İNGİLTERE’NİN SEYAHAT KORİDORU KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İNGİLTERE’NİN SEYAHAT KORİDORU KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İngiltere Ulaştırma Bakanı Sayın Grant Shapps’ın 1 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkartacaklarına ilişkin kararını Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye, dünyanın en çok turist çeken 6’ncı ülkesi konumunda bulunurken İngiltere en önemli turizm pazarlarımız arasında yer almaktadır. Türkiye de İngiltere vatandaşlarının severek tercih ettikleri ve tatil yaptıkları destinasyonlar arasındadır. 2020 yılının ilk 9 aylık döneminde İngiltere’den yaklaşık 750 bin misafiri Covid-19 konusundaki tüm tedbirleri alarak sağlık ve güven içinde ülkemizde ağırladık.

Bu süreçte Türkiye’de turizm alanında alınan önlemler dünya genelinde büyük takdir gördü. Havalimanlarından tur ve transfer araçlarına ve turizm tesislerine kadar turizmin her alanında aldığımız önlemlerle gelen misafirlerin sağlığını önceleyen bir yaklaşım ortaya koymuş durumdayız. Ülkemizde İngiliz misafirlerimizin yoğun olarak tercih ettiği Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman, İzmir, İstanbul gibi destinasyonlarımızda, pandemi sürecinin başından itibaren turistin gittiği her noktada olağanüstü önlem ve tedbirler alınmıştır ve alınmaya devam etmektedir. Tüm bu önlemler uluslararası bağımsız değerlendirme kurumlarınca denetlenerek sertifikalandırılmaktadır. Bununla birlikte Türkiye, gelen misafirlerin sağlığını önceleyen bir yaklaşımla sigorta sistemini de hayata geçirmiş olup, sistem başarılı bir şekilde işlemektedir.

Tüm bu önlemler çerçevesinde İngiliz misafirlerimizi ülkemizde sağlık, güven ve huzur içinde ağırladık. Bu süreçte İngiltere medyasında da Türkiye’de turizm alanında alınan önlemler ve ülkemize tatile gelen turistlerle ilgili vaka anlamında herhangi bir olumsuz habere de rastlanmamıştır.

İngiltere tarafından açıklanan kararın hem Türkiye’ye gelme isteği içinde olan İngiltere vatandaşları hem de bizim turizm sektörümüz açısından olumsuz etkileri olduğunu düşünmekteyiz. Biz aldığımız önlemlere güveniyoruz. Tüm bu gerçekler ışığında İngiltere Ulaştırma Bakanı tarafından açıklanan Türkiye’nin seyahat koridoru listesinden çıkartılan ülkeler arasında yer almasına ilişkin kararın gözden geçirileceğini ümit ediyoruz. İngiliz misafirlerimizi sağlık ve güven içinde ülkemizde ağırlamaya devam etmek istiyoruz.

 FİRUZ BAĞLIKAYA

 TÜRSAB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

EXPLANATION REGARDING THE DECISION OF THE UNTED KINGDOM''S TRAVEL CORRIDOR

With the announcement of the UK Secretary of State for Transport, Grant Shapps on October 1st, 2020, as the Association of Turkish Travel Agencies, we have learned with great sadness that Turkey will be removed from the travel corridor list. According to the UNWTO, Turkey ranks as the top 6th country worldwide that attracts the highest number of tourists. Meanwhile, the UK is among our primary tourism markets. Turkey is also one of the destinations where British citizens prefer to spend their holidays with great pleasure. In the first 9 month period of 2020, we hosted approximately 750 thousand guests from the UK in health and peace, taking all Covid-19 precautions.  

During this period, precautions taken by Turkey in tourism have attracted great applause across the world. We adopt an approach that prioritizes the health of our guests with precautions we take both at airports, tour and transfer vehicles and touristic facilities. Since the beginning of the pandemic, Turkey has been taking exceptional precautions and measures against the Covid-19 at destinations primarily visited by our British guests such as Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman as well as all spots visited by tourists. All these precautions taken at touristic facilities are certified upon audits by international assessment authorities. Moreover, Turkey has launched the insurance system that prioritizes the health of guests and that has so far been functioning successfully.

In light of all these measures, we have hosted British guests in our country in health, safety and peace. Throughout this period, no adverse news have been made in the UK media regarding tourism measures taken by Turkey or any verified cases among British travelers in our country.  

Therefore we believe this decision announced by the UK has adverse effects on both British citizens who are willing to travel to Turkey and for our tourism sector. We have confidence in the precautions we are taking. In light of all this reality, we hope the decision announced by the UK Secretary of State for Transport, Grant Shapps, regarding Turkey’s removal from the travel corridor list will be revised.  We would like to continue to host British guests in our country in health and safety. 

Firuz Bağlıkaya

President of Association of Turkish Travel Agencies (TÜRSAB)

TÜM HABERLER
13  Haziran  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
10  Haziran  2021
Kiev Belediyesi Turizm Yetkililerinin TÜRSAB Genel Merkezi Ziyareti
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
TÜRSAB Heyetimiz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu’nu Ziyaret Et...
HABERİ OKU
07  Haziran  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya, CNN Türk'e Konuk Oldu
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kuşadası Programı Kapsamında Turizm Sektör...
HABERİ OKU
05  Haziran  2021
TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Kapadokya Bölgesinde Faaliyet Gösteren Seyah...
HABERİ OKU
04  Haziran  2021
Nevşehir Valiliği Kapadokya Tanıtım Stratejisi Çalıştayı Gerçekleşti
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
13  Haziran  2021
Assos Antik Limanı’nda Yapılacak Çalışmalar Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
12  Haziran  2021
Kültür Keşifleri Canlı Yayını
HABERİ OKU
12  Haziran  2021
Ali Bilir ile Sektörün Nabzı Canlı Yayını
HABERİ OKU
11  Haziran  2021
Zambiya Destinasyon Webinarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
10  Haziran  2021
Uluslararası Sağlık Turizmi Aracılık Hizmetlerinde Faaliyette Bulunacakların Ye...
HABERİ OKU
09  Haziran  2021
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
İK Stratejileri Canlı Yayını
HABERİ OKU
08  Haziran  2021
Güney Afrika Bölge İlleri Webinar’ı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU