BAŞKANDAN GENÇ TURİZMCİLERE MESAJ

Sevgili Genç Turizmciler, 

Ülkemiz yaş ortalaması ile Avrupa’nın en genç ülkesi. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sını gençlerimiz oluşturuyor. Turizm sektörü ise dünyada ve ülkemizde genç nüfusa en çok iş alanı sağlayan meslek grupları arasında başı çekiyor. Çok dinamik bir sektörde emeğinizle alın terinizle insanların hayatına güzellikler katıyorsunuz.

Dünyayı emanet edeceğimiz nesil gençler artık. Geleceğe yürümemizi sağlayacak genç neslin hayatında teknolojideki gelişmeler önemli yer tutuyor. Ülkemizde gençlerin interneti kullanma oranı yüzde 93 düzeyinde bulunuyor.

Son pandemi sürecinde de görüldü ki artık dünyada dijitalleşmenin hızı artacak, dönüşüm hızlanacak. Trendler hızla değişiyor. Bilgi paylaşımı, yeni tüketiciyi anlamak, onunla birebir iletişim kurmak önem kazanacak.

İşte bu noktada gençlere büyük görev düşüyor. Teknolojinin yapıcı gücünü kullanarak değişime ayak uyduran, araştıran, sorgulayan, dünyada yaşanan küresel sorunlara çözüm önerileri üreten, katma değeri yüksek mal ve hizmet sunan toplumlar daha önde olacak.

Bildiğiniz gibi, dünyada her yıl 1,5 milyara yakın insan seyahat ediyor ve 1,5 trilyon dolarlık dünya ekonomisine katkı sağlanıyor. Dünya istihdamının yüzde 10’u gibi büyük bir rakamı turizm sektörü oluşturuyor. Turizm sadece ekonomik olarak değil, dünya barışına katkısı, kültürleri buluşturması, ortak anlayış ile farklılarımızdan zenginlikler yaratmasıyla da insanı besliyor, geliştiriyor ve sürdürülebilir bir yaşam döngüsü kılıyor.       

Seyahat sektörü de bu süreçte yeniden şekilleniyor. Artık kişiselleştirilmiş tatiller, dijitalleşme ile müşteriye daha fazla bilgi veren, seçenek sunan VR teknolojileri, chatbot  sistemleri ve yapay zeka ile fark yaratanlar yeni dünyamızı oluşturuyor.

Zaman eskisine göre daha hızlı ilerliyor. Siz gençlerin dinamizmi, hızı, olaylara bakış açısı, dünyanın her köşesindeki gelişmeleri takip ederek yorumlamanız bizler için büyük bir hazine. Bu hazineyi parlatacak çalışmalardan geri durmayın.

Okuyun, araştırın, sorgulayın, eleştirin, paylaşın, ortak aklın önemine inanın. Hiçbir zaman vazgeçmeyin, hayallerinizin peşinden koşun ve asla umutsuzluğa kapılmayın. Kendinizle barışık olun kendinize güvenin.

İklim değişikliği, açlık, susuzluk gibi ortak gezegenimiz dünyanın sorunlarına uzak kalmayın. Dünya vatandaşı olmanın bireysel sorumluluğunu sizden sonra gelecek nesillere gururla taşıyın. En az bir yabancı dil öğrenin, sosyal sorumluluk projelerine katılın. Yeni fikirlere, farklı düşüncelere her zaman açık olun, empati kurun. Sizden sonra gelecek nesillere örnek olun, yol gösterin.

Size güvenimiz tam. Eminim ki, Türk turizm sektörü de sizlerin omuzlarında yükselecek ve dünyada hak ettiği liderliğe kavuşacaktır.           

Yolunuz her daim açık ve aydınlık olsun.
 

Firuz B. BAĞLIKAYA

Başkan

TÜM HABERLER
06  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
02  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
02  Ağustos  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
29  Temmuz  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
28  Temmuz  2020
TÜRSAB Asya Bölge Temsil Kurulumuzun Organizasyonunda 100 Seyahat Acentamız Bul...
HABERİ OKU
27  Temmuz  2020
Halkın Sanatı Programının Finali, TÜRSAB Casa Garibaldi Binası'nda Çekildi
HABERİ OKU
27  Temmuz  2020
Aydın İli İnfo Turu
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
07  Ağustos  2020
2020/6 Sıra Sayılı Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelges...
HABERİ OKU
07  Ağustos  2020
Villa Dolandırıcılığı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
05  Ağustos  2020
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
05  Ağustos  2020
Çanakkale-Körfez BTK Başkanımız Ahmet Çelik TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
05  Ağustos  2020
TURSAV'dan 2020-2021 Öğretim Yılında Öğrencilere Burs İmkanı
HABERİ OKU
04  Ağustos  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
03  Ağustos  2020
Yönetim Kurulu Üyemiz Hamit Kuk TRT Haber'e Konuk Olacak
HABERİ OKU
30  Temmuz  2020
Kurban Bayramı Tebriği
HABERİ OKU