BASIN AÇIKLAMASI

Club Calista Turizm Seyahat Acentası hakkında kurumumuza ulaşan yazılı ve sözlü şikayetler üzerine TÜRSAB harekete geçmiş ve yapılan incelemeler neticesinde yasal süreci başlatmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda; söz konusu acentanın, çeşitli tarihlerde otel rezervasyonu yapma taahhüdü ile misafirlerinden para tahsil ettiği, ancak Seyahat Acentası Sözleşmesi’nde taahhüt ettiği hizmetlerin başlangıcından önce söz konusu rezervasyonları iptal ettiği ve bu durumun tüketicilere bildirilmediği belirlenmiştir. Acentanın, sözleşmeye aykırı davrandığı için oluşan tüketici mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik herhangi bir girişimde bulunmadığı da tespit edilmiştir.

TÜRSAB Denetim Ekipleri, şikayetler sebebi ile söz konusu acentanın Birliğimiz kayıtlarındaki iş yeri adresinde faaliyet denetiminde bulunmuştur. Acentanın verilen adreste faaliyette olmadığı tespit edilmiştir. Seyahat Acentası hakkında sözleşme gereklerini yerine getirmeyerek müşterilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik, Birliğimiz işlemlerini akıbetsiz bırakmaya sebebiyet verdiği belirlenmiştir.  Bu nedenle Club Calista Turizm Seyahat Acentası hakkında Başkanlığımıza ulaşan tüm şikayetler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletilmiş olup, 1618 Sayılı Yasanın ilgili maddeleri doğrultusunda acenta hakkında idari işlem başlatılması talep edilmiştir.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya,yaşanan mağduriyetle ilgili 1618 sayılı Seyahat Acentaları Kanunu’nun yetersizliğine dikkat çekti. Bağlıkaya: “1618 sayılı kanunun acilen tüketici mağduriyetini engellemek ve işini düzgün yapan seyahat acentalarının haklarını korumak adına yeniden düzenlenmesi ve tüm seyahat sürecini kapsayan sigorta sisteminin uygulanmaya başlanması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serilmiştir. TÜRSAB olarak tüketicilerin mağduriyetinin giderilmesi için yasal sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Paket tur olmayan rezervasyonların kanun gereği zorunlu sigorta kapsamında olmadığı açıktır ancak tüketicilerin ihtiyari olarak sigorta yaptırma ve bu gibi olaylarda kendilerini koruma altına alma olanağı mevcuttur. Bu durumda da, sigorta ile tüketici doğrudan ilişki içinde olduğu için bununTÜRSAB tarafından bilinmesi ya da takip edilmesi mümkün değildir. Ancak bu olay göstermektedir ki mevzuatta yer alan sigortaya ilişkin düzenlemeler bir an önce elden geçirilmeli ve paket tur olmayan seyahat ürünleri ile satışı gerçekleşmiş ancak başlamamış satış işlemleri de sigorta kapsamına alınmalıdır.

TÜRSAB
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği 

TÜM HABERLER
17  Kasım  2019
Büyük Antalya Buluşması Gerçekleşti
HABERİ OKU
15  Kasım  2019
GAP ve Güneydoğu Anadolu BTK’mız Tarafından İnfo Gezisi Düzenlendi
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya, İstanbul Boğaziçi BTK’mıza Bağlı...
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
Spor Turizmi Çalıştay'ı Gerçekleştirildi
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
Vize Hizmetleri Eğitimi / Güney Marmara BTK
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
13  Kasım  2019
TÜRSAB, COOP TRR Yıllık Buluşma Etkinliği’ne Katıldı
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
18  Kasım  2019
Litvanya Cumhuriyeti Tanıtım Sunumu ve B2B Workshop, 21 Kasım 2019, TÜRSAB Gene...
HABERİ OKU
15  Kasım  2019
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 36'ıncı Yılını Kutluyoruz
HABERİ OKU
15  Kasım  2019
İlker Ünsever ile Turizm Hukuku
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
24. Olağan Genel Kurulu Seçmen Listelerine İtiraz Süresi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı, Sağlık Turizm Alanı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
14  Kasım  2019
Turizm Payı Beyannamesi Genel Tebliği
HABERİ OKU
12  Kasım  2019
24. Olağan Genel Kurulu Temsil ve İlzama Yetkili Kişilere İlişkin Liste
HABERİ OKU
12  Kasım  2019
24. Olağan Genel Kurulu Seçmen Listesi Hakkında Duyuru
HABERİ OKU