2016’nın İlk Günlerinde

2016’nın bu ilk günlerinde başta kendi sektörümüzün fedakar mensupları olmak üzere, tüm ülkemize mutlu, huzurlu bir yıl diliyorum. Ama çok içten dilediğim bir şey daha var. O da dünyanın ve ülkelerin gidişine yön verenlerin, kararlarını vermeden önce, atacakları adımların ulusal ve uluslararası barışa, evrensel insan haklarına, gezegenimizin doğasına saygılı olup olmadığını iyice tartıp biçmeleri! Dünya üzerinde yaşayan her türlü canlının yaşam haklarının kutsal olduğunu unutmamaları. Savaşın her türlüsünün, dönüp dolaşıp onları da olumsuz etkileyeceğini görmeleri...

Bakınız, terörizmin “insanları sindirme, hareket kabiliyetlerini kısıtlama” amacı, yer yer “başarıya”! ulaştı. İtalyanlar ve Fransızlar artık kendi ülkesi içinde seyahate başladı. Öte yandan Ruslar, bir yüksek emirle çok sevdikleri Antalya’ya da kış turizmi tesislerimize de gelemez oldular. Oysa hep tekrarladığım gibi turizm bir barış sektörü. Ne yapıyorsak, insanların daha mutlu olması, rüyalarını gerçekleştirebilmesi için yapıyoruz. Bu yüzden dileğim, bu kabiliyetimiz kendi irademizin dışındaki nedenlerle hiç sınırlanmasın!

Gelelim bardağın dolu tarafına… 2016’ya camiamız yeniliklerle giriyor. Bunları kendisi de yenilenen TÜRSAB web sitemizde topluca izleyebilirsiniz! Son Genel Kurulumuz, son derece centilmence bir yarışa sahne oldu. Şimdi hep birlikte, elele TÜRSAB için yarışacağız. Çünkü 2016 gibi zor bir yıla giriyoruz, hatta şimdiden 2017’yi kurtarmaya çalışıyoruz.

Öte yandan hükümetimizden de beklentilerimiz var; Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal ve Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’e de ilettiğimiz üzere... İç pazarda hareket sağlamak amacıyla Erken Rezervasyon Kampanyası’nın daha etkili gerçekleştirilmesi, turizm hizmetlerinde KDV oranının % 8’e düşürülmesi, SGK primlerinde 2016 yılına özel bir indirim, muhtasar ve diğer vergi ödemelerinde ise 1 yıl erteleme sağlanması, UKOME’lerde yaşanan problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için kurulda TÜRSAB’ın da temsil edilmesi, Devletin tüm ilgili kurumlarının ve özellikle bankaların daha anlayışlı davranması beklentilerimiz arasında. Ayrıca charter’lara verilen desteğin Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da kapsaması bizler için önem teşkil ediyor, petrol fiyatları düşerken yakıttan ÖTV alınmaması ve bu bağlamda uçak bileti fiyatlarının buna göre makûl seviyelere indirilmesi, İstanbul’dan kaçmaya başlayan kruvaziyer firmalarını yeniden kazanmamız için Yenikapı miting alanına liman yapılmasını da sıralayabiliriz... Yani, eskisinden çok daha fazla güç birliğine ihtiyaç var. Neyse ki umutluyuz. Yeni yılda, çağa yaraşır olduğu için övündüğümüz yeni “akıllı” binamızda ve bütün Türkiye’de, işte hep bu zorlukları aşmak için hep beraber ve umutla çalışacağız. Bol şans hepimize!