"İDARİ TATİL" DÖNEMLERİ VE IATA/BSP ÖDEMELERİ HAKKINDA DUYURU

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin almış ve ilan etmiş olduğu “tatil” kararı sonucu yaklaşmakta olan “20190501F” koduna ait ödemenin yapılacağı 7 Haziran 2019 tarihini etkileyecek olması sebebiyle IATA ile yoğun bir görüşme trafiği yaşanmıştır. Bu konuda IATA Madrid yetkilileri ile doğrudan yapılan görüşme muhteviyatı aşağıdaki gibidir.

1-) Hükümetin aldığı karar ile iki tatil arasındaki 3 Haziran ve 7 Haziran iş günleri de ülkemizde tatile dönüştürülmüş bulunduğundan; seyahat acentalarımızın bu günlerde yapmaları gereken bilhassa kurumsal ağırlıklı bilet tahsilatlarını, mecburi durumdan ötürü tatil sonrası 10 Haziran tarihlerine kaydırmak zorunda kalacakları, dolayısıyla, henüz tahsil edemedikleri bilet bedellerini, 7 Haziran'da ödemede zorlanacaklarını üstelik bankalarında kredi gibi işlemleri randımanla yapamayacakları göz önüne alındığında; üyelerimizin önemli bir bölümünün de kural ihlali durumuna düşebileceği hususu belirtilmiş ve bu durumun ise üyelerimizi bir bakıma "cezalandırmak” anlamına geleceği ifade edilmiştir.

2-) Bu sebeple, ülkemiz seyahat acentalarının ortak üst kuruluşu olarak Birliğimiz TÜRSAB’ın bu konuda IATA ve seyahat acentalarımız arasında karşılıklı anlayışa dayalı bir uzlaşı aramak ve çözüm üretmek durumunda olduğu belirtilmiştir.

3-) Konu ile alakalı olarak Milli Havayolumuz THY ile yapmış olduğumuz görüşmelere istinaden ve iç hatlar için ödeme tarihi olan 10 Haziran tarihinin BSP ile çakışmaması için 12 Haziran’a ötelenmesi konusundaki destek talebimiz de olumlu değerlendirilmiş ve üyelerimize ilan edildiği ifade edilmiştir.

4-) Ayrıca yukarıda izah ettiğimiz konunun, yine tamamıyla aynı şart ve sebeplerden kaynaklanan ve 16 Ağustos tarihine denk gelen 20190702F devresi için de geçerli olacağı belirtilmiştir.

5-) Bu sebeple; idari tatil içinde olan 7 Haziran Cuma gününe tekabül eden devre ödemesinin, 10 Haziran Pazartesi ödenmesi konusunda çözüm istenmiştir.

IATA ise;

1-) IATA’nın dünyanın tamamında uyguladığı takvimde sadece “BANKA TATİLLERİ” yani Resmi Tatillerin kabul edildiği, bankaların açık olduğu “İdari tatil” kavramının kabul edilmediği ancak; asıl ödeme günü 3 Haziran olan devre ödemesinin yine TÜRSAB olarak talebimiz ve “Arife” günü gerekçemiz olarak 7 Haziran’a alındığı için tekrar bir uzatmanın mümkün olamayacağını deklare etmişlerdir.

2-) Ancak ısrarlı talep ve gerekçelerimize istinaden IATA kurulundan sadece 1 kez daha çıkartabilecekleri erteleme kararını Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı’ndan sadece birinde kullanabileceklerini belirtmişlerdir.

3-) Bu duruma istinaden sektörle yapmış olduğumuz görüşmelerde, bu toleransın KURBAN BAYRAMI’NDA kullanılmasının daha gerekli olduğuna karar verilmiştir.

SONUÇ OLARAK;

1-) 3 Haziran’dan 7 Haziran’a ötelenmiş olan BSP Ödemesinde bir tarih değişikliği yoktur.

2-) THY İç Hat devresi 2 gün ötelenmiştir.

3-) Kurban Bayramı için öteleme konusunda IATA ile ön mutabakat sağlanmıştır.

ANCAK EN ÖNEMLİSİ;

Sadece ülkemize münhasır “Resmi Tatil” ve “İdari tatil” kavramına ait iki tanımının IATA mevzuatında yer almamış olması bu nevi durumlarda böyle sıkıntılar yaratmakta ve bir kavram karmaşasına neden olmaktadır.

Bu sebeple 3 Mayıs tarihinde gerçekleşen son APJC-TR toplantımızda bu konunun resmi açıklamasının PaCONF’a da yollanmasının bir zaruret olduğuna karar verilmiş ve yapılan oylamanın sonucunda 10 tam oy ile birlikte önerge PaCONF’a onaya sunulmuştur.

Bu sebeple; bu yıl sonu itibarıyla bundan böyle, Hükümetin program dışı alacağı tatil kararı idari tatil dahi olsa IATA bunu resmi tatil olarak kabul edecek ve çakışan ödeme günü kendiliğinden müteakip iş gününe aktarılacaktır. Böylelikle budan sonra konu kendiliğinden kurumsal bir esasa da oturacaktır.

TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanlığı

TÜM HABERLER
24  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
17  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
13  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
04  Mayıs  2020
TÜRSAB’ı Temsilen Erciyes BTK, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy Tarafı...
HABERİ OKU
04  Mayıs  2020
TÜRSAB’ı Temsilen Erciyes BTK, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy Tarafı...
HABERİ OKU
04  Mayıs  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
20  Nisan  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
16  Nisan  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
03  Haziran  2020
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
03  Haziran  2020
Güney Afrika Turizm Otoritesi’nin Düzenlediği Ücretsiz Çevrimiçi Eğitim Program...
HABERİ OKU
02  Haziran  2020
Taziye Mesajı
HABERİ OKU
02  Haziran  2020
Turizm Gazetecileri Soruyor Canlı Yayını
HABERİ OKU
01  Haziran  2020
Seyahat Acentalarına Yönelik COVID-19 Kapsamında Alınacak Önlem ve Tavsiyeler
HABERİ OKU
31  Mayıs  2020
Normalleşme Kararları Çerçevesinde Bölge Temsil Kurullarımız Normal Mesai Çalış...
HABERİ OKU
31  Mayıs  2020
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
31  Mayıs  2020
Turizm Taşımacılığı Kapsamında COVID-19 İçin Alınan Önlemler
HABERİ OKU