TÜRSAB MALTA İNCELEME GEZİSİ / 02 – 05 NİSAN 2014

TÜRSAB Malta İnceleme Gezisi / 02 – 05 Nisan 2014

TÜRSAB, Orange Cruises Lines ve THY işbirliğinde 15 kişilik Türk seyahat acentaları heyeti 02 – 05 Nisan 2014 tarihlerinde Malta’ya bir inceleme gezisi düzenlemiştir. TÜRSAB Kültür Komitesi Genel Sekreteri Gülsen Kırbaş’ın heyet başkanlığı yapmış olduğu söz konusu geziye Kurumsal İlişkiler Departmanı’ndan Berna Akar eşlik etmiştir.

02 Nisan 2014 sabahı, THY’nın sabah uçuşuyla iki buçuk saatlik bir yolculuk sonrasında Malta Luqa Havalimanına varılmıştır. Heyet; iki gruba ayrılarak gezi süresince konaklamanın gerçekleştirildiği ve St. Julians’ta yer alan Corinthia St.George Hotel ve Radisson Blu St. George Hotel’e yerleşmiştir. Aynı gün Corinthia Hotel infosu gerçekleştirilerek otelin, misafirlerine sağlamakta olduğu tüm hizmetlere ilişkin detaylı bilgi alınmış ve odalar, toplantı& konferans odaları, restoranlar vs.. görülmüştür.

Malta; Orta Akdeniz’de yer alan, Avrupa Birliği’ne üye bir ada ülkesidir. 400.000 nüfuslu ülke, yılda 1.500.000 turist tarafından ziyaret edilmekte olup, ülke gelirinin başlıca kısmı turizmden elde edilmektedir. 1964 yılına kadar İngiliz sömürgesi altında kalan ülkede, ülkenin resmi dili Maltaca ve İngilizcedir. ( Maltaca: Arapça dilbilgisi üzerine İtalyanca terim ve kavramlardan oluşan bir dil) Malta daha çok deniz turizmi için tercih edilmekte olup, alışveriş merkezlerinin, gece kulüplerinin ve değişik damak zevklerine hitap eden restoranların bulunduğu St.Julians, Sliema ve Paceville şehirleri ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.

4 gün süren gezi süresince, St. Julians, Valletta, Sliema ve Mdina şehirleri görülmüştür.

03 Nisan 2014, Perşembe günü, büyük taşlardan yapılmış, Milattan önce 3600 – 3200 yıllarına dayanan Dayana Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları ziyaret edilmiştir. Akabinde; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan St. Julians’tan 20 dakika sürüş mesafesinde bulunan başkent Valletta ile St. John Manastır ve Katedrali gezilmiştir.

Başkent Valletta, Malta’nın başlıca liman şehri olup, adını Osmanlı’nın saldırı girişimini geri çeviren Malta Şövalyelerinin büyük ustası Jean de Valette’dan almıştır.

Kastilya’dan hareket edilerek, Büyük Liman’dan tersaneye kadar uzanan manzarasıyla Üst Barakka Bahçeleri görülmüş ve Malta Şövalyeleri tarafından yapılan Barok kiliselerinden biri olan St. John Manastırı ziyaret edilmiştir. Manastır’ın bir bölümünde ünlü İtalyan ressam Caravaggio’nun ünlü eserleri bulunmaktadır.

Şehir turu sonrasında; heyet, T.C. Valletta Büyükelçisi Sayın Ayşe Sezgin’i makamında ziyaret etmiş, Sayın Büyükelçimiz ile Birliğimizin düzenlemiş olduğu ziyaretin amacı paylaşılmış, Türkiye ve Malta arasındaki ilişkiler, bu ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılması gereken adımlar ve iki ülke arasındaki turizm trafiğini artırmak üzere yapılabilecekler üzerine görüşülmüştür.

Büyükelçilik ziyareti sonrasında; Malta Turizm Otoritesi ofisi ziyaret edilmiş olup, ardından heyette 2. grubun konakladığı bir diğer otel olan Radisson Blu Otel infosu ve sonrasında Kennedy Nova ve 115 Strand Hotel infoları gerçekleştirilmiştir.

04 Nisan 2014, Cuma günü, 20 dakika sürüş mesafesinde bulunan Temel Reis filminin çekildiği Temel Reis Köyü – Popeye Village ziyaret edilmiştir. 1980 yılında gerçekleştirilen film çekimi sonrasında film seti orijinal hali korunarak turistik bir merkez haline dönüştürülmüştür.

Sonrasında; eski başkent olan etrafı surlarla çevrili orta çağ şehri Mdina’ya hareket edilmiştir. Günümüzde, şehirde 200 kişi ikamet etmektedir. Sessiz şehir olarak da anılan Mdina şehri; St. Jean Şövalyeleri Malta’ya gelinceye kadar başkent olarak kalmıştır.

Mdina turu akabinde; St. Julians’a geri dönülerek Intercontinental Otel, Golden Tulip Vivaldi Otel ve Cavallieri Hotel infosu gerçekleştirilerek otellerle ilgili tüm detaylar heyetimize aktarılmıştır.

5 Nisan 2014, Cumartesi günü, heyet; Valetta limanına hareket ederek, 1700 kişi kapasiteli NeoRomantica gemisine ilişkin bilgi almış ve sonrasında Luqa Havalimanı’na hareket etmiştir.

02 – 05 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen gezi süresince Malta’nın turistik merkezleri ve otellere ilişkin olarak yakınen bilgi sahibi olunması ve kısa süre zarfında geziden maksimum fayda sağlanması amaçlanmıştır.

Gezi sonrasında katılımcılar ile görüşüldüğü üzere Malta’ya gerçekleştirilen inceleme gezisi neticesinde Birliğimiz üyesi seyahat acentalarının Malta turlarında yeni düzenlemeler yapabilecekleri ve Malta ile çalışmak isteyen acentalarımız için önemli bir deneyim olduğu belirtilmiştir.

TÜM HABERLER
16  Mayıs  2022
Elma Yolu Bilgilendirme Gezisi Gerçekleşti
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
TÜRSAB "Kültürel Miras ve Turizm" Paneli Gerçekleşti
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
Prof. Dr. İlber Ortaylı Standımızı Ziyaret Etti
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
"Uluslararası Havayolu Taşımacılar Birliği IATA"da Birliğimiz Temsil Edildi
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Oturumu
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Ekonomik Gelişmelerin Türkiye ve Dünya Turizmine Etkisi" ...
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Paneli Açılış Konuşmaları
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
"Birlikte Daha Güçlüyüz" Sektörel Buluşma
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
16  Mayıs  2022
TÜRSAB Fibabanka İş Birliği ile "Tatil Finansmanı" Anlaşması Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
Bakanlığa Ödenen Belge Aslı Ücreti Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
Milli Saraylar'a Bağlı Saray, Köşk, Kasır, Müze ve Fabrikalarda Uygulanacak Ziy...
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Medya Platformu
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı Medya Platformu
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Balıkesir Kahvaltı Fest Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 17 Mayıs Salı | 16.00
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Avrupa Müzeler Gecesi (İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi...
HABERİ OKU