Sektörde Önemli Temaslar

Geçtiğimiz Mayıs ayı, çeşitli ülkelerden turizm profesyonelleri ile görüşmeler açısından hareketliydi. Japon Seyahat Acentası Club Turizm sahibi Yoshinobu Koyama’nın Birliğimizi ziyareti ile başlayan görüşmeler, çeşitli temaslarla devam etti.

27 - 29 Ekim 2016 tarihleri arasında Kuşadası’nda yapılacak Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) 66. Genel Kurulu’na dair haberler ise gündemimizin ilk sırasında. İngilizce orijinali ve Türkçe çevirisini tursab.org.tr sitemizde de görebileceğiniz, DRV Başkanı Norbert Fiebig tarafından yollanan mektup önemliydi. Bu mektupta, Mr. Fiebig, Türkiye’nin Almanya için dünya üzerindeki üçüncü önemli tatil yeri olduğunu, düşüş gösteren rakamların eski düzeyine getirilmesine çalıştıklarını belirtiyor. Fiebig, Kuşadası’ndaki DRV Kongresi’nin başarıyla gerçekleşeceğine inandıklarını teyid ederken, başta otellerimiz olmak üzere, kongreye destek veren Türk turizm çevrelerine teşekkürlerini iletiyor.

Yine geçen ay Birliğimizi ziyaret edenler arasında Suudî Arabistan Hava Yolları (SAUDIA) Türkiye Genel Müdürü Yarub Almadani ile Türkiye Pazarlama ve Satış Müdürü Fikri Kınay ve İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Chen Su ile Konsüler Ataşe Lu Wenchao da vardı.

İç turizmi canlandırmaya dönük temaslarımız arasında ise Aksaray ve Karaman illeri valilik, belediye başkanlığı ve il kültür ve turizm müdürlüğünün davet ve ev sahipliğinde, TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi yönetimi ve üyelerinden oluşan 27 kişilik bir heyet bölgeyi ziyaret edip incelemeler yaptı.

İç turizme dönük etkinliklerin en renklilerinden biri de Hatay Büyükşehir Belediyesi destekleri ve TÜRSAB - Hürriyet Gazetesi işbirliğinde yaptığımız “Antakya’da Hatay’ı Keşfet” etkinliği oldu. Hatay’ın gastronomi ve kültür turizmi üzerine ilginç görüş alışverişlerinde bulunduk...

Bu ay gerçekleşecek önemli bir diğer temas ise Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) temsilcileri ile birlikte çıkacağımız İran gezisi olacak. İyi haberlerle dönmek umuduyla!

Başaran ULUSOY 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı