TÜRSAB 9 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİNİ BURSA’DA AĞIRLADI

TÜRSAB 9 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİNİ BURSA’DA AĞIRLADI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), hedef pazarlardan gelen turist sayısını yukarıya çekmek amacıyla, kültürel ve tarihi değerlerimizi tanıtma sorumluluğu çerçevesinde ülkemizde görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa’da gerçekleştirdi. Bursa’nın yurt içi ve yurt dışında daha iyi tanınması, bölgesel kalkınma ve ekonomisine katkı sağlanması, az bilinen eşsiz tarihi ve kültürel değerlerinin ön plana çıkartılması amacıyla yapılan geziye; Arjantin, Küba, Sırbistan, Litvanya, Kuzey Makedonya, Malezya, Ukrayna, Hindistan ve Kolombiya’nın yer aldığı 9 ülkenin Büyükelçileri aileleriyle birlikte katıldı. Ankara’dan Bursa Yenişehir Havalimanı’na gelen Büyükelçiler, TÜRSAB tarafından Büyükşehir Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğindeki törenle karşılandı.  

 

       BÜYÜKELÇİLER TÜRKİYE’NİN TURİZM ELÇİSİ OLACAK

Büyükelçilere 3 gün süren gezide, Osmanlı başkenti Bursa’da tarihi ve turistik yerler TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya tarafından gezdirildi. Firuz Bağlıkaya, “TÜRSAB olarak tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İkincisini düzenlediğimiz bu gezilerle ülkeler arasında yakın ilişkiler kurup aramızdaki kültür ve dostluk bağlarını güçlendirerek, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa’yı güçlü bir destinasyon olarak konumlandırmayı hedefliyoruz. Amacımız Türkiye aşığı olarak ayrılsınlar, ülkelerine döndüklerinde ise Türkiye’nin turizm elçisi olsunlar. Ülkemizin her köşesini tanıtmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu’nun katkılarıyla düzenlenen Bursa gezisinde Büyükelçiler; Bursa’da Ulu Cami ve Koza Han’da gezerek, Mehter Takımı’nı izledi. İznik’te halk oyunları gösterileriyle karşılanan Büyükelçiler, daha sonra çini boyama kursuna katıldılar. 

Görkemli tarihi, gastronomisi ve kültürü ile Bursa’ya hayran kaldıklarını ifade eden Büyükelçiler, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’ya Türkiye’yi ülkelerinde tanıtma sözü verdi. Bursa’dan çok etkilendiğini söyleyen Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez; “Ulu Cami’yi ziyaret etmekten çok mutluyum. Osmanlı tarihi etkileyici. Galileo’dan 300 yıl önce güneş sisteminin burada bulunmuş olması çok ilgimi çekti” dedi. 5 yıldır Türkiye’de diplomatik görevde olduğunu söyleyen Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markoviç ise Cumalıkızık’ı gördüğünde çocukluğuna döndüğünü belirtti.  Bursa’da nüfusun önemli bir kısmının Makedonya kökenli olduğuna dikkat çeken Kuzey Makedonya Büyükelçisi Zvonko Mucunski; “Ülkelerimiz arasındaki güçlü bağı burada gördük” diyerek, kültürüne ve tarihine sahip çıkmış Osmanlı’nın ilk Başkenti Bursa’da edindiği izlenimleri ülkesindeki seyahat acentalarına anlatacağını vurguladı. Türk misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Arjantin Büyükelçisi Jorge Alejandro Mastropietro ise “Bu kadar güzel, köklü tarihi olan bir şehir beklemiyordum. Türk dizileri Arjantin ve tüm Latin Amerika’nın dikkatini buraya çekti” diyerek, dizilerin bu kadar meşhur olmasının iki ülke arasındaki turizme olumlu etkisi olacağını düşündüğünü söyledi.  Geziye 3 çocuğu ve eşiyle birlikte katılan Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Bursa’ya ailemle gelmekten çok mutluyum. Osmanlı Başkenti Bursa bizi etkiledi. Kendimizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissettik. Türkiye’ye Ukrayna’dan daha fazla turist gelmesi için çabalıyoruz. Göbeklitepe, Pamukkale, Kapadokya gibi yerleri Ukrayna’da tanıtıyoruz. 16 Mayıs’ta Bursa’ya, Ukraynalı 23 iş insanını getireceğiz” dedi.

 

Word dosyaları linkleri:

BURSA ZİYARETİ BÜYÜKELÇİ HEYET LİSTESİ

TÜRSAB - BURSA ELÇİLER GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

 

Video wetransfer linki: 

https://wetransfer.com/downloads/
de537f1633905648d87cb7f624c8c48520190504221315/8d1e1296cc4e49cb0b1b2c692244414a20190504221315/e3f8b8

TÜM HABERLER
17  Ekim  2019
TÜRSAB Heyeti, Malezyalı Turist Kafilesini ve Rehber Dilek Aydeniz’i Hastanede ...
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
TÜRSAB Heyeti, Konya’da Düzenlenen Bilgilendirme Toplantısında Seyahat Acentası...
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
TÜRSAB Heyeti, Başkent Ankara’da Seyahat Acentası Temsilcilerimizle Bir Araya ...
HABERİ OKU
15  Ekim  2019
Çalışma Arkadaşlarımız, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Çerçevesinde Farkındalı...
HABERİ OKU
14  Ekim  2019
Dünya Türk İş Konseyi Bakü Buluşması’nda Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağ...
HABERİ OKU
13  Ekim  2019
Akdeniz Bölge Temsil Kurulumuz, Büyük Bir Açılış Töreniyle Yeni Hizmet Binasına...
HABERİ OKU
12  Ekim  2019
TÜRSAB Heyeti, Bilgilendirme Toplantısında Seyahat Acentalarımızla Bir Araya Ge...
HABERİ OKU
11  Ekim  2019
TÜRSAB Heyeti, Batı Antalya Bölge Temsil Kurulumuzun Yeni Hizmet Binasının Açıl...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
17  Ekim  2019
Marmaris Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
Orta Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
Adana Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
Konya Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
Doğu Marmara Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
Mersin Bölge Temsil Kurulu Seçimleri Sonuçlandı
HABERİ OKU
17  Ekim  2019
WTM Londra Uluslararası Turizm Fuarı’na Katılacak Üyelerimiz için Ücretsiz Yaka...
HABERİ OKU