ARAÇ BELGELENDİRME (KAREKODLU PLAKA)

TÜRSAB KAREKODLU PLAKA BAŞVURU SÜRECİ VE ACENTALAR BİLGİLENDİRME

TÜRSAB KAREKODLU PLAKA NEDİR?

TÜRSAB karekodlu plaka, Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 40’ıncı ve 41’inci maddelerinde “TÜRSAB araç plakası” olarak tanımlanan ve araçlarda bulundurulması zorunlu belge niteliği taşıyan bir belgedir. Turist taşıma araçlarında bulundurulması zorunlu belge niteliğini taşıyan bu belge, “TÜRSAB Karekodlu Plaka”  olarak adlandırılmıştır.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKA NEDEN GEREKLİDİR?

TÜRSAB karekodlu plaka paket tur, tur ve transfer hizmeti veren seyahat acentalarının aracında bulundurması gereken belge statüsünde olup, bu plakanın düzenlenen her bir paket tur, tur ve transfer faaliyetinde hizmet veren araçta bulunması gerekmektedir.

TÜRSAB karekodlu plakanın, Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 40 ve 41’inci maddeleri gereği bulundurulması zorunlu belge niteliği taşıması ve plakaların geçerliliğinin her takvim yılının bitiminde sonra ermesi nedeniyle bir sonraki yıla ait plaka taleplerinin Ekim ayından başlamak suretiyle yapılması gerekmektedir.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKA NASIL ALINIR?

TÜRSAB karekodlu plaka, seyahat acentası tarafından bağlı bulunduğu Bölge Temsil Kuruluna başvuru yapılmak suretiyle alınır.

Seyahat acentanızın hangi BTK’ya bağlı olduğunu, acentanıza ait işletme belge numaranız veya seyahat acentası unvanı ile https://www.tursab.org.tr/Acenta-arama adresinden öğrenebilirsiniz.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKASINDAN KAÇ ADET ALINABİLİR?

Seyahat acentasının karayolu taşıma faaliyetlerindeki ihtiyacının gerektirdiği sayıda plakayı talep edebilir.

Seyahat acentası talep sayısını oluşturacaktır, plaka komisyonu tarafından yapılan kapasite değerlendirmesinden sonra onay verilen sayı kadar plaka alabilecektir. Bu nedenle plaka ödemelerini onaylanan sayı üzerinden yapmalarını tavsiye ederiz. 

KAPASİTE RAPORU NEDİR ? NEDEN İSTENİR ?

KAPASİTE RAPORU        ; 2021 Yılına Ait Geçici Vergi Beyannamesi 

                                            2022 Yılı 1. Dönem Geçici Vergi Beyannamesi

                                            2022 Yılı 2. Dönem Geçici Vergi Beyannamesi

D2 (VAR İSE)                   ; D2, E- Devlet, Ulaştırma Bakanlığı, Taşıt Belgesi Sorgulama / Düzenleme, Ekranından Alınacak Barkotlu belge

SGK Hizmet Dökümü     ; SGK- E-Bildirge / Onaylanmış belgeler içine girdikten sonra belgeler kısmının altında yer alan S. Hizmet kısmından alınan Barkotlu belge

Yaptığınız işi anlatan Yazı; Anlaşmalı olduğu Otel, Acenta, Hastane, şirket vb. işletmeler hakkında iş kapasitesini Anlatan yazı (bu yazıda teyit alınacak kişi telefon ya da mail adresleri yazılması tavsiye edilir. Kişi bilgileri ve iletişimleri verilmesi zorunlu değildir.)

Acentanıza Ait web siteleri (Var ise); TÜRSAB’A KAYITLI OLMASI GEREKMEKTEDİR.

TÜRSAB’da KAYDINIZ YOK İSE sicil@tursab.org.tr adresine acenta belge numaranızı yazarak size ait olan web sayfalarının isimlerini ve sosyal media hesap isimlerinizi yazarak mail atınız. Size geri dönüş yapılacaktır.

Aacentanıza ait sosyal media hesapları (Var ise); TÜRSAB’A KAYITLI OLMASI GEREKMEKTEDİR.

TÜRSAB’da KAYDINIZ YOK İSE sicil@tursab.org.tr adresine acenta belge numaranızı yazarak size ait olan web sayfalarının isimlerini ve sosyal media hesap isimlerinizi yazarak mail atınız. Size geri dönüş yapılacaktır.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKA BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER?

  • TÜRSAB Karekodlu Araç Plakası Talep ve Taahhütnamesi

Talep edilen plaka sayısı belirtilerek seyahat acentasının temsil ve ilzam yetkilisi tarafından imzalanacaktır. (Islak imzalı veya ıslak imza atılmış taranmış hali. Plakaların teslim alınması sırasında aslı teslim edilecektir.)

  • Arzu eden acentalarımız kapasite raporlarını başvuru esnasında sunabilirler.
     

TÜRSAB KAREKODLU PLAKALAR KAÇ GÜNDE TESLİM EDİLMEKTEDİR?

TÜRSAB Karekodlu Plaka, başvuru tarihinden itibaren (teknik aksaklıklar hariç olmak üzere) 15 iş günü içerisinde başvuru yapılan Bölge Temsil Kurullarına gönderilecektir.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKALAR NASIL KULLANILMALIDIR

TÜRSAB Karekodlu Plakalar paket tur, tur ve transfer hizmeti başlangıcından önce TÜRSAB Online sayfasına girerek kullanılan plakanın seri numarası ile aktif edilmelidir. Paket Tur, tur veya transfer tarihi bitiminde ise pasif edilerek plakanızın sizin adınıza başkaları tarafından kullanılmasını engellemiş olursunuz.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKA FİYATLARI NEDİR?

TÜRSAB Araç Plakası fiyatları her yıl değişmekte olup fiyatlar her yılın Kasım ayında açıklanmaktadır.

TALEP EDİLEN PLAKA ADEDİ

2022 Plaka Ücreti

1- 20 Adet arası (20 adet dahil)

250 TL

21- 50 Adet arası (50 adet dahil)

300 TL

51 Adet ve üzeri

350 TL

 

  • Bu fiyatlar 2022 tarihli plakalar için geçerlidir.
     

AİDAT BORCUM VARSA PLAKA ALABİLİR MİYİM?

30440 sayılı Resmî Gazete yayımlanan Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin 15’inci maddesinin 3’üncü fıkrasındaki “aidat borcu olan seyahat acentasının, Birlik tarafından üyelerine sunulan genel hizmetlerden yararlanma hakları askıya alınır.” hükmü kapsamında TÜRSAB Karekodlu Araç Plakası almak isteyen seyahat acentalarımızın aidat borcu bulunmaması gerekmektedir.

  • Plaka talebinde bulunan Birlik üyesi seyahat acentasının 2019 ve öncesi yıllara ait aidat borcu var ise talep edilen plaka sayısına bakılmaksızın plaka talebinin 1 adet ücretli olarak karşılanacaktır.
  • Plaka talebinde bulunan Birlik üyesi seyahat acentasının 2021 yılına ait aidat borcu var ise talep edilen plaka sayısına bakılmaksızın plaka talebinin 3 adet ücretli olarak karşılanacaktır.

Acentalarımız aidat borçlarını yapılandırma yaparak taksitli olarak ödeyebilirler. Aidat borcunu yapılandıranlar ve ilk taksitini ödeyenler plakalarını alabilir ancak aidat yapılandırma borcunun taksitlerini ödememesi veya 10 günden fazla geciktirmesi halinde ise plakaları sistemden kapatılacak ve plakalar denetlemelerde geri toplanacaktır.

GEÇİCİ YAZI VERİLMEMESİ HUSUSU

Seyahat acentalarının başvuruları akabinde plakanın teslim edileceği zamana kadar faaliyetlerini sürdürebilmeleri için geçici yazı hazırlanmayacaktır. Bu nedenle seyahat acentalarının plaka başvurularını bu hususa göre yapmaları, her türlü organizasyonlarında araçlarında TÜRSAB araç plakası bulundurmaları önem arz etmektedir.

TÜRSAB KAREKODLU PLAKALARIN KAYBOLMASI VEYA ÇALINMASI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

TÜRSAB Online platformunda yer alan “PLAKA DURUMU GÜNCELLE” bölümünden plakanın kodunu girerek plakanın durumunu ‘Kayıp’ veya ‘Çalıntı’ olarak işaretleyip kullanıma kapatması gerekmektedir.

Karekodlu Plaka Taahhütnamesi için tıklayınız

TÜM HABERLER
02  Aralık  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
01  Aralık  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
29  Kasım  2022
Sağlık Turizmi İhtisas Başkanlığı Heyetimiz KKTC’ye Ziyarette Bulundu
HABERİ OKU
28  Kasım  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
28  Kasım  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
26  Kasım  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulunda Yönetim ve Denetim Kurullarının İbrası Gerçek...
HABERİ OKU
26  Kasım  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulu Devam Ediyor
HABERİ OKU
26  Kasım  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulu Başladı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
03  Aralık  2022
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
HABERİ OKU
02  Aralık  2022
UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
02  Aralık  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulu Medya Platformu
HABERİ OKU
27  Kasım  2022
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) Yönetim Kurulu Üyeliği Se...
HABERİ OKU
27  Kasım  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulu Geçici Seçim Sonuçları Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
25  Kasım  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurul Programı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
25  Kasım  2022
TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulu İçin İstanbul Havalimanlarından Sağlanacak Servi...
HABERİ OKU
24  Kasım  2022
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
HABERİ OKU