TÜRSAB SİZİN İÇİN VAR

TÜRSAB, yurt dışı temaslarıyla turizmde hareket sağlamak için var!

Bu nedenle TÜRSAB olarak, yurt içinde ve yurt dışında her yıl düzenli olarak katıldığımız fuarlarla acentaların yurt dışı ilişkilerini güçlendirmek, yurt içi turizminde hareket sağlamak için çalışıyoruz.

Turizm Profesyonelleri, 5. Hac & Umre ve İnanç Turizmi Fuarı’nda Buluştu

Dünyadaki en büyük turizm hareketini oluşturan Hac ve Umre ziyaretleri her yıl önemli ölçüde artıyor. Milyonlarca Müslümanın aynı anda gerçekleştirdiği ziyaretler, oldukça hassas dengeler üzerinde oturduğundan, doğru bilgi ve rehberlik gerektiriyor. Bu doğrultuda 13 – 15 Aralık 2013 tarihlerinde TC Diyanet İşleri Başkanlığı himayesinde, TÜRSAB ve Aktif Fuarcılık iş birliği ile İstanbul Feshane Uluslararası Fuar ve Kültür Merkezi’nde “Hac, Umre ve İnanç Turizmi Fuarı”nın beşincisini düzenledik.

Turizm profesyonellerinin görüşmelerini gerçekleştirdiği çok önemli bir platform oluşturan, ulusal ve uluslararası katılımın olduğu fuarda; Hac ve Umre alanlarında faaliyet göstermekte olan yerli ve yabancı seyahat acentaları, Mekke ve Medine’de bulunan oteller, Kültür turları düzenleyen seyahat acentaları, İnanç, Sağlık - Termal turizmine yönelik organizasyonlar yapan seyahat acentaları, tatil köyleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Belediyeler ve havayolları ve medya katılımcı profilini oluşturdu.

Travel Turkey İzmir 2014 Turizm Fuar ve Konferansı: 30 Ülke, 902 Katılımcı

“Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı” TÜRSAB, Hannover – Messe International İstanbul ve İZFAŞ ortaklığı ile İzmir Uluslararası Fuar alanında 04-07 Aralık 2014 tarihleri arasında sekizinci kez düzenlendi. İtalya’nın partner ülke olduğu fuarla 30 ülkeden gelen 902 katılımcıyla, 67 ülke ve 54 ilden gelen 28.073 turizm profesyonelin bir araya gelmesine vesile olduk.

Ülkemizin en eski fuarcılık kenti olmasının yanı sıra, tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile turizmde son derece büyük bir stratejik konuma sahip olan İzmir şehrinde düzenlemiş olduğumuz fuara; ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, BAE, Belarus, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna Hersek,  Brezilya, Cezayir, Cibuti, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Jamaika, Japonya, Kanada, Karadağ, Katar, Kenya, Kırgızistan, KKTC, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Nijerya, Portekiz, Romanya, Ruanda, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Togo, Tunus, Türkiye, Yunanistan, Zambiya   ziyaret etmiş olup, 2014 yılında  Almanya, Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Cibuti, Endonezya, Etiyopya, Gambiya, Güney Afrika, Güney Kore, Güney Sudan, Gürcistan, Hindistan, İran, İtalya, Kenya, Macaristan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Namibya, Nijerya, Portekiz, Ruanda, Uganda, Ürdün, Tanzanya, Tunus, Türkiye ve Yunanistan katılım gösterdi.

Her sene başarı grafiğini yükseltmekte olan fuar 2015 yılından itibaren TÜRSAB Fuarlar oluşumu ve İZFAŞ ortaklığı ile düzenlenmesi planlanıyor. Bu sene dokuzuncu kez düzenlenecek olan  “Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı” 10 – 13 Aralık 2015 tarihlerinde, yeni fuar alanı Fuar İzmir (Gaziemir)’de gerçekleşecek.

5. Van Turizm ve Seyahat Fuarı: Bölgesel Turizmde Hareket Sağlamayı Destekliyoruz

TÜRSAB, ülke turizminin çeşitliliğinin artıracak, iş birliği olanaklarını değerlendirecek ve bölgesel anlamda turizme katkı sağlayacak her tür faaliyeti destekliyor. Bu bağlamda düzenlenen Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı’nın beşincisi 18 – 21 Eylül 2014 tarihleri arasında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, TÜRSAB’ın destekleriyle Ajans Asya Fuarcılık tarafından Van’da, Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından turizm profesyonellerinin iştirak ettiği fuar, ulusal ve uluslararası katılımcı ve ziyaretçilere tanıtım etkinlikleri yapılması, yeni iş birlikleri gerçekleştirilmesi ve halihazırda devam eden ilişkilerin geliştirilmesi adına büyük önem taşıyor. Turizm sektörünü bir araya toplayıp bölgenin turizm faaliyetlerinin canlandırılmasına önemli ölçüde katkı sağlanıyor.

Fuarın altıncısı ise bu yıl da 7.500 m2 kapalı sergi alanı, 5.000 m2 fuar  ve konferans salon alanları ile toplamda 40.000 m2 alan üzerine inşa edilen bölgenin en büyük ve en modern fuar ve kongre merkezi Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde 10 – 13 Eylül tarihleri arasında düzenlendi.

YURT DIŞI TEMASLARINI ÖNEMSİYORUZ

Yurt dışındaki turizm platformlarında ülkemizi doğru şekilde tanıtmak için çalışıyoruz. Bunun için yurt dışında gerek muadil kuruluşlarımız gerekse diğer uluslararası sektör kuruluşlarınca düzenlenen sektör toplantıları, seminer, tanıtım sunumları vb. etkinliklere katılıyor ve ülkemizi temsil ediyoruz.

Fuarlara Katılıyoruz

Her yıl, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının iştirak ettiği turizm fuarlarının büyük bölümünde, TÜRSAB olarak Türkiye standında yer alıyoruz.

Geçtiğimiz iki sene boyunca yer aldığımız bazı fuarlar:

 • WTM-World Travel Market Londra
 • ITB Berlin
 • Utrecht Vakantiebeurs Uluslararası Turizm Fuarı
 • ATM Dubai Turizm Fuarı
 • MITT Moskova Turizm Fuarı
 • BIT Milano Turizm Fuarı
 • FITUR Madrid Turizm Fuarı
 • Selanik Philoxenia Turizm Fuarı
 • Belgrad IFT Turizm Fuarı


Geçtiğimiz senelerden farklı olarak bu sene Ferienmesse Viyana,  Azerbaycan Turizm Fuarı, Saraybosna Turizm Fuarı ve büyüyen Pazar Latin Amerika’nın da nabzını tutmak üzere ABAV Sao Paulo, FIT Latin America Buenos Aires ve WTM Sao Paolo, ITB Asia Fuarları’nda da bulunduk. Önümüzdeki dönemde ise SATTE Yeni Delhi ve IMEX Frankfurt Fuarları’na katılmayı planlıyoruz.

Büyükelçilikler ve Konsolosluklar ile Temaslar Kuruyoruz

Farklı ülkelerle ikili turizm ilişkilerinin gelişmesi, potansiyel iş birliği alanlarının belirlenmesi ve ortak projelerin yürütülebilmesi adına çalışıyoruz. Bu çalışma kapsamında ülkemizde bulunan tüm yabancı misyonlar, temsilcilikler, Büyükelçilikler ve Konsolosluklar ile çok sıklıkla temaslarda bulunuyor ve görüşmeler yapıyoruz.

UFTAA, UNWTO, WATA Toplantılarına Katılıyoruz

 • UFTAA Yönetim Kurulu Ömür Boyu Onursal Üyesi ve TÜRSAB Başkan Danışmanı Nihat Böytüzün, 16 – 19 Kasım 2014 tarihleri arasında Bali’de gerçekleştirilen “47. UFTAA Kongresi”ne iştirak etti.
 • 4 – 7 Aralık 2014 tarihleri arasında ise İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de gerçekleştirilen WATA (Dünya Seyahat Acenteleri Birliği) Genel Kurulu kapsamında Birliğimizce bir yemek organize edildi.
 • 20. yılında ilki CEAV (İspanyol Seyahat Acentaları Birliği) tarafından Cordoba’da 07 – 08 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen, 2.’si Zagreb’te UHPA (Hırvatistan Seyahat Acentaları Birliği) tarafından organize edilen ve 3.’sü 04 – 06 Kasım 2015 tarihleri arasında Bilbao’da düzenlenmiş olan Dünya Seyahat Acentaları Birlikleri Başkanları Zirvesi’ne TÜRSAB Disiplin Kurulu Üyesi Aylin Özsavaş katıldı.


Türk – Rus Toplumsal Forumu ile İş birliğinde Bulunuyoruz

İki toplum arasındaki beşeri iş birliğini kuvvetlendirmeye ve yakınlaştırmaya yönelik bir çalışma olan Türk-Rus Toplumsal Forumu’na 2013 yılından bu yana katılıyoruz.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar ve Türk – Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı Konstantin Kosachev himayesinde çalışmalarının yürütüldüğü forumun ilki 20 Kasım 2013’te Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da gerçekleştirildi. İkincisinin de Türkiye’nin ev sahipliğinde, Antalya’da gerçekleşen foruma farklı branşlarda akademisyenler ve yetkililer katıldı.