TÜRSAB SİZİN İÇİN VAR

TÜRSAB, kültürel mirasımızı geleceğe taşımak için var!

TÜRSAB olarak özellikle tarihi mekanların, evrensel çapta bir cazibe merkezi niteliğini kazanması, ülke turizmine ve özellikle de kültür turizmine daha fazla katkıda bulunması, çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda gelişiminin sürdürülmesi için çok çaba sarf edilmesi gerektiği inancındayız.Bu sebeple, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birliğimiz arasında 2009 yılında imzalanan sözleşme doğrultusunda oluşturulan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gelişim Projesi ile müzenin faaliyetlerinin desteklenmesi ve ülke turizmine yaptığı katkıyı arttırmak için çalışıyoruz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gelişim Projesi

700.000’i aşkın eserden oluşan koleksiyonu ile çok önemli bir tarihsel mirası barındıran Arkeoloji Müzeleri için planlanan “Gelişim Projesi”, 15.02.2009 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB arasında “İstanbul Arkeoloji Müzesi Destekçilik Hizmet ve İşbirliği Sözleşmesi”nin imzalanmasıyla başladı. 31.12.2016 tarihine kadar geçerli olan projenin müze içerisindeki ticari gelirlerinin ise belirli oranlarda TÜRSAB tarafından müze yararına kullanılmasına karar verildi.

Neler Yaptık?

1891 yılında ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey tarafından kurulan Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi, olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde, Balkanlar’dan Afrika’ya; Anadolu’dan, Mezopotamya’ya Arap Yarımadası’na, hatta bunların da ötesinde Afganistan’a kadar uzanan engin bir coğrafyadan gelmiş, değişik uygarlıklara ait eserlere ve  sanat şaheserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Zaman içinde oluşan ihtiyaçları ve eksiklikleri sebebi ile koleksiyon açısından kendisine rakip olan dünya müzeleri kadar gelişim gösteremeyen müze, 2009 yılında başlayan Gelişim Projesi kapsamındaki çalışmalarla büyük bir aşama kaydetmiştir.

Deprem Güçlendirme ve Restorasyon

Klasik Bina Restitüsyon ve Restorasyon projelerinin hazırlanıp Koruma Kurulu’nca onaylanmasının ardından çalışmalara başlandı.


Çalışmalar kapsamında olası bir deprem anında ziyaretçilerin ve koleksiyonun korunması için duvar ve kolonlar çelik plakalar ile güçlendiriliyor, kat döşemeleri ise yüksek dayanımlı gergi çubuklar ile sağlamlaştırılıyor. Elektrik ve Mekanik ile Teşhir ve Tanzim uygulamaları devam ediyor.

Yeni Bir Sergileme

Teşhir tanzim çalışmaları tamamlandıktan sonra müze bu şekilde görünecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı Fonları

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tanıtımı ve Ulaşılabilirliği Projesi ile Darphane-i Amire Binaları Depreme Karşı Güçlendirme Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nca toplam 1 milyon 444 bin TL ile desteklendi. 

Tanıtım ve PazarlamaMüze için bir kurumsal kimlik oluşturuldu. www.istanbularkeoloji.gov.tr internet sitesi hazırlanarak yayına geçirildi. Facebook Sayfası ve Youtube Kanalı açıldı.

Ziyaretçi Hizmetleri/Müze Kafe

Müze bahçesinde Müze Kafe hizmete geçirildi.

 
Ziyaretçi Hizmetleri/Sesli Rehberlik

406 adet eser ve mekan açıklaması 10 dilde seslendirilerek sesli rehberlik hizmeti faaliyete geçirildi. Ziyaretçi Hizmetleri/Müze Mağazası

Geniş bir hediyelik eşya ve kitap koleksiyonu ile Müze Mağazası hayata geçirildi.Ziyaretçi Hizmetleri/Golf Aracı

Golf aracımız ile misafirlerin transferine ve müzenin tanıtımına destek vermeye devam etmekteyiz.Darphane-İ Amire Binaları İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne Dahil EdildiÇalışmalarımız kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin gün geçtikçe artan koleksiyonlarını sergileyecek, depolayacak büyüklükte alanlara, eğitim ve geçici sergi alanlarına sahip olabilmesi için Darphane-i Amire Binalarının müzeye dahil edilmesi önerilmekteydi. Darphane-i Amire’nin İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile aynı kotta yer alan bölümü müzeye dahil edildi. Projelendirme ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.