TÜRSAB AV TURİZMİ İHTİSAS BAŞKANLIĞI TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİ

TÜRSAB Av Turizmi İhtisas Başkanı Murat Akkoyunlu, av turizmi ile ilgilenen 25 seyahat acentamızın katılımıyla Antalya’da bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk, Av Turizmi İhtisas Başkanımız Murat Akkoyunlu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin ile Birliğimiz Hukuk Departmanından Kıdemli Avukat Yetkin Bodur’un katıldığı toplantıda 24. Dönem TÜRSAB Av Turizmi İhtisas Başkanlığının faaliyetleri hakkında üyeler bilgilendirildi. 

Hala hazırda yürürlükte olan 2022-2023 av yılı uygulama ve yönetmelikler hakkındaki şikayetleri dinleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin, sürdürülebilir yaban hayatı misyonu ile birlikte av turizminin geliştirilip yaygınlaşması ilgili bakanlık olarak TÜRSAB ile tam bir iş birliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

Av Turizmi İhtisas Başkanımız Murat Akkoyunlu ise; TÜRSAB olarak av turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarımızın yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerimizi Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ilettiklerini ve bakanlıktan bu hususta birtakım iyileştirmeler beklediklerinin altını çizdi.

Toplantıda Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk, ‘‘TÜRSAB olarak acentalarımızın yaşadığı sorunları ilgili bakanlıklarla bire bir görüşerek çözmek için ihtisas başkanlıklarımızla birlikte çalıştıklarını belirterek, Türk turizm sektörünün büyüyüp gelişmesi ve 12 aya yayılması için deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Ülke olarak kişi başı turizm gelirlerimizi 700 dolardan 1000 dolar gibi rakamlara çıkartmak istiyorsak spor turizmi, av turizmi, bisiklet ve yürüyüş gibi birçok niş turizm çeşidini yaparak bu alanlardaki potansiyelimizi geliştirmemiz gerekiyor’’ cümlelerini kurdu.

Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Av turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarımız maalesef kamuoyunda çok yanlış anlaşılıyor. Oysa av turizmi yapan acentaların asıl misyonu doğayı ve yaban hayatı korumak olduğunu ve bu sayede kaçak avcılıkla mücadele edildiğini söyleyerek yaban hayatının korunması ve çoğaltılması ile avlak alanların ıslah edilmesi av turizmi sayesinde daha kolay gerçekleşiyor. Avcılık işi hemen hemen her ülkede yapılıyor ancak av turizmi yaklaşık 100 civarında ülkede yapılıyor. Ülkemizin doğasını ve doğal yaşamını koruma ve geliştirilmesinin yanında yapılan Av turizmi faaliyetleriyle birlikte ülke tanıtımına ciddi katkı sağlanıyor. Türkiye’nin mevcut Av turizmi potansiyelinin hala hazırda 10-15 milyon USD civarında olduğunu oysa bu rakamların doğru bir planlama ile 250-300 milyon USD seviyelerine çıkarılabileceğini düşünüyorum.’’

Av turizmi yapan seyahat acentalarımız ise sahada yaşadıkları sorunları işin muhatabı olan DKMP Genel Müdürlüğünden Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin ile yüz yüze konuşmaktan oldukça memnun kaldıklarını belirterek, TÜRSAB’ın bu toplantıyı organize etmesinden ve her daim yanlarında olmasından da mutlu olduklarını dile getirdiler. 

TÜRSAB Av turizmi İhtisas Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü ile bundan sonra sıklıkla bir araya gelerek sürdürülebilir bir yaban hayatı için her türlü iş birliği içinde olma dilek ve temennisi ile toplantı tamamlandı.

TÜM HABERLER
03  Şubat  2023
Güney Marmara Bölge Temsil Kurulumuz Tarafından Bulgaristan İnceleme Gezisi Düz...
HABERİ OKU
03  Şubat  2023
TÜRSAB Akademik Kurulu Toplantısı Gerçekleşti
HABERİ OKU
03  Şubat  2023
Hatay BTK Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında İhtiyaç Sahibi Çocuklarla Bir Ar...
HABERİ OKU
02  Şubat  2023
ISO:9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Denetimimiz Gerçekleşti
HABERİ OKU
01  Şubat  2023
TÜRSAB Heyetimiz İspanya Krallığı İstanbul Başkonsolosu Alvaro de La Riva Guzmá...
HABERİ OKU
01  Şubat  2023
İŞKUR Bursa İl Müdürü Eren Türkmen ve İŞKUR Heyeti Güney Marmara Bölge Temsil K...
HABERİ OKU
31  Ocak  2023
İstanbul Fatih Bölge Temsil Kurulu Heyeti Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
31  Ocak  2023
Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Heyeti Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
02  Şubat  2023
TÜRSAB İŞKUR İş Birliği Anlaşması Kapsamında SGK ve İŞKUR Teşvikleri Hakkında D...
HABERİ OKU
02  Şubat  2023
TÜRSAB ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'na Katılıyor
HABERİ OKU
01  Şubat  2023
"Barcelona Connects Türkiye" Etkinliği Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
31  Ocak  2023
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 1 Şubat Çarşamba | 14.00
HABERİ OKU
30  Ocak  2023
TÜRSAB İŞKUR İş Birliği Protokolü İmza Töreni TÜRSAB TV'de
HABERİ OKU
30  Ocak  2023
Resmi Gazete’de Yayımlanan 7432 Sayılı Uludağ Alanı Hakkında Kanun ve 117 Sayıl...
HABERİ OKU
27  Ocak  2023
Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenm...
HABERİ OKU
26  Ocak  2023
Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun
HABERİ OKU