PCR TESTİ ZORUNLULUĞU HAKKINDA DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

Bilindiği üzere; Koronavirüs tedbirleri kapsamında T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 20.08.2021 ve 31.08.2021 tarihli genelgeleri ile 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için, azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi sunma zorunluluğu getirilmiştir.  

Anılan Genelgede son hüküm olarak yapılan düzenlemede bu yükümlülüklerle ilgili “vatandaşlarımız” ibaresi kullanıldığı için bu yükümlülüklerin yabancılardan istenmeyeceği sonucuna varılarak bazı havayollarının yabancı misafirlerin, şehirlerarası seyahatlerinde PCR testi yaptırmaktan muaf oldukları ifade edilmiştir.

Birliğimiz bu gelişmeleri sizlere aktarırken İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile temaslarını sürdürdüğümüzü, havayolları tarafından yapılan değerlendirmelerin Bakanlık tarafından teyid edilmediğini yayınladığımız duyuruda ifade etmiş, detayları Bakanlıktan gelecek açıklama ile sizlere duyuracağımızı bildirmiş idik.  

Bu kez yukarıda ifade edilen Havayolları gibi yabancıların muafiyeti ile ilgili değerlendirme yapanların görüşlerini değiştirerek, herkesin bu hükümlere tabi olduğu yönünde uygulama başlatıldığı açıklanmaktadır.

Birliğimiz tarafından yapılan başvurulara karşın Bakanlıktan yazılı bir cevap temin edilememekle birlikte başvurularımıza cevaben sözlü olarak ifade edilen uygulama esaslarında konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak izlenen faaliyetlerden ya da özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden yararlanacak olan yabancıların da aşı sürecini tamamlamış veya hastalığı geçirmiş veyahut azami 48 saat önce yapılmış NEGATİF sonuçlu PCR testi ibraz etmesi gerekliliği belirtilmektedir.

Bu itibar ile yanlış anlaşılmaların önüne geçmek maksadı ile İçişleri Bakanlığı’nın 20.08.2021 ve 31.08.2021 tarihli genelgelerinde yer alan aşı sürecini tamamlamış olmak veya hastalığı geçirmiş olmak veyahut azami 48 saat önce yapılmış NEGATİF sonuçlu PCR testi ibraz etmek koşullarının T.C. Vatandaşları ile birlikte ülkemizde bulunan yabancılar için de söz konusu olacağı hususuna dikkat edilmesi önemle rica olunur.  

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

(TÜRSAB)

TÜM HABERLER
17  Eylül  2021
TÜRSAB İhtisas Başkanlıklarından Oluşan Heyetimiz, Sakarya Büyükşehir Belediyes...
HABERİ OKU
16  Eylül  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
Pakistan Ankara Büyükelçiliği Heyeti, TÜRSAB Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
13  Eylül  2021
Kruvaziyer Turizmi Toplantısı Gerçekleşti
HABERİ OKU
13  Eylül  2021
Trabzon Sağlık ve Spor Turizmi Çalıştayı Gerçekleşti
HABERİ OKU
09  Eylül  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya CNN Türk'e Konuk Oldu
HABERİ OKU
09  Eylül  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
09  Eylül  2021
Eskişehir Bölge Temsil Kurulu Başkanımız Özgür Ersoy, Odunpazarı Belediye Başka...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
17  Eylül  2021
Hava Yolu ile Ekvator Ana Karası ve Adalara Giriş Yönergesi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Eylül  2021
Küba Cumhuriyeti Ülke Sınırlarının 15 Kasım 2021 Tarihi İtibarı ile Kademeli Ol...
HABERİ OKU
15  Eylül  2021
HESTOUREX - 4. Dünya Sağlık Spor Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Ertelendi
HABERİ OKU
15  Eylül  2021
Seyahat Acentalarına Ücretsiz Ulusal ve Uluslararası Geçerliliği Olan Mesleki Y...
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
Yeniden Yeşert Kampanyamız Tüm Hızıyla Sürüyor
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
Soner Bacaksız ile Turizmde Bölgesel Sohbetler Canlı Yayını
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
TÜRSAB Turizm İstatistikleri Raporu Temmuz 2021
HABERİ OKU
14  Eylül  2021
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU