TÜRSAB AV TURİZMİ İHTİSAS BAŞKANLIĞI TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİ

TÜRSAB Av Turizmi İhtisas Başkanı Murat Akkoyunlu, av turizmi ile ilgilenen 25 seyahat acentamızın katılımıyla Antalya’da bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk, Av Turizmi İhtisas Başkanımız Murat Akkoyunlu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin ile Birliğimiz Hukuk Departmanından Kıdemli Avukat Yetkin Bodur’un katıldığı toplantıda 24. Dönem TÜRSAB Av Turizmi İhtisas Başkanlığının faaliyetleri hakkında üyeler bilgilendirildi. 

Hala hazırda yürürlükte olan 2022-2023 av yılı uygulama ve yönetmelikler hakkındaki şikayetleri dinleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin, sürdürülebilir yaban hayatı misyonu ile birlikte av turizminin geliştirilip yaygınlaşması ilgili bakanlık olarak TÜRSAB ile tam bir iş birliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

Av Turizmi İhtisas Başkanımız Murat Akkoyunlu ise; TÜRSAB olarak av turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarımızın yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerimizi Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ilettiklerini ve bakanlıktan bu hususta birtakım iyileştirmeler beklediklerinin altını çizdi.

Toplantıda Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk, ‘‘TÜRSAB olarak acentalarımızın yaşadığı sorunları ilgili bakanlıklarla bire bir görüşerek çözmek için ihtisas başkanlıklarımızla birlikte çalıştıklarını belirterek, Türk turizm sektörünün büyüyüp gelişmesi ve 12 aya yayılması için deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Ülke olarak kişi başı turizm gelirlerimizi 700 dolardan 1000 dolar gibi rakamlara çıkartmak istiyorsak spor turizmi, av turizmi, bisiklet ve yürüyüş gibi birçok niş turizm çeşidini yaparak bu alanlardaki potansiyelimizi geliştirmemiz gerekiyor’’ cümlelerini kurdu.

Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Av turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarımız maalesef kamuoyunda çok yanlış anlaşılıyor. Oysa av turizmi yapan acentaların asıl misyonu doğayı ve yaban hayatı korumak olduğunu ve bu sayede kaçak avcılıkla mücadele edildiğini söyleyerek yaban hayatının korunması ve çoğaltılması ile avlak alanların ıslah edilmesi av turizmi sayesinde daha kolay gerçekleşiyor. Avcılık işi hemen hemen her ülkede yapılıyor ancak av turizmi yaklaşık 100 civarında ülkede yapılıyor. Ülkemizin doğasını ve doğal yaşamını koruma ve geliştirilmesinin yanında yapılan Av turizmi faaliyetleriyle birlikte ülke tanıtımına ciddi katkı sağlanıyor. Türkiye’nin mevcut Av turizmi potansiyelinin hala hazırda 10-15 milyon USD civarında olduğunu oysa bu rakamların doğru bir planlama ile 250-300 milyon USD seviyelerine çıkarılabileceğini düşünüyorum.’’

Av turizmi yapan seyahat acentalarımız ise sahada yaşadıkları sorunları işin muhatabı olan DKMP Genel Müdürlüğünden Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin ile yüz yüze konuşmaktan oldukça memnun kaldıklarını belirterek, TÜRSAB’ın bu toplantıyı organize etmesinden ve her daim yanlarında olmasından da mutlu olduklarını dile getirdiler. 

TÜRSAB Av turizmi İhtisas Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü ile bundan sonra sıklıkla bir araya gelerek sürdürülebilir bir yaban hayatı için her türlü iş birliği içinde olma dilek ve temennisi ile toplantı tamamlandı.

TÜM HABERLER
08  Aralık  2023
7. İstanbul Ekonomi Zirvesi Kapsamında TÜRSAB Tarafından "Akıllı Şehir ve Akıll...
HABERİ OKU
08  Aralık  2023
Karayolu Taşımacılık Ulaştırma ve Araç Kiralama İhtisas Başkanımız Cem Türkkan,...
HABERİ OKU
08  Aralık  2023
İstanbul Ekonomi Zirvesi Bu Yıl "Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler" Temas...
HABERİ OKU
08  Aralık  2023
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz Bağlıkaya, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Tü...
HABERİ OKU
07  Aralık  2023
17. TTI İzmir, 3. TTI Outdoor ve 1. TTI Health Fuarı Bugün Kapılarını Açtı
HABERİ OKU
07  Aralık  2023
Ayasofya Tarihi Müzesi Bilgilendirme Gezisi Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
04  Aralık  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
03  Aralık  2023
TÜRSAB Heyetimiz, Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Fatih Özer'i Ziy...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
08  Aralık  2023
Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınav Bilgilendirmesi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
07  Aralık  2023
Yunanistan Schengen Vize Başvurularını Yapacak Olan Acentalara İlişkin Prosedür...
HABERİ OKU
30  Kasım  2023
Yunanistan Schengen Vize Başvurularını Yapacak Olan Acentalara İlişkin Prosedür...
HABERİ OKU
28  Kasım  2023
Müze ve Ören Yerleri Giriş Ücretleri ile Elektronik Rehberlik Sistemi Tarifeler...
HABERİ OKU
24  Kasım  2023
Enformasyon Memurluğu, Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Yazılı ve Sözlü Sınavı...
HABERİ OKU
24  Kasım  2023
Tarihi Yarımada Bisiklet Turu Etkinliği Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
22  Kasım  2023
2023-2024 Sezonunda Turistik Doğu Ekspresinde Tur Hizmeti Verecek Seyahat Acent...
HABERİ OKU
22  Kasım  2023
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını 23 Kasım Perşembe | 14.00
HABERİ OKU