ENFORMASYON MEMURLUĞU YABANCI DİL SINAVI VE MÜLAKATI HAKKINDA DUYURU

 

 

 1. Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 46. ve devam maddeleri uyarınca yapılacak; Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı, yabancı dil sınavı ve yabancı dil mülakatı TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından aşağıda belirtilen tarihlerde düzenlenecektir.
 2. Sınav öncesi alınabilecek olan online hazırlık eğitimleri, TÜRSAB Akademi web sitesi içerisinde “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 8 Nisan 2023 tarihine kadar katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açık olacaktır. Materyallere aşağıdaki link üzerinden ulaşılabilmektedir.
  https://akademi.tursab.org.tr/ws/enformasyon-memurlugu-online-hazirlik-egitimleri/
 3. Sınav harç bedeli 3.000 TL’dir. Sınav harç bedeli aşağıda belirtilen banka hesabına her bir katılımcının kendi şahsi hesabından yatırılmalıdır ve açıklama kısmına sınava katılacak kişinin adı yazılmalıdır.
 4. TÜRSAB üyesi seyahat acenta sahipleri (resmi) ve çalışanları (SGK’lı) için sınav ücreti; 50% indirimli olarak 1.500 TL’dir. Acenta sahibi ve çalışanlarının sınav ücretleri, acentanın firma hesabı üzerinden ve her bir katılımcı için tek tek yatırılmalıdır. Her bir ödeme dekontunun açıklama kısmında sınava katılacak kişinin adı yazmalıdır.
 • Kahramanmaraş merkezli yaşanan, 11 ilimizi (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elâzığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) etkileyen felaket nedeniyle bölgede bulunan seyahat acentalarımızın sahiplerinden (resmi) ve çalışanlarından (SGK’lı) sınav ücreti alınmayacaktır.
 1. Başvuru Tarihleri: 7 Mart 2023 – 6 Nisan 2023 (Saat: 23:59)
 2. Başvurular katılımcılar tarafından web sitemiz üzerinden online olarak yapılacaktır. Açıklamalar aşağıdaki belirtilmiştir.
 3. Enformasyon Memurluğu Sınavı: aşağıdaki takvime göre online olarak yapılacaktır.
 • Mevzuat Sınav Tarihi ve Saati (Online)    : 09.04.2023 (10:30 -11:30)
 • Yabancı Dil Sınav Tarihi (Online)             : 15.04.2023 ve 16.04.2023
 • Yabancı Dil Mülakat Tarihi (Online)        : 29.04.2023 ve 30.04.2023
 1. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı; Genel Turizm Bilgisi, Turizm Coğrafyası, Turizm Ekonomisi ve Pazarlaması konularından Türkçe olarak yapılacak, sınavda başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı'nı kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınavı’nda ve Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Mülakatı’nda başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.
 2. Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınavı ve Mülakatı; İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Fransızca, Çince ve Bulgarca dillerinde yapılacak olup, katılımcılarımız online başvuru formunu doldurdukları esnada seçmiş oldukları dilden yabancı dil sınavı ve mülakatına girebileceklerdir.
 3. Sınavlara 18 yaşını tamamlamış olan kişiler katılabilir.
 4. Online Başvuru Formu doldurulduktan sonra sisteme yüklenmesi gereken belgeler:
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Sınav harcının yatırıldığına dair dekont,
 • Acenta sahibi (resmi) ise imza sirküleri veya bilgilerinin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi;
 • Acenta çalışanı (SGK’lı) ise SGK belgesi.
 • Daha önce Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesi almış olup; sadece yabancı dil başarı belgesi almak isteyen katılımcıların, Enformasyon Memurluğu Türkçe Başarı Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 • 15-16 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan yabancı dil sınavına katılabilmek için Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı'ndan en az 70 puan alınması gerekmektedir.
 • Sınava katılacak yabancı uyruklu kişiler, çalışma izinlerini veya oturma izinlerini ibraz etmek durumundadır.
 • Birden fazla katılımcı için toplu harç yatırılamaz.
 • Bir başkası adına ödeme yapılamaz. Seyahat Acentası haricindeki tüm ödemeler; sınava girecek katılımcının şahsi hesabından yapılacaktır.
 • Mücbir sebep kapsamına girmeyen hiçbir ödeme iade edilemez.

       

 

HESAP BİLGİLERİ

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Banka Adı / Şube-Kodu: VAKIF BANK / FULYA–S00728

Banka IBAN / Hesap Numarası: TR440001500158007309969881 / 00158007309969881

 

ONLINE BAŞVURU SÜRECİ

 

 1. İstenilen tüm belgeleri sağlayan adaylar, 6 Nisan 2023 tarihi saat 23:59’a kadar https://akademi.tursab.org.tr/ de “Kayıt Ol”  butonuna basarak kullanıcı kaydı oluşturup sisteme giriş yapmalı ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/register/
 2. TÜRSAB Akademi sayfasında hali hazırda hesabı bulunan adaylar https://akademi.tursab.org.tr/ adresine girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme girip ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 3. Online Sınav Sistemine giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan yükleme seçenekleri ile istenilen belgeleri forma ekleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. (Talep edilen belgelerin online başvuru formuna yüklenmek üzere önceden JPG formatında hazırlanması, başvuru aşamasında adaylara zaman kazandıracaktır.)
 4. Tamamlanan başvurular en kısa sürede değerlendirilecek ve hata olup olmadığı incelendikten sonra başvuru durumu e-posta üzerinden adaylara bildirilecektir.
 5. Adaylar online sınava başvuruları sırasında oluşturdukları TÜRSAB Akademi Online kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapacağından, hesap bilgilerini kaybetmemeleri önem teşkil etmektedir.
 6. 9 Nisan 2023 tarihinde saat 10:30’da online olarak yapılacak olan Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı için kişiler başvuru yaptıkları esnada kendi belirlemiş oldukları kullanıcı parola ile sisteme girerek Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı'nı başlatabileceklerdir. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 7. 9 Nisan 2023 tarihinde düzenlenecek olan Online Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı’nda 70 ve üzeri puan alan katılımcılarımız, 15-16 Nisan 2023 tarihinde düzenlenecek olan Online Yabancı Dil Sınavına girme hakkına sahip olabileceklerdir.
 8. 15-16 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacak Online Yabancı Dil sınavı ve 29-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yapılacak Online Yabancı Dil Mülakat süreci sonrasında; yabancı dil sınavı ve mülakatı ortalaması 70 puan ve üzeri olan katılımcılarımız “Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil’’ sertifikasını almaya hak kazanacaktır.  
 9. Yabancı dil sınavı ve yabancı dil mülakatı için mevzuat sınavında başarılı olan katılımcılara ayrıca ulaşılıp dil sınavına girecekleri linkler paylaşılacaktır.
 10. Katılımcılarımız; başarı sertifikalarını süreç tamamlandığında sistem üzerinden online olarak QR kodlu dijital belgelerini alabileceklerdir. Belgeler fiziki olarak verilmemektedir.
 11. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 48. maddesi uyarınca Enformasyon Memurluğu sınavına katılacak adaylar için online sınav hazırlık eğitimi ve soru bankaları, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesi altında yer alan “TÜRSAB Akademi” bölümü içerisinde “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 8 Nisan 2023 tarihine kadar katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açıktır. https://akademi.tursab.org.tr/ws/enformasyon-memurlugu-online-hazirlik-egitimleri/
 12. Katılımcılarımız Online Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı ve Online Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınavı sonuçlarını web sayfamızdaki duyuruları takip ederek daha önce oluşturmuş oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak öğrenebileceklerdir. Aynı şekilde sınavlarda başarılı olan kullanıcılar sertifikalarını da bu yöntem ile online olarak sistemden alabileceklerdir. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 13. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı tüm katılımcılar için eş zamanlı olarak online yapılacağı için; mücbir sebep bulunmadıkça (rapor ile belgelenmedikçe) mazeretler kabul edilemeyecektir.
 14. Katılımcılarımızın sınav süreciyle ilgili soruları olması durumunda, akademi@tursab.org.tr e-posta adresinden iletişime geçmeleri yeterlidir.
TÜM HABERLER
22  Mart  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
21  Mart  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
17  Mart  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
16  Mart  2023
"İznik Yeni Rotalar Bilgilendirme Gezisi" Gerçekleşti
HABERİ OKU
15  Mart  2023
Global Boks Federasyonu Heyeti Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
15  Mart  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
15  Mart  2023
Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Heyeti Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
11  Mart  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
27  Mart  2023
BTK Başkanları ile Son Durum Canlı Yayını 28 Mart Salı | 14.00
HABERİ OKU
27  Mart  2023
"Helal Turizm Hizmetlerinin Belgelendirilmesinin Akreditasyonu" Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
27  Mart  2023
26. EMITT Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
25  Mart  2023
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 29 Mart Çarşamba | 14.00
HABERİ OKU
23  Mart  2023
14. Uluslararası Turizm ve Otel Ekipmanları Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
23  Mart  2023
TUREB Disiplin Kurulu Kararları Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
23  Mart  2023
Tayland Travel Mart Plus 2023​​​​​​​ Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
22  Mart  2023
Ramazan Ayı Mübarek Olsun
HABERİ OKU