TÜRSAB SİZİN İÇİN VAR

TÜRSAB, inceleme gezileri ile farklı turizm alanlarını keşfedip yeni potansiyeller oluşturmak için var!

Bu gözlemlerimiz doğrultusunda başlıca potansiyel pazarları tanıyıp, tanıtıp, bu pazarlarda sektör açısından iş birliği vaat eden alanları araştırıyor ve bu kapsamda yurt dışı inceleme gezileri düzenliyoruz.

Projenin, çeşitli destinasyonlar ile ülkemiz arasındaki turizm ilişkilerini geliştirmek, turizm potansiyelini en üst seviyeye çıkarmak, turizm ilişkilerinde karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini görüşmek anlamında önemli bir gelişme sağladığı kanaatindeyiz. Bu gelişmenin en önemli kanıtı olarak da ziyaret edilen ülkelerdeki turist trafiğinin %20-25 oranında artmış olmasını gösterebiliriz.

Yurt Dışı İnceleme Gezileri Kapsamında Neler Oluyor?

İnceleme ziyaretleri süresince ilgili destinasyonun turistik potansiyel vaat eden çekim merkezleri geziliyor, ev sahibi ülkenin seyahat acentaları ve turizm otoriteleri ile workshoplar düzenleniyor. Bu ülkelerdeki Büyükelçimiz ve/veya Başkonsolosumuz ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

60 Ülke, 92 Destinasyon, 1300 Katılımcı

2009 yılından bugüne yaptığımız “Yurt Dışı İnceleme Gezileri” ile 60 ülkede 92 destinasyona ve 1300 katılımcı/acentaya ulaştık. Bu ziyaretlerin 33 tanesini son iki yılda 400 katılımcı/acenta ile gerçekleştirdik.

Proje kapsamında son altı senede sırasıyla Lübnan, Makedonya  (2 defa), Gürcistan, İran, Tayland, Ürdün, Singapur, Tunus, Umman, Mısır, Slovenya, Hırvatistan, Senegal, Avusturya, Kuzey Yunanistan/Mount Athos Bölgesi, Selanik, Karadağ, Çek Cumhuriyeti, Kavala, Macaristan, Viyana, Halkidiki, Marakeş, Tayland, Kazan, Etiyopya, Barselona, Midilli, İrlanda, Güney Afrika, Bulgaristan/ Bansko Bölgesi, Cenova, Belgrad, Yunanistan/Trikala-Yanya, Hurgada, Kosova, Torino, Kos, Kuzey Yunanistan, Frankfurt, Ukrayna/Lviv, Saraybosna, Girit, Kore, Polonya, Berlin, Kazakistan, Sri Lanka, Brescia, Rodos, Barselona ziyaretlerinin yanı sıra son iki senede Bankso, Hırvatistan, Arnavutluk, Malta, Girit (2 defa), Patmos, Azerbaycan, Arjantin, Varna, Nürnberg, Napoli, Frankfurt, Aalborg-Göteborg, Leipzig, Endonezya, İskoçya-İrlanda, Berlin, Estonya, Portekiz, Namibya, Bilbao, Belarus, Atina, Venedik, Salzburg (3 defa), Köstence, Göteborg (2 defa), Batum (2 defa) ve Roma, Porto’ya inceleme ziyaretlerinde bulunduk.

Büyük İlgi ile Karşılanıyor

Yurtdışı İnceleme Gezileri Projesi, Fas’tan Tayland’a, Viyana’dan Etiyopya’ya dünyanın pek çok farklı bölgesinden destinasyonun turizm otoriteleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Tayland, Ürdün, Avusturya, Yunanistan, Slovenya, İtalya, Tunus, Mısır, İspanya, Almanya, İsveç, Göteborg, Salzburg ve Batum gibi destinasyonlar, proje kapsamındaki inceleme gezilerinin neticelerinin çok verimli olduğunu ve karşılıklı iş birliğini büyük ölçüde pekiştirdiğini dile getirdi. Bu vesilesiyle de davetlerini bir yıl gibi kısa bir sürede, destinasyonu farklı yönleriyle Türk seyahat acentalarına tanıtabilmek adına yeniledi. 

İnceleme Gezilerine Nasıl Katılım Sağlanıyor?

Ziyaretler birkaç istisna haricinde Türk Hava Yolları ve ilgili destinasyondaki muadil bir kuruluş (Turizm Ofisi, Tanıtma Ofisi vs. gibi) iş birliğinde gerçekleştiriliyor. Her ziyarete söz konusu pazarla çalışan veya çalışmayı planlayan yaklaşık 10-20 outgoing acenta, Birliğimiz Yönetim Kurulunca çekilen kura veya ev sahibi kurumun özel davetiyle katılıyor.