayılı Kanun’un Ek 2/3 maddelerinde yer alan, taşıma yapılan her ilde ilgili belediyelerden izin alınması gerektiğine dair kanun nedeniyle turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Bu sorunların çözüme kavuşması ve ülkemize gelen yabancı turistlere denetimler sırasında mağduriyet yaşatmamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TÜRSAB’ın katılımıyla bir çalıştay düzenlenmesi yönünde talimat verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy başkanlığında gerçekleşmesi planlanan çalıştayda, korsan taşımacılığın önlenmesi ve turizm taşımacılığı yapan seyahat acentalarının ek 2 maddeden dolayı yaşadığı sorunlar için yasal çözüm yolları aranacak.

TÜRSAB Karayolu Ulaştırma ve Araç kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık, Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama ve Destek Daire Başkanı Mehmet Yavuz’u da ziyaret etti. Arık görüşmede, seyahat acentalarının, ek 2 maddede yer alan turizm taşıma araçlarının gittiği her ildeki belediyelerden izin alması ve sahada yapılan uygulamalarla ilgili şikayetlerini, Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama ve Destek Daire Başkanı Mehmet Yavuz’a iletti.

TÜRSAB Karayolu Ulaştırma ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık, Karayolları Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses ile U-ETDS’nin kamuya açılması, korsan taşımacılığı engellemek ve ayırt etmek için neler yapılması gerektiği, turizm belgesi olan D2 ve B2’nin veriliş şartlarının değişimi üzerine de görüş alışverişinde bulundu.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ BAĞLIKAYA ORTA VE DOĞU KARADENİZ ACENTALARIYLA BULUŞTU

Türkiye’yi karış karış dolaşarak, seyahat acentalarıyla bilgilendirme toplantıları düzenleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Heyeti Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’de hizmet veren Seyahat Acentası temsilcileri ile bir araya geldi.

KARADENİZ’DE 5 ŞEHİRDE 5 TOPLANTI

Orta ve Doğu Karadeniz’de bulunan beş şehri ziyaret eden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yüzlerce acenta temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantılarında büyük ilgiyle karşılandı. Acenta temsilcilerinin yanı sıra Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği ziyaretlerde, turizm gündemine dair başlıca konular masaya yatırılarak, Karadeniz Bölgesi’nde turizmin ileriye taşınması adına istişareler gerçekleştirildi.

SAMSUN’DAN “KAÇAKLA MÜCADELE DEVAM” MESAJI VERİLDİ

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bilir ve H. İbrahim Canatan’dan oluşan heyetin ilk durağı Samsun oldu. Orta Karadeniz BTK Başkanı Yılmaz Uzunlar’ın ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltıda seyahat acentası temsilcileriyle bir araya gelen Bağlıkaya, sektör gündemini oluşturan ana başlıklarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bağlıkaya, “Kaçakla ciddi şekilde mücadele ediyoruz. Son dönemimizde 70 binin üzerinde denetim yaptık. Mevcut yasada maalesef ceza miktarları düşük, kaçak turda kullanılan araçlar bağlanamıyor. Yeni yasamız meclisten geçtiğinde bu sorunların tamamını çözeceğiz. Biz göreve geldiğimizde sadece 16 denetim görevlimiz vardı. Şimdi ise Türkiye genelinde 80’in üzerinde eğitimli denetçimiz var, bu sayıyı 100’e çıkarmayı düşünüyoruz” ifadeleriyle kaçakla mücadeleye verilen önemin altını çizdi.

ORDU’DA “KURUMSAL TÜRSAB” İÇİN GELECEKTE HAYATA GEÇECEK PROJELER PAYLAŞILDI

TÜRSAB heyetinin ikinci durağı Ordu’da “Kurumsal TÜRSAB” kimliğine dikkat çeken Bağlıkaya, TÜRSAB bünyesinde kısa sürede hayata geçirilen köklü değişimleri anlattı. Toplantıya büyük ilgi gösteren acenta temsilcileri, TÜRSAB’ın geleceğe dönük projelerine ilişkin Firuz Bağlıkaya ile fikir paylaşımında bulunup, taleplerini ilettiler.

GİRESUN’DA BÖLGE TEMSİL KURULLARININ ÖNEMİNE VURGU YAPILDI

Ziyaretlerine ara vermeden devam eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın Karadeniz’deki 3. durağı Giresun oldu. Giresun’da Doğu Karadeniz BTK Başkanı Volkan Kantarcı tarafından karşılanan TÜRSAB heyeti, bölgede faaliyet gösteren seyahat acentası temsilcileriyle buluştu. Sıcak ve samimi bir havada geçen buluşmada TÜRSAB’ın yaşadığı köklü değişimler üzerine acentaların görüşleri dinlendi. Hayata geçirdikleri projelerin seyahat acentaları için fayda sağlamaya yönelik atılımlar olduğunu belirten Bağlıkaya, Bölge Temsil Kurullarına verdikleri önemi dile getirerek; “Hiçbir BTK Başkanı’nın onay vermediği acentanın kuruluşuna müsaade etmedik, hatta yeni acenta kuruluşlarını yavaşlattığımız için hakkımızda dava açtılar’’ dedi.

TRABZON’DAKİ TOPLANTIYA SEYAHAT ACENTALARI BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Karadeniz seyahati kapsamında Trabzon’u da ziyaret eden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, burada da Doğu Karadeniz BTK Başkanı Volkan Kantarcı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda seyahat acentası temsilcileriyle bir araya geldi. TÜRSAB Başkan Yardımcısı Bedirhan Bayka ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bilir, H. İbrahim Canatan’ın da yer aldığı ve yüzün üzerinde Seyahat Acentası temsilcisinin katıldığı toplantıda Firuz Bağlıkaya, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“TÜRSAB, BUNDAN BÖYLE BORÇLANMAYACAK”

Firuz Bağlıkaya, “Bizim için kurumsal olmak açısından bakıldığında en radikal değişiklik; TÜRSAB’ın bundan böyle borçlanmayacak olması. TÜRSAB’ın bir daha borçlanmasının önüne yeni yasamızla geçeceğiz. Biz, Mayıs 2018’de TÜRSAB’ı 560 milyon lira borçla devraldık. Maliyenin raporlarında da bunlar tespit edildi. TÜRSAB’ın 120 milyon dolar niye borcu olsun, holding mi işletiyor? Nedir bu ticaret yapma hevesi? Arkadaşlar kendi şirketlerinde ticaret yapmayıp, gelip bizim paramızla ticaret yapmışlar. Bunların önünü kapattık, en radikal değişiklik bu. Bundan sora TÜRSAB'a yönetici olacak arkadaşların ticari zevkleri veya ticari hırsları kendi şirketlerinde yapacakları şeyler olacak, burada olamayacak. TÜRSAB'ı hiçbir şekilde bir borca kefil de yapamayacaklar. İşte bunların önünü kapattık.” dedi.

BAĞLIKAYA: “MESLEĞİMİZE BORCUMUZ VAR”

Bakanlıkta bekleyen yasanın Meclis’ten geçmesinin ardından TÜRSAB’ın kendi ekipleriyle denetim yapabileceğini vurgulayan Bağlıkaya; “Ekiplere kolluk kuvveti çağırma ve araç bağlayabilme yetkisi verilecek. Yasa çıkacak, yönetmelikleri hazırlayacağız ve bunu sektörümüze armağan edeceğiz. Hedefimiz bu, bunun için yola çıktık. Mesleğimize borcumuz var ve sonuna kadar ödeyelim istiyoruz” sözleriyle salondan büyük alkış aldı.

RİZE’DE “İKİ DÖNEM BAŞKANLIK VURGUSU”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Heyetinin, Karadeniz’deki son durağı Rize oldu. Rize ve Artvin’de bulunan seyahat acentası temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen Bağlıkaya, TÜRSAB’da başkanlık görev süresi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bağlıkaya "İki dönem başkanlık getiriyoruz. Niye? Kimse koltuğa 18 sene yapışmasın, kurumumuza zarar veremesin diye. Yeni yasamızda Başkanlık iki dönemle sınırlı olacak’’ dedi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Karadeniz toplantılarının ardından bilgilendirme toplantılarına yurt genelinde devam edecek.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB DERGİSİ THE VOICE OF TRAVEL’DAN DOĞU ANADOLU’DA YENİ TURİZM GÜZERGAHLARI DOSYASI

TÜRSAB, turizmi 12 aya yaymak ve çeşitlendirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni turizm güzergahları üzerinde çalışan ve sık sık üyelerinin yeni ürünler oluşturması için info gezileri düzenleyen TÜRSAB, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Tunceli ve Hakkari’yi turizme kazandırmak için harekete geçti. TÜRSAB Dergisi The Voice Of Travel, turizmin yeni güzergahları Tunceli ve Hakkari’nin potansiyelini inceleyen bir dosya hazırladı.

TÜRSAB TUNCELİ’DE TURİZM ÇALIŞTAYI YAPMAYA HAZIRLANIYOR

Türkiye turizmine geniş bir perspektiften bakan The Voice Of Travel Dergisi, yeni sayısında ülkemizde turizmin sürdürülebilir olması için güzergah çeşitliliğinin önemine vurgu yaparak iç turizmde yeni destinasyonlar oluşturmanın önemine dikkat çekti. Dergide ilk olarak Tunceli’nin doğal güzellikleri anlatıldı. Büyüleyici dağlık coğrafyası, yıllar önce boşaltılan köylerini kaplayan yeşil bitki örtüsü, az sayıdaki nüfusu, doğal kaynak suları ve büyük ilgi gören Munzur Gözeleri tanıtıldı. Tunceli’nin başta Munzur Çayı olmak üzere, Düzgün Baba Dergahı, Pülümür ve Pertek Kaplıcaları, Ovacık Kayak Merkezi, Pülümür Çayı kenarına kurulu plajı ve daha pek çok farklı ziyaret noktasıyla ilgi odağı olduğu vurgulandı. Ayrıca termal turizmi, kış turizmi, rafting, doğa yürüyüşleri, foto-safari, flora gezileri, inanç turizmiyle 12 ay boyunca turizm etkinliklerini gerçekleştirebilme potansiyeline sahip olduğu belirtildi.  Haziran ayında R4 Uluslararası Rafting Şampiyonası’nın düzenlendiği Tunceli’nin artık dünya çapındaki etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladığına dikkat çekildi. Kent turizminin ilk defa dış talep olmadan, tamamen iç turizm hareketiyle ivme kazanmasının önemi anlatıldı. The Voice Of Travel Dergisi, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla Tunceli’yi geleceğin turizm yıldızlarından biri olmaya aday olarak gösterdi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu, kasım ayı içinde Tunceli’de Turizm Çalıştayı yapılmasını kararlaştırdı. Çalıştayda Tunceli turizminin vizyonu, strateji ve taktikleri ortaya konacak, alt yapı ve ulaşım sorunları tartışılacak. Özellikle kadın emeğinin desteklenmesi, hediyelik eşya ve gastronominin güçlenmesi gibi konular gündemde olacak.

 YENİ BİR GÜZERGÂH: HAKKÂRi ROTASI 

The Voice Of Travel Doğu Anadolu bölgesinin ikinci alternatif turizm adresi olarak Hakkari’yi göstererek bölgedeki turizm potansiyeline dikkat çekti. Yazıda Batman, Silvan, Siirt, Cizre, Şırnak ve Hakkâri’yi kapsayan bir rotaya yer verildi. Bölgeye düzenlenecek turlar kapsamında; gezilecek doğal, tarihi ve kültürel değerler öne çıkarıldı. Geçen mayıs ayında Çukurca’da yapılan Foto Safari ve Doğa Festivali de anlatıldı. Ayrıca  400 yıllık tarihi geçmişi olan Çukurca evlerinin restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacağı  belirtildi.

 

YAZININ TÜMÜ İÇİN TIKLAYIN.

DERGİMİZE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TURİZM İSTİŞARE KURULU’NUN THOMAS COOK İFLASI HAKKINDA DEĞERLENDİRMESİ VE ÖNERİLERİ

Turizm endüstrisi, geçtiğimiz günlerde tarihindeki en büyük iflasla karşılaşmış ve Thomas Cook şirketi, önce İngiltere, ardından Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Polonya pazarlarında iflasını açıklamıştır. Yaşanan iflas, ülkemiz turizm sektörü için olağan dışı bir durum oluşturmaktadır.

Türkiye’ye bu pazarlardan yılda yaklaşık 2 milyon turist getiren, Thomas Cook’un pazardan çekilmesi, Türk Turizmi için ciddi bir krizdir. Thomas Cook’un pazar bazlı koltuk kapasiteleri dikkate alındığında Türkiye, İspanya’dan sonra en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunmaktadır. Bu krizin doğru algılanması, mevcut ve takip edecek artçı etkilerinin anlaşılması doğru tedbirlerin alınması halinde görülecek zararların azaltılması mümkün olabilir. Bu nedenle, önce durumu ve sorunu doğru tespit etmek ve akabinde etkili çözüm yollarını ivedi hayata geçirmek son derece önem arz etmektedir.

Krizin doğması ile ortaya çıkan kaosta doğru adımlar atmamak doğan zararın daha da büyümesine yol açabilir. İflasın açıklanması ile İngiliz ATOL/CAA ve Alman Zürich Versicherung muhatap haline gelmiştir. Bu iki kurumun sorumluluğu, açıklama yapıldığı an itibarı ile doğmuş olup sadece iflas duyurusunun yapıldığı tarihin ilk günü itibarı ile paket tatillerini geçirmekte olan Thomas Cook yolcularının kalan konaklamaları ile geri dönüş transfer ve uçak yolculuğunu içermektedir. Bu hususu akılda tutarak, mevcut yolculardan kapsam içinde olmayanların o an itibarı ile doğan konaklama borçlarından muaf tutulmalarının başta Bakanlığımız tarafından talep edilmesi ve bu talebin sektörce desteklenmesi, sektörümüzün yeni bir fedakârlığı üstlenmesi anlamını taşıdığı unutulmamalıdır.

Aynı durumdaki İspanya, Yunanistan gibi ülkelerde mevcut yolculardan tahsilat yapılması yönteminin benimsendiği düşünüldüğünde, sektörümüzün, bu zor durumda dahi üzerine düşenden fazlasını yaptığı, el birliği ile Türk misafirperverliğinin gerektirdiği şekilde konuklarını ağırlayarak başarılı bir sınav verdiği gerçeği takdir edilmelidir.

Turizm İstişare Kurulu olarak, yaşanan bu olumsuz gelişmenin ardından yaptığımız hasar tespitinin en çarpıcı unsurları şunlardır:

1- Thomas Cook, ağırlıklı olarak tur operatörünün başta konaklama olmak üzere tedarikçilerle doğrudan sözleşme ve fatura ilişkisi kurarak çalışması nedeniyle Türk turizm sektörüne 350 milyon Avronun üzerinde borcu olduğu tahmin edilmektedir. Bu borcun yakın ve orta vadede tahsilinin imkânsız olması bilinen bir gerçektir. Alacaklarını alamayan özellikle küçük işletmelerin yaşayacağı finansal sorunlar tahmin edilenden çok daha büyük olacaktır.

2- Önümüzdeki sezon için yapılmış sözleşmelerin uygulanamayacak olması, bu sözleşmelerde yer alan erken rezervasyon, avans, peşin ödemelerin gerçekleşmeyecek olmasının kış sezonunda yaratacağı ek finansal yük ve sıkıntılar vahim sonuçlar doğuracak büyüklüktedir.

3- Pazarda bir anda oluşan 2 milyon civarı yolcu eksikliği, arz talep dengesini bozacaktır.

Yaşanan iflas, turizm sektörünün tüm bileşenlerini olumsuz biçimde etkileyeceği gibi turizm sektörüne tedarik ve hizmet sağlayan 50’den fazla sektörün de önemli ölçüde etkilenmesine neden olacaktır. Yaşanan bu olumsuzluk ayrıca, sektörde çalışan kesimi, küçük ve de orta büyüklükteki tedarikçilerinin zor durumda kalmalarına da neden olacaktır. Bu nedenle çok hızlı hareket edilerek önlemler alınmalı ve hayata geçirilmelidir.

Bu itibarla, acilen alınması gereken önlemler olarak Turizm İstişare Kurulu aşağıdaki önerileri Bakanlığımız ve tüm ilgililerin dikkatlerine sunmaktadır:

1- Yaşanan ve yaşanacak finansman yükünün hafifletilmesi için öngörülen 50 milyon Avro kredi olanağının çok daha yukarı seviyelere çıkarılması ve faiz ve geri ödemelerin zorlukları göz önünde bulundurularak 3 yıl geri ödemesiz, uzun vadeli ve düşük faizli planlanması büyük önem taşımaktadır.

2- Kredi kullanımında küçük işletmelere öncelik tanınmalıdır.

3- T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, Türkiye adına mağdur alacaklılar için İngiltere, Almanya ve ilgili ülkeler nezdinde girişimde bulunulması ve tahsil edilemeyen alacakların tahsili konusunda devletimizin liderlik yapması sektörümüz açısından son derece önem taşımaktadır.

4- Tahsil edilemeyen miktarların şüpheli alacak olarak değerlendirilmesi bunun yanında bugüne kadar faturalanarak tahakkuk ve hatta ödemesi gerçekleştirilen KDV tutarları konusunda mahsup etme ve hibe benzeri bir yöntemle işletmeler adaletsiz oluşan bu yükten kurtarılmalıdır.

5- Rakip ülkeler pazarda oluşan boşluğu doldurmak üzere seyahat acentalarını pazarlama konusunda destekleyeceğinden, ülkemiz de bir an önce yeni tur operatörü anlaşmalarını teşvik etmelidir. Türkiye’nin turizmde rekabet ettiği ülkelerin ivedi bir şekilde teşvik vereceği dikkate alınarak sağlanacak teşviklerin hızlı biçimde hayata geçirilmesi önem taşımaktadır.

Turizm İstişare Kurulu, yukarıdaki önlemlerden belki de daha önemli olanın, yaşanan zorluklardan çıkarılacak dersler olduğunu düşünmekte, mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılarak sektörün örgütlenmesi tamamlanmalı, yabancı tur operatörlerinin temsilci ve sorumlu seyahat acentası olmadan Türkiye’de tahsis sözleşmeleri yapmasının önlenmesi ve çağdaş teminat sistemlerinin devreye girmesi olduğu görüşündedir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

TİK

TÜRSAB           TÜROFED           TTYD           TÖSHİD           TUROB           TUREB            DTB          TURYİD

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

NOBEL ÖDÜLLÜ YAZAR ORHAN PAMUK TÜRSAB DERGİSİ THE VOICE OF TRAVEL’A KONUŞTU

TÜRSAB Dergisi The Voice Of Travel, tüm dünyanın yakından tanıdığı Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk ile röportaj yaptı. TÜRSAB Başkan Danışmanı Cemal Kızıltan’a konuşan Orhan Pamuk, romanlarındaki İstanbul’u anlattı. Orhan Pamuk, yazarlığının ve romancılığının gelişmesine büyük katkıları olduğunu söylediği İstanbul’u, kültür turizminde ileriye taşıyabilmek için yapılması gerekenlere dair samimi açıklamalarda bulundu.

2006 yılında Nobel Ödülü alan Orhan Pamuk, 2012 yılında açtığı Masumiyet Müzesi’nin İstanbul’un turizm hayatındaki yerini anlattı. Müzenin yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gördüğünü ve yılda 25-30 bin civarında ziyaretçi ağırladığını söyleyen Pamuk, müzeye gelenlerin yüzde 75’inin romanı okumadan müzeye geldiğini belirtti. Pamuk, “Müzeye gelen ziyaretçilerin yüzde 70-75’i romanı okumamış oluyor. Müzeyi kurarken kim gelir bu acayip müzeye dedim. Romana çok meraklı, beni çok sever, romanı da çok seven kişiler gelir yalnızca! Ama öyle olmadı. Müzeye gelenlerin yalnızca dörtte birinden azı romanı okumuş oluyor. Genellikle bir kişi okuyor romanı ya da haberdar oluyor, eve alıyor, bir gün ileride okuyacağım diyor. Biraz daha edebi ve sanatsal olarak ilgili kişiler (özellikle turistler, yerli turist olabilir, yabancı turist olabilir) arkadaşlarını alıyor. ‘Gelin bakın size bir şey göstereceğim’ diyor. Benim başka kitaplarımı okumuşsa bununla da ilgileniyorlar, gelmişken görelim diyorlar. Müzeye gelenlerin yüzde 75’i romanı okumamış ama hepsi de bir gün okuyacaklarını düşünerek geliyor” dedi.

Çin’de romanlarının çok sattığını belirten Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ne çoğunlukla Çinli, Koreli ve Japon turistlerin ilgi gösterdiğini söyledi. İstanbul’un, kendi kendine gezip keşfetmeyi seven kültür turistleri için cazip bir şehir olduğunu vurgulayan yazar Orhan Pamuk, kültürsever turistlere yönelik tanıtım çalışması yapılması gerektiğini vurguladı.

ORHAN PAMUK: “İNSANLIKLA İSTANBUL’DA TANIŞTIM”

İstanbul’un yazar kimliğini çok etkilediğini söyleyen Orhan Pamuk, “1 milyondu, bizim hikayemiz olan Masumiyet Müzesi romanı başladığında yani 1974’te 2,5 milyondu, şimdi kimi diyor 16 milyon, kimi diyor 17 milyon… Bir şehrin 1 milyondan 17 milyona büyümesi insanlık tarihinde az rastlanan bir şey. Bense bu kadar büyümeyi kendi hayatım içinde gördüğüm için bu özel istisnayı, bu durumu yaşamış biri olarak kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Ben başta ‘ben İstanbul yazarı olayım’ demedim. Ben arkadaşlarımı yazayım, ailemi yazayım, tanıdığım, sevdiğim insanları yazayım dedim. Bunlarla, yani insanlıkla İstanbul’da tanışmıştım. İnsanlığı anlatırken onların eşyalarını, aşklarını, dinlerini, inandıklarını, gururlu, suçlu, sevinçli, kıskanç hissettiği duyguların hepsini anlatıyorsunuz. Hepsini anlatıyorsunuz, hepsini görmek istiyorsunuz. En sonunda İstanbul’da insanlığı keşfediyorsunuz. Kitaplarınız tutunca, sevilince birden farkında olmadan, daha sonra farkında olarak İstanbul’u tanıtmaya başlıyorsunuz. Ama ilk amacımız bu değildi. Yani insanları anlatmak istiyordum” dedi.

Orhan Pamuk röportajının tümüne ve fotoğraflara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Röportaj için tıklayın.

 

Bilgi ve İletişim:

Ayşe Korkmaz

TÜRSAB Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü

ayse.korkmaz@tursab.org.tr 

İçerik ile ilgili dosyalar

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

BASIN AÇIKLAMASI

Dünyanın en eski tur operatörü konumunda bulunan ve dünyanın her yerine turist taşıyan İngiltere merkezli Thomas Cook şirketi, bugün itibariyle tüm faaliyetlerini durdurduğunu resmen açıkladı.

Dünyanın dört bir yanındaki Thomas Cook müşterilerinin yanı sıra tatillerini satın almış ama henüz tatillerine başlamamış olanlar için İngiliz Resmi Makamları devreye girdi. Bugünden itibaren tatillerini sürdürenlerin evlerine dönüşleri ile tatillerini satın almış olanların tatillerini yapmaları, İngiltere’deki sigorta sistemi sayesinde sağlanacaktır.

Mevcut sorunun çözümü için üyelerimiz tüm güçleri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu olay bize Türk turizm tüketicilerinin güvenceli tatile kavuşmaları için yapılan yasa çalışmasının bir an önce yasalaşmasının önemini bir kez daha hatırlatmaktadır.  Ayrıca yasa çalışması ile yabancı tur operatörlerinin Türk Seyahat Acentaları ile iş birliği yapmaksızın turizm ürünü tedarik etmelerinin yarattığı benzer sıkıntıları da çözmek gereği ortaya çıkmaktadır.

Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bekleyen yeni yasa tasarısının bir an önce Meclis gündemine getirilerek yasalaştırılması sektörümüzün sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi açısından büyük önem ve aciliyet taşımaktadır.

Thomas Cook’un faaliyetlerini durdurması nedeniyle Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere birçok turizm beldemizdeki otellerin ve hizmet sağlayıcılarının önemli miktarda alacakları bulunuyor. Tur operatörünün müşterisi tüketiciler açısından, zararlarının giderilmesi söz konusu olsa da Thomas Cook ile iş ortaklığı yapan, onlar adına tüketicileri ağırlayan ülkemiz işletmelerinin ticari olarak ciddi kayıpları oldu. Yaşanan bu durum, bu sezonun yanı sıra  bir sonraki sezonu da derinden etkileyecektir. Başta oteller olmak üzere tüm tedarikçileri maalesef çok zor bir süreç bekliyor.

Bu krizi de sektörümüzün dayanışması ve Hükümetimizin desteği ile atlatacağımıza inanıyor, bu tür krizlerin bir daha yaşanmamasını ve ülkemiz turizm tüketicileri için de etkin güvencelere bir an önce kavuşmamızı temenni ediyorum.

FİRUZ B. BAĞLIKAYA

TÜRSAB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB’DAN TURİZM TAŞIMACILIĞI İLE İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ TOPLANTI

TÜRSAB Karayolu Ulaştırma Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanlığı, İstanbul UKOME Alt Komisyonu’nda görüşülmeye hazırlanan 9+1 turizm servis aracı güzergah kullanım izin belgesi ve turizm taşımacılığı yapan araçlarda çıkan yangınların ele alındığı iki önemli toplantı gerçekleştirdi.

9+1 ARAÇLARA TURİZM SERVİS GÜZERGAH BELGESİ İÇİN TALEPLER DİNLENDİ 

UKOME’de 9+1 turizm servis güzergah araçlarıyla ilgili alt komisyon kurma kararı üzerine TÜRSAB seyahat acentalarına duyuru yaparak komisyon öncesi hazırlık için istişare toplantısı çağrısında bulundu. Genel merkezde gerçekleşen geniş kapsamlı istişare toplantısına katılan seyahat acentalarından turizm servis aracı güzergah kullanım izin belgesi çalışması için komisyonla igili talepleri ve önerileri soruldu. Toplantıya katılan seyahat acentaları, turizm servis araçlarının UBER ve benzeri araçlarla karıştırılmaması için alınması gereken önlemleri TÜRSAB Karayolu Ulaştırma Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanlığı’na ilettiler. Toplantıda sunulan çözüm önerileri ve talepler Karayolu Ulaştırma Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık tarafından UKOME Turizm Alt Komisyonu toplantısında dile getirilecek.

ARAÇ YANGINLARINA YÖNELİK ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER KONUŞULDU

TÜRSAB Karayolu Ulaştırma Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanlığı özellikle eski araçlarda kullanılan kablolama sisteminin yetersizliği, gerekli bakımların yapılmaması, 10 numara yağ kullanımı nedeniyle son dönemde yaşanan araç yangınlarına karşı önlem almak için de toplantı düzenledi.

Toplantıda sadece eski model otobüslerin değil, yeni nesil motorlu araçlarda da standardın dışında koltuk arkası TV, elektrik prizi, internet ekipmanları gibi harici cihazların oluşturduğu tehlike de gündeme getirildi.

Araç yangınlarıyla ilgili toplantıdan TÜRSAB olarak turizm taşımacılığı yapacak araçlara koltuk arkası kablosuz eğlence sistemlerinin uygulanması, elektrik prizleri yerine USB takılmasının talep edilmesi kararı alındı.

Turizm taşımacılığı yapan seyahat acentalarını yakından ilgilendiren iki önemli konu ile ilgili TÜRSAB Karayolu Ulaştırma Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık “Seyahat acentalarının kullandığı turizm araçlarında can kaybına neden olabilecek yangın gibi olayların yaşanmaması için bu toplantıyı düzenledik. Bundan sonra otobüslerde aküye enerji yükü getirerek tehlike arz eden cihazlar yerine kablosuz eğlence araçlarına geçmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hafta içinde yaptığımız ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Taylan Engin ile 9+1 1 turizm servis güzergah araçları kullanım izin belgesi ve lüks binek araçların sorunlarını konuştuk. Ardından seyahat acentalarından UKOME Alt Komisyonu için taleplerini dinledik. Üyelerimizin ilerleyen dönemde mağduriyet yaşamaması için komisyonda onların seslerini daha güçlü duyurmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Diyaeddin Şahin Ülke Tv'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
18 Yaş Altındaki Vatandaşlarımızın Seyahati Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Turizm Muhasebesi Eğitimimiz Başladı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
09  Ağustos  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Ağustos  2020
Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU

BASIN ODASI LİSTELEME

TÜRSAB BAŞKANI BAĞLIKAYA’DAN ÇORLU, EDİRNE VE TEKİRDAĞ ZİYARETİ

TÜRSAB BAŞKANI BAĞLIKAYA’DAN ÇORLU, EDİRNE VE TEKİRDAĞ ZİYARETİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu üyelerinin yurt içi ziyaretleri devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptıkları ziyaretlerin ardından TÜRSAB Yönetimi, Trakya Bölgesi’ndeki seyahat acentaları ile bir araya geldi.

TÜRSAB Trakya BTK Başkanı Orhan Çebi’nin ev sahipliğinde Firuz Bağlıkaya ve ekibi; sırasıyla Çorlu, Edirne ve Tekirdağ’da faaliyet gösteren seyahat acentalarıyla bir araya gelerek, düzenlediği bilgilendirme toplantılarında bölgenin nabzını tuttu.

TÜRSAB HEYETİNİN İLK DURAĞI ÇORLU OLDU

Öncelikle Çorlu’ya giden Firuz Bağlıkaya, kahvaltılı toplantıda seyahat acentası temsilcileriyle buluştu.Toplantıda bölge turizmiyle alakalı başlıca gündem maddeleri değerlendirilirken, dijitalleşen TÜRSAB’ın turizm sektörüne kazandırmaya devam edeceği atılımlar hakkında konuşuldu. Sürekli değişen dünya dinamiklerine uygun bir TÜRSAB kimliğine büründüklerini dile getiren Bağlıkaya, artık eski ve işlevsiz görüntünün tamamen sona erdiğini, acentaların turizmin pazarlama ve tanıtım ayağında çok önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini belirtti.

İKİNCİ DURAK EDİRNE ACENTALARI OLDU

Çorlu’nun ardından Edirne’ye hareket eden Firuz Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Edirne’de faaliyet gösteren seyahat acentalarını ziyaret etti.

Ofis ziyaretlerinde meslektaşlarının dertlerini dinleyen Bağlıkaya, yapılacak çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Ziyaretlerin ardından Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı’nı da gezen TÜRSAB Heyeti, bölgeye ait tarihi ve kültürel güzellikleri yerinde inceledi.

TEKİRDAĞ’DA GENİŞ KATILIM 

Akşam yemeği için TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Başkan Yardımcısı Selçuk Boynueğri, Sayman Üye İbrahim Halil Kalay ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir’den oluşan Heyet, Trakya BTK Başkanı Orhan Çebi’nin koordinasyonunda düzenlenen akşam yemeğinde seyahat acentalarıyla bir araya geldi. Karşılıklı soru cevap şeklinde geçen toplantıda, Tekirdağ’a ait talepler ve çözüm önerileri dinlendi. Toplantının en dikkat çekici konusu olarak göze çarpan rehber sorunu, ayrıntılı istişarelerle masaya yatırıldı. Bağlıkaya; bölgedeki rehber sorunları için TÜRSAB’ın etkin bir şekilde TUREB ile temaslarda bulunduğunu ve rehber sayısının artırılması adına gerekenlerin yapılacağını söyledi.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Heyeti, Trakya’nın ardından Çanakkale ve Yalova’yı ziyaret edecek.

TÜM HABERLER
14  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi’nin Kapanış Toplantı...
HABERİ OKU
13  Ağustos  2020
TÜRSAB Heyetimiz, T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözeti...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Bilgilendirme Toplantısı Genel Merkezimizde Gerçe...
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2020
Birliğimiz Önderliğindeki TOURiBOOST Projesinde Son Aşamaya Gelindi
HABERİ OKU
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
11  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Ağustos  2020
AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS+PROGRAMI Stratejik Ortaklık Projesi Final Toplantısı Hak...
HABERİ OKU