ENFORMASYON MEMURLUĞU MEVZUAT SINAVI, YABANCI DİL SINAVI VE YABANCI DİL MÜLAKATI HAKKINDA DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

 

 1. Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 46. ve devam maddeleri uyarınca yapılacak; Enformasyon Memurluğu mevzuat sınavı, yabancı dil sınavı ve yabancı dil mülakatı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) tarafından aşağıda belirtilen tarihlerde düzenlenecektir.
 2. Sınav öncesi alınabilecek olan online hazırlık eğitimleri, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesi altında yer alan “TÜRSAB Akademi” bölümü içerisinde “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 15 Ağustos-15 Eylül 2022 tarihleri arasında katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açıktır.
 3. TÜRSAB üyesi seyahat acentası sahipleri ve/veya çalışanları dışındaki katılımcılar için sınav harç bedeli 1.500-TL’dir. Sınav harç bedelleri aşağıda belirtilmiş olan banka hesabına her bir katılımcı için ayrı ayrı yatırılacaktır ve açıklama kısmına sınava katılacak olan kişinin ismi yazılacaktır.
 4. TÜRSAB üyesi seyahat acentası sahipleri ve/veya çalışanları için sınav ücreti; üyelerimize özel %50 indirimli olarak 750-TL’dir. Üyelerimizin ilgili indirimden yararlanabilmesi için; acenta banka hesapları üzerinden her bir katılımcı için ayrı ayrı ödeme yapılması ve açıklama kısmına sınava katılacak olan kişinin isminin yazılması gerekmektedir.
 5. Başvuru Tarihleri: 15 Ağustos 2022 – 15 Eylül 2022
 6. Başvurular katılımcılar tarafından web sitemiz üzerinden online olarak yapılacaktır. Açıklamalar aşağıdadır.
 7. Enformasyon Memurluğu Sınavı: aşağıdaki takvime göre online olarak yapılacaktır.
 • Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınav Tarihi ve Saati (Online): 18.09.2022 (13:00-14:00)
 • Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınav Tarihi (Online): 24.09.2022 ve 25.09.2022
 • Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Mülakat Tarihi (Online): 08.10.2022 ve 09.10.2022

 

 1. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı; Genel Turizm Bilgisi, Turizm Coğrafyası, Turizm Ekonomisi ve Pazarlaması konularından Türkçe olarak yapılacak, sınavda başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir. Enformasyon Memurluğu Mevzuat sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınavı’nda ve Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Mülakatı’nda başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.
 2. Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınavı ve Mülakatı; İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Fransızca, Çince ve Bulgarca dillerinde yapılacak olup, katılımcılarımız online başvuru formunu doldurdukları esnada seçmiş oldukları dilden yabancı dil sınavı ve mülakatına girebileceklerdir.
 3. Sınavlara 18 yaşını tamamlamış olan kişiler katılabilir.
 4. Online Başvuru Formu doldurulduktan sonra sisteme yüklenmesi gereken belgeler:
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Sınav harcının yatırıldığına dair dekont,
 • Acenta yetkilisi ise imza sirküleri veya bilgilerinin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi; Acenta çalışanı ise SGK belgesi.
 • Daha önce Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesi almış olup; sadece yabancı dil başarı belgesi almak isteyen katılımcıların, Enformasyon Memurluğu Türkçe Başarı Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 • 24-25 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan yabancı dil sınavına katılabilmek için Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı’ndan en az 70 puan alınması gerekmektedir.
 • Sınava katılacak yabancı uyruklu kişiler, çalışma izinlerini veya oturma izinlerini ibraz etmek durumundadır.
 • Birden fazla katılımcı için toplu harç yatırılamaz.
 • Bir başkası adına ödeme yapılamaz. Seyahat Acentası haricindeki tüm ödemeler; sınava girecek katılımcının şahsi hesabından yapılacaktır.
 • Mücbir sebep kapsamına girmeyen hiçbir ödeme iade edilemez.

      

 

HESAP BİLGİLERİ

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Banka Adı / Şube-Kodu: VAKIF BANK / FULYA–S00728

Banka IBAN / Hesap Numarası: TR440001500158007309969881 / 00158007309969881

 

 

ONLINE BAŞVURU SÜRECİ

 

 1. İstenilen tüm belgeleri sağlayan adaylar, 15 Eylül 2022 tarihine kadar https://akademi.tursab.org.tr ‘de ;“Kayıt Ol”  butonuna basarak kullanıcı kaydı oluştup sisteme giriş yapmalı ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır.
 2. TÜRSAB Akademi sayfasında hali hazırda hesabı bulunan adaylar https://akademi.tursab.org.tr  adresine girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme girip ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır.
 3. Online Sınav Sistemine giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan yükleme seçenekleri ile istenilen belgeleri forma ekleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. (Talep edilen belgelerin online başvuru formuna yüklenmek üzere önceden JPG formatında hazırlanması, başvuru aşamasında adaylara zaman kazandıracaktır.)
 4. Tamamlanan başvurular en kısa sürede değerlendirilecek ve sonucu e-posta üzerinden adaylara bildirilecektir.
 5. Adaylar online sınava başvuru sırasında oluşturdukları TÜRSAB Akademi Online kullanıcı hesapları ile giriş yapacağından, hesap bilgilerini kaybetmemeleri önem teşkil etmektedir.
 6. 18 Eylül 2022 tarihinde saat 13:00’de online olarak yapılacak olan Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı için kişiler başvuru yaptıkları esnada kendi belirlemiş oldukları kullanıcı parola ile sisteme girerek Enformasyon Memurluğu Mevzuat sınavını başlatabileceklerdir.
 7. 18 Eylül 2022 tarihinde düzenlenecek olan Online Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı’nda 70 ve üzeri puan alan katılımcılarımız, 24-25 Eylül 2022 tarihinde düzenlenecek olan Online Yabancı Dil Sınavına girme hakkına sahip olabileceklerdir.
 8. 24-25 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak Online Yabancı Dil sınavı ve 8-9 Ekim 2022 tarihleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yapılacak Online Yabancı Dil Mülakat süreci sonrasında; yabancı dil sınavı ve mülakatı ortalaması 70 puan ve üzeri olan katılımcılarımız “Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil’’ sertifikasını almaya hak kazanacaktır.  
 9. Yabancı dil sınavı ve yabancı dil mülakatı için mevzuat sınavında başarılı olan katılımcılara ayrıca ulaşılıp dil sınavına girecekleri linkler paylaşılacaktır.
 10. Katılımcılarımız; başarı sertifikalarını süreç tamamlandığında sistem üzerinden online olarak alabileceklerdir.
 11. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 48. maddesi uyarınca Enformasyon Memurluğu sınavına katılacak adaylar için online sınav hazırlık eğitimi ve soru bankaları, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesi altında yer alan “TÜRSAB Akademi” bölümü içerisinde “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 15 Ağustos-15 Eylül 2022 tarihleri arasında katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açıktır.
 12. Katılımcılarımız Online Enformasyon Memurluğu Mevzuat ve Online Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil sınav sonuçlarını web sayfamızdaki duyuruları takip ederek daha önce oluşturmuş oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak öğrenebileceklerdir. Aynı şekilde sınavlarda başarılı olan kullanıcılar sertifikalarını da bu yöntem ile online olarak sistemden alabileceklerdir.
 13. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı tüm katılımcılar için eş zamanlı olarak online yapılacağı için; mücbir sebep bulunmadıkça (rapor ile belgelenmedikçe) mazeretler kabul edilemeyecektir.
 14. Katılımcılarımızın sınav süreciyle ilgili soruları olması durumunda, akademi@tursab.org.tr e-posta adresinden iletişime geçmeleri yeterlidir.
TÜM HABERLER
30  Eylül  2022
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya ve TÜRSAB Heyetimiz Türkiye Cumhur...
HABERİ OKU
30  Eylül  2022
Darüşşafaka’lı Öğrencilere Gezi Programı Düzenlendi
HABERİ OKU
30  Eylül  2022
Yönetim Kurulu Üyelerimiz Tolga Gencer ve Soner Bacaksız Almanya Büyükelçiliği’...
HABERİ OKU
29  Eylül  2022
Yönetim Kurulu Üyelerimiz Tolga Gencer ve Soner Bacaksız İtalya Büyükelçiliği’n...
HABERİ OKU
29  Eylül  2022
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya Skal International İstanbul Olağan...
HABERİ OKU
28  Eylül  2022
Japonya Ankara Büyükelçisi ve Protokol Diplomatı TÜRSAB Genel Merkezimizi Ziyar...
HABERİ OKU
28  Eylül  2022
Hırvatistan Heyeti TÜRSAB Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
28  Eylül  2022
Azerbaycan Devlet Turizm Ajansı Başkan Danışmanı ve Azerbaycan Turizm Acentalar...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
30  Eylül  2022
“Dünyanın En Heyecan Verici Destinasyonu Bosna-Hersek” Konulu Tanıtım Etkinliği...
HABERİ OKU
30  Eylül  2022
Çalışma İzni Muafiyeti Başvuru Sistemi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
30  Eylül  2022
İstanbul Avrupa Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU
30  Eylül  2022
İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU
30  Eylül  2022
İstanbul Şişli Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU
29  Eylül  2022
Bölge Temsil Kurulu Seçim Kılavuzu Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
28  Eylül  2022
Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU
28  Eylül  2022
Adana Bölge Temsil Kurulu Seçim Duyurusu
HABERİ OKU