Engelsiz Türkiye Projesi Konulu Seminer

3 Haziran 2007 günü saat 14.00’de İstanbul Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser salonunda gerçekleştirilen  “Engelsiz Türkiye Projesi” konulu seminerde, Devlet Bakanı Sayın  Nimet ÇUBUKÇU  tarafından “Engelsiz Türkiye Projesi Tanıtım Konuşmasını yaparken, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan V. Sayın Abdullah GÜVEN “Engelsiz Türkiye” hususunda görüşlerini belirtmişlerdir. Söz konusu seminere Birliğimizi temsilen Avukat Efsun KIVCI katılmıştır.

Özürlülere ilişkin oluşturulan yeni mevzuat hakkında kamu, yerel yönetim idarecileri ve diğer yetkililere yönelik bilgilendirme toplantıları ile özürlü bireyler ve aileleriyle ilgili sivil toplum kuruluşlarına yönelik de konferanslar düzenlenmesi suretiyle mevzuatın optimum düzeyde uygulanabilirliğinin sağlanması ve özürlülük konusunda toplumsal bilinç ve duyarlılığın oluşturulması amacıyla Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü ile Birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüklerince hazırlanan “Engelsiz Türkiye Projesi” hazırlanmıştır. 

Seminerde, 5378 sayılı Özürlüler Kanunu ve Kanuna bağlı oluşturulan yeni mevzuat ile özürlülük alanında çok önemli kazanımlar kazanıldığı belirtilmiştir.