BAŞKANIN MESAJI

Kıymetli Meslektaşlarım,

Malumunuz olduğu üzere, ülke ve sektör olarak tüm dünyayı derinden etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs salgınının tüm dünyada sağlık başta olmak üzere pek çok alandaki zorlayıcı etkileri her geçen gün daha fazla hissediliyor.

Bu zorlu sürecin en çok yara alan sektörü ise dünya genelinde turizm sektörü. Turizm sektörünün lokomotifi seyahat acentaları olarak var olma mücadelesi yürüttüğümüz tarihi bir dönemden geçiyoruz.

TÜRSAB olarak, yaşadığımız bu olağanüstü süreçte atılması gereken adımları hızlıca attık ve acilen alınması gereken önlemleri gerekli mercilere ısrarla ulaştırdık.

Siz değerli üyelerimize bu zorlu süreçte destek olabilmek için 2020 yılı aidatından feragat eden Türkiye’deki tek meslek örgütü olduk. Bununla birlikte geçmiş borçlarla ilgili hayata geçirdiğimiz ödeme kolaylıklarını TÜRSAB Online üzerinden sizlere sunduk.

Bölgelerimizden gelen talepler doğrultusunda yerel yönetimlerle güçlü ilişkiler kurmaya, tek bir ortak paydada buluşmaya gayret gösterdik. “Kısa Çalışma Ödeneği”nin ve evden çalışma süresinin uzatılması, “home ofis” modelinin hayata geçirilmesi adına gerekli temaslarda bulunduk.

Yaşanan sürecin doğru anlaşılması ve çözüm noktasında doğru adımların atılabilmesi için yurttaki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek analiz ve raporlar hazırladık. Söz konusu çalışmalarla sektörümüze ve paydaşlarına yol haritası çizme gayreti içinde olduk, olmayı sürdürüyoruz.

Üyelerimize online İngilizce eğitim imkanı sağlayacak projemizi gündeme aldık. Sektöre kaliteli istihdam gücü sağlayan TÜRSAB Akademi eğitimlerimizi dijital mecralarımıza taşıdık.

Devletimiz tarafından alınan kararları sizlere anında ulaştırabilmek için haber platformu kurduk. Haftanın hemen her günü TÜRSAB TV’deki özgün programlarımızla sektörel çözümlerin üretilebilmesi için katkı sağladık.

Hac ve umre faaliyeti gösteren meslektaşlarımızın teminat mektuplarına yönelik üyelerimizi rahatlatacak düzenlemeler talep ettik. Kongre turizminin gerekli tedbirlere uyulduğu takdirde etkin olarak yapılabileceğini düzenlediğimiz panel ile fiilen uygulamalı olarak gösterdik.

Tüm bu çalışmalara rağmen gelinen noktada mevcut şartlar seyahat acentaları için tahammül edilemez boyutlara ulaşmış durumda.

Geçmişi yaklaşık 50 yıla dayanan koca bir ağaç olarak kabul edebileceğimiz turizm sektörünün dalları, yaprakları, gövdesi konaklama, yeme-içme ve ulaşım sektörlerinden oluşuyorsa; kökleri ise seyahat acentalarıdır. Seyahat acentalarının olmadığı yerde turizm olmaz. Biz seyahat acentaları olarak yaşamalıyız ki bu ağaç yaşayabilsin. Dolayısıyla, bu ağacın yaşatılması için köklerinin yok olmasına izin vermemek gerekir.

Birlik olarak turizmin köklerini oluşturan seyahat acentalarının yaşayabilmesi için bütün kapıları çaldık, bütün mercilere başvurduk. Bu doğrultudaki mücadelemizi ve çalışmalarımızı da siz meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuzun bilinci ve sizlerden aldığımız güçle devam ettiriyoruz. Bütün çabamız bu kara günlerden Devletimizin de desteğiyle hep beraber çıkabilmek içindir.

Sektöre ve seyahat acentalarına verilmesi talep edilen destekler, ülkemiz ekonomisinin ayakta kalıp bu süreci en az kayıpla atlatabilmesinde kaldıraç rolü oynayacaktır.

Pandemi sürecinin en can alıcı sonuçlarından biri de istihdam alanında yaşanıyor. Çok önemli istihdam kayıpları ile karşı karşıyayız. İnsan gücümüz, sektörümüzün en büyük silahıdır, bunu kaybetmemek zorundayız. Bu nedenle SGK primleri ile ilgili özel desteklere de seyahat acentalarının ivedilikle ihtiyacı var.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerin birlik ve dayanışma ruhu ile aşılacağına olan inancımla hepinize daha aydınlık ve güzel günler diliyorum.

 

Firuz B. Bağlıkaya

Başkan

TÜM HABERLER
17  Eylül  2021
TÜRSAB İhtisas Başkanlıklarından Oluşan Heyetimiz, Sakarya Büyükşehir Belediyes...
HABERİ OKU
16  Eylül  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
Pakistan Ankara Büyükelçiliği Heyeti, TÜRSAB Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
13  Eylül  2021
Kruvaziyer Turizmi Toplantısı Gerçekleşti
HABERİ OKU
13  Eylül  2021
Trabzon Sağlık ve Spor Turizmi Çalıştayı Gerçekleşti
HABERİ OKU
09  Eylül  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya CNN Türk'e Konuk Oldu
HABERİ OKU
09  Eylül  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
09  Eylül  2021
Eskişehir Bölge Temsil Kurulu Başkanımız Özgür Ersoy, Odunpazarı Belediye Başka...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
17  Eylül  2021
Hava Yolu ile Ekvator Ana Karası ve Adalara Giriş Yönergesi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Eylül  2021
Küba Cumhuriyeti Ülke Sınırlarının 15 Kasım 2021 Tarihi İtibarı ile Kademeli Ol...
HABERİ OKU
15  Eylül  2021
HESTOUREX - 4. Dünya Sağlık Spor Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Ertelendi
HABERİ OKU
15  Eylül  2021
Seyahat Acentalarına Ücretsiz Ulusal ve Uluslararası Geçerliliği Olan Mesleki Y...
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
Yeniden Yeşert Kampanyamız Tüm Hızıyla Sürüyor
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
Soner Bacaksız ile Turizmde Bölgesel Sohbetler Canlı Yayını
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
TÜRSAB Turizm İstatistikleri Raporu Temmuz 2021
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU