ONLİNE ENFORMASYON MEMURLUĞU SINAV BAŞVURULARI VE ÜCRETSİZ ONLİNE HAZIRLIK EĞİTİMİ HAKKINDA DUYURU

1. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 46. ve devamı maddeleri uyarınca yapılacak, Enformasyon Memurluğu ve Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavları TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından düzenlenecektir. Sınav öncesi gerçekleştirilecek olan online hazırlık eğitimleri, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesinde yer alan “TÜRSAB Akademi” içerisindeki “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” alanından 26 Mayıs-25 Haziran 2021 tarihleri arasında katılımcılarımızın online sınava hazırlanmaları için ücretsiz sunulmuştur. 

Başvuru Tarihleri : 26 Mayıs-23 Haziran 2021 tarihleri arasında katılımcılarımız tarafından online  yapılacaktır.

Online Enformasyon Memurluğu Sınavı: 26 Haziran 2021 tarihinde 13:00-14:00 saatleri arasında yapılacaktır.


 

2. Online Enformasyon Memurluğu Sınav Tarihi
26 Haziran 2021

 

Online Yabancı Dil Sınav Tarihi
3-4 Temmuz 2021

 

Online Yabancı Dil Mülakat Tarihi
17-18 Temmuz 2021


3. Enformasyon Memurluğu Sınavı; Turizm bilgisi, Turizm coğrafyası, Turizm Ekonomisi ve Pazarlaması konularından Türkçe olarak yapılacak, sınavda başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir. Enformasyon Memurluğu Türkçe sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavında da başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.

 

4. Sınavlara 18 yaşını tamamlamış olanlar katılabilir. Başvurular online gerçekleştirilecek olup, online başvuru formunda sınava katılacak kişinin kimlik ve adres bilgisiyle birlikte Enformasyon Memurluğu Online Sınavına ve sonrasında Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil Sınavına katılıp katılmayacağı, katılacaksa hangi dilden katılacağı bilgileri yer almaktaktır. Form doldurulduktan sonra sisteme yüklenmesi gereken belgeler:

1. Yeni çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf.

2. Nüfus cüzdanı görseli.

3. Sınav harcının yatırıldığına dair dekont.

4. Acenta yetkilisi ise imza sirküleri, çalışanı ise SGK belgesi.

5. Daha önce Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesi almış olup, sadece yabancı dil başarı belgesi almak isteyen katılımcıların, Enformasyon Memurluğu Başarı Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

6. Sınava katılacak yabancı uyruklu kişiler, çalışma izinlerini veya oturma izinlerini ibraz etmek durumundadır.

 

5. Sadece Türkçe sınavına (Enformasyon Memurluğu) veya Türkçe ve yabancı dil sınavına katılacaklar için sınav harcı 250 TL’dir. Sınav harçları aşağıda belirtilmiş olan banka hesabına her katılımcı için ayrı ayrı yatırılacaktır. Birden fazla katılımcı için toplu harç yatırılamaz. Bir başkası adına ödeme yapılamaz. Seyahat Acentası haricindeki tüm ödemeler şahıs hesabından yapılacaktır. Mücbir sebep kapsamına girmeyen hiçbir ödeme iade edilemez.
 

6. TÜRSAB üyesi işletme belgesi sahibi seyahat acentaları sahipleri ve/veya çalışanları (SGK dökümü ibraz ederek) sınav harçlarını, acenta banka hesapları üzerinden katılımcı ismi belirtilerek yatırmaları şartı ile %50 indirimli olarak ödeyebileceklerdir.

 

HESAP BİLGİLERİ

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Banka Adı / Şube-Kodu: VAKIF BANK / FULYA–S00728

Banka IBAN / Hesap Numarası: TR440001500158007309969881 / 00158007309969881

 

ONLİNE BAŞVURU

1. Tüm istenilen belgeleri sağlayan adaylarımızın, sınav başvurusu için https://akademi.tursab.org.tr adresinde yer alan TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi üzerinden kullanıcı hesaplarını 23 Haziran 2021 tarihine kadar oluşturmaları ve sisteme giriş yaparak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

2. TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi hesabı bulunan adaylar https://akademi.tursab.org.tr adresine gittikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme girebilir, henüz bir hesabı bulunmayan adaylar ise “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak hesaplarını oluşturabilirler.
 

3. Online Sınav Sistemine giriş yapan adaylar “Sınav Başvurusu & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan yükleme seçenekleri ile istenilen belgeleri forma ekleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. (Talep edilen belgelerin online başvuru formuna yüklenmek üzere önceden JPG formatında hazırlanması, başvuru aşamasında adaylara zaman kazandıracaktır.)
 

4. Tamamlanan başvurular en kısa sürede değerlendirilecek ve sonucu e-mail üzerinden adaylara bildirilecektir.
 

5. Adaylar online sınava, başvuru sırasında oluşturdukları TÜRSAB Akademi Online kullanıcı hesapları ile giriş yapacağından, hesap bilgilerini kaybetmemeleri önem teşkil etmektedir.
 

6. 26 Haziran 2021 tarihinde yapılacak Online Enformasyon Memurluğu Sınavı için kişiler başvuru yaptıkları esnada kendi belirlemiş oldukları parola ile  sisteme girerek online Enformasyon Memurluğu sınavını başlatabileceklerdir.
 

7. Tüm Türkiye’de eş zamanlı online sınav başlatılacağı için; mücbir sebep bulunmadıkça (rapor ile belgelenmedikçe) mazeretler kabul edilemeyecektir.
 

8. Online Enformasyon Memurluğu sınavında 70 puan alan katılımcılarımız 3-4 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenecek olan  OnlineYabancı Dil Sınavına girme hakkına sahip olabileceklerdir.
 

9. Online Yabancı Dil sınavı sonrasında zoom yöntemiyle yapılacak Online Mülakat Yabancı Dil mülakatında da 70 ve üzeri puan alan katılımcılarımız, Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesini almaya hak kazanacaklardır.
 

10. Süreçle ilgili soruları olan katılımcılarımız akademi@tursab.org.tr  mail adresinden iletişime geçmeleri yeterlidir.
 

11. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 48. maddesi uyarınca Enformasyon Memurluğu sınavına katılacak adaylar için online sınav hazırlık eğitimi TÜRSAB Akademi tarafından ÜCRETSİZ olarak verilecektir.
 

12. Daha önce Türkçe Enformasyon Memnurluğu belgesi olmayan adayların Enformasyon Memurluğu sınavına katılmaları zorunludur. Aksi takdirde adaylar yabancı dil sınavına katılma hakkını kaybederler.
 

13. Katılımcılarımız Online Enformasyon Memurluğu ve Online Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil sınav sonuçlarını, web sayfamızdan takip ederek daha önceden kendi oluşturmuş oldukları parola ile TÜRSAB web sayfamız içerisinde yer alan ilgili alandan ulaşabileceklerdir.

TÜM HABERLER
13  Haziran  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Haziran  2021
Kiev Belediyesi Turizm Yetkililerinin TÜRSAB Genel Merkezi Ziyareti
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
TÜRSAB Heyetimiz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu’nu Ziyaret Et...
HABERİ OKU
07  Haziran  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya, CNN Türk'e Konuk Oldu
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kuşadası Programı Kapsamında Turizm Sektör...
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Kapadokya Bölgesinde Faaliyet Gösteren Seyah...
HABERİ OKU
04  Haziran  2021
Nevşehir Valiliği Kapadokya Tanıtım Stratejisi Çalıştayı Gerçekleşti
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
13  Haziran  2021
Assos Antik Limanı’nda Yapılacak Çalışmalar Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
12  Haziran  2021
Kültür Keşifleri Canlı Yayını
HABERİ OKU
12  Haziran  2021
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Haziran  2021
Zambiya Destinasyon Webinarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Haziran  2021
Uluslararası Sağlık Turizmi Aracılık Hizmetlerinde Faaliyette Bulunacakların Ye...
HABERİ OKU
09  Haziran  2021
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
İK Stratejileri Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
Güney Afrika Bölge İlleri Webinar’ı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU