Olimpiyat Sınavı

İstanbul, tarihinin en önemli sınavı için ilk barajı aştı. 2020 Olimpiyatları için adaylık başvurusu kabul edildi. Mayıs’ın son günlerinde Kanada’nın Quebec kentinde toplanan Olimpiyat Komitesi, adaylık başvurularını inceledi. Doha ve Bakü’nün başvurularına “hayır” yanıtı verdi. Ve üç kentin aday olduğunu resmen açıkladı: İstanbul, Tokyo ve Madrid.

Komite’nin incelemeleri, kriterlerin teker teker sorgulanmasıyla kesin karar gelecek yıl, 7 Eylül 2013 günü açıklanacak. Bu, yaklaşık bir yıl boyunca İstanbul’un mercek altında olacağı anlamına geliyor.Otelleriyle, ulaşımıyla ve asıl önemlisi İstanbullu’nun turiste, yani konuğuna yaklaşımıyla kentimiz mercek altına alınacak. Sonuç da, İstanbul’un bir “dünya şehri” olup olmadığını ortaya koyacak.

Bu önemli sınavda, şansımız büyük. İspanya’nın, Avrupa’daki ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelmesi, başkenti Madrid’in şansını azaltıyor. Tokyo, her büyük organizasyon için gözde bir kent. Ancak Japonya’nın Avrupa ve Amerika kıtasına uzaklığı önemli bir dezavantaj.

Kıtaları birbirine bağlayan İstanbul, bayrağında beş kıtayı buluşturan Olimpiyatlar için en anlamlı durak olacak. Şüphesiz biz ödevlerimizi yerine getirir, kentli olma bilincini hayata geçirebilirsek.

 

Başaran Ulusoy

TÜRSAB Başkanı

  • Olimpiyat Sınavı