TÜRSAB GİRİT İNCELEME GEZİSİ / 27 - 30 NİSAN 2014

TÜRSAB Girit İnceleme Gezisi / 27 - 30 Nisan 2014

TÜRSAB, Capsis Hotels – Heraklion ve Aegean Airlines işbirliğinde 20 kişilik Türk seyahat acentaları heyeti 27 - 30 Nisan 2014 tarihlerinde Girit’e bir inceleme gezisi düzenlemiştir. TÜRSAB Başkan Danışmanı Yusuf Duru’nun heyet başkanlığı yapmış olduğu söz konusu geziye Kurumsal İlişkiler Departmanı’ndan Berna Akar eşlik etmiştir.

27 Nisan 2014 sabahı, Aegean Airlines İstanbul – Atina - Girit uçuşuyla saat 14:15’te Heraklion Nikos Kazantzakis Havalimanına varılmıştır. Heyet; havalimanından hareket ederek, en fazla 10 dakika sürüş mesafesindeki bulunan gezi süresince konaklanılan Capsis Astoria Otel’e yerleşmiştir.

Girit; Yunanistan’ın en büyük ve en yüksek nüfusuna sahip, Akdeniz’in en büyük 5.adasıdır. Başkenti Heraklion’dur. Osmanlı hakimiyetinde uzun süre kalmış olan ada; Yunan Adaları içinde turizm potansiyeli en yüksek olandır. Adaya 2013 yılında havayolu ile 3,3 milyonun üzerinde turist gelmiştir. Türkiye’den Girit’e doğrudan ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Atina üzerinden uçakla, Bodrum ve Marmaris üzerinden Rodos bağlantısıyla denizyolu ile Girit’e ulaşılabilmektedir.

Türkiye’ye olan coğrafi konumunun yakınlığı, benzer damak zevkinin hakimliği, Akdeniz iklimi, alışılageldik sıcakkanlı insanları ile Yunan misafirperverliği, temiz plajları, dinlenme tesisleri ve gece yaşamı ile Girit, Türkler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Buna mukabil, aynı sebeplerle karşılıklı turizm ilişkileri oldukça gelişmiştir.

Girit’te, 3 büyük havaalanı bulunmaktadır. ( Nikos Kazancakis Havaalanı, Heraklion / Kandiye Havaalanı ve Sitia Sivil Havaalanı) Yunanistan’a turistik girişlerin, %15’i Kandiye Heraklion Havaalanı veya limanından gerçekleştirilmektedir.

Gezi süresince; Hanya, Retimnon, Elounda, Plaka, Ayos Nikolaos ve Girit’in en büyük şehri olan Heraklion ( Kandiye) görülmüştür.

28 Nisan 2014 sabahı Heraklion’dan yola çıkan heyet, öncelikle Adanın tarihi başkenti Hanya’yı ziyaret etmiştir. ( Heraklion - Hanya arası mesafe 155 km)

Hanya’da, Osmanlı ve Venedik etkisi yoğun şekilde görülmektedir. Günümüze kadar ayakta kalmış olan minaresiz Osmanlı Camisi, Türklere ait eserler ve Venedik tarzı evler ve Hanya limanının büyüleyici manzarası ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Sonrasında; yine Osmanlı ve Venedik etkilerinin görüldüğü Retimnon ( Resmo) şehri ziyaret edilmiştir. Tarihi Venedik evlerinin bulunduğu bölge Retimnon’un en popüler bölgesi kabul edilmektedir. Eski Venedik evlerinden dönüştürülmüş Yunanistan’ın tipik mavi – beyaz renklerde birçok cafe, taverna ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Retiomno’yu takiben Aralithos köyü ziyaret edilmiş sonrasında Heraklion’a dönülmüştür. Aynı akşam; Aegean Airlines ve Capsis Hotel Heraklion & Thessaloniki yetkilileri ile biraraya gelinmiş olup, Aegean Airlines ve Capsis Otel sunumları akabinde acentalarımız ile yapılabilecek işbirliği olasılıkları görüşülmüştür.

29 Nisan 2014, Salı sabahı Girit’in doğusunda göl etrafına kurulu Ayos Nikolaos şehri, Elounda ve Plaka bölgeleri görülmüş ve Elounda Mare Hotel ziyaret edilerek otel infosu gerçekleştirilmiştir.

Aynı gün, akşam saatlerinde üyelerimiz, ekte iletişim bilgileri yer alan yerel acentalar ile biraraya gelerek kart alışverişinde bulunmuştur.

30 Nisan 2014, Çarşamba günü, Girit’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden Minoan Uygarlığı’na ait arkeolojik kalıntı alanları, Knossos Sarayı ziyaret edilmiştir. Gizli geçitler ve labirent şeklindeki saray yapısı ile turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Aynı gün Capsis Astoria Hotel infosu gerçekleştirilerek otelin, misafirlerine sağlamakta olduğu tüm hizmetlere ilişkin detaylı bilgi alınmış ve odalar, toplantı& konferans odaları, restoranlar vs.. görülmüştür.

Heyet; 17:20’de Heraklion’dan hareket ederek Atina aktarmasıyla saat 20:30’da İstanbul’a varmıştır.

Gezi neticesinde; acentalarca, Girit’in cazibe merkezlerine ilişkin olarak edinilen tecrübeler ile Girit turlarına eklemeler yapabilecekleri ve Girit ile çalışmak isteyen acentalarımız için yapılan ikili görüşmelerin son derece verimli olduğu görüşü hakimdir.

TÜM HABERLER
27  Ocak  2023
TÜRSAB İŞKUR İş Birliği Protokolü İmza Töreni Genel Merkezimizde Gerçekleşti
HABERİ OKU
27  Ocak  2023
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
27  Ocak  2023
TÜRSAB Heyetimiz İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ve İstanbul Turizm Plat...
HABERİ OKU
26  Ocak  2023
Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman Batı Akdeniz BTK Heyetimizle Bir Araya Ge...
HABERİ OKU
25  Ocak  2023
TÜRSAB Heyetimiz Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde’i Ma...
HABERİ OKU
24  Ocak  2023
İstanbul Asya ve İstanbul Fatih Bölge Temsil Kurulları Ortak Bir Olağan Yöneti...
HABERİ OKU
20  Ocak  2023
İstanbul Boğaziçi BTK ve Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliğinde Hakkar...
HABERİ OKU
20  Ocak  2023
Yönetim Kurulu Üyemiz Elif Ural ve Başkan Başdanışmanımız Tolga Gencer FITUR MA...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
27  Ocak  2023
Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenm...
HABERİ OKU
26  Ocak  2023
Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun
HABERİ OKU
24  Ocak  2023
TÜRSAB İŞKUR İş Birliği Protokolü İmza Töreni Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
23  Ocak  2023
Beykoz Cam ve Billur Müzesi Özel Yayını 25 Ocak Çarşamba | 16.00
HABERİ OKU
21  Ocak  2023
İK Stratejileri Canlı Yayını 23 Ocak Pazartesi | 14.00
HABERİ OKU
19  Ocak  2023
Bilet Satışında PCI DSS Uyumluluğuna İlişkin Yeni Hüküm Hakkında Önemli Duyuru
HABERİ OKU
19  Ocak  2023
Bilet Satışında "GDS" Üzerinden Yapılan Kredi Kartlı İşlemler Hakkında Önemli D...
HABERİ OKU
18  Ocak  2023
26. EMITT Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU