TÜRSAB ÜYESİ SEYAHAT ACENTALARIN TEMSİL VE İLZAMA YETKİLİ SAHİP VE ORTAKLARI İÇİN VİZE BAŞVURU HİZMETİ

30  Temmuz  2019

Birliğimiz üyesi tüm seyahat acentalarının temsil ve ilzama yetkili sahip ve ortaklarının İstanbul ve Ankara’dan yapılacak başvurularda ‘’Vize Başvuru’’ desteği sağlamak amacıyla kurulan TÜRSAB Vize Departmanı, hizmet vermeye devam ediyor. 

TÜRSAB Vize Başvuru Destek Hizmeti, aşağıdaki prensipler kapsamında seyahat acentalarının vize süreçlerine destek oluyor:

 1. TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla temsil ve ilzama yetkili seyahat acentası sahipleri veya ortakları, Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, İrlanda’da turistik ve ticari amaçlı vize başvurularını yapabiliyor.
   
 2. Departmanımız, vize başvuru hizmetlerini ilgili ülkelerin Başkonsolosluk ve Büyükelçiliklerinin bulunduğu İstanbul ve Ankara şehirlerinden gerçekleştiriyor.
   
 3. Departmanımız sadece vize başvurularını gerçekleştirme, eksik evrakları tamamlama ve işlemi tamamlanmış pasaportların teslim alınması konularında hizmet veriyor.
  Departmanımız, aynı zamanda vize başvuruları için de bir koordinasyon desteği sağlıyor. Başvuru sahiplerinin; başvuru yapacağı ülkeyi, başvuru yapacağı vize kategorisini belirtmesi gerekmekte olup, departmanımız danışmanlık hizmeti istenen konulara dair yönlendirmeleri yapmayacaktır.
   
 4. İstanbul ve Ankara’dan vize başvurularını gerçekleştirecek üyelerimiz hazırlamış olduğu evrakları şahsen veya seyahat acentası tarafından usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş üçüncü kişiler aracılığı ile Birliğimize elden teslim etmeleri gerekmektedir.
  İstanbul ve Ankara dışında ikamet eden ancak İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliklerinin yetki alanlarında olan üyelerimiz, vize başvuru dosyalarını Birliğimize kargo ile iletebilecektir.
   
 5. Vize başvuru sürecinde yetkili tek mercii ilgili konsolosluklar olup;
 • Vize başvurularının sonuçlanma süresi,
 • Vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması,
 • Vize sürelerinin belirlenmesi,
  hususlarında Birliğimizin müdahale yetkisi bulunmuyor.
 1. TÜRSAB’a yapılacak vize müracaatlarında vize işlemleri sonuçlanıncaya kadar herhangi bir mazeret belirtilerek, pasaportun geri alınması mümkün değildir. Yapılacak müracaatlarda bu hususun göz önünde bulundurulması tarafımızdan rica olunur.
   
 2. Vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar; vize istenilen ülkeye ve seyahat içeriğine göre farklılık göstermektedir. Güncel evrak bilgisi için TÜRSAB Vize Birimi ile iletişime geçilmelidir.
   
 3. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren vize harç bedeli tutarları yetkililerimiz tarafından sizlere bildirilecek olup, harç bedelleri Birliğimiz hesabına yatırılarak ödeme dekontu başvuru esnasında TÜRSAB Vize departmanına iletilmelidir. Ödemesi yapılmamış veya eksik evrak ile gönderilen vize başvuru dosyaları, Birliğimizce işleme alınmamaktadır.
   
 4. Birliğimiz hesabına yatırılacak olan vize ücret dekontunun açıklama kısmında aşağıdaki bilgilerin belirtilmesi zorunludur:
 • Vize başvuru sahibinin adı soyadı,
 • Seyahat acentasının unvanı,
 • Vize başvurusunda bulunulacak ülke,
   
 1.  Vize talebinin reddedilmesi durumunda, ödenmiş olan vize ücretleri ve başvuru evrakları iade edilmeyecektir.
   
 2.  İlk Schengen vize başvurularında başvuru sahiplerinin başvuru sırasında şahsen bulunması zorunludur. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen vizesi için başvuru yapan başvuru sahiplerinin biometrik verilerini (Alınan parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. Malta, Polonya, Avusturya, Norveç, Finlandiya, Litvanya hariç.) Avrupa Vize Bilgi Sistemi'ne kaydettirmesi zorunludur.
   
 3.  İşlemi tamamlanmış tüm pasaportlar TÜRSAB Vize Departmanı yetkililerimiz tarafından teslim alınacaktır. Ancak İspanya ve Malta vize başvuruları için İstanbul dışında ikamet eden başvuru sahiplerinin pasaportları Konsolosluk kargo birimince başvuru sahiplerine ücret karşılığında gönderilecektir. 
 • Pasaportlarını üçüncü kişiler aracılığıyla teslim alacak üyelerimiz, şirket antetli kâğıdına yazılmış kaşe ve ıslak imzalı vekâletname belgesine ek olarak teslim alacak kişinin kimlik fotokopisini de yetkililerimize sunmaları gerekmektedir.
 1. TÜRSAB Vize Başvuru Hizmeti ile ilgili önemli bilgiler & vize yükümlülükleri, vize talep formu ve TÜRSAB Vize İşlem Destek İlkeleri ekte yer almaktadır.
  TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla vize başvuru hizmeti almak isteyen seyahat acentalarımızın vize uygulamaları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için vize@tursab.org.tr e-mail adresine soru ve görüşlerini iletmeleri önemle rica olunur.
  TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla yapılacak olan vize başvuruları ilgili ülkenin İstanbul ve Ankara’daki vize başvuru merkezlerine TÜRSAB yetkili personelleri aracılığıyla teslim ediliyor.
   

TÜRSAB Vize Departmanı Aracılığıyla Vize Alınabilecek Ülkeler

Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan.

 

İlgili Birim / İrtibat:

TÜRSAB Genel Merkez / İstanbul

Vize Departmanı

Tel: 0212 259 84 04

Dahili Numaralar:295/367/368

Email: vize@tursab.org.tr

Adres: Dikilitaş Mahallesi, Hakkı Yeten Caddesi Selenium Plaza 10C 4.Kat 34349 Fulya/Beşiktaş/İstanbul

 

TÜRSAB Ankara Vize Ofisi

Tel: 0312 212 33 67

Email: emin.yildirim@tursab.org.tr

Adres: Mebusevleri Mahallesi, Ayten Sokak No:39/6 Çankaya / Ankara

 

Vize Başvuru Hizmeti için Hesap Numaraları

Yapı ve Kredi Bankası /Fulya Şubesi (1220)

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İktisadi İşletmesi

TL IBAN :TR64 0006 7010 0000 0057 6763 10

USD IBAN :TR95 0006 7010 0000 0055 6358 42

EURO IBAN :TR26 0006 7010 0000 0055 6471 72

 

Ek-1: Önemli Bilgiler & Önemli Duyurular için tıklayın.

Ek-2: Vize Talep Formu için tıklayın.

Ek-3: TÜRSAB Vize İşlem Destek İlkeleri için tıklayın.

TÜM HABERLER
18  Ocak  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
18  Ocak  2020
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
17  Ocak  2020
TÜRSAB Heyetimiz, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sayın Hakan Saraç’ı Mak...
HABERİ OKU
17  Ocak  2020
TÜRSAB Heyetimiz, AK Parti Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Esgin ile Bir Araya...
HABERİ OKU
17  Ocak  2020
TÜRSAB Heyetimiz, Bursa Valisi Sayın Yakup Canbolat’ı Makamında Ziyaret Etti
HABERİ OKU
17  Ocak  2020
Vize Hizmetleri Eğitimi / Orta Anadolu BTK
HABERİ OKU
16  Ocak  2020
MÜSİAD’a Bağlı Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi Heyeti, Genel Merkez...
HABERİ OKU
16  Ocak  2020
TÜRSAB, Hestourex Fuarı ile İş Birliği Anlaşması Yaptı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
17  Ocak  2020
Ticketing ve Amadeus Sistem Eğitimi / Ege BTK
HABERİ OKU
16  Ocak  2020
Uzakrota Balkan Travel Summit, 12 Mart 2020 Belgrad
HABERİ OKU
16  Ocak  2020
“Turkey Meets Italy B2B & İtalyan Lezzetleri Tadım Etkinliği” Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Ocak  2020
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku
HABERİ OKU
15  Ocak  2020
Hac Kategori ve Sayı Değişiklikleri Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
14  Ocak  2020
2020 Fuar Duyurusu
HABERİ OKU
14  Ocak  2020
2. Afrika Medikal Turizm Kongresi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
14  Ocak  2020
TÜRSAB, EMITT 2020 Fuarı’na Katılıyor
HABERİ OKU