BAŞKANIN MESAJI

Kıymetli Meslektaşlarım,

Malumunuz olduğu üzere, ülke ve sektör olarak tüm dünyayı derinden etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs salgınının tüm dünyada sağlık başta olmak üzere pek çok alandaki zorlayıcı etkileri her geçen gün daha fazla hissediliyor.

Bu zorlu sürecin en çok yara alan sektörü ise dünya genelinde turizm sektörü. Turizm sektörünün lokomotifi seyahat acentaları olarak var olma mücadelesi yürüttüğümüz tarihi bir dönemden geçiyoruz.

TÜRSAB olarak, yaşadığımız bu olağanüstü süreçte atılması gereken adımları hızlıca attık ve acilen alınması gereken önlemleri gerekli mercilere ısrarla ulaştırdık.

Siz değerli üyelerimize bu zorlu süreçte destek olabilmek için 2020 yılı aidatından feragat eden Türkiye’deki tek meslek örgütü olduk. Bununla birlikte geçmiş borçlarla ilgili hayata geçirdiğimiz ödeme kolaylıklarını TÜRSAB Online üzerinden sizlere sunduk.

Bölgelerimizden gelen talepler doğrultusunda yerel yönetimlerle güçlü ilişkiler kurmaya, tek bir ortak paydada buluşmaya gayret gösterdik. “Kısa Çalışma Ödeneği”nin ve evden çalışma süresinin uzatılması, “home ofis” modelinin hayata geçirilmesi adına gerekli temaslarda bulunduk.

Yaşanan sürecin doğru anlaşılması ve çözüm noktasında doğru adımların atılabilmesi için yurttaki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek analiz ve raporlar hazırladık. Söz konusu çalışmalarla sektörümüze ve paydaşlarına yol haritası çizme gayreti içinde olduk, olmayı sürdürüyoruz.

Üyelerimize online İngilizce eğitim imkanı sağlayacak projemizi gündeme aldık. Sektöre kaliteli istihdam gücü sağlayan TÜRSAB Akademi eğitimlerimizi dijital mecralarımıza taşıdık.

Devletimiz tarafından alınan kararları sizlere anında ulaştırabilmek için haber platformu kurduk. Haftanın hemen her günü TÜRSAB TV’deki özgün programlarımızla sektörel çözümlerin üretilebilmesi için katkı sağladık.

Hac ve umre faaliyeti gösteren meslektaşlarımızın teminat mektuplarına yönelik üyelerimizi rahatlatacak düzenlemeler talep ettik. Kongre turizminin gerekli tedbirlere uyulduğu takdirde etkin olarak yapılabileceğini düzenlediğimiz panel ile fiilen uygulamalı olarak gösterdik.

Tüm bu çalışmalara rağmen gelinen noktada mevcut şartlar seyahat acentaları için tahammül edilemez boyutlara ulaşmış durumda.

Geçmişi yaklaşık 50 yıla dayanan koca bir ağaç olarak kabul edebileceğimiz turizm sektörünün dalları, yaprakları, gövdesi konaklama, yeme-içme ve ulaşım sektörlerinden oluşuyorsa; kökleri ise seyahat acentalarıdır. Seyahat acentalarının olmadığı yerde turizm olmaz. Biz seyahat acentaları olarak yaşamalıyız ki bu ağaç yaşayabilsin. Dolayısıyla, bu ağacın yaşatılması için köklerinin yok olmasına izin vermemek gerekir.

Birlik olarak turizmin köklerini oluşturan seyahat acentalarının yaşayabilmesi için bütün kapıları çaldık, bütün mercilere başvurduk. Bu doğrultudaki mücadelemizi ve çalışmalarımızı da siz meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuzun bilinci ve sizlerden aldığımız güçle devam ettiriyoruz. Bütün çabamız bu kara günlerden Devletimizin de desteğiyle hep beraber çıkabilmek içindir.

Sektöre ve seyahat acentalarına verilmesi talep edilen destekler, ülkemiz ekonomisinin ayakta kalıp bu süreci en az kayıpla atlatabilmesinde kaldıraç rolü oynayacaktır.

Pandemi sürecinin en can alıcı sonuçlarından biri de istihdam alanında yaşanıyor. Çok önemli istihdam kayıpları ile karşı karşıyayız. İnsan gücümüz, sektörümüzün en büyük silahıdır, bunu kaybetmemek zorundayız. Bu nedenle SGK primleri ile ilgili özel desteklere de seyahat acentalarının ivedilikle ihtiyacı var.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerin birlik ve dayanışma ruhu ile aşılacağına olan inancımla hepinize daha aydınlık ve güzel günler diliyorum.

 

Firuz B. Bağlıkaya

Başkan

TÜM HABERLER
26  Ocak  2021
Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı ve Bodrum Kaymakamı Sayın Bekir Yılmaz, Bodrum B...
HABERİ OKU
26  Ocak  2021
Birliğimiz Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı Gerçekleşti
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
TÜRSAB Aydın Bölge Temsil Kurulu, CHP Heyetini Ağırladı
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
TÜRSAB Aydın Bölge Temsil Kurulu, Ak Parti Milletvekili ve Turizm Komisyonu Baş...
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin ile İYİ Parti İlçe Başkanı Hayati Atl...
HABERİ OKU
23  Ocak  2021
Muğla Valisi Orhan Tavlı Ziyareti
HABERİ OKU
22  Ocak  2021
TÜRSAB Heyetimiz, Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Ofisi'ne Ziyarette Bulundu
HABERİ OKU
20  Ocak  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya, Bloomberg HT’ye Konuk Oldu
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
26  Ocak  2021
Turizmin Yeni Rotası: TÜRSAB ROTA Canlı Yayını
HABERİ OKU
26  Ocak  2021
Gastronomi Sohbetleri Canlı Yayını
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
Japonya – Yeni Vize Uygulaması Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
Ekonomi Gazetecileri Derneği ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Bi...
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
Kültür Keşifleri Canlı Yayını
HABERİ OKU
25  Ocak  2021
İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Birliğimiz Arasında Yapılan İşbirliği Hakkınd...
HABERİ OKU
24  Ocak  2021
Covid-19 ve Turizm Canlı Yayını
HABERİ OKU
23  Ocak  2021
Taşkın Arık ile Turizm Ulaşımında Merak Edilenler Canlı Yayını
HABERİ OKU