ENFORMASYON MEMURLUĞU, ENFORMASYON MEMURLUĞU YABANCI DİL YAZILI VE SÖZLÜ SINAVI HAKKINDA DUYURU

 

 

ENFORMASYON MEMURLUĞU,

ENFORMASYON MEMURLUĞU YABANCI DİL YAZILI VE SÖZLÜ SINAVI

 

 1. Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nin 46. ve devam maddeleri uyarınca yapılacak; Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı, Yabancı Dil Yazılı Sınavı ve Yabancı Dil Sözlü Sınavı TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından aşağıda belirtilen tarihlerde online olarak düzenlenecektir.
 2. Sınav öncesi alınabilecek olan online hazırlık eğitimleri, TÜRSAB Akademi web sitesi içerisinde “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 2 Aralık 2023 tarihine kadar katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açık olacaktır. Materyallere aşağıdaki link üzerinden ulaşılabilmektedir.
  https://akademi.tursab.org.tr/ws/enformasyon-memurlugu-online-hazirlik-egitimleri/
 3. TÜRSAB üyesi seyahat acentası sahipleri (resmi) ve çalışanları (SGK’lı) için sınav ücreti; 50% indirimli olarak 1.500 TL’dir. Acenta sahibi ve çalışanlarının sınav ücretleri, acentanın firma hesabı üzerinden ve her bir katılımcı için tek tek yatırılmalıdır. Her bir ödeme dekontunun açıklama kısmında sınava katılacak kişinin kimlikteki tam adı ve soyadı yazmalıdır.
 • Kahramanmaraş merkezli yaşanan, 11 ilimizi (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elâzığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) etkileyen deprem felaket nedeniyle bölgede bulunan seyahat acentalarımızın sahiplerinden (resmi) ve çalışanlarından (SGK’lı) sınav ücreti alınmayacaktır.
 1. Diğer katılımcılar için sınav harç bedeli 3.000 TL’dir. Sınav harç bedeli her bir katılımcının kendi şahsi hesabından yatırılmalıdır ve açıklama kısmına sınava katılacak kişinin kimlikteki tam adı ve soyadı yazılmalıdır.
 2. Başvuru Tarihleri: 1 Kasım 2023 – 28 Kasım 2023 (Saat: 23:59)
 3. Başvurular katılımcılar tarafından web sitemiz üzerinden online olarak yapılacaktır. Açıklamalar aşağıdaki belirtilmiştir.
 4. Enformasyon Memurluğu Sınavı: aşağıdaki takvime göre online olarak yapılacaktır.
 • Mevzuat Sınav Tarihi ve Saati (Online)    : 03.12.2023 (10:30 -11:30)
 • Yabancı Dil Yazılı Sınav Tarihi (Online)  : 10.12.2023 (10:30 -11:30)
 • Yabancı Dil Sözlü Sınav Tarihi (Online)   :16.12.2023 ve 17.12.2023 (Her bir adaya daha sonra iletilecek tarih ve saatte gerçekleşecektir)
 1. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı; Genel Turizm Bilgisi, Turizm Coğrafyası, Turizm Ekonomisi ve Pazarlaması konularından Türkçe olarak yapılacak, sınavda başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir. Enformasyon Memurluğu Mevzuat sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Yazılı Sınavı’nda ve Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sözlü Sınavı’nda başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.
 2. Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Yazılı ve Sözlü Sınavı; İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Fransızca, Çince ve Bulgarca dillerinde yapılacak olup, katılımcılarımız online başvuru formunu doldurdukları esnada seçmiş oldukları dilden yazılı ve sözlü sınava girebileceklerdir.
 3. Başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmamış olsa bile, sınavın yapılacağı 3 Aralık 2023 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan kişiler sınava başvurabilir.  
 4. Online Başvuru Formu doldurulduktan sonra sisteme yüklenmesi gereken belgeler:
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Sınav harcının yatırıldığına dair dekont (sınava girecek kişinin adının açıklama kısmında yazılması gerekmektedir),
 • Acenta sahibi (resmi) ise imza sirküleri veya ortaklık bilgilerinin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi;
 • Acenta çalışanı (SGK’lı) ise güncel tarihli ve işyeri unvanı yazan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (Barkodlu),
 • Daha önce Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesi almış olup; sadece yabancı dil başarı belgesi almak isteyen katılımcıların, Enformasyon Memurluğu Türkçe Başarı Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 • 10 Aralık 2023 tarihinde düzenlenecek olan yabancı dil yazılı sınavına katılabilmek için Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı’ndan en az 70 puan alınması gerekmektedir.
 • Sınava katılacak yabancı uyruklu kişiler, çalışma izinlerini veya oturma izinlerini ibraz etmek ve TC Kimlik numarası bulunan geçici kimlik kartlarını sisteme yüklemek durumundadır.
 • Birden fazla katılımcı için toplu harç yatırılamaz.
 • Bir başkası adına ödeme yapılamaz. Seyahat Acentası haricindeki tüm ödemeler; sınava girecek katılımcının şahsi hesabından yapılacaktır.
 • Mücbir sebep kapsamına girmeyen hiçbir ödeme iade edilemez.

       

HESAP BİLGİLERİ

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Banka Adı / Şube-Kodu: VAKIF BANK / FULYA–S00728

Banka IBAN / Hesap Numarası: TR440001500158007309969881 / 00158007309969881

 

ONLINE BAŞVURU SÜRECİ

 

 1. İstenilen tüm belgeleri sağlayan adaylar, 28 Kasım 2023 tarihi saat 23:59’a kadar https://akademi.tursab.org.tr/ de “Kayıt Ol” butonuna basarak kullanıcı kaydı oluşturup sisteme giriş yapmalı ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/register/
 2. TÜRSAB Akademi sayfasında hali hazırda hesabı bulunan adaylar https://akademi.tursab.org.tr/ adresine girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme girip ve TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi alanından başvuruda bulunmalıdır. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 3. Online Sınav Sistemine giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan yükleme seçenekleri ile istenilen belgeleri forma ekleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. (Talep edilen belgelerin online başvuru formuna yüklenmek üzere önceden JPG formatında hazırlanması, başvuru aşamasında adaylara zaman kazandıracaktır.)
 4. Tamamlanan başvurular en kısa sürede değerlendirilecek ve hata olup olmadığı incelendikten sonra başvuru durumu e-posta üzerinden adaylara bildirilecektir.
 5. Adaylar online sınava başvuruları sırasında oluşturdukları TÜRSAB Akademi Online kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapacağından, hesap bilgilerini kaybetmemeleri önem teşkil etmektedir.
 6. 3 Aralık 2023 tarihinde saat 10:30’da online olarak yapılacak olan Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı için kişiler başvuru yaptıkları esnada kendi belirlemiş oldukları kullanıcı parola ile sisteme girerek Enformasyon Memurluğu Mevzuat sınavını başlatabileceklerdir. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 7. 3 Aralık 2023 tarihinde düzenlenecek olan Online Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı’nda 70 ve üzeri puan alan katılımcılarımız, 10 Aralık 2023 tarihinde düzenlenecek olan Online Yabancı Dil Yazılı Sınavı’na girme hakkına sahip olabileceklerdir.
 8. 10 Aralık 2023 tarihinde yapılacak Online Yabancı Dil Yazılı Sınavı (50 Puan) ve 16-17 Aralık 2023 tarihleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yapılacak Online Yabancı Dil Sözlü Sınavı (50 Puan) süreci sonrasında; yabancı dil yazılı sınavı ve sözlü sınavı toplam puanı 70 ve üzeri olan katılımcılarımız “Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil’’ sertifikasını almaya hak kazanacaktır.  
 9. Yabancı dil yazılı sınavı ve yabancı dil sözlü sınavı için mevzuat sınavında başarılı olan katılımcılara ayrıca dil sınavına girecekleri linkler paylaşılacaktır.
 10. Katılımcılarımız; başarı sertifikalarını süreç tamamlandığında sistem üzerinden online olarak QR kodlu dijital belgelerini alabileceklerdir. Belgeler fiziki olarak verilmemektedir.
 11. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 48. maddesi uyarınca Enformasyon Memurluğu sınavına katılacak adaylar için online sınav hazırlık eğitimi ve soru bankaları, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesi altında yer alan “TÜRSAB Akademi” bölümü içerisinde “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” olarak bulunmaktadır. Bu eğitim materyalleri 2 Aralık 2023 tarihine kadar katılımcılarımızın sınava hazırlanmaları için ücretsiz olarak erişime açıktır. https://akademi.tursab.org.tr/ws/enformasyon-memurlugu-online-hazirlik-egitimleri/
 12. Katılımcılarımız Online Enformasyon Memurluğu Mevzuat ve Online Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil sınav sonuçlarını web sayfamızdaki duyuruları takip ederek daha önce oluşturmuş oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak öğrenebileceklerdir. Aynı şekilde sınavlarda başarılı olan kullanıcılar sertifikalarını da bu yöntem ile online olarak sistemden alabileceklerdir. https://akademi.tursab.org.tr/signin/
 13. Enformasyon Memurluğu Mevzuat Sınavı ve Yabancı Dil Yazılı Sınavı tüm katılımcılar için eş zamanlı olarak online yapılacağı için; mücbir sebep bulunmadıkça (rapor ile belgelenmedikçe) mazeretler kabul edilemeyecektir. Sınav tarihinden itibaren 2 iş günü içerisinde mücbir sebep belgelendirilerek TÜRSAB Akademi’ye e-posta yoluyla sunulmalıdır. Mücbir sebepler nedeniyle sınava girilmediği sürece ödenen hiçbir ücret iade edilmeyecektir.
 14. Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar sınavdan sonraki 10 iş günü içerinde yazılı olarak TÜRSAB Akademi’ye e-posta yoluyla sunulmalıdır.
 15. Katılımcılarımızın sınav süreciyle ilgili soruları olması durumunda, akademi@tursab.org.tr e-posta adresinden iletişime geçmeleri yeterlidir.

 

TÜRSAB Akademi

TÜM HABERLER
23  Mayıs  2024
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
22  Mayıs  2024
Gastronomi Turizmi İhtisas Başkan Yardımcımız Şebnem Urgancıoğlu, “Destinasyonu...
HABERİ OKU
22  Mayıs  2024
Yönetim Kurulu Üyemiz Yıldırım Taş, İstanbul Turizm Fuarı’nın Basın Lansmanına ...
HABERİ OKU
22  Mayıs  2024
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
22  Mayıs  2024
Başkan Yardımcımız Hasan Eker, Venezuela Turizm Bakan Yardımcısı Leticia C. Góm...
HABERİ OKU
21  Mayıs  2024
Başkan Yardımcımız Hasan Eker, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu...
HABERİ OKU
21  Mayıs  2024
TÜRSAB Heyetimiz ve İBB Kültür A.Ş., Topkapı Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde To...
HABERİ OKU
21  Mayıs  2024
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz Bağlıkaya ve Beraberindeki TÜRSAB Heyetimiz, An...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
21  Mayıs  2024
Health Tourism Expo London Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
21  Mayıs  2024
Karadeniz Mutfağı Tadımı ve Karadeniz Mutfağı Hakkında Bilgilendirme Ziyareti H...
HABERİ OKU
20  Mayıs  2024
2. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
19  Mayıs  2024
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
HABERİ OKU
18  Mayıs  2024
Müzeler Haftası Kutlu Olsun
HABERİ OKU
16  Mayıs  2024
"Burgaz-Varna Tanıtım Gezisi" Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2024
Kamuoyu Araştırma Anketi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Mayıs  2024
Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri Hakkında Duyuru
HABERİ OKU