TURİZME VE MESLEĞİMİZE DEĞER KATMAYA DEVAM

07  Ekim  2019

Turizm sezonu yoğun bir şekilde devam ediyor. Bir yanda incoming alanında ciddi bir hareketlilik yaşayan sektör, diğer yanda her geçen yıl daha da ivme kazanan iç pazar hareketlerine cevap vermeye çalışıyor. Sektörümüzde yaşanan bu hareketlilik rakamlara da yansıyor. Yılın ilk yarısında ülkemize gelen yabancı ziyaretçi yaklaşık yüzde 14 artışla 18 milyonu aşarken, toplam ziyaretçi sayımız 21 milyonun üzerine çıktı. Gelen ziyaretçi sayısındaki artışa paralel olarak turizm gelirimiz de artış gösterdi. TÜİK verilerine göre Ocak-Haziran 2019 döneminde ülkemizin turizmden elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 oranında artışla 12,6 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde turistlerden elde ettiğimiz kişi başı gelir ise 649 dolar olarak gerçekleşti. Yabancı ziyaretçilerin ülkemizdeki alışveriş harcamalarındaki artış, esnafımızın yüzünü güldürdü.

Turizm rakamları sektörün beklentilerinin biraz altında kalsa da genel olarak turizmde güzel bir tabloyla karşı karşıyayız. Ülkemize gelen turist sayısının ve turizm gelirlerinin kademeli olarak artacağını ve önümüzdeki yıllarda istediğimiz seviyelere ulaşacağını, hatta geçeceğini öngörüyoruz. Bu tablonun daha güzel olması için kurum olarak biz de elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda sona yaklaştık. Meclis açılır açılmaz yeni yasamızın meclise sevk edilmesini bekliyoruz. Yeni yasamızın sektörümüzün beklentilerini karşılayacak bir şekilde çıkması, hepimizin önünü açacaktır.

Son aylarda önemli etkinliklere imza attık. Türkiye’de bir ilke imza atarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) çerçevesinde UNDP Türkiye Ülke Ofisi ile 23 Temmuz 2019’da sürdürülebilir turizme yönelik iş birliği protokolü imzaladık. 26-28 Nisan’da Afyonkarahisar’da ilgili bakanlık temsilcileri, bürokratlar ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ‘Sağlık Turizmi Çalıştayı’ raporunu yayınladık. Yine 27 Temmuz’da Sapanca’da Bölge Temsil Kurulları Buluşması gerçekleştirdik.

Sektör olarak yeni bir döneme giriyoruz. Fuar takvimimizi belirledik. Geçen yıl ilk kez başlattığımız önemli fuarlara TÜRSAB standıyla katılma faaliyetlerimizi bu yıl da sürdüreceğiz. Önümüzdeki fuar döneminde WTM Londra, Vakantiebeurs Utrecht, Fitur Madrid, ITB Berlin, Moskova, UITT Kiev, ATM Dubai ve IMEX Frankurt fuarlarına TÜRSAB standıyla katılacağız. Yurt içinde ise EMITT ve Ace Of MICE fuarlarında standımız üyelerimizin hizmetinde olacak. Öte yandan TÜRSAB olarak düzenlediğimiz Travel of Turkey Turizm Fuarı’nı 5-7 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceğiz.

Bizi heyecanlandıran bir diğer konu ise TÜRSAB’ın kurumsallaşma süreci oldu. Kurumumuz, yedi ay gibi kısa bir sürede ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazandı. Bu başarıda başta yöneticilerimiz başta olmak üzere tüm çalışanlarımızın büyük payı bulunuyor. Emeği ve katkısı bulunan herkesi teker teker tebrik ediyorum.

Başta da söylediğim gibi yoğun bir çalışma döneminden geçiyoruz. Bu yoğunluk bizler için önümüzdeki dönemde de sürecek. Yönetim olarak turizme ve seyahat acentacılık mesleğine değer katmaya devam ediyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da (WRC) Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağına sponsor olacağız. Gaziantep’te düzenlenen GastroAntep Festivali’nde TÜRSAB Çadırı kuracağız. Kasım’ın ilk haftasında Türk mutfağını yurtdışında tanıtmak için London Food Project’i gerçekleştireceğiz. Yönetim olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

TÜM HABERLER
24  Ocak  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
23  Ocak  2020
Sayın Orhan Tavlı ile Sayın Armağan Aydeğer Genel Merkezimize Ziyarette Bulundu
HABERİ OKU
22  Ocak  2020
TÜRSAB’ın Ana Stratejik Partner Olarak Yer Aldığı, ACE of M.I.C.E. Exhibition b...
HABERİ OKU
21  Ocak  2020
Sayın Mustafa Demir ile Sayın Ferşat Yıldırım, Genel Merkezimizi Ziyaret Etti
HABERİ OKU
21  Ocak  2020
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz Bağlıkaya, Turizm Çalıştayı’na Katıldı
HABERİ OKU
21  Ocak  2020
CMT Bursa Yalova Tourismus-Abend Türkei / Stuttgart
HABERİ OKU
20  Ocak  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
18  Ocak  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
24  Ocak  2020
Türkiye Destinasyon Roadshow’u – Hindistan
HABERİ OKU
23  Ocak  2020
TÜRSAB Rota, Hayata Geçiyor
HABERİ OKU
23  Ocak  2020
“Turkey Meets Italy B2B & İtalyan Lezzetleri Tadım Etkinliği” Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
21  Ocak  2020
Turizm Muhasebesinde Dijital Dönüşüm Eğitimi
HABERİ OKU
20  Ocak  2020
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Ace of Mice Toplantı Etkinlik ve Kongre Fuarı'nd...
HABERİ OKU
20  Ocak  2020
TÜRSAB Rota, Çok Yakında Hizmete Giriyor
HABERİ OKU
20  Ocak  2020
Taziye Mesajı
HABERİ OKU
17  Ocak  2020
Ticketing ve Amadeus Sistem Eğitimi / Ege BTK
HABERİ OKU