IATA FATURALANDIRMASI VE ÖDEME KAPATMA PLANI (BSP)’YLA İLGİLİ GÜNCELLEMELER

Sayın Üyelerimiz,

COVID-19 pandemisi sonucu olarak, bazı seyahat acentaları birlikleri ve münferit acentalar IATA’yla temasa geçerek, ödeme transferi takvimini uzatmaya ve her zamanki prosedürde esnekliğe yönelik özel değerlendirme talep etmişlerdir.

IATA, endüstrimizin çok çalkantılı bir dönemden geçtiğini ve havayollarının operasyonlarını durdurma kararları veya hükümetler tarafından bu eyleme zorlanmaları gibi son gelişmelerle daha da zorlayıcı bir dönemden gireceğini kabul etmektedir. IATA, bu durumun BSP aracılığıyla işlem görecek geri ödeme aşırılığına yol açacağını anlamaktadır. Bazı durumlarda bu acentaların lehine bakiyelerle sonuçlanacaktır.

Dikkatli bir inceleme ve Yolcu Acenta Konferansı İdare Grubu (PSG) ile yapılan görüşmeler sonrasında acentaların talepleriyle ilgili aşağıdaki kararlar alınmıştır:

  • Para transferi periyotları halihazırdaki BSP takvimine uygun olarak devam edecektir. Bu süreleri uzatmak hem hava yollarının hem de acentaların dezavantajına olacaktır. Para transferi periyotlarının uzatılması acentaların geri ödemelerini geciktirecektir.
  • Bir acentanın BSP’ye para transferinin gecikmesi durumunda, acenta yöneticisi kendi otoritesini kullanacak ve ödenmesi gereken meblağı güvence altına alarak, her duruma özel olarak sıra dışı faktörleri göz önünde bulunduracaktır.
  • Kararlara uymayı genel istisnayla askıya almak, acentaları ve benzer şekilde hava yollarını da etkileyecek riskli bir sonuç doğurabilir. BSP’nin; acentalardan eksiksiz para transferi alması ve hava yollarından ödemelerin kapatılması için acentalara olan bakiyeler de dahil olmak üzere, eksi ödemeler alması gerekmektedir.

Yapmanız Gerekenler

IATA, Acentalardan kaynaklanan tutarları derhal ödemek için, Müşteri Portalı’ndaki "Banka Hesap Ayrıntılarının Değiştirilmesi" altında yer alan her BSP için mevcut şablonlar kullanılarak hazırlanan Acenta’nın banka hesap ayrıntılarına ihtiyaç duymaktadır. Doldurulan form IATA Müşteri Portalı aracılığıyla IATA'ya gönderilmelidir.

Ödeme yöntemi olarak otomatik ödeme yöntemini kullanan Acentalar için, IATA'nın BSP bakiyelerini aktarmak için varsayılan banka hesabını kullanacağını lütfen unutmayın.  Bu nedenle, banka hesabı ayrıntılarını yeniden göndermenize gerek bulunmamaktadır.  Bu tutarlar, her pazarın ilgili mutabakat takvimi tarihlerine göre ödenecektir.

Piyasa bankacılık operasyonlarında pandemi nedeniyle yaşanabilecek aksaklıklar neticesinde, ödemelerde bazı gecikmeler yaşanabileceğini lütfen dikkate alınız.

Mevcut Finansal Değerlendirmeleriniz Hakkında Ek Bilgiler

Dikkate alınacak diğer hususlar, finansal değerlendirmeler ve Finansal Güvenlik ibrazı için ek süre talebiyle ile alakalıdır.

  • Finansal değerlendirmeler için Yolcu Acentesi Konferans Kararları, gerekli belgelerin sunulması için 7 gün uzatılmasına izin verir.  Koşullara bağlı olarak, istisnai olarak, 30 güne kadar uzatma verilebilir.
  • Finansal Menkul Kıymetlerin sunulması ile ilgili olarak, mevcut Finansal Güvenliğin sona ermediği durumlarda 40 güne kadar uzatma verilebilir.
  • Finansal Güvenliğin herhangi bir uzatma süresinden önce veya bu süre zarfında sona ereceği durumlarda, IATA, Acentanın bulunduğu yargı alanındaki geçerli yasaya tabi olarak, Finansal Güvenlik yerine nakit depozito sağlama imkanı sunabilir.

PSG, bir sonraki toplantısında, Acentaların finansal durumlarını değerlendirirken Yerel Finansal Kriterler uygulamasını gevşetme talebinin yanı sıra Acentaların geri ödeme sürecini hızlandırma talebini inceleyecektir.

IATA, bu zor dönemde hem Acenteler hem de Havayolları için BSP operasyonlarının etkin bir şekilde sürdürülmesini sağlamak adına elinden geleni yapmaktadır.

Saygılarımla,

Juan Antonio Rodriguez

Direktör, IATA Global Dağıtım Merkezi (GDC)

TÜM HABERLER
05  Haziran  2020
TÜRSAB Ege Bölge Temsil Kurulumuz Online Dijital Platformda Toplantı Gerçekleşt...
HABERİ OKU
24  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
17  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
13  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Mayıs  2020
TÜRSAB’ı Temsilen Erciyes BTK, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy Tarafı...
HABERİ OKU
04  Mayıs  2020
TÜRSAB’ı Temsilen Erciyes BTK, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy Tarafı...
HABERİ OKU
04  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
20  Nisan  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
05  Haziran  2020
Başkan Yardımcımız Ali Bilir Bengü Türk TV'ye Konuk Olacak
HABERİ OKU
05  Haziran  2020
“COVID-19 GÜNCELLEME: İngiltere Vizeleri ve Göçmenlik” Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
04  Haziran  2020
Seyahat Acentalarımızın Evden Çalışma Süresi 30 Haziran'a Kadar Uzatıldı
HABERİ OKU
03  Haziran  2020
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
03  Haziran  2020
Güney Afrika Turizm Otoritesi’nin Düzenlediği Ücretsiz Çevrimiçi Eğitim Program...
HABERİ OKU
02  Haziran  2020
Taziye Mesajı
HABERİ OKU
02  Haziran  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
01  Haziran  2020
Seyahat Acentalarına Yönelik COVID-19 Kapsamında Alınacak Önlem ve Tavsiyeler
HABERİ OKU