TÜRSAB GİRİT İNCELEME GEZİSİ / 27 - 30 NİSAN 2014

TÜRSAB Girit İnceleme Gezisi / 27 - 30 Nisan 2014

TÜRSAB, Capsis Hotels – Heraklion ve Aegean Airlines işbirliğinde 20 kişilik Türk seyahat acentaları heyeti 27 - 30 Nisan 2014 tarihlerinde Girit’e bir inceleme gezisi düzenlemiştir. TÜRSAB Başkan Danışmanı Yusuf Duru’nun heyet başkanlığı yapmış olduğu söz konusu geziye Kurumsal İlişkiler Departmanı’ndan Berna Akar eşlik etmiştir.

27 Nisan 2014 sabahı, Aegean Airlines İstanbul – Atina - Girit uçuşuyla saat 14:15’te Heraklion Nikos Kazantzakis Havalimanına varılmıştır. Heyet; havalimanından hareket ederek, en fazla 10 dakika sürüş mesafesindeki bulunan gezi süresince konaklanılan Capsis Astoria Otel’e yerleşmiştir.

Girit; Yunanistan’ın en büyük ve en yüksek nüfusuna sahip, Akdeniz’in en büyük 5.adasıdır. Başkenti Heraklion’dur. Osmanlı hakimiyetinde uzun süre kalmış olan ada; Yunan Adaları içinde turizm potansiyeli en yüksek olandır. Adaya 2013 yılında havayolu ile 3,3 milyonun üzerinde turist gelmiştir. Türkiye’den Girit’e doğrudan ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Atina üzerinden uçakla, Bodrum ve Marmaris üzerinden Rodos bağlantısıyla denizyolu ile Girit’e ulaşılabilmektedir.

Türkiye’ye olan coğrafi konumunun yakınlığı, benzer damak zevkinin hakimliği, Akdeniz iklimi, alışılageldik sıcakkanlı insanları ile Yunan misafirperverliği, temiz plajları, dinlenme tesisleri ve gece yaşamı ile Girit, Türkler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Buna mukabil, aynı sebeplerle karşılıklı turizm ilişkileri oldukça gelişmiştir.

Girit’te, 3 büyük havaalanı bulunmaktadır. ( Nikos Kazancakis Havaalanı, Heraklion / Kandiye Havaalanı ve Sitia Sivil Havaalanı) Yunanistan’a turistik girişlerin, %15’i Kandiye Heraklion Havaalanı veya limanından gerçekleştirilmektedir.

Gezi süresince; Hanya, Retimnon, Elounda, Plaka, Ayos Nikolaos ve Girit’in en büyük şehri olan Heraklion ( Kandiye) görülmüştür.

28 Nisan 2014 sabahı Heraklion’dan yola çıkan heyet, öncelikle Adanın tarihi başkenti Hanya’yı ziyaret etmiştir. ( Heraklion - Hanya arası mesafe 155 km)

Hanya’da, Osmanlı ve Venedik etkisi yoğun şekilde görülmektedir. Günümüze kadar ayakta kalmış olan minaresiz Osmanlı Camisi, Türklere ait eserler ve Venedik tarzı evler ve Hanya limanının büyüleyici manzarası ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Sonrasında; yine Osmanlı ve Venedik etkilerinin görüldüğü Retimnon ( Resmo) şehri ziyaret edilmiştir. Tarihi Venedik evlerinin bulunduğu bölge Retimnon’un en popüler bölgesi kabul edilmektedir. Eski Venedik evlerinden dönüştürülmüş Yunanistan’ın tipik mavi – beyaz renklerde birçok cafe, taverna ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Retiomno’yu takiben Aralithos köyü ziyaret edilmiş sonrasında Heraklion’a dönülmüştür. Aynı akşam; Aegean Airlines ve Capsis Hotel Heraklion & Thessaloniki yetkilileri ile biraraya gelinmiş olup, Aegean Airlines ve Capsis Otel sunumları akabinde acentalarımız ile yapılabilecek işbirliği olasılıkları görüşülmüştür.

29 Nisan 2014, Salı sabahı Girit’in doğusunda göl etrafına kurulu Ayos Nikolaos şehri, Elounda ve Plaka bölgeleri görülmüş ve Elounda Mare Hotel ziyaret edilerek otel infosu gerçekleştirilmiştir.

Aynı gün, akşam saatlerinde üyelerimiz, ekte iletişim bilgileri yer alan yerel acentalar ile biraraya gelerek kart alışverişinde bulunmuştur.

30 Nisan 2014, Çarşamba günü, Girit’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden Minoan Uygarlığı’na ait arkeolojik kalıntı alanları, Knossos Sarayı ziyaret edilmiştir. Gizli geçitler ve labirent şeklindeki saray yapısı ile turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Aynı gün Capsis Astoria Hotel infosu gerçekleştirilerek otelin, misafirlerine sağlamakta olduğu tüm hizmetlere ilişkin detaylı bilgi alınmış ve odalar, toplantı& konferans odaları, restoranlar vs.. görülmüştür.

Heyet; 17:20’de Heraklion’dan hareket ederek Atina aktarmasıyla saat 20:30’da İstanbul’a varmıştır.

Gezi neticesinde; acentalarca, Girit’in cazibe merkezlerine ilişkin olarak edinilen tecrübeler ile Girit turlarına eklemeler yapabilecekleri ve Girit ile çalışmak isteyen acentalarımız için yapılan ikili görüşmelerin son derece verimli olduğu görüşü hakimdir.

TÜM HABERLER
16  Mayıs  2022
Elma Yolu Bilgilendirme Gezisi Gerçekleşti
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
TÜRSAB "Kültürel Miras ve Turizm" Paneli Gerçekleşti
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
Prof. Dr. İlber Ortaylı Standımızı Ziyaret Etti
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
"Uluslararası Havayolu Taşımacılar Birliği IATA"da Birliğimiz Temsil Edildi
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Oturumu
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Ekonomik Gelişmelerin Türkiye ve Dünya Turizmine Etkisi" ...
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Paneli Açılış Konuşmaları
HABERİ OKU
12  Mayıs  2022
"Birlikte Daha Güçlüyüz" Sektörel Buluşma
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
16  Mayıs  2022
TÜRSAB Fibabanka İş Birliği ile "Tatil Finansmanı" Anlaşması Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
Bakanlığa Ödenen Belge Aslı Ücreti Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
Milli Saraylar'a Bağlı Saray, Köşk, Kasır, Müze ve Fabrikalarda Uygulanacak Ziy...
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
TÜRSAB Turizm Forumu "Turizmin Geleceği" Medya Platformu
HABERİ OKU
16  Mayıs  2022
1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı Medya Platformu
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Balıkesir Kahvaltı Fest Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 17 Mayıs Salı | 16.00
HABERİ OKU
13  Mayıs  2022
Avrupa Müzeler Gecesi (İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi...
HABERİ OKU