KOSGEB Destekleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Desteklere nasıl başvurabilirim?

KOSGEB desteklerine başvuru yapabilmenin en önemli şartı KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaktır. Kayıt işlemleri için ayrıntılı bilgi http://kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=1adresinde yer almaktadır.Diğer en önemli şart ise KOSGEB’in belirlemiş olduğu desteklenen sektörler arasında yer almaktır. Bu sektörlerin neler olduğu http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=16adresinde ayrıntılı şekilde belirtilmektedir.

KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve uygun sektörde faaliyet gösteren işletmeler destek başvuruları için ilgili formları bilgisayar ortamında doldurarak ve çıktılarını ve istenilen evrakları hazırlayarak KOSGEB Hizmet Merkezi’ne teslim etmelidirler. Başvuru yapan işletmeler aynı zamanda KOSGEB’in web sayfasına girişi yaparak başvuru formlarını internet ortamında da online doldurmaları gerekmektedir.

Desteklere başvuru yapabilmek için yerine getirmem gereken yükümlülükler var mıdır?

EVET. KOSGEB desteklerinden ve kredi faiz destek programlarından faydalanacak işletmelerin ödenmemiş Vergi ve SGK borcu bulunmaması gerekmektedir. Ancak vergi ve/veya SGK borcu bulunan fakat borcunu yapılandırmış veya KOSGEB’e mahsup dilekçesi veren işletmeler de desteklerden faydalanabilirler.

Hangi programlar için başvuru formlarını online doldurmam gereklidir?

Genel Destek, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ve KOBİ Proje Destek Programına, www.kosgeb.gov.tr internet adresinden program ve/veya destek başvuru formları doldurulup, sistemden doldurulan formların çıktıları alınıp imza beyannamesi / imza sirkülerinde yer alan yetkili kişi tarafından imzalanıp, kaşelenen başvuru formlarının işletmenin bağlı bulunduğu KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne teslim edilmesiyle gerçekleştirilir.

Birden fazla KOSGEB destek programına başvuru yapabilir ve bu destek programlarından faydalanabilir miyim?

EVET. Bir işletme en fazla 3 (üç) ancak farklı KOSGEB destek programına eş zamanlı başvuruda bulunabilir.

Başvurularda bütçeyi hazırlarken maliyetlere KDV ve diğer vergiler/sigorta/asgari geçim indirimi vb. dâhil edecek miyim?

HAYIR. KOSGEB desteklerine yapılacak olan başvurularda hazırlanacak olan maliyet kalemlerine bu unsurlar dâhil edilemez ve söz konusu kalemler KOSGEB tarafından karşılanamaz.

Genel Destek Programı başvurusunda bulundum ne zaman onaylanır? Onaylandığını nasıl öğrenebiliriz?

Genel Destek Programı Başvuru Formu ve Genel Destek Programı Taahhütnamesinin teslimi sonrası durumunuz incelenmekte ve uygun olması halinde onaylanmaktadır. Onaylanması durumunu http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Onaylanması halinde Genel Destek Programı linkine tıkladığınızda 15 adet destek başlığı görüntülenmektedir. Onaylanmaması durumunda ilgili linkten doldurulmuş olan GDP başvuru formu görünmektedir.

Destek ödeme talebinde bulunduk, ne zaman ödememiz yapılabilir?

http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifrenizle giriş yaparak ilgili destek satırında para butonuna tıklayarak “ÖDEME OLURLARINI GÖSTER” linkinden talebinize ödeme oluru hazırlanma durumunu görebilirsiniz.  Destek ödemeleri iş yoğunluğuna göre ve bütçe durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Daha fazla detay için KOBİ Uzmanınıza mail ile ödeme durumunuzu sorabilirsiniz.

Yurtdışında markalaşmayı planlıyoruz. Bir ülke de belirledik. Tescil ücretleri çok fazla. Devletten destek alabilir miyiz?

EVET. Yurt içi marka tesciliniz var ise yurt dışı marka tescil masraflarını talep edebilirsiniz. Bunun için KOSGEB yada Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) başvurabilirsiniz.

Yurtiçi Fuar Desteği başvurusu neleri kapsıyor? Nasıl başvuru yapabilirim?

Fuar organizatöründen alınmak şartıyla Uygulama Esaslarında belirtilen giderler desteklenmektedir. Öncelikle organizatörden yer kiralamanız ve sözleşme yapmanız gerekmektedir. Akabinde fuardan 3 iş günü öncesine kadar Başvuru Formunu doldurmuş ve müdürlüğümüze teslim etmiş olmalısınız.

Yurtiçi Fuarına katılan tüm KOBİ’ler destek alabiliyor mu?

HAYIR. Bir önceki yılın toplam fuar alanının %40’ı oranında bir fuar alanı desteklenmektedir. Bu sebeple ilk başvuran işletmelerin destek alma şansı daha yüksek olmaktadır. Başvuru formunu doldurmanız esnasında desteklenen fuar alanının dolması durumunda uyarı çıkmaktadır.

Yurtdışı Fuarlarda stand açmak için desteğiniz bulunuyor mu?

HAYIR. KOSGEB bünyesinde sadece yurtiçi fuar desteği ve yurtdışı iş gezisi desteği sağlanabilmektedir.

KOSGEB TÜRSAB’a özel bir destek sağlıyor mu?

TÜRSAB ile KOSGEB’in işbirliği protokolü yoktur. TÜRSAB yalnızca üyelerine KOSGEB Destekleri hakkında bilgilendirme ve danışma hattı açmıştır.