"İDARİ TATİL" DÖNEMLERİ VE IATA/BSP ÖDEMELERİ HAKKINDA DUYURU

29  Mayıs  2019

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin almış ve ilan etmiş olduğu “tatil” kararı sonucu yaklaşmakta olan “20190501F” koduna ait ödemenin yapılacağı 7 Haziran 2019 tarihini etkileyecek olması sebebiyle IATA ile yoğun bir görüşme trafiği yaşanmıştır. Bu konuda IATA Madrid yetkilileri ile doğrudan yapılan görüşme muhteviyatı aşağıdaki gibidir.

1-) Hükümetin aldığı karar ile iki tatil arasındaki 3 Haziran ve 7 Haziran iş günleri de ülkemizde tatile dönüştürülmüş bulunduğundan; seyahat acentalarımızın bu günlerde yapmaları gereken bilhassa kurumsal ağırlıklı bilet tahsilatlarını, mecburi durumdan ötürü tatil sonrası 10 Haziran tarihlerine kaydırmak zorunda kalacakları, dolayısıyla, henüz tahsil edemedikleri bilet bedellerini, 7 Haziran'da ödemede zorlanacaklarını üstelik bankalarında kredi gibi işlemleri randımanla yapamayacakları göz önüne alındığında; üyelerimizin önemli bir bölümünün de kural ihlali durumuna düşebileceği hususu belirtilmiş ve bu durumun ise üyelerimizi bir bakıma "cezalandırmak” anlamına geleceği ifade edilmiştir.

2-) Bu sebeple, ülkemiz seyahat acentalarının ortak üst kuruluşu olarak Birliğimiz TÜRSAB’ın bu konuda IATA ve seyahat acentalarımız arasında karşılıklı anlayışa dayalı bir uzlaşı aramak ve çözüm üretmek durumunda olduğu belirtilmiştir.

3-) Konu ile alakalı olarak Milli Havayolumuz THY ile yapmış olduğumuz görüşmelere istinaden ve iç hatlar için ödeme tarihi olan 10 Haziran tarihinin BSP ile çakışmaması için 12 Haziran’a ötelenmesi konusundaki destek talebimiz de olumlu değerlendirilmiş ve üyelerimize ilan edildiği ifade edilmiştir.

4-) Ayrıca yukarıda izah ettiğimiz konunun, yine tamamıyla aynı şart ve sebeplerden kaynaklanan ve 16 Ağustos tarihine denk gelen 20190702F devresi için de geçerli olacağı belirtilmiştir.

5-) Bu sebeple; idari tatil içinde olan 7 Haziran Cuma gününe tekabül eden devre ödemesinin, 10 Haziran Pazartesi ödenmesi konusunda çözüm istenmiştir.

IATA ise;

1-) IATA’nın dünyanın tamamında uyguladığı takvimde sadece “BANKA TATİLLERİ” yani Resmi Tatillerin kabul edildiği, bankaların açık olduğu “İdari tatil” kavramının kabul edilmediği ancak; asıl ödeme günü 3 Haziran olan devre ödemesinin yine TÜRSAB olarak talebimiz ve “Arife” günü gerekçemiz olarak 7 Haziran’a alındığı için tekrar bir uzatmanın mümkün olamayacağını deklare etmişlerdir.

2-) Ancak ısrarlı talep ve gerekçelerimize istinaden IATA kurulundan sadece 1 kez daha çıkartabilecekleri erteleme kararını Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı’ndan sadece birinde kullanabileceklerini belirtmişlerdir.

3-) Bu duruma istinaden sektörle yapmış olduğumuz görüşmelerde, bu toleransın KURBAN BAYRAMI’NDA kullanılmasının daha gerekli olduğuna karar verilmiştir.

SONUÇ OLARAK;

1-) 3 Haziran’dan 7 Haziran’a ötelenmiş olan BSP Ödemesinde bir tarih değişikliği yoktur.

2-) THY İç Hat devresi 2 gün ötelenmiştir.

3-) Kurban Bayramı için öteleme konusunda IATA ile ön mutabakat sağlanmıştır.

ANCAK EN ÖNEMLİSİ;

Sadece ülkemize münhasır “Resmi Tatil” ve “İdari tatil” kavramına ait iki tanımının IATA mevzuatında yer almamış olması bu nevi durumlarda böyle sıkıntılar yaratmakta ve bir kavram karmaşasına neden olmaktadır.

Bu sebeple 3 Mayıs tarihinde gerçekleşen son APJC-TR toplantımızda bu konunun resmi açıklamasının PaCONF’a da yollanmasının bir zaruret olduğuna karar verilmiş ve yapılan oylamanın sonucunda 10 tam oy ile birlikte önerge PaCONF’a onaya sunulmuştur.

Bu sebeple; bu yıl sonu itibarıyla bundan böyle, Hükümetin program dışı alacağı tatil kararı idari tatil dahi olsa IATA bunu resmi tatil olarak kabul edecek ve çakışan ödeme günü kendiliğinden müteakip iş gününe aktarılacaktır. Böylelikle budan sonra konu kendiliğinden kurumsal bir esasa da oturacaktır.

TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanlığı

TÜM HABERLER
23  Ağustos  2019
Kosova Heyeti, TÜRSAB Güney Marmara BTK Ofisimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
23  Ağustos  2019
Uluslararası Sağlık Turizmi Toplantısı Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
22  Ağustos  2019
Güneydoğu Anadolu Bölge Turizmini Geliştirmek Adına Genel Merkezimize Bir Topla...
HABERİ OKU
21  Ağustos  2019
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u Son Yolculuğu...
HABERİ OKU
19  Ağustos  2019
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
14  Ağustos  2019
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Ağustos  2019
TÜRSAB Heyetimiz, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’i Makamında Ziyaret Ede...
HABERİ OKU
09  Ağustos  2019
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
23  Ağustos  2019
BTK Başkanlarıyla Bölgenin Nabzı
HABERİ OKU
22  Ağustos  2019
BTK Başkanlarıyla Bölgenin Nabzı
HABERİ OKU
21  Ağustos  2019
Tınaztepe Mağaraları Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
21  Ağustos  2019
BTK Başkanlarıyla Bölgenin Nabzı
HABERİ OKU
20  Ağustos  2019
Tüm Ülkemize Geçmiş Olsun
HABERİ OKU
20  Ağustos  2019
TURSER, TURSAV Servis Sigorta Acenteliği Sağlık Sigortası Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
20  Ağustos  2019
BTK Başkanlarıyla Bölgenin Nabzı
HABERİ OKU
19  Ağustos  2019
TÜRSAB, WTM Londra Uluslararası Turizm Fuarı’na Katılıyor
HABERİ OKU