2017’ye Girerken…

Yine iki terör faciası ile sarsıldık. En sonuncusu 2016’nın son gecesi Reina’daki masum eğlenceye yapılan menfur silahlı saldırı ve öldürülen vatandaşlarımız ile sayısı onlardan da çok yabancı ülkelerden gelmiş turist konuklarımız… Diğeri 10 Aralık akşamı Dolmabahçe’de bombalı araç saldırısı ve Maçka Parkı’nda kendini patlatan “canlı bomba”… Gene gözyaşları, gene ağıtlar, gene yas… “Başımız sağolsun”, “Terörü lanetliyoruz”  demek yetmiyor. Çünkü bunları yapan cahiller bence “insan” bile değiller. Eğer insan iseler, öbür dünyada ne yapacaklarını bilemiyorum. Sonuç? Sonuç “Türbülans”. Küresel bir türbülanstan geçiyoruz.

Sektör olarak uçağımızı bu türbülansa sokmamak için ne çok çaba sarf ettiysek de 2016’da, sektör olarak % 30 - 31’lik bir düşüş yaşadık. Sektörümüz, ihracat gelirlerinin % 21’ini karşılarken, bu oran şimdi % 15-16’ya düştü. Bütçe açığının % 40’ı turizm gelirleri ile kapanırken, şimdi % 36’ya indik. Rusya, ABD, Avrupa ve özellikle Ortadoğu’dan gelen turist sayısında önemli düşüşler yaşıyoruz. Ne var ki bu konuda yalnız değiliz. Başka ülkelerdeki terör olayları da bizi olumsuz etkiliyor. ABD ve Avrupa’da Fransa başta olmak üzere, insanlar artık kendi ülkeleri içinde seyahat etmeyi yeğliyorlar. Biz de bir taraftan alternatif pazarlar yaratmaya çalışıyor, kendi vatandaşlarımızın ülke içindeki seyahatlerini teşvik ediyor, bir taraftan da uluslararası ilişkilerimizi canlı tutuyoruz.

Bu amaçla geçtiğimiz yıl kasım ayında, TÜRSAB ile Alman Seyahat Birliği’nin (DRV) Türkiye ile Almanya arasındaki turizm ilişkilerini geliştirmek maksadıyla İstanbul’da ortaklaşa bir Yönetim Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesinde DRV Başkanı Norbert Fiebig, Türk turizm ürünlerinin Alman pazarında çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, DRV olarak Türk turizminin yanında olduklarını ifade ettiler.

Diğer yandan, yoğun çabalarımızla, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve THY’nın destekleriyle küresel turizmin en köklü örgütlerinden; Dünya Seyahat Acentaları Birlikleri Federasyonu UFTAA’nın Genel Kurul ve 50. yıl “Altın Jübilesi” geçen ay İstanbul’da yapıldı. UFTAA Başkanı Sunil Kumar, 25 ülkeden 120 delegenin katıldığı toplantının sonuç bildirgesinde İstanbul ve Türkiye’nin güvenli bir tatil ülkesi olduğu mesajı verildiğini belirtti. Genel Sekreter Çetin Gürcün’ün UFTAA Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiği söz konusu kongreye, başta Onursal Üye’miz Sayın Nihat Boytüzün olmak üzere bu etkinliğe destek veren herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Terör artık tüm dünyanın bir sorunu haline gelmiş olup ne zaman nereye vuracağı belli değildir. Artık dünyanın bu konuda işbirliği içerisinde hareket etmesi zorunlu hale gelmiştir.

2017’de akıl, vicdan, sağduyunun ağır basması ve herkesin mutlu olması dileğiyle...

Başaran ULUSOY 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı