BAŞKANIN MESAJI

Son yüzyılın en derin ve kapsamlı kriziyle yüz yüze kalmamıza neden olan Covid-19 salgınında iki yılı geride bırakmak üzereyiz. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve sağlıktan politikaya, ekonomiden sosyal hayata, günlük yaşam pratiklerimizden psikolojimize kadar yaşamımızın her alanında derin izler bırakan pandemi süreci şüphesiz ki turizmi de çok ciddi biçimde etkiledi. 2021 yılı yaz döneminde aşı uygulamalarının artması, vaka sayılarında azalma görülmesi ve uluslararası seyahatlerin önündeki engelleri kaldıran aşı pasaportu uygulamalarının hayata geçirilmesiyle birlikte sektörümüz bir nebze de olsa nefes aldı. Tüm bu gelişmelere ek olarak Covid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçların kullanım izinlerinin çıkmaya başlaması, geleceğe olan inancımızı artırdı. 

Ancak pandemi süreci henüz sona ermiş değil. Özellikle çok hızlı yayıldığı ifade edilen Omicron varyantı, endişelerimizin artmasına yol açıyor. Dolayısıyla önceliğimiz hala Covid-19 virüsünün dünya genelinde kontrol altına alınması ve pandeminin sona ermesidir. 

Bir yandan pandemiyle mücadele ederken diğer yandan da yeni döneme ilişkin hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Pandemide en çok zararı gören turizm sektöründe, artık yaraları sarıp, kayıpları telafi etme dönemine girdik. Yeni hedeflere odaklandığımız, kendimizi ve sektörümüzü yeni yarınlara hazırladığımız bir sürecin içerisindeyiz. Bu bakış açısından hareketle Birlik olarak 2021 yılının başlarında başlattığımız çalışmalara yıl boyunca devam ettik. Nisan ayında son derece seçkin konukları ağırladığımız Uluslararası Turizm Forumu’nu başarıyla tamamladık. Kasım ayında ise 30’a yakın panel, 90’ın üzerinde konuşmacıyla ilkini bu yıl Antalya’da gerçekleştirdiğimiz TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’ni Birliğimize hiçbir mali külfet getirmeden tamamen sponsorların desteği ile hayata geçirdik. Bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiğimiz Travel Turkey İzmir Fuarı da yeni döneme hazırlanmak noktasında çok önemli bir misyonu yerine getirdi. 

2021 yılında; Rusya, Almanya, İngiltere, Ukrayna, Hollanda gibi dünyanın farklı ülkelerinden muadil Birlik Başkanlarının katılımıyla birçok toplantı ve webinar etkinliği düzenledik. Bu süreçte 20’ye yakın webinar, 10’a yakın yurt içi ve yurt dışı info gezisi gerçekleştirdik. Turizm bölgelerimizde yaşanan yangın felaketi nedeniyle zarar gören üyelerimizin ve vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için seferber olduk. Yeniden Yeşert kampanyamızla yangından etkilenen bölgelerde turizmin daha hızlı toparlanması adına büyük çaba sarf ettik.

Turizm sektörünün ve seyahat acentalarımızın yaşadıkları sorunların üstesinden gelmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaları önümüzdeki dönemde de artıracağız. 2022 yılında uluslararası fuarlara katılmayı sürdürecek; kongre, workshop ve info etkinliklerini geliştirmeye devam edeceğiz.  

2021 yılında üyelerimizin yaşadıkları zorlukların bilincinde olarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu çerçevede aralık ayında yeniden değerleme oranlarının resmen açıklanmasının hemen ardından, yasal zorunluluktan kaynaklanan %36,2’lik aidat artışının düşürülmesi yönünde resmi girişimlerde bulunduk. Acentalarımızın üzerindeki yükün hafifletilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz girişimlerimizin en kısa sürede kabul edilmesini ümit ediyoruz. 

Önümüzdeki dönemde hem acentalarımızın omuzlarındaki ağır yükü hafifletmek hem de geleceğe hazırlanmalarını sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Pandemi sonrasına hazırlanmak için TÜRSAB Akademi üzerinden gerçekleştirdiğimiz mesleki eğitimlere hız kesmeden devam edeceğiz ve üyelerimizin normal iş akışlarına yeniden dönebilmeleri için her türlü katkıyı vereceğiz. 

Bu kapsamda dijitalleşme çalışmalarına katkı sağlamak için 2022 Ocak ayında TÜRSAB’da teknoloji buluşmalarına başlayacağız. Mart ayında ise UNDP ile birlikte sürdürülebilirlik konusunda eğitimler düzenleyeceğiz. Önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki süreçte de karşılıklı diyalog ve iş birliği anlayışı ile hareket etmeyi sürdüreceğiz. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle iki yıldır yapamadığımız fiziki toplantılarla daha sık bir araya geleceğiz.

Şu bir gerçek ki, dünya genelinde pandemi nedeniyle seyahat edemeyen, tatile özlem duyan çok sayıda insan var. Bunun neticesinde dünya genelinde oluşan bu talebin 2022 yılındaki turizm hareketlerine olumlu biçimde yansımasını bekliyoruz. Sınırların açık olması perspektifinden değerlendirdiğimizde, 2022 yılını; 40 milyonu yabancı, 5 milyonu da yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçilerimizden oluşmak üzere toplam 45 milyon ziyaretçi sayısı ve 35 milyar doların üzerinde turizm geliri ile kapatmayı hedefliyoruz.

TÜRSAB olarak, yarım asra ulaşan deneyim ve birikimle, ülkemizin en köklü turizm örgütü olmanın getirdiği sorumluluk çerçevesinde bu hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız.

2022 yılının, yaşadığımız sıkıntıları geride bırakacağımız ve işlerimizin pandemi öncesi dönemdeki seviyelere ulaşacağı güzel günler getirmesini dilerim.

TÜM HABERLER
17  Ocak  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
17  Ocak  2022
Bursa’nın Turizm Potansiyeli Belgrad’da Tanıtıldı
HABERİ OKU
16  Ocak  2022
Balıkesir Info Turu Sona Erdi
HABERİ OKU
15  Ocak  2022
Balıkesir Info Turu’nun İkinci Günü Zağnos Paşa Camii Ziyaretiyle Başladı
HABERİ OKU
15  Ocak  2022
Balıkesir’de Gündem Turizm Oldu
HABERİ OKU
14  Ocak  2022
Balıkesir Info Turu Kyzikos Antik Kenti, Bandırma Arkeoloji Müzesi ve Manyas Ku...
HABERİ OKU
14  Ocak  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
14  Ocak  2022
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
18  Ocak  2022
Bulgaristan’a Yapılacak Seyahatlerdeki Kısıtlama Kaldırıldı
HABERİ OKU
17  Ocak  2022
Bulgaristan Sınır Geçişleri, 19 Ocak 2022 Tarihi İtibarıyla Durduruldu
HABERİ OKU
17  Ocak  2022
Disconti ve TÜRSAB İş Birliğinde Seyahat Acentalarının Yabancı Misafirlerine Öz...
HABERİ OKU
17  Ocak  2022
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 18 Ocak Salı | 16.00
HABERİ OKU
14  Ocak  2022
28 Ocak 2022 Cuma Günü Düzenlenecek Olan Online Genel Turizm Eğitimi Hakkında D...
HABERİ OKU
13  Ocak  2022
TOBB Sektör Meclisleri Enerji Verimliliği Paneli Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
13  Ocak  2022
TITE - 15.Tahran Uluslararası Turizm Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
12  Ocak  2022
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku Canlı Yayını 13 Ocak Perşembe | 14.00
HABERİ OKU