IATA Üyesi Seyahat Acentalarının Dikkatine!!! Finansal Doküman Raporları”nın İvedilikle Portala Yüklenmesi İçin Son Tarih: ***30 Haziran 2013 ***

14 Haziran 2013 tarihli “IATA Üyesi Seyahat Acentalarının Dikkatine Önemli Duyuru!!!” haber yazımızda belirttiğimiz üzere her yıl IATA Finansal İnceleme Portalı’na acentalarımızın finansal dokümanları yüklemesi gerekmektedir. Birliğimizce de yaptığımız hatırlatmalara rağmen acentalarımızın çoğunluğunun raporlarını yüklemediği, IATA BSP yetkililerince tarafımıza iletilmiştir. Söz konusu raporların İVEDİLİKLE Portal’a yüklenmesi hususunda gereğini bilgilerinize önemle sunar, yüklemeyen acentalarımızın IRREGULAR ilan edileceğini ve teminat mektup miktarlarının yükseltilebileceğini hatırlatmak isteriz. Son 12 ay içerisinde REGULARITY alan acentalarımız yüklememesi takdirinde 2. REGULARITY alıp default ilan edilip sistemleri kapatılacaktır.

NOT: Aşağıda IATA BSP’den gelen duyuru yazısı aynen aktarılmaktadır.

Sayın Acenta Yöneticisi,

IATA ile yapılmış olan Seyahat Acentalığı anlaşması gereğince, acentalarımızın finansal durumlarının periyodik olarak incelenmesi gerekmektedir.

Bu şartın sağlanabilmesi amacıyla 08 Mayıs 2013 tarihinde bütün acentalarımıza 2012 yılına ait Vergi Dairesi Onaylı Bilanço ve Gelir Tablosu’nun IATA Finansal İnceleme Portalı’na nasıl yüklenmesi gerektiğini anlatan bir e-posta mesajı gönderilmiştir.

Eğer 08 Mayıs tarihinde yıllık finansal inceleme için IATA’dan herhangi bir e-posta mesajı almadıysanız, lütfeninfo.tr@iata.org adresine “IFAP” konu başlığında bir e-posta mesajı gönderiniz ve mesajınızda IATA acenta kodunuzu ve finansal dökümanların IATA Finansal İnceleme Portalı’na yüklenmesinden sorumlu olacak arkadaşınızın e-posta adresini belirtiniz.

IATA Finansal İnceleme Portalı acentaların finansal dokümanlarını IATA’ya iletebilecekleri tek yol olup, başka bir şekilde finansal dokümanların tarafımıza iletilmesi mümkün değildir. Konu hakkında herhangi bir sorunuz olursa, lütfen yukarıda belirtilen e-posta adresini kullanarak bizimle kontak kurunuz.

Finansal dokümanların IATA Finansal İnceleme Portalı’na yüklenmesi için son tarih 30 Haziran 2013, Pazar günüdür.

Bahsi geçen 2012 yılına ait Vergi Dairesi Onaylı Bilanço ve Gelir Tablosu’nun verilen son yükleme tarihine kadar IATA Finansal İnceleme Portalı’na yüklenmemesi durumunda acentanıza ilgili Resolution kurallarının (“Notice of Irregularity” düzenlenmesi ve IATA ile yapmış olduğunuz Yolcu Satış Acentalığı Anlaşması’nın iptali) uygulanacağını önemle hatırlatmak isteriz.

İşbirliğiniz için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

IATA Service Center Europe