TÜRSAB AV TURİZMİ İHTİSAS BAŞKANLIĞI TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİ

TÜRSAB Av Turizmi İhtisas Başkanı Murat Akkoyunlu, av turizmi ile ilgilenen 25 seyahat acentamızın katılımıyla Antalya’da bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk, Av Turizmi İhtisas Başkanımız Murat Akkoyunlu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin ile Birliğimiz Hukuk Departmanından Kıdemli Avukat Yetkin Bodur’un katıldığı toplantıda 24. Dönem TÜRSAB Av Turizmi İhtisas Başkanlığının faaliyetleri hakkında üyeler bilgilendirildi. 

Hala hazırda yürürlükte olan 2022-2023 av yılı uygulama ve yönetmelikler hakkındaki şikayetleri dinleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin, sürdürülebilir yaban hayatı misyonu ile birlikte av turizminin geliştirilip yaygınlaşması ilgili bakanlık olarak TÜRSAB ile tam bir iş birliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

Av Turizmi İhtisas Başkanımız Murat Akkoyunlu ise; TÜRSAB olarak av turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarımızın yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerimizi Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ilettiklerini ve bakanlıktan bu hususta birtakım iyileştirmeler beklediklerinin altını çizdi.

Toplantıda Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk, ‘‘TÜRSAB olarak acentalarımızın yaşadığı sorunları ilgili bakanlıklarla bire bir görüşerek çözmek için ihtisas başkanlıklarımızla birlikte çalıştıklarını belirterek, Türk turizm sektörünün büyüyüp gelişmesi ve 12 aya yayılması için deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Ülke olarak kişi başı turizm gelirlerimizi 700 dolardan 1000 dolar gibi rakamlara çıkartmak istiyorsak spor turizmi, av turizmi, bisiklet ve yürüyüş gibi birçok niş turizm çeşidini yaparak bu alanlardaki potansiyelimizi geliştirmemiz gerekiyor’’ cümlelerini kurdu.

Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Av turizmi ile ilgilenen seyahat acentalarımız maalesef kamuoyunda çok yanlış anlaşılıyor. Oysa av turizmi yapan acentaların asıl misyonu doğayı ve yaban hayatı korumak olduğunu ve bu sayede kaçak avcılıkla mücadele edildiğini söyleyerek yaban hayatının korunması ve çoğaltılması ile avlak alanların ıslah edilmesi av turizmi sayesinde daha kolay gerçekleşiyor. Avcılık işi hemen hemen her ülkede yapılıyor ancak av turizmi yaklaşık 100 civarında ülkede yapılıyor. Ülkemizin doğasını ve doğal yaşamını koruma ve geliştirilmesinin yanında yapılan Av turizmi faaliyetleriyle birlikte ülke tanıtımına ciddi katkı sağlanıyor. Türkiye’nin mevcut Av turizmi potansiyelinin hala hazırda 10-15 milyon USD civarında olduğunu oysa bu rakamların doğru bir planlama ile 250-300 milyon USD seviyelerine çıkarılabileceğini düşünüyorum.’’

Av turizmi yapan seyahat acentalarımız ise sahada yaşadıkları sorunları işin muhatabı olan DKMP Genel Müdürlüğünden Avcılık Daire Başkanı Tuğrul Şahin ile yüz yüze konuşmaktan oldukça memnun kaldıklarını belirterek, TÜRSAB’ın bu toplantıyı organize etmesinden ve her daim yanlarında olmasından da mutlu olduklarını dile getirdiler. 

TÜRSAB Av turizmi İhtisas Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü ile bundan sonra sıklıkla bir araya gelerek sürdürülebilir bir yaban hayatı için her türlü iş birliği içinde olma dilek ve temennisi ile toplantı tamamlandı.

TÜM HABERLER
17  Haziran  2024
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
14  Haziran  2024
TÜRSAB Heyetimizin Katılımıyla Sultanahmet Tarihi Yarımada Bölgesine Keşif Yapı...
HABERİ OKU
14  Haziran  2024
Boğaziçi BTK Başkanımız Yüksel Türemez, İsviçre Ticaret Odası Derneği'nin 40. Y...
HABERİ OKU
14  Haziran  2024
Trakya BTK Başkanımız Egemen Aydın, Edirne Yunanistan Konsolosu Sayın Aris Radi...
HABERİ OKU
13  Haziran  2024
Amerika, Colorado, Denver Heyeti, TÜRSAB Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
11  Haziran  2024
TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
11  Haziran  2024
Kültür Turizmi İhtisas Başkanlığı Aylık Olağan Toplantısı, TÜRSAB Genel Merkezi...
HABERİ OKU
11  Haziran  2024
TÜRSAB Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı, Genel Merkezimizde Gerçekleşti
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
16  Haziran  2024
Babalar Günü Kutlu Olsun
HABERİ OKU
15  Haziran  2024
Kurban Bayramımız Mübarek Olsun
HABERİ OKU
14  Haziran  2024
Kurban Bayramında Yolcu Taşıma Faaliyetlerine Yönelik Hususları Düzenleyen Baka...
HABERİ OKU
14  Haziran  2024
Trafik Güvenliğinin Sağlanması İçin Ülke Genelinde Yaz Mevsimi Süresince Gerekl...
HABERİ OKU
13  Haziran  2024
Sağlık Turizmi Ticaret Bakanlığı Destekleri Bilgilendirme Semineri Hakkında Duy...
HABERİ OKU
13  Haziran  2024
Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Bünyesinde Bulunan Saray, Köşk, Kasır, Müzele...
HABERİ OKU
12  Haziran  2024
Birliğimizin Maliki Olduğu Kütahya, Çavdarhisar’daki Gayrimenkulün Kiralanması ...
HABERİ OKU
11  Haziran  2024
Saray Yeraltı Şehri'nin I. Derece Arkeolojik Sit Alanı Olması Hakkında Duyuru
HABERİ OKU