TÜRSAB Arnavutluk İnceleme Gezisi / 01 – 02 Nisan 2014

Arnavutluk Kentsel Dönüşüm Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve THY işbirliğinde 15 kişilik Türk seyahat acentaları heyeti; Birliğimiz Pera Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Özkan başkanlığında, TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Departmanı’ndan Özge Ünal’ın katılımlarıyla 01 – 02 Nisan 2014 tarihlerinde Arnavutluk’a bir inceleme gezisi düzenlemiştir.

01 Nisan 2014 sabahı THY’nın sabah uçuşuyla Tiran Havalimanına varılmıştır.

Heyet konaklamanın gerçekleştirileceği ve şehir merkezinde yer alan Hotel Rogner’e yerleşmiş ve aynı gün ekte iletişim bilgileri yer alan Albania Tours, Fiorida Travel & Tour, Fani Tour ve Alb Tours kurumlarının katılımlarıyla bir workshop gerçekleştirilmiştir. Söz konusu workshopda Arnavutluk Turizm ajansı yetkilileri tarafından bir sunum gerçekleştirmiş ve heyetimiz B2B iş görüşmelerinin gerçekleştirme imkanı bulmuştur.

Gercekleştirilen workshop akabinde Heyet, T.C. Tiran Büyükelçiliğini ziyaret ederek T.C. Tiran Büyükelçilisi Sayın Hidayet Bayraktar ve T.C. Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Sinan Cem Baş ile bir toplantı gerçekleştirmiştir. Arnavutluk Turizm Ajansı Yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleştirilen söz konu toplantıda, Birliğimizin düzenlemiş olduğu ziyaretin amacı, Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılması gereken adımlar ve T.C. Vatandaşlarına vize mecburiyeti olmayan bir ülke olan Arnavutluk’a olan turistik ziyaretlerin nasıl arttırılabileceği Balkan ülkerlerine gerçekleştirlen paket tur programlarına dahil eilebilecek olan bu destinasyonun gelişmesi için neler yapılabileceği mütalaa edilmiştir.

Arnavutluk’un kültür başkenti olan  Tiran’da sayısız kültürel bina, kongre sarayı, kültür sarayı, devlet opera ve balesi, ulusal kütüphane, ayrıca ulusal tarih müzesi, arkeoloji müzesi, ulusal sanat galerisi, uluslararası kültür merkezi, halk kültür sergi salonu ve doğa bilimleri müzesi bulunmaktadır.Özellikle kominist rejimin yıkılmasında sonra ülke içinde gerçekleştirilen göçler sonucunda nufusu artan ve ciddi bir trafik sorunuyla karşı karşıya olan Tiran’da yerel halkın gelir düzeyine göre fiyatlar olukça pahalı olup, gelen turistler için ise ortalamanın altında bir fiyat ortalaması hakimdir.

Tiran halkının büyük bir çoğunluğu Müslümanlardan oluşmakta olup Komünizm sonrası Ortodoks ve Katoliklerin göçleriyle şu an şehirde çok kültürlü bir yapı hakimdir. Bektaşiliğin Avrupadaki merkezi sayılan Tiran aynı anda duyulan ezan ve çan sesleriyle, bir çok cami ve kiliseyi içinde barındıran zengin kültürüyle göze çarpmaktadır.

İnceleme Gezi süresince; ik gün şehir merkezinde yer alan İskender Paşa Meydanı, Belediye Sarayı, 1823’de tamamlanan Komünist dönemde kapatılarak 1991 yılında tekrar kullanıma açılan Ethem Paşa camii,  Tiran Saat Kulesi,19. yy başında inşa edile Kaplan Paşa Türbesi ziyaret edilmiştir.

İkinci gün ise Tiran’ın 47 km kuzeyinde yer alan Kruja antik kentine hareket edilmiştir. Otantik mimarisi ile Kuje çarşısı Hediyelik eşya ve antik eserlerin satıldığı çarşısı ile İskender Kastrotini’nin Fatih Sultan Mehmet’e karşı savaştığı Akçahisar Müzesi ziyaret edilmiş, sonrasında Adriyatik kıyısında yer alan bir liman kenti olan Durres’e hareket edilmiş ve Antik Tiyatro kalıntıları ziyaret edilmiştir. Şehirde çok fazla tarihi eser olmamakla birlikte üzüm, zeytin ve narenciye ürünlerinin bol bol yetiştirildiği ve sahil lokantalarıyla ünlü bir bölgedir.

Liman Kenti ziyareti sonrasında 02 Nisan 2014 tarihinde  THY’nın akşam uçuşuyla İstanbul’a hareket edilmiştir.

Gezi sonrasında katılımcıların görüşlerinden de anlaşıldığı üzere Arnavutluk’a gerçekleştirilen bu inceleme gezisi vesilesiyle halihazırda Balkanlar turu yapan acentalarımızın turlarına ekleyebilecekleri birçok yenilikle karşılaştıkları ve özellikle Tiran’ın paket programlarla zenginleştirilebileceği görüşü hakimdir. Arnavutluk ile çalışan ve çalışma potansiyeli olan acentalarımız için büyük bir deneyim olan bu gezi tüm grupça ilgiyle karşılanmıştır.