Bu Sıkıntılı Dönemi de Aşacağız

Geçtiğimiz Ocak ayının 14’ünde sabah 10.20’de, TÜRSAB olarak biz de turizm camiası temsilcileri ve duyarlı İstanbullularla birlikte Sultanahmet Meydanı’nda, Dikilitaş’ın altındaydık. 12 Ocak Salısabahı yine 10.20’de, bütün insanlığa karşı işlenen insanlık ötesi suçun kurbanları Alman konuklarımıza saygı duruşunda bulunmak, acıları paylaşmak için…Ülkemize ve turizm camiamıza başsağlığı ve geçmiş olsun dilerken, gösterdiği profesyonel dikkat ile daha büyük bir faciayı önleyen rehber Sayın Sibel Şatıroğlu’nu da kutluyorum… Yaralarımızı birlikte sarmak için çok çalışmamız gerekiyor.

Zaten bu başımıza gelenler ilk kez olmuyor ki. ‘90’lardan beri nice krizle, nice sorunla baş ettik veher seferinde de başardık. Bu kez de başaracak, bu sıkıntılı dönemi de aşacağız…

Bakınız, bunları sadece ben söylemiyorum, bugüne kadar işbirliği yaptığımız dost ülke temsilcileri de söylüyor. Geçen yıl, 6 - 6,5 milyon Alman konuk yollayan, bu yıl 10 milyon konuğa koştuğumuz  Alman Seyahat Acantaları Birliği’nin Başkanı, bana yazdığı mektupta, “Sizin için yapabileceğimiz nevarsa, yanınızdayız, sorunları beraber aşmak için elele verelim” diyor.

2016 yılı içinde Kuşadası Efes Kongre Merkezi’mizde 2500 Alman acentanın katılacağı bir kongrenin hazırlıkları da sürüyor. Öte yandan işbirliklerimiz dünyanın her bölgesiyle sürüyor. Uzak Doğu’dan,meselâ Tayvan’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında da artışlar olduğunu görüyoruz. Arjantin’den bize 2000 yılında gelen kişi sayısı 300 - 500 iken, şimdi 70 bin. Mart ayında Arjantin seferleri başlayacak, bu sayı daha artacak. Bir diğer sevindirici gelişme de komşumuz İran’ın üzerindeki ambargonun 30 yıl sonra kalkması oldu. Bu, İranlı dostlarımızın, dünyaya açılması daha çok seyahat etmesi demek.

Bu arada kendi vatandaşlarımıza da bir mesajımız var! Bu yaz da toplu seyahat etmeyi tercih edip, acentalarımızdan seyahat sigortası paketlerini almayı, bir de erken rezervasyondan yararlanmayı ihmal etmezlerse, yabancı grupların aldığı indirimlerin aynısını hatta daha fazlasını alacaklarını söyleyebilirim.

Sağlıcakla kalalım...

Başaran ULUSOY 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı