BAŞKANIN MESAJI

Kıymetli Meslektaşlarım,

Malumunuz olduğu üzere, ülke ve sektör olarak tüm dünyayı derinden etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs salgınının tüm dünyada sağlık başta olmak üzere pek çok alandaki zorlayıcı etkileri her geçen gün daha fazla hissediliyor.

Bu zorlu sürecin en çok yara alan sektörü ise dünya genelinde turizm sektörü. Turizm sektörünün lokomotifi seyahat acentaları olarak var olma mücadelesi yürüttüğümüz tarihi bir dönemden geçiyoruz.

TÜRSAB olarak, yaşadığımız bu olağanüstü süreçte atılması gereken adımları hızlıca attık ve acilen alınması gereken önlemleri gerekli mercilere ısrarla ulaştırdık.

Siz değerli üyelerimize bu zorlu süreçte destek olabilmek için 2020 yılı aidatından feragat eden Türkiye’deki tek meslek örgütü olduk. Bununla birlikte geçmiş borçlarla ilgili hayata geçirdiğimiz ödeme kolaylıklarını TÜRSAB Online üzerinden sizlere sunduk.

Bölgelerimizden gelen talepler doğrultusunda yerel yönetimlerle güçlü ilişkiler kurmaya, tek bir ortak paydada buluşmaya gayret gösterdik. “Kısa Çalışma Ödeneği”nin ve evden çalışma süresinin uzatılması, “home ofis” modelinin hayata geçirilmesi adına gerekli temaslarda bulunduk.

Yaşanan sürecin doğru anlaşılması ve çözüm noktasında doğru adımların atılabilmesi için yurttaki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek analiz ve raporlar hazırladık. Söz konusu çalışmalarla sektörümüze ve paydaşlarına yol haritası çizme gayreti içinde olduk, olmayı sürdürüyoruz.

Üyelerimize online İngilizce eğitim imkanı sağlayacak projemizi gündeme aldık. Sektöre kaliteli istihdam gücü sağlayan TÜRSAB Akademi eğitimlerimizi dijital mecralarımıza taşıdık.

Devletimiz tarafından alınan kararları sizlere anında ulaştırabilmek için haber platformu kurduk. Haftanın hemen her günü TÜRSAB TV’deki özgün programlarımızla sektörel çözümlerin üretilebilmesi için katkı sağladık.

Hac ve umre faaliyeti gösteren meslektaşlarımızın teminat mektuplarına yönelik üyelerimizi rahatlatacak düzenlemeler talep ettik. Kongre turizminin gerekli tedbirlere uyulduğu takdirde etkin olarak yapılabileceğini düzenlediğimiz panel ile fiilen uygulamalı olarak gösterdik.

Tüm bu çalışmalara rağmen gelinen noktada mevcut şartlar seyahat acentaları için tahammül edilemez boyutlara ulaşmış durumda.

Geçmişi yaklaşık 50 yıla dayanan koca bir ağaç olarak kabul edebileceğimiz turizm sektörünün dalları, yaprakları, gövdesi konaklama, yeme-içme ve ulaşım sektörlerinden oluşuyorsa; kökleri ise seyahat acentalarıdır. Seyahat acentalarının olmadığı yerde turizm olmaz. Biz seyahat acentaları olarak yaşamalıyız ki bu ağaç yaşayabilsin. Dolayısıyla, bu ağacın yaşatılması için köklerinin yok olmasına izin vermemek gerekir.

Birlik olarak turizmin köklerini oluşturan seyahat acentalarının yaşayabilmesi için bütün kapıları çaldık, bütün mercilere başvurduk. Bu doğrultudaki mücadelemizi ve çalışmalarımızı da siz meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuzun bilinci ve sizlerden aldığımız güçle devam ettiriyoruz. Bütün çabamız bu kara günlerden Devletimizin de desteğiyle hep beraber çıkabilmek içindir.

Sektöre ve seyahat acentalarına verilmesi talep edilen destekler, ülkemiz ekonomisinin ayakta kalıp bu süreci en az kayıpla atlatabilmesinde kaldıraç rolü oynayacaktır.

Pandemi sürecinin en can alıcı sonuçlarından biri de istihdam alanında yaşanıyor. Çok önemli istihdam kayıpları ile karşı karşıyayız. İnsan gücümüz, sektörümüzün en büyük silahıdır, bunu kaybetmemek zorundayız. Bu nedenle SGK primleri ile ilgili özel desteklere de seyahat acentalarının ivedilikle ihtiyacı var.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerin birlik ve dayanışma ruhu ile aşılacağına olan inancımla hepinize daha aydınlık ve güzel günler diliyorum.

 

Firuz B. Bağlıkaya

Başkan

TÜM HABERLER
27  Ekim  2020
TÜRSAB Yüksek İstişare Kurulu’nun İlk Toplantısı Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
25  Ekim  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
23  Ekim  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
22  Ekim  2020
Bulgaristan -Türkiye Turizm Toplantısı Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
21  Ekim  2020
TÜRSAB Heyetimiz, Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı'ya Ziyarette Bulundu
HABERİ OKU
20  Ekim  2020
TÜRSAB Heyetimiz, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Osman Gürün'ü Ziy...
HABERİ OKU
19  Ekim  2020
Doğu Anadolu BTK Başkanımız Cevdet Özgökçe, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO...
HABERİ OKU
18  Ekim  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
28  Ekim  2020
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
HABERİ OKU
28  Ekim  2020
Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun
HABERİ OKU
28  Ekim  2020
Kırgızistan'ın Covıd-19'un Ülkeye Gelmesini ve Yayılmasını Önlemek Amacıyla Ona...
HABERİ OKU
27  Ekim  2020
Turizmde Akademik Söyleşiler Canlı Yayını
HABERİ OKU
27  Ekim  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
27  Ekim  2020
Kısa Çalışma Ödeneği 2 Ay Süreyle Uzatıldı
HABERİ OKU
27  Ekim  2020
TUREB Rehber Cezaları Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
27  Ekim  2020
Uluslararası Ekoturizm Derneği (TIES) Ödül Töreni Hakkında Duyuru
HABERİ OKU