TÜRSAB HIRVATİSTAN İNCELEME GEZİSİ / 25 – 29 MART 2014

TÜRSAB Hırvatistan İnceleme Gezisi / 25 – 29 Mart 2014

Hırvatistan Turizm Ofisi, TÜRSAB ve THY işbirliğinde 15 kişilik Türk seyahat acentaları heyeti 25 – 29 Mart 2014 tarihlerinde Hırvatistan’ın Zagreb, Istria ve Zadar bölgelerine bir inceleme gezisi düzenlemiştir. TÜRSAB Topkapı Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Şahinoğlu ve TÜRSAB Pera Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Günnur Ayar’ın katılımlarıyla gerçekleşen söz konusu geziye Kurumsal İlişkiler Departmanı’ndan Özge Ünal eşlik etmiştir.

25 Mart 2014 sabahı THY’nın sabah uçuşuyla 2 saatlik bir yolculuk sonucunda Zagreb Havalimanına varılmıştır. Heyet ilk gece konaklamanın gerçekleştirileceği ve şehir merkezinde yer alan Sheraton Otel’e yerleşmiştir.

Zagreb şehir merkezi, Yukarı Şehir ve Aşağı şehir olarak iki bölgeye ayrılmış olup, Yukarı Şehir Gradec ve Kaptol bölgelerini içine alan ve daha çok barok tarzı mimarinin hakim olduğu bir cazibe merkezidir. Zagreb, Ortaçağ’dan kalma kiliseleri ve son birkaç yüzyıldan kalma tarihi binalarıyla klasik bir Orta Avrupa şehri mimarisi taşımaktadır.

Zagreb’de St. Mark Kilisesi, Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu, Botanik Bahçesi, Mimara Müzesi, Kutsal Bakire Meryem ve Dört Melek Sütünunu, Mimara Müzesi, Parlemento Binası ve Başkanlık Sarayını da içeren panaromik bir tur sonrasında Kaptol Meydanı, Zagreb Katedrali Mirogoj Mezarlığı, Kırık Kalpler Müzesi ve Modern Sanat Müzesi ayrıntılı olarak gezilmiştir.

Zagreb’de gerçekleştirilen şehir turu akabinde Heyet, T.C. Zagreb Büyükelçisi Sayın Burak Özügergin’in heyetimiz onuruna Büyükelçilik rezidansında gerçekleştirmiş olduğu resepsiyona katılmıştır. Hırvatistan Turizm Bakan Yardımcısı Davor Izakovic, Hırvat Parlementosu Milletvekili ve aynı zamanda Parlementoda Turizm Komitesi Başkanı ve Türk Hırvat Derneği Başkanı olan Goran Beus Richembergh ve Hırvatistan Turizm Ofisi Yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleştirilen söz konu resepsiyonda, Birliğimizin düzenlemiş olduğu ziyaretin amacı, Türkiye ve Hırvatistan arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılması gereken adımlar, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği Üyeliği sonrasında getirilen vize mecburiyeti ve vize prosedürlerinin kolaylaştırılması için neler yapılabileceği mütalaa edilmiştir.

Gezinin ikinci ve üçüncü gününde Zagreb’den 4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşılan Istra Bölgesindeki Rovinj ve Pula isimli sahil kasabaları ziyaret edilmiştir. Istra; yerel halkın yaygın olarak İtalyanca ve Hırvatça konuştuğu ve özellikle İtalya ve Almanya’dan çok sayıda turist alan küçük kasabalardan oluşmaktadır. Şehir merkezinde yer alan Lone Hotel’de konaklamanın gerçekleştirildiği, Rovinj şehri özellikle deniz kenarında yer alan tarihi evleri ve kiliseleri ile tanınırken Pula şehri ise Istra bölgesinin idari ve kültürel merkezini oluşturmakla birlikle Romalılardan kalma bir çok eseri içinde barındırmaktadır.

Heyet Yerel rehber eşliğinde Rovinj şehrinde gerçekleştiridiği şehir turu ve Rovinj Hotel Lone’da bir gece konaklamanın ardından 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Pula şehrine ulaşmış, Pula Şehir merkezi ziyaret edilmiş ve Hırvatistan’ın bir başka cazibe merkezi olan Zadar şehrine hareket edilmiştir.

Dalmaçya bölgesinin eski başkenti olan Zadar, doğal liman olma özelliği taşıyan bir yarımadadır. Ortaçağdan günümüze kalan birçok tarihi eseri içinde barındıran şehir Hırvatistan edebiyatının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

28 Mart 2014 günü Zadar Turizm Ofisi yetkilileri katılımlarıyla gerçekleştirilien yemek sonrasında Zadar Hotel Funimation Falkensteines Zadar’da konaklanılmış ve ertesi gün gerçekleştirlen şehir turu sonrasında 4 saatlik bir yolculuk ile başkent Zagreb’e hareket edilmiştir.

Heyet Son gece Zagreb şehir merkezinde yer alan Double Tree By Hilton otelde konaklamış ve 29 Mart 2014 günü ekte iletişim bilgileri yer alan Abacus Tours Zagreb, Bluesun Hotels, Doubletree By Hilton , Elite Travel, Hotel Esplanade, Hotel& Spa Terme Jezerica, Hotel Aristos, Hotel Puntijar, Hup Zagreb, Istraturist Umag, Jadranka Hotel, Katarina Line, Lily Tours Varazdin, Motel Plitvice, Punta Skala, Terme Tuheli, Terra Travel Zadar, Theme Park Etnoland, Tourist Board Karlovac, Unline , Hana Travel Services,ve Ilrija Travel kurumlarının katılımlarıyla heyetimizin B2B iş görüşmelerinin gerçekleştirme imkanı buldukları bir workshop düzenlenmiştir.

Ayrıca heyet gezi süresince yine ekte iletişim bilgileri yer almakta olan Hotel Esplanade Zagreb, Hotel Lone Rovinj,Hotel Kolovare Zadar, Hotel Pnija Zadar, Hotel Falkensteiner Zadar,Hotel Histria Pula ve Hotel Double Tree by Hilton otellerinin odalarını, spa merkezlerini ve toplantı odalarını ayrıntılı olarak gezerek, otel yöneticileriyle birebir görüşme imkanı bulmuşlardır.

İnceleme gezisi, Hırvatistan Turizm Ofisi tarafından son derece profesyonelce organize edilmiş olup, program boyunca Hırvatistan’ın cazibe alanlarının ziyaret edilmesi, programa dahil edilen workshop ve otel ziyaretleri vesilesiyle de kısa sürede geziden maksimum fayda sağlanması amaçlanmıştır.

Gezi sonrasında katılımcıların görüşlerinden de anlaşıldığı üzere Hırvatistan’a gerçekleştirilen bu inceleme gezisi vesilesiyle halihazırda Hırvatistan turu yapan acentalarımızın turlarına ekleyebilecekleri birçok yenilikle karşılaştıkları görüşü hakimdir. Hırvatistan ile çalışan ve çalışma potansiyeli olan acentalarımız için büyük bir deneyim olan bu gezi tüm grupça ilgiyle karşılanmıştır.

TÜM HABERLER
16  Mayıs  2022
Elma Yolu Bilgilendirme Gezisi Gerçekleşti
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
TÜRSAB "Kültürel Miras ve Turizm" Paneli Gerçekleşti
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
Prof. Dr. İlber Ortaylı Standımızı Ziyaret Etti
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
"Uluslararası Havayolu Taşımacılar Birliği IATA"da Birliğimiz Temsil Edildi
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Oturumu
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Ekonomik Gelişmelerin Türkiye ve Dünya Turizmine Etkisi" ...
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Paneli Açılış Konuşmaları
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
"Birlikte Daha Güçlüyüz" Sektörel Buluşma
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
16  Mayıs  2022
TÜRSAB Fibabanka İş Birliği ile "Tatil Finansmanı" Anlaşması Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
Bakanlığa Ödenen Belge Aslı Ücreti Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
Milli Saraylar'a Bağlı Saray, Köşk, Kasır, Müze ve Fabrikalarda Uygulanacak Ziy...
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Medya Platformu
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı Medya Platformu
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Balıkesir Kahvaltı Fest Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 17 Mayıs Salı | 16.00
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Avrupa Müzeler Gecesi (İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi...
HABERİ OKU