BAŞKANDAN GENÇ TURİZMCİLERE MESAJ

Sevgili Genç Turizmciler, 

Ülkemiz yaş ortalaması ile Avrupa’nın en genç ülkesi. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sını gençlerimiz oluşturuyor. Turizm sektörü ise dünyada ve ülkemizde genç nüfusa en çok iş alanı sağlayan meslek grupları arasında başı çekiyor. Çok dinamik bir sektörde emeğinizle alın terinizle insanların hayatına güzellikler katıyorsunuz.

Dünyayı emanet edeceğimiz nesil gençler artık. Geleceğe yürümemizi sağlayacak genç neslin hayatında teknolojideki gelişmeler önemli yer tutuyor. Ülkemizde gençlerin interneti kullanma oranı yüzde 93 düzeyinde bulunuyor.

Son pandemi sürecinde de görüldü ki artık dünyada dijitalleşmenin hızı artacak, dönüşüm hızlanacak. Trendler hızla değişiyor. Bilgi paylaşımı, yeni tüketiciyi anlamak, onunla birebir iletişim kurmak önem kazanacak.

İşte bu noktada gençlere büyük görev düşüyor. Teknolojinin yapıcı gücünü kullanarak değişime ayak uyduran, araştıran, sorgulayan, dünyada yaşanan küresel sorunlara çözüm önerileri üreten, katma değeri yüksek mal ve hizmet sunan toplumlar daha önde olacak.

Bildiğiniz gibi, dünyada her yıl 1,5 milyara yakın insan seyahat ediyor ve 1,5 trilyon dolarlık dünya ekonomisine katkı sağlanıyor. Dünya istihdamının yüzde 10’u gibi büyük bir rakamı turizm sektörü oluşturuyor. Turizm sadece ekonomik olarak değil, dünya barışına katkısı, kültürleri buluşturması, ortak anlayış ile farklılarımızdan zenginlikler yaratmasıyla da insanı besliyor, geliştiriyor ve sürdürülebilir bir yaşam döngüsü kılıyor.       

Seyahat sektörü de bu süreçte yeniden şekilleniyor. Artık kişiselleştirilmiş tatiller, dijitalleşme ile müşteriye daha fazla bilgi veren, seçenek sunan VR teknolojileri, chatbot  sistemleri ve yapay zeka ile fark yaratanlar yeni dünyamızı oluşturuyor.

Zaman eskisine göre daha hızlı ilerliyor. Siz gençlerin dinamizmi, hızı, olaylara bakış açısı, dünyanın her köşesindeki gelişmeleri takip ederek yorumlamanız bizler için büyük bir hazine. Bu hazineyi parlatacak çalışmalardan geri durmayın.

Okuyun, araştırın, sorgulayın, eleştirin, paylaşın, ortak aklın önemine inanın. Hiçbir zaman vazgeçmeyin, hayallerinizin peşinden koşun ve asla umutsuzluğa kapılmayın. Kendinizle barışık olun kendinize güvenin.

İklim değişikliği, açlık, susuzluk gibi ortak gezegenimiz dünyanın sorunlarına uzak kalmayın. Dünya vatandaşı olmanın bireysel sorumluluğunu sizden sonra gelecek nesillere gururla taşıyın. En az bir yabancı dil öğrenin, sosyal sorumluluk projelerine katılın. Yeni fikirlere, farklı düşüncelere her zaman açık olun, empati kurun. Sizden sonra gelecek nesillere örnek olun, yol gösterin.

Size güvenimiz tam. Eminim ki, Türk turizm sektörü de sizlerin omuzlarında yükselecek ve dünyada hak ettiği liderliğe kavuşacaktır.           

Yolunuz her daim açık ve aydınlık olsun.
 

Firuz B. BAĞLIKAYA

Başkan

TÜM HABERLER
04  Aralık  2020
Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu'nun Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ...
HABERİ OKU
02  Aralık  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
02  Aralık  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
01  Aralık  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
29  Kasım  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
29  Kasım  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
27  Kasım  2020
Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı Alternatif Turizm Rotaları İstişare Topl...
HABERİ OKU
27  Kasım  2020
Global Tourism Forum 2020
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
04  Aralık  2020
KOSGEB COSME Programı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
04  Aralık  2020
Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Müze ve Örenyeri Mesai Saatleri Düzenlemesi H...
HABERİ OKU
03  Aralık  2020
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya Tarihin Sıfır Noktası Şanlıurfa'da...
HABERİ OKU
03  Aralık  2020
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
HABERİ OKU
02  Aralık  2020
TÜRSAB Genel Merkezimize Girişlerde “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu” Uygulaması Hak...
HABERİ OKU
02  Aralık  2020
Mehmet Güneli ile Seyahat Teknolojileri Canlı Yayını
HABERİ OKU
02  Aralık  2020
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
01  Aralık  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU