Sağlık Bakanlığı Uluslararası Hasta Destek Birimi Duyurusu

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Birliğimize gönderilen yazıda; Bakanlıkları bünyesinde Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı kapsamında yurtdışından gelen hasta ve turistlere 7 gün 24 saat boyunca 444 4728 numaralı telefon üzerinden, İngilizce, Arapça, Rusça ve Almanca dillerinde tercümanlık hizmeti verildiği bildirilmektedir. Konuyla ilgili olarak sunulan bilgiler ekte yer almakta olup, sunulan hizmetler aşağıda aynen aktarılmaktadır.

1) Çağrı Merkezimizde 4 dilde (İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça) tercümanlık hizmeti verilmektedir.

2) Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı kapsamında kamu hastanelerine gelen hastaların rapor, epikriz ve yurtdışından provizyon iş ve işlemlerine yabancı dilde destek vermektedir.

3) Bakanlık merkez veya taşra teşkilatı telefon santrallerine yabancı dilde bir arama gelmesi halinde telekonferans sistemi ile görüşmelerde tercümanlık hizmeti vermektedir.

4) 184 Sabim hattını yabancı hastaların yabancı dilde araması halinde 3’lü konferans sistemi ile tercümanlık hizmeti vermektedir.

5) 112 Acil hattını yabancı hastaların yabancı dilde araması halinde3’lü konferans sistemi ile tercümanlık hizmeti vermektedir. 

Not: 444 numaralı telefonlardaki genel uygulamalarda olduğu gibi 444 4728 numaralı telefon numaramız sadece şehir içi telefon görüşmesi ücret tarifesine göre yapılmakta olup tercümeler ve diğer hususlar hakkında ücret talep edilmemektedir.”