ENFORMASYON MEMURLUĞU SINAVI BAŞVURULARI

 

 

DUYURU

ENFORMASYON MEMURLUĞU SINAVI HAKKINDA

 

 1. Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 46’ncı ve devamı maddeleri uyarınca yapılacak Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi sınavı, yabancı dil yazılı sınavı ve yabancı dil sözlü sınavı TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından aşağıda belirtilen tarihlerde ve web sitesinde belirtilen şartlarda (www.tursab.org.tr, https://akademi.tursab.org.tr) düzenlenecektir.
 2. Sınav harç bedeli 3.000 TL olup sınav başvuru ekranları üzerinden kredi kartı ile ödenebilecektir.
  1. TÜRSAB üyesi seyahat acentası sahipleri (resmi) için sınav ücretsizdir.
  2. Acenta çalışanları (SGK’lı) için ise sınav ücreti 50% indirimli olarak 1.500 TL’dir.
  3. Kahramanmaraş merkezli yaşanan, 11 ilimizi (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elâzığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) etkileyen felaket nedeniyle bölgede bulunan seyahat acentalarımızın sahiplerinden (resmi) ve çalışanlarından (SGK’lı) sınav ücreti alınmayacaktır. Bu statüdeki adayların başvuru ekranında acentalarına ait TÜRSAB Belgelerini yüklemeleri gerekmektedir.
 3. Başvuru Tarihleri: 4 Mart 2024 – 14 Nisan 2024 (Saat: 23:59)
 4. Başvurular katılımcılar tarafından web sitemiz üzerinden online olarak yapılacaktır. Açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.
 5. Enformasyon Memurluğu Sınavı aşağıdaki takvime göre online olarak yapılacaktır:
 • Turizm Bilgisi Sınav Tarihi ve Saati (Online)      : 20.04.2024 (10:30 -11:30)
 • Yabancı Dil Yazılı Sınav Tarihi (Online)               : 27.04.2024 (10:30-11:30)
 • Yabancı Dil Sözlü Sınav Tarihi (Online)              : 04.05.2024 – 05.05.2024
 1. Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi Sınavı; Genel Turizm Bilgisi, Turizm Coğrafyası, Turizm Ekonomisi ve Pazarlaması konularından Türkçe olarak yapılacak olup sınav, 50 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 60 dakikadır. Sınavdan 70 puan ve üzeri not alıp başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir. Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Yazılı Sınavı’nda ve Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sözlü Sınavı’nda başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.
 2. Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Yazılı ve Sözlü Sınavı; İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Fransızca, Çince ve Bulgarca dillerinde yapılacak olup, katılımcılarımız online başvuru formunu doldurdukları esnada seçmiş oldukları dilden yabancı dil yazılı ve sözlü sınavına girebileceklerdir. Yabancı dil yazılı ve sözlü sınavları 50’şer puan üzerinden değerlendirilmektedir.
 3. Sınavlara sınavın yapılacağı gün itibariyle 18 yaşını tamamlamış olan kişiler katılabilir.
 4. Online Başvuru Formu doldurulduktan sonra sisteme yüklenmesi gereken belgeler:
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet,
 • Acenta sahibi (resmi) ise imza sirküleri ve/veya kişinin ortak olduğu bilgilerinin yer aldığı en güncel tarihli Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Acenta çalışanı (SGK’lı) ise e-Devlet’ten alınan güncel tarihli QR kodlu SGK belgesi,
 • Daha önce Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesi almış olup; sadece yabancı dil başarı belgesi almak isteyen katılımcıların, Enformasyon Memurluğu Türkçe Başarı Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 1. 27.04.2024 tarihinde düzenlenecek olan yabancı dil yazılı sınavına katılabilmek için Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi Sınavı’ndan en az 70 puan alınması gerekmektedir.
 2. 04.05.2024 ve 05.05.2024 tarihlerinden gerçekleşecek olan yabancı dil sözlü sınavına katılabilmek için yabancı dil yazılı sınavından en az 20 puan ve üzeri not alınması gerekmektedir.
 3. Sınava katılacak yabancı uyruklu kişiler, çalışma izinlerini veya oturma izinlerini ibraz etmek durumundadır. Bu kişilerin geçici TC Kimlik numarasına sahip olması gerekmektedir.
 4. Mücbir sebep halleri hariç olmak üzere, hiçbir ödeme iade edilemez.

 

 

ONLINE BAŞVURU SÜRECİ

 1. İstenilen tüm belgeleri sağlayan adaylar, 14 Nisan 2024 tarihi saat 23:59’a kadar https://akademi.tursab.org.tr/ de “Kayıt Ol” butonuna basarak kullanıcı kaydı oluşturup sisteme giriş yapmalı ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/register/
 2. TÜRSAB Akademi sayfasında hali hazırda hesabı bulunan adaylar https://akademi.tursab.org.tr/ adresine girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme girip ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/signin/ Kullanıcı adı ve/veya şifresini hatırlamayan adaylar şifremi unuttum alanından daha önce belirtmiş oldukları mail adresine şifre yenileme e-postası gönderebilirler.
 3. Online Sınav Sistemine giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan yükleme seçenekleri ile istenilen belgeleri forma ekleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. (Talep edilen belgelerin online başvuru formuna yüklenmek üzere önceden JPG formatında hazırlanması, başvuru aşamasında adaylara zaman kazandıracaktır.)
 4. Tamamlanan başvurular en kısa sürede değerlendirilecek ve hata olup olmadığı incelendikten sonra başvuru durumu e-posta üzerinden adaylara bildirilecektir.
 5. TÜRSAB Akademi tarafından adayların başvuruları kontrol edilecek, hatalı olanlar kullanıcılara iade edilecek, hata olmayan başvurular ön onay alacak ve adaylara ödeme bilgisi iletilecektir. Kendisine ödeme bilgisi ulaşan adaylar kredi kartı ile sınav ücretini ödeyerek başvuru sürecini tamamlayacaklardır.
 6. Adaylar online sınava başvuruları sırasında oluşturdukları TÜRSAB Akademi Online kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapacağından, hesap bilgilerini kaybetmemeleri önem teşkil etmektedir.
 7. 20 Nisan 2024 tarihinde saat 10:30’da online olarak yapılacak olan Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi Sınavı için kişiler başvuru yaptıkları esnada kendi belirlemiş oldukları kullanıcı parola ile sisteme girerek sınavı başlatabileceklerdir. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 8. 20 Nisan 2024 tarihinde düzenlenecek olan Online Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi Sınavı’nda 70 ve üzeri puan alan katılımcılarımız, 27 Nisan 2024 tarihinde düzenlenecek olan Online Yabancı Dil Yazılı Sınavı’na girme hakkına sahip olabileceklerdir.
 9. 27 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan Online Yabancı Dil Yazılı Sınavı ve 04-05 Mayıs 2024 tarihlerinde Zoom uygulaması üzerinden yapılacak Online Yabancı Dil Sözlü Sınavı süreci sonrasında; yabancı dil sınavı ve mülakatı ortalaması 70 puan ve üzeri olan katılımcılarımız “Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil’’ sertifikasını almaya hak kazanacaktır.  (Yabancı Dil Yazılı Sınavı 50 puan üzerinden, Yabancı Dil Sözlü Sınavı 50 puan üzerinden değerlendirilmektedir)
 10. Turizm Bilgisi Sınavı’nda başarılı olan katılımcılara sınavı düzenleyen yabancı dil okulu ve TÜRSAB Akademi tarafından ayrıca ulaşılıp Yabancı Dil Yazılı ve Sözlü Sınavlarına girecekleri linkler paylaşılacaktır.
 11. Katılımcılarımız; başarı sertifikalarını süreç tamamlandığında sistem üzerinden online, dijital ve QR kodlu olarak alabileceklerdir. Belgeler fiziki olarak verilmemektedir.
 12. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 48. maddesi uyarınca Enformasyon Memurluğu sınavına katılacak adaylar için online sınav hazırlık eğitimi ve soru bankaları, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesi altında yer alan “TÜRSAB Akademi” bölümü içerisinde “Enformasyon Memurluğu Sınavı Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 19 Nisan 2024 tarihine kadar katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açıktır. https://akademi.tursab.org.tr/ws/enformasyon-memurlugu-online-hazirlik-egitimleri/
 13. Katılımcılarımız Online Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi ve Online Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Yazılı ve Sözlü sınav sonuçlarını web sayfamızdaki duyuruları takip ederek daha önce oluşturmuş oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak TÜRSAB Akademi web sayfası üzerinden öğrenebileceklerdir. Aynı şekilde sınavlarda başarılı olan kullanıcılar sertifikalarını da bu yöntem ile online olarak sistemden alabileceklerdir. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 14. Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi Sınavı tüm katılımcılar için eş zamanlı olarak online yapılacağı için; mücbir sebep bulunmadıkça (rapor ile belgelenmedikçe) mazeretler kabul edilemeyecektir. Sınav tarihinden itibaren 2 iş günü içerisinde mücbir sebep belgelendirilerek TÜRSAB Akademi’ye e-posta yoluyla sunulmalıdır. (akademi@tursab.org.tr) Mücbir sebep belirten kişilerin ücretleri iade edilecek olup, Turizm Bilgisi Sınavı’na girmiş ancak yabancı dil yazılı ve/veya sözlü sınavına girmemiş kişilerin mazeret belirtmeleri dahilinde bile ücret iadesi yapılmayacaktır.
 15. Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar sınavdan sonraki 10 iş günü içerinde yazılı olarak TÜRSAB Akademi’ye e-posta yoluyla sunulmalıdır.
 16. Katılımcılarımızın sınav süreciyle ilgili soruları olması durumunda, akademi@tursab.org.tr e-posta adresinden iletişime geçmeleri yeterlidir.

 

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği
TÜRSAB

TÜM HABERLER
19  Nisan  2024
Bodrum BTK Heyetimiz, Turizm Haftası Kapsamında Düzenlenen Etkinliklere Katıldı
HABERİ OKU
19  Nisan  2024
Kuzeydoğu Anadolu BTK, Turizm Haftası Kapsamında Etkinlik Düzenledi
HABERİ OKU
19  Nisan  2024
Karayolu, Ulaştırma, Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanlığımız Kabataş...
HABERİ OKU
19  Nisan  2024
IATA’nın 2024 yılı APJC Toplantısı, TÜRSAB Genel Merkezimizde Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
18  Nisan  2024
TÜRSAB Heyetimiz, "Batman Turizm Master Planı Çalıştayı" Kapsamında Batman’ı Zi...
HABERİ OKU
18  Nisan  2024
Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığımız Koordinasyonunda, “Safranbolu Bilgilen...
HABERİ OKU
18  Nisan  2024
TÜRSAB Genel Merkezimizde "Gürcistan Destinasyon Tanıtım Etkinliği" Gerçekleşti...
HABERİ OKU
18  Nisan  2024
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
19  Nisan  2024
Turist Rehberliği Meslek Kanunu’ndaki Değişikliklere İlişkin Önemli Duyuru
HABERİ OKU
19  Nisan  2024
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Uygulanacak Ziyaret Hizmetleri Ha...
HABERİ OKU
18  Nisan  2024
Enformasyon Memurluğu Turizm Bilgisi Sınavı Hakkında Önemli Duyuru
HABERİ OKU
17  Nisan  2024
Milli Saraylar Acenta Portalı Faaliyete Başladı
HABERİ OKU
17  Nisan  2024
Yabancı Tur Operatörleri İçin Çalışma İzni Değerlendirme Kriterleri Hakkında Du...
HABERİ OKU
17  Nisan  2024
Ankara Palas Müzesi Bilet Fiyatı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Nisan  2024
Gürcistan Destinasyon Tanıtım ve B2B Görüşme Etkinliği Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
15  Nisan  2024
 "Turizm Buluşması" Hakkında Duyuru
HABERİ OKU