Engelsiz Turizm Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

“TÜRSAB Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi ”nin engellilere uygun turizm olanaklarının tespit edilmesi ve geliştirilmesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar devam ediyor.  15 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Vali Yardımcısı  Cumhur Güven Taşbaşı ile Uluslararası Rehabilitasyon ve Bakım Günleri (Reha İstanbul) temsilcileri biraraya getirilmiş ve engelli ile yaşlılar için hazırlanmış olan “Engelsiz İstanbul” adlı rehberin basımı için Valiliğin desteği sağlanmıştır. Rehberin Türkçe ve İngilizce basımı tamamlanmış bulunuyor. Bu rehberlerin, 18-21 Ekim tarihleri arasında  Dusseldorf’ta düzenlenen dünyanın en büyük engelli pazarına yönelik fuarlarından biri olan Rehacare Fuarı’nda komitenin de desteklediği ve katkıda bulunduğu bir stand aracılığıyla dağıtımı sağlanmıştır. Rehacare Fuarı’na yaklaşık 32 ülkeden 846 stand katılmış ve 51 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. 

18 Eylül 2006 tarihinde TÜRSAB herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi üyeleri,  Haydarpaşa Garı’nda engellilere uygun olarak tasarlanan ve aktif durumda hizmet sunan vagonlarla ilgili Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, Devlet Demir Yolları Ticaret Müdürü Hasan Gedikli ve Devlet Demir Yolları Ticaret Müdür Yardımcısı Kadri Yapıcıoğlu ile bir toplantı düzenledi. Yapılan görüşmede vagonlar ve Haydarpaşa Garı’nın engelli insanlara yönelik çalışmalarını konu alan incelemeler yapıldı.

19 Eylül 2006 tarihinde ise aynı heyet bu kez Sabiha Gökçen Havaalanı’nı ziyaret etti. Toplantıda, Sabiha Gökçen Havaalanı Terminal Şefi Ayşegül Emir Varlıklı ve Sabiha Gökçen Havaalanı Yolcu Terminal İşletme Müdürü Uğur Görünmez’den konuya ilişkin bilgi alındı.

Engelsiz Turizm kapsamında yapılan incelemelerin bir diğer ayağı ise  20 Eylül 2006 tarihinde Atatürk Havaalanı’nda Tepe Akfen Vie (TAV) yöneticileriyle gerçekleştirildi. Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Akgül, Mimari Ofis Şefi Burhan Danışman ve Terminal Müdürü Ayhan Güneş ile yapılan toplantıda Atatürk Havalanı’nın engellilere yönelik yaptığı çalışmalar görüşüldü.