T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN 16.05.2021 TARİHİNDE YAYINLANAN KADEMELİ NORMALLEŞME TEDBİRLERİ GENELGESİ HAKKINDA DUYURU

Değerli üyelerimiz,

Bilindiği üzere; Koronavirüs tedbirleri kapsamında henüz tarih ve sayı almamış Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi, T.C. İçişleri Bakanlığı web sayfasında 16.05.2021 tarihinde duyurulmuştur.

Bu kapsamda, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’den 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme dönemine geçildiği bildirilmektedir. Genelge metni ile yukarıda belirtilen şekilde uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde genelge ekinde bulunan “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler ile uygulamanın aynı şekilde devam edileceği de bildirilmektedir.

Birliğimiz tarafından konuyla ilgili durumun anlaşılması için bazı hususları bir kez daha bilgilerinize sunuyoruz:

 •  Kademeli normalleşme döneminde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.
   
 • Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır.
   
 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde yolcuların uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alınması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi yeterli olacaktır.
   
 • Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacaktır.
   
 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonun bulunması (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla) vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu amaçla seyahat edecek vatandaşların denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.
   

Bu hususlar kapsamında; seyahat acentalarının turlarında konaklama kesin rezervasyonu belgeleri ile diğer yükümlülüklere de uymak kaydıyla muafiyet kapsamında tur düzenleyebilecekleri öngörülmekte olup, “Ödeme belgesi” istenmesi konusunda çıkabilecek sorunlara karşı İçişleri Bakanlığı’na gereken başvuru yapılacaktır. 

Siz değerli Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

TÜM HABERLER
13  Haziran  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Haziran  2021
Kiev Belediyesi Turizm Yetkililerinin TÜRSAB Genel Merkezi Ziyareti
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
TÜRSAB Heyetimiz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu’nu Ziyaret Et...
HABERİ OKU
07  Haziran  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya, CNN Türk'e Konuk Oldu
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kuşadası Programı Kapsamında Turizm Sektör...
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Kapadokya Bölgesinde Faaliyet Gösteren Seyah...
HABERİ OKU
04  Haziran  2021
Nevşehir Valiliği Kapadokya Tanıtım Stratejisi Çalıştayı Gerçekleşti
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
13  Haziran  2021
Assos Antik Limanı’nda Yapılacak Çalışmalar Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
12  Haziran  2021
Kültür Keşifleri Canlı Yayını
HABERİ OKU
12  Haziran  2021
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Haziran  2021
Zambiya Destinasyon Webinarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Haziran  2021
Uluslararası Sağlık Turizmi Aracılık Hizmetlerinde Faaliyette Bulunacakların Ye...
HABERİ OKU
09  Haziran  2021
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
İK Stratejileri Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
Güney Afrika Bölge İlleri Webinar’ı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU