Duyuru!.. AB’nin Yeni Güvenlik Uygulamaları

31.10.2006 tarihinde ECTAA’dan, Başkanlığımıza ulaşan bilgiler netcesinde, havalimanlarında, Avrupa Birliği’nin yeni güvenlik kuralları hakkındaki talimatnameyi bilgilerinize sunulması zorunluluğu hasılolmuştur. Söz konusu talimatname, Avrupa Komisyonu, Avrupa Havayolları ve Havalimanları Konseyi Uluslararası Avrupa Birligi tarafindan geliştirilmiş olup, duyurumuza konu oluşturan talimatname, yurt dışına tur düzenleyen üye seyahat acentalarının, tüketicilerini konuya ilişkin olarak bilgilendirilmelerini teminen, AB’nin ilgili yasasına ilişkin kısaca bilgi edinmenize imkan tanıyacaktır.   

HAVALİMANLARINDA AVRUPA BİRLİGİ’NİN YENİ GÜVENLİK KURALLARI

SİZE YARDIMCI OLACAK KISA TALİMATNAME

Sizleri likit patlayıcılar ile ilgili yeni uygulamalara karşı korumak amacı ile Avrupa Birligi (AB), güvenlik noktalarından geçirilebilecek likit miktarlari ile ilgili yeni güvenlik kuralları başlatmıştır.

Bu uygulamalar, AB dahilinde yer alan tüm havalimanlarından ayrılan (havalimanlarından çıkış yapan) bütün yolcular için varış yeri farkı gözetilmeden uygulanacaktir.

Bu da demektir ki, güvenlik noktalarında, siz ve sizin el bagajiniz likitler ve diğer yasaklı maddelere karşı kontrol edilecektir. Bununla beraber yeni kurallar Boarding Card (biniş/uçuş) kartınızı gösterdiğiniz yerde bulunan dükkanlardan (Duty free) satın aldığınız veya herhangi bir AB havayolu şirketi hizmetinde çalışıyor bulunan uçağından satın aldığınız likitlere (sınırlama/kısıtlama) getirmemektedir.

Bu yeni kurallar, bir sonraki talimata kadar 6 Kasim 2006 tarihi itibari ile tüm Avrupa Birliği Havalimanları ve Norveç, Izlanda ve Isviçre’de uygulanmaya başlayacaktır.

GETİRİLEN YENİLİKLER

Paketleme esnasında

El bagajınızda sadece küçük miktarlarda likit taşimanıza izin verilir. Bu likitler tek tek, ayrı konteyner/taşıma kaplarında ve her biri azami 100 mililitre kapasiteye sahip olmalıdır. Bu konteyner/taşıma kapları bir transparen (içi görülebilen), tekrar açılıp kapanabilir plastik ambalaj içersine konulmalı ve herbir yolcu için bir litre kapasiteyi aşmamalıdır .

Hava limanında;

Tarayıcıların likitleri kontrol edebilmesine yardimci olabilmek için yapmanız gerekenler:

1)Taşıdığınız tüm likitleri güvenlik noktalarında test edilebilmesi için hazır bulundurmak;

2)Ceket/paltoların ayrı olarak taranması. Siz taranırken bunlarda ayrıca taranmalıdır.

3) Diz üstü bilgisayarınızı ve diğer büyük elektrikli aletleri bagajinızdan çıkarmak. Bunlarda sizden ayrı olarak taranmalıdır.

Likitlerin kapsamı aşağıdakı gibidir.

1-)Su ve diğer içecekler, çorbalar, şuruplar

2-) Krem, losyon ve yağlar

3-)Parfümler

4-)Spreyler

5-) Saç ve banyo jeli de dahil olmak üzere bütün jeller

6-) Basınçlı taşıma kapları içeriği olan herşey, traş köpüğü, diğer köpükler ve deodorantlar

7-) Diş macunları dahil olmak üzere, diş pastaları ve macunlar

8-)Likit-kati karışımları

9-) Maskara / rimeller

10-) Benzer içeriğe sahip her türlü diğer maddeler

NELER DEĞİŞMEMİSTİR?

Siz halen;

1-) Check-in / alana girişe uçağa biniş esnasında kontrolden geçen bagajların içinde bulunan likitleri paketlemelisiniz – yeni uygulama kuralları sadece el bagajlarını etkileyecektir;

2-) El bagajinizda ilaç, diyetle ilgili kullandığınız malzemeler, bebek yiyecekleri gibi maddeleri

seyahat/yolculuk esnasinda kullanmak üzere bulundurabilirsiniz. Bunları kullanmanız gerektiği konusunda sizden ispatlamanız istenebilir;

3-) Boarding / biniş kartinızı gösterdiğiniz yerin yakınında bulunan AB havalimanına ait dükkanlardan (veya herhangi bir AB havayolu şirketinin hizmetinde bulunan uçağın içinde yapılan satışlardan) içecek ve parfüm gibi likitler alabilirsiniz. Eğer bunlar özel olarak mühürlenmiş torba / ambalaj içindeyse tarayıcıdan geçene dek açmayınız, aksi takdirde kontrol noktasında sorun yaratabilir (eğer bir AB havalimanından transfer yapacaksanız, transfer yapacağınız havalimanına veya birden fazla transfer noktası değiştirecekseniz son transfer noktasına kadar açmayınız).

Tüm bu likitler, yukarıda belirtilen açılıp- kapatılabilen plastik koruyucu ambalaja ilave miktarda sayılacaktır.

Sözkonusu  talimatnamede, tüketicilere, konu ile ilgili herhangi bir şüphe veya teredddütleri oluştuğu durumlarda, havayolu şirketi veya uçak biletini satın aldıkları seyahat acentasından detaylı bilgi alınabileceği ifade edilmiş olup; yurt dışına düzenleyeceğiniz turlarda tüketicinizin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi ve Havalimanı güvenlik birimleri ve havayolu personeli ile sorun yaşanmamasını teminen bilgilerinize rica ederiz.

Konu hakkında bkz. T.C. Ulaştirma Bakanlığı  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası  : 

http://www.shgm.gov.tr/sivilar.htm

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

(TÜRSAB)