Yaşadığımız Gelişmeler

Merhaba!

Sektör olarak son yılların en sıkıntılı yazını geride bıraktığımız bu günlerde en sevindirici gelişme kuşkusuz Rusya ile yaşanan krizin sona ermesi oldu. Hemen ardından Rusya’dan Türkiye’ye “charter” uçuşlarının yeniden başlaması için Rusya Başbakanı ilgili kararnameyi imzaladı. Sezon sonuna yaklaştığımız bu günlerde başlayan charter uçuşları bu yılki kayıplarımızı telafi edemezse de 2017 için 2. büyük pazarımıza yönelik umutlarımızı yeniden canlandırdı.

Bu bağlamda 31 Ağustos 2016 tarihinde de Antalya’da, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi, Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin katılımlarıyla, Birliğimizin de destekleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesi ve ticari ilişkilerin hızlandırılması amacıyla düzenlenen “Türkiye-Rusya İşbirliği Medya Dostluğu" Forumu gerçekleştirildi.

Diğer yandan, uzun zamandır takibinde olduğumuz yurt dışından ülkemize turist getiren A grubu Seyahat Acentalarına verilen charter uçak başına 6000 USD desteğin 31.08.2016 da sona eren süresi 31.12.2016 tarihine kadar uzatıldı.

Gönlüm sonbahara girerken daha çok umutlu gelişmeyi paylaşmayı dilerdi, ancak  üzücü bir haber vermek durumundayım. Bu yıl 27 - 29 Ekim’de Kuşadası’nda yapılacak DRV (Alman Seyahat Acentaları Birliği) Genel Kurul toplantısı ne yazık ki iptal edildi ve Kuşadası buluşması 2018’e ertelendi. Özellikle Avrupa’da yükselen olumsuz gelişmeler, Türkiye turizminin aleyhinde sonuçlar yaratılmasında büyük rol oynuyor. Nitekim bu iptal konusunda Almanya’dan gelen yazıda, Genel Kurul’un bu yıl Berlin’de toplanacağı belirtilirken, iptal gerekçesi olarak da Genel Kurul toplantısına katılım teyidinde son bir kaç haftadan bu yana ciddi bir düşüş yaşanması gösteriliyor. Bu da DRV açısından toplantı için yeterli çoğunluğun sağlanamayacağı ve karar bekleyen paket tur konusundaki hukuki düzenlemeler, vergi ve fatura düzenlemeleri gibi önemli ve acil konuların boşlukta kalması anlamına geliyor.

DRV Başkanı Norbert Fiebig ise Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada şöyle demiş: “Üyelerimiz, Türkiye’deki ortaklarımızla uzun vadeli ve yapıcı bir diyalog içinde bulunuyor. TÜRSAB ve Türkiye’deki otel partnerlerimiz ile turizm hizmet sağlayıcılarıyla çok derin ve güvene dayalı işbirliği ilişkimiz var. Genel Kurul’un öngörüldüğü şekilde yapılamamasından dolayı çok üzgün olmakla birlikte 2018 yılında çok daha büyük bir başarı ile gerçekleştireceğimize eminiz. Ayrıca DRV’nin bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısı Türkiye’de gerçekleştirilecektir...”  Bu konu hakkında DRV ve TÜRSAB’ın ortak yazısını ve basın bildirisini kamuoyu ve üyelerimizle paylaşmıştık.

Dergimiz yayına hazırlanırken, çok yaklaşmış olan Kurban Bayramı’nı ise hem şimdiden kutluyor, hem de 9 günlük bu bayramın en azından iç turizm açısından yüz güldürücü doluluklara yol açacağını kuvvetle ümit ediyorum. Yurt içi - yurt dışı temaslar ve etkinliklerle ilgili diğer haberlerimizi ise tursab.org.tr’de bulabilirsiniz.

Güzel günlere!

Başaran ULUSOY 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı